Reklama

Biznes

Rozliczenie podatku z Holandii w Polsce – proste rozwiązanie

Materiał Partnera
Dodano: 09.03.2023
72350_zdjecie-resizer-750q75
Share
Udostępnij
Holandia to jeden z najpopularniejszych kierunków emigracyjnych wśród polskich pracowników poszukujących lepszych warunków zatrudnienia poza granicami kraju. Decydując się na pracę zarobkową w Niderlandach, trzeba jednak liczyć się z koniecznością dopełnienia niezbędnych formalności. Kluczową z nich bez wątpienia okazują się obowiązki fiskalne. Jak wygląda tamtejsze prawo podatkowe? W jaki sposób dokonać prostego rozliczenia podatku z Holandii w dwóch krokach? Sprawdź poniższe wskazówki!  

Co należy wiedzieć o rozliczeniu podatku z Holandii?

Obowiązek rozliczenia się z osiągniętych w skali roku dochodów to procedura obecna w większości państw przynależących do Unii Europejskiej i Holandia bynajmniej nie stanowi tutaj wyjątku. Warto jednak mieć na uwadze, że proces rozliczenia się z urzędem skarbowym w każdym kraju regulują oddzielne przepisy, co sprawia, że formalność ta w Holandii odbywa się na nieco innych zasadach niż ma to miejsce na gruncie polskim. Osoby, które planują emigrację zarobkową do tego kraju, powinny zatem zawczasu zapoznać się z najważniejszymi kwestiami dotyczącymi tamtejszego prawa fiskalnego.

Holenderskim odpowiednikiem polskiego urzędu skarbowego jest Belastingdienst. Kluczową różnicę pomiędzy polskim a holenderskim systemem fiskalnym stanowią progi podatkowe. Mimo że w Holandii, podobnie jak w Polsce, również obowiązują dwa progi podatkowe, to jednak mają one inne stawki. O ile bowiem w naszym kraju pierwszy próg podatkowy wynosi 17% a drugi 32%, o tyle w Holandii analogiczne progi to kolejno: 37,05% oraz 49,5%. Warto również mieć na uwadze, że w Niderlandach nie funkcjonuje tzw. kwota wolna od podatku. W zamian podatnicy rozliczający się z tamtejszym fiskusem mają jednak możliwość skorzystania z przysługujących im ulg podatkowych oraz dodatków, których nie przewiduje polski system podatkowy.

Obowiązujące terminy rozliczenia podatku z Holandii i potrzebne dokumenty

W Holandii obowiązują dwa terminy na złożenie deklaracji podatkowej do właściwego urzędu: 1 maja roku następującego po roku rozliczeniowym oraz 1 lipca z możliwością przedłużenia na specjalny wniosek podatnika. Aby pomyślnie rozliczyć się z urzędem skarbowym i otrzymać należny zwrot podatku z Holandii, należy przygotować odpowiedni formularz. Dostępne są trzy warianty takiego wniosku przyporządkowane do konkretnych grup podatników:

  • osoby, które są zameldowane w Holandii przez cały rok – formularz „P”;
  • osoby, które są zameldowane w Holandii tylko przez określoną część roku – formularz „M”;
  • osoby, które nie były zameldowane w Holandii w ciągu roku – formularz „C”.

Wśród niezbędnych dokumentów wymienia się także oświadczenie o okresie pracy, skan karty podatkowej (czyli Jaaropgave) oraz skan dowodu tożsamości podatnika.

Kiedy rozliczenie podatku z Holandii jest obowiązkowe?

Obowiązek rozliczenia podatku z Holandii ciąży na każdej osobie, która była legalnie zatrudniona na terenie tego kraju. Istotną informacją, o której należy pamiętać, jest fakt, że formalność ta spoczywa również na pracownikach sezonowych, przyjeżdżających do Holandii jedynie na kilka miesięcy w ciągu roku. Holenderskie prawo podatkowe dopuszcza możliwość dokonywania rozliczenia nawet do pięciu lat wstecz. Warto jednak zająć się tą sprawą możliwie najwcześniej, terminowo rozliczając się z obowiązków podatkowych, ponieważ zwłoka w tym przypadku może skutkować otrzymaniem wezwania z tamtejszego Belastingdienst. Przekroczenie wskazanego wówczas terminu rozliczenia może nieść za sobą ryzyko nałożenia wobec podatnika stosownych kar przez holenderski urząd skarbowy.

Proste rozliczenie podatku z Holandii w dwóch krokach  

Sposobem na szybkie i proste rozliczenie podatku z Holandii w dwóch krokach jest złożenie deklaracji podatkowej przez Internet. W tym celu wystarczy bowiem zalogować się na stronie holenderskiego urzędu skarbowego za pomocą cyfrowej tożsamości Digitale Identiteit (DigiD), która nie jest obligatoryjna, jednak znacząco przyspiesza i ułatwia komunikację z tamtejszymi instytucjami (aby ją otrzymać należy posiadać numer BSN).

Jeśli chcesz jednak mieć pewność, że Twoja deklaracja podatkowa jest kompletna i poprawna i zależy Ci na możliwie najkorzystniejszym zwrocie z podatku, warto w tym celu zasięgnąć wsparcia profesjonalnej firmy, takiej jak Platforma Rozliczeniowa. Specjaliści zadbają bowiem o terminowość rozliczenia i jego sprawny przebieg.
 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy