Reklama

Biznes

Eksport zaczyna się od znalezienia biznesowego partnera. Pomoże w tym ośrodek EEN

Artykuł sponsorowany
Dodano: 02.11.2016
29925_resize.php
Share
Udostępnij

Rejestracja w bazie firm, którą prowadzą ośrodki Enterprise Europe Network, nie wymaga wielkich zabiegów ani pieniędzy. Najważniejsze to dobrze określić profil działalności firmy, opisać swoje produkty lub usługi i sprecyzować oczekiwania wobec poszukiwanego partnera biznesowego. Profil trafia do bazy i od tego momentu ośrodki EEN w całej Europie są gotowe zaangażować się w skojarzenie Twojej firmy z zagraniczną. Zorganizują spotkanie, zabiorą na międzynarodowe targi, a nawet przeszkolą z unijnych przepisów. Nie wiesz, czy jesteś gotowy na eksport? Przeprowadzenie audytu też jest możliwe.

Sieć Enterprise Europe Network obejmuje ponad 600 ośrodków w Europie, głównie w Unii Europejskiej, ale również w krajach spoza niej. W Polsce jest ich 30 i zgrupowane są w czterech konsorcjach. Województwo podkarpackie należy do konsorcjum Polski południowej, które obszarem obejmuje również województwa: śląskie, małopolskie i świętokrzyskie. W województwie podkarpackim są trzy ośrodki Enterprise Europe Network, wszystkie zlokalizowane w Rzeszowie, ale organizujemy punkty kontaktowe i eksperckie dla przedsiębiorców w różnych częściach województwa – podkreśla dr inż. Władysław Czajka, kierownik ośrodka Enterprise Europe Network przy Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. Nasi konsultanci wyjeżdżali m.in. do Mielca, Tarnobrzega i Jasła. Współpracujemy z samorządami i aktualnie planujemy szkolenia dla MŚP w Krośnie. Wspólnie z Urzędem Miasta Krosno, 23 listopada br. będziemy organizować konferencję dla biznesu na temat eksportu do krajów unijnych.

Ośrodek Enterprise Europe Network przy Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie, a wcześniej przy Stowarzyszeniu Promocji Przedsiębiorczości, które założyło WSIiZ, istnieje od 2008 r. Kontynuuje on zadania Centrum Euro Info, jakie funkcjonowały jeszcze w latach 90.

– Sieć Enterprise Europe Network, będąca bardzo przydatną dla firm organizacją, ukierunkowana jest na rozwój przedsiębiorczości innowacyjnej, opartej o nowe produkty, usługi, rozwiązania, patenty – tłumaczy Władysław Czajka. – Jako EEN wspieramy innowacyjność przedsiębiorstw i pomagamy eksportować ich produkty, usługi, szukamy partnerów za granicą. Służy temu również uczestnictwo w targach i rozmowy biznesowe. Organizujemy misje zagraniczne, wyjazdy do krajów ościennych, jak Niemcy, Czechy, a także do Francji i Wielkiej Brytanii. 

Na rynki zagraniczne z pomocą Enterprise Europe Network

– Inicjowanie kontaktów biznesowych między firmami ułatwia wewnętrzny intranet – mówi kierownik EEN przy Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. Poszczególne ośrodki przedstawiają na nim propozycje targów dla określonych branż. Dołączamy się do nich jako współorganizator. Informujemy o wydarzeniu przedsiębiorców i z zainteresowanymi jedziemy na targi. W trakcie targów umówione są półgodzinne spotkania, tzw. brokerskie, z potencjalnymi partnerami biznesowymi dla towarzyszących nam firm. Wcześniej przedsiębiorca wybiera poprzez naszą platformę, z kim chciałby nawiązać kontakt i porozmawiać o możliwościach współpracy – sprzedaży czy zakupu towarów, wspólnej realizacji jakiegoś projektu itp.

Pomoc ośrodków Enterprise Europe Network jest ważna, ponieważ nie wszyscy przedsiębiorcy mają wiedzę na temat odbywających się w Europie targów, niektórym brakuje odwagi, by samodzielnie wybrać się na takie wydarzenie. Wyjazd całą grupą, w towarzystwie pracowników ośrodka, którzy pomagają w czasie spotkań brokerskich, również jako tłumacze, ułatwia nawiązanie międzynarodowej współpracy i wyjście ze swoją ofertą poza rynek krajowy.

– Enterprise Europe Network organizuje również wyjazdy na targi międzynarodowe w Polsce, na które przyjeżdżają zagraniczni wystawcy i firmy. Warunek – spotkanie firm, które inicjujemy, ma mieć charakter międzynarodowy – zaznacza dr inż. Czajka. Sukcesywnie rozsyłamy do przedsiębiorców informacje o targach, na które organizowany jest wyjazd. Również firma może nam zgłosić wydarzenie, w którym chce wziąć udział i uczestniczyć w spotkaniu brokerskim – pomożemy w rejestracji, załatwimy formalności i zapewnimy wsparcie EEN podczas targów.

Jeśli przedsiębiorca chce skorzystać ze wsparcia Enterprise Europe Network, wystarczy, że zarejestruje się w bazie firm prowadzonej przez nasz ośrodek. Ważne, aby w formularzu, który otrzyma, dokładnie opisał formę działalności, swoje produkty i ofertę oraz czego oczekuje od partnera. Tak powstaje profil, który pracownicy ośrodka tłumaczą na język angielski i wprowadzają do baz danych. Bazy są widoczne dla wszystkich ośrodków sieci w Europie. Promują one profile poszczególnych firm na swoim terenie. Dostęp do bazy mają także przedsiębiorcy w niej zarejestrowani. A to oznacza, że firma, która dokładnie określiła, jaką współpracą jest zainteresowana, łatwiej znajdzie zagranicznego partnera.

W bazie ośrodka Enterprise Europe Network przy Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania zarejestrowanych jest około 800 firm.

– Największą szansę na międzynarodową współpracę mają te z nich, które oferują nowe, innowacyjne produkty – zauważa Władysław Czajka. Ale zachęcamy do kontaktu wszystkie firmy, także te bardziej tradycyjne i niekoniecznie nastawione na współpracę międzynarodową. Mogą one korzystać z innych naszych usług. Organizujemy seminaria, warsztaty, konferencje i szkolenia specjalistyczne pod potrzeby przedsiębiorców, dotyczące różnych regulacji unijnych, eksportu, innowacyjności, zarządzania biznesem. Przykładowo, ostatnie szkolenie poświęcone było regulacjom związanym z procedurą uzyskania znaku CE. Zainteresowanie takimi spotkaniami jest duże i zawsze mamy komplet słuchaczy w sali.

Audyty i miliony euro na innowacje

Ośrodek Enterprise Europe Network przy Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania realizuje projekt z Programu COSME, czyli unijnego programu na rzecz konkurencyjności przedsiębiorstw oraz małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) na lata 2014-2020, a także z Programu „Horyzont 2020”, który jest największym w historii programem finansowania badań naukowych i innowacji w Unii Europejskiej.

– Projekt, który realizujemy w ramach Horyzontu, obejmuje dwa rodzaje usług dla przedsiębiorców. Pierwsza polega na przeprowadzaniu audytów w firmach pod kątem innowacyjności, w celu jej poprawy i wprowadzenia rozwiązań, które przyspieszą wzrost przedsiębiorstwa. Druga usługa to pomoc przedsiębiorcy w skutecznym aplikowaniu o fundusze z Programu „Horyzont 2020” – „Instrument dla MŚP”. Są one olbrzymie, ale konkurują o nie firmy z całej Europy – tłumaczy Władysław Czajka. Wnioskowanie przebiega w paru etapach. Najpierw firma musi wejść do pierwszej fazy programu, w której otrzymuje 50 tys. euro na opracowanie studium wykonalności. W drugiej fazie przedsiębiorca może uzyskać już 500 tys. euro, a w trzeciej, ostatniej fazie do zdobycia jest od 5 do 50 mln euro. To bardzo duże pieniądze, w których zdobyciu nasz ośrodek Enterprise Europe Network pomaga. Wsparcie zaczynamy od audytu, uzyskania informacji, w jakich obszarach firma potrzebuje pomocy i wyszukujemy odpowiedniego coacha – autoryzowanego przez EASME i znajdującego się w bazach Komisji Europejskiej oraz zaakceptowanego przez zarząd firmy – który pomoże wdrożyć program rozwojowy.

Otrzymanie dofinansowania z Programu „Horyzont” jest dla małych i średnich przedsiębiorstw potężnym wyzwaniem i niewielu firmom się to udaje. Do tej pory tylko jednej firmie z Podkarpacia udało się otrzymać środki w ramach „Instrumentu dla MŚP”, a z całej Polski takie dofinansowanie uzyskało nieco ponad 40 firm. W porównaniu z innymi państwami Europy nie jest to dobry wynik, bo, przykładowo, w Hiszpanii ponad 370, a w Niemczech i Francji ponad 100 przedsiębiorców realizuje projekty dzięki dofinansowaniu uzyskanemu w ramach „Instrumentu dla MŚP” H2020. – Dlatego też wszystkie nasze działania służą zwiększaniu wiedzy i świadomości przedsiębiorców – podkreśla dr inż. Władysław Czajka, zachęcając wszystkie firmy skoncentrowane na rozwoju do współpracy z Enterprise Europe Network.

Enterprise Europe Network

Sucharskiego 2, 35-225 Rzeszów,

tel./fax: 17 852 49 75, e-mail: een@wsiz.rzeszow.pl

www.een.wsiz.pl

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy