Reklama
REKLAMA
Automatycznie wyświetlimy artykuł za 10 sekund
Przejdź do artykułu
Reklama
Reklama

Potencjał gospodarczy Podkarpacia

A A A
Anna Koniecka

Dodano: 18-11-2012

fot. T. Poźniak

fot. T. Poźniak

Rozmowa z GRZEGORZEM KOSZELEM, starszym menedżerem w biurze Deloitte w Rzeszowie.

Anna Koniecka: - Podkarpacie leczy się ze starych kompleksów „Polski B” inwestując w rozwój definiowany szeroko - od ekonomii po naukę. Niektórzy mówią: to jest ucieczka do przodu. Jak nasze biznesowe starania ocenia Deloitte?

Grzegorz Koszel: - W naszej ocenie Podkarpacie rozwija się obecnie bardzo dynamicznie i ma ogromny potencjał wzrostu. Dlatego otwieramy w Rzeszowie biuro Deloitte. Dzieląc się wiedzą i doświadczeniem ekspertów naszej firmy chcielibyśmy przyczyniać się do rozwoju firm w tym regionie, kładąc nacisk na podnoszenie ich konkurencyjności. 

Jakie konkretnie czynniki budują potencjał wzrostu naszego regionu?
 
GK: Do czynników wspierających rozwój gospodarczy należy zaliczyć relatywnie niskie koszty pracy, dużo wykształconej kadry, obecność dużych firm z kapitałem zagranicznym oraz lokalną przedsiębiorczość. Znam wiele firm podkarpackich, które zaczynały działalność w przysłowiowym garażu, a teraz znajdują się w pięćsetce największych polskich firm. Bardzo szanujemy takich przedsiębiorców, którzy własną ciężką pracą osiągnęli sukces bez wielkiego kapitału zagranicznego.

Podkarpacie ma jeszcze dodatkowy atut– granicę unijną z Ukrainą. To może i powinno być wrotami do biznesu. Wprawdzie po nadejściu kryzysu sprzedaż na rynki wschodnie zmalała praktycznie do zera, ale w przyszłości wzrost aktywności gospodarczej na Ukrainie może się w dużym stopniu przyczynić do wzrostu atrakcyjności Podkarpacia. Kiedy głównym odbiorcą naszych towarów jest rynek niemiecki, inwestorzy chcą lokować firmy jak najbliżej niemieckiej granicy. Kiedy rynki wschodnie zwiększą import, to wiele firm przeniesie się bliżej wschodniej granicy. A tutaj, patrząc na całą wschodnią granicę, Rzeszów i Podkarpacie wydają się być najlepszym miejscem do robienia biznesu z sąsiadami ze Wschodu.

Ale kto o tym wie? Musimy nieustająco promować atrakcyjność Podkarpacia…


GK: Zauważamy, że władze wojewódzkie i samorządowe (urząd marszałkowski) czynią bardzo wiele starań, aby promować region, pozyskiwać inwestorów spoza Podkarpacia, jak i zachęcać lokalnych przedsiębiorców do inwestowania. Porównując z innymi regionami, nie spotkałem się z taką aktywnością władz regionalnych, jaka jest na Podkarpaciu. Ogromnie ważne jest, że władze lokalne skupiają się na inwestycjach infrastrukturalnych – rozbudowa lotniska, połączenie autostradą z Krakowem, modernizacja dróg, powstanie Doliny Lotniczej i Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Przyciąga ładne miasto Rzeszów, które ma drogi i lotnisko. Wiele osób pochodzących z Podkarpacia, które pracowały w Katowicach, Warszawie, Gdańsku, Wrocławiu albo zagranicą, widząc jak dynamicznie rozwija się Podkarpacie, z chęcią tutaj wracają.

Dlaczego właśnie Pan, spośród 1000 pracowników Deloitte w Polsce, podjął się zorganizowania oddziału w Rzeszowie?

GK: Myślę, że złożyło się na to moje dotychczasowe doświadczenie zawodowe  i to, że sam pochodzę z Podkarpacia. Po studiach pracowałem w jednej z firm wielkiej czwórki jako audytor. Potem pracowałem jako dyrektor finansowy w różnych spółkach, również na Podkarpaciu. Deloitte działa na całym świecie tak samo, ale są pewne szczegóły, które są ważne dla dyrektora finansowego firmy podkarpackiej. Dzięki  mojemu doświadczeniu
postaramy się dopasować nasz zespół do potrzeb  lokalnych klientów.
Reklama
 
Planujemy  również organizowanie szkoleń dla klientów oraz osób stowarzyszonych w Podkarpackim Klubie Biznesu, z którym współpracujemy. Te szkolenia będą przygotowywane przez naszych specjalistów, którzy na co dzień badają sprawozdania finansowe albo zajmują się kwestiami podatkowymi czy prawnymi. Dzięki nim chcemy podzielić się wiedzą i wspólnie zidentyfikować obszary, w których Deloitte może dodać wartość do biznesu.

Nasz biznes jest niedoinwestowany w wiedzę?
 
GK: To zależy. Jest wiele kompetentnych osób, z którymi nasza współpraca układa się doskonale, ale zdarzają się też osoby, które w wyniku braku doświadczenia i braku możliwości dokształcania nie są w stanie prawidłowo wypełniać swoich obowiązków. Zauważamy jednak, że świadomość kadry zarządzającej w tym zakresie jest coraz większa. Wierzę, że idziemy w dobrym kierunku – w kierunku profesjonalizmu.
 
Czy w związku z tym jest planowany ściślejszy związek z nauką?

Jak najbardziej. Deloitte współpracuje z uczelniami, zwłaszcza ekonomicznymi, aby zainteresować studentów możliwościami rozwoju kariery w naszej firmie.
Nawet teraz chętnie przyjmiemy studentów ostatnich lat na okresowe praktyki. To jest świetna okazja do nauki i zdobycia doświadczenia, co kończy się często tym, że taka osoba zostaje u nas na stałe i rozwija się zawodowo. Nie chodzi jednak tylko o zatrudnianie. Poprzez prowadzone na uczelniach liczne warsztaty oraz zajęcia typu case studies chcemy przybliżyć studentom jak w praktyce wykorzystać wiedzę zdobytą w trakcie studiów oraz zapoznać z aspektami zawodu audytora czy doradcy podatkowego.

Pomówmy o zespole w rzeszowskim biurze ...
Reklama
 
GK: Będą to osoby z doświadczeniem zdobytym w naszej firmie, albo w podobnych firmach w Krakowie i innych miastach. Niektóre pochodzą z regionu Podkarpacia. Rekrutujemy też kilka nowych osób, nie związanych do tej pory z wielką czwórką. Zespół będzie liczył 8-10 osób we wszystkich działach, ale wierzymy, że w ciągu najbliższych dwóch lat ta liczba się przynajmniej podwoi. Na początek w Rzeszowie będzie funkcjonował dział audytu, dział doradztwa podatkowego i dział doradztwa prawnego.
 
Audytor jest trochę jak lekarz, przygląda się wnikliwie kondycji i całej strukturze audytowanej firmy. Proszę powiedzieć – na co – generalnie – chorują podkarpackie firmy?
W dzisiejszych dynamicznych czasach, kiedy jedyną pewną rzeczą jest zmiana, firmy nie zawsze mają czas i zasoby, żeby być na bieżąco np. z międzynarodowymi standardami rachunkowości, przepisami podatkowymi czy prawnymi. Innym obszarem, któremu warto się dokładniej przyjrzeć jest system kontroli wewnętrznej. Ten system nie zawsze działa właściwie. To jest problem nie tylko firm podkarpackich, ale ogółu działających na polskim rynku.
 
A Specjalne Strefy Ekonomiczne? Czy to źródło problemów dla firm?
 
GK: Firmy działające w Specjalnych Strefach Ekonomicznych (SSE) dostają specjalne przywileje, szczególnie związane ze zwolnieniami podatkowymi. Jednak jest wiele restrykcji związanych z korzystaniem z tych przywilejów, z czym często spółki strefowe mają problem. Na przykład z interpretacją przepisów zawartych w umowie z zarządcą SSE, bieżącą kontrolą  czy w dalszym ciągu spełniają warunki określone w zezwoleniu uprawniającym do działania w SSE.  W Deloitte mamy osobny zespół ekspertów ds. specjalnych stref ekonomicznych, który pomaga zidentyfikować ryzyka związane z działalnością w SSE jak również pomaga w negocjacjach z zarządcą SSE oraz w prawidłowym rozliczeniu działalności prowadzonej na terenie Strefy.

Często nasz zespół ds. SSE analizuje umowy i zezwolenia związane z działalnością w SSE i sprawdza czy firma je spełnia zarówno teraz jak również czy będzie mogła je spełnić w przyszłości. Jeżeli np. w umowie jest zapis, że firma powinna dokonywać zakupów od firm działających w SSE lub krajowych, zarząd powinien rozważyć co strategicznie jest lepsze – rozwój firmy w oparciu o współpracę z firmą zagraniczną, ale utrata możliwości działania w SSE (utrata przywilejów z tym związanych) czy też ograniczenie zakupów zagranicą i utrzymanie zwolnień podatkowych.

Na razie SSE są zaplanowane do 2020 roku. Deloitte aktywnie współpracuje z administracją rządową, aby przedłużyć ich działanie, bo mają one cenny wkład w rozwój gospodarki.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
zobacz więcej

POLECANE

Money.pl - Kliknij po więcej
Giełda
GPW 2022-12-07 18:58
WIG Informujemy, iż w związku ze zmianami zasad dystrybucji danych GPW wprowadzonymi 1 stycznia 2018 r. notowania dostępne są bezpośrednio na stronie money.pl
WIG20
mWIG40
sWIG80
Wspierane przez Money.pl
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
Kursy walut
NBP 2022-12-07
USD 4,4834 +0,10%
EUR 4,6968 -0,06%
CHF 4,7608 +0,29%
GBP 5,4380 -0,28%
Wspierane przez Money.pl
Money.pl - Kliknij po więcej
Surowce - notowania online
Nazwa Jednostka Wartość [USD] Zmiana Ostatnia zmiana
 Złoto uncja 1731,30 +0,00% [21:59]
 Ropa brent baryłka 64,38 +0,00% [21:58]
 Pallad uncja 2680,00 +0,00% [21:57]
 Platyna uncja 1191,10 +0,00% [21:59]
 Srebro uncja 25,11 +0,00% [21:59]
Wspierane przez Money.pl
RZESZÓW WEATHER
Reklama

NASI PARTNERZY

zamknij

Szanowny Czytelniku !

Zanim klikniesz „Zgadzam się” lub zamkniesz to okno, prosimy o przeczytanie tej informacji. Prosimy w niej o Twoją dobrowolną zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez naszych partnerów biznesowych oraz przekazujemy informacje o tzw. cookies i o przetwarzaniu przez nas Twoich danych osobowych. Klikając „Zgadzam się” lub zamykając okno, zgadzasz się na poniższe. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres.

Zgoda

Jeśli chcesz zgodzić się na przetwarzanie przez Zaufanych Partnerów Grupy SAGIER Twoich danych osobowych, które udostępniasz w historii przeglądania stron i aplikacji internetowych, w celach marketingowych (obejmujących zautomatyzowaną analizę Twojej aktywności na stronach internetowych i w aplikacjach w celu ustalenia Twoich potencjalnych zainteresowań dla dostosowania reklamy i oferty) w tym na umieszczanie znaczników internetowych (cookies itp.) na Twoich urządzeniach i odczytywanie takich znaczników, kliknij przycisk „Przejdź do serwisu” lub zamknij to okno.
Jeśli nie chcesz wyrazić zgody, kliknij „Nie teraz”. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz edytować zakres zgody, w tym wycofać ją całkowicie, przechodząc na naszą stronę polityki prywatności. Powyższa zgoda dotyczy przetwarzania Twoich danych osobowych w celach marketingowych Zaufanych Partnerów. Zaufani Partnerzy to firmy z obszaru e-commerce i reklamodawcy oraz działające w ich imieniu domy mediowe i podobne organizacje, z którymi Grupa SAGIER współpracuje.
Podmioty z Grupy SAGIER w ramach udostępnianych przez siebie usług internetowych przetwarzają Twoje dane we własnych celach marketingowych w oparciu o prawnie uzasadniony, wspólny interes podmiotów Grupy SAGIER. Przetwarzanie takie nie wymaga dodatkowej zgody z Twojej strony, ale możesz mu się w każdej chwili sprzeciwić. O ile nie zdecydujesz inaczej, dokonując stosownych zmian ustawień w Twojej przeglądarce, podmioty z Grupy SAGIER będą również instalować na Twoich urządzeniach pliki cookies i podobne oraz odczytywać informacje z takich plików. Bliższe informacje o cookies znajdziesz w akapicie „Cookies” pod koniec tej informacji.

Administrator danych osobowych

Administratorami Twoich danych są podmioty z Grupy SAGIER czyli podmioty z grupy kapitałowej SAGIER, w której skład wchodzą Sagier Sp. z o.o. ul. Mieszka I 48/50, 35-303 Rzeszów oraz Podmioty Zależne. Ponadto, w świetle obowiązującego prawa, administratorami Twoich danych w ramach poszczególnych Usług mogą być również Zaufani Partnerzy, w tym klienci.
PODMIOTY ZALEŻNE:
http://www.biznesistyl.pl/
http://poradnikbudowlany.eu/
http://modnieizdrowo.pl/
http://www.sagier.pl/
Jeżeli wyrazisz zgodę, o którą wyżej prosimy, administratorami Twoich danych osobowych będą także nasi Zaufani Partnerzy. Listę Zaufanych Partnerów możesz sprawdzić w każdym momencie na stronie naszej polityki prywatności i tam też zmodyfikować lub cofnąć swoje zgody.

Podstawa i cel przetwarzania

Twoje dane przetwarzamy w następujących celach:
• 1. Jeśli zawieramy z Tobą umowę o realizację danej usługi (np. usługi zapewniającej Ci możliwość zapoznania się z jednym z naszych serwisów w oparciu o treść regulaminu tego serwisu), to możemy przetwarzać Twoje dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.
• 2. Zapewnianie bezpieczeństwa usługi (np. sprawdzenie, czy do Twojego konta nie loguje się nieuprawniona osoba), dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszanie naszych usług i dopasowanie ich do potrzeb i wygody użytkowników (np. personalizowanie treści w usługach), jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług (np. jeśli interesujesz się motoryzacją i oglądasz artykuły w biznesistyl.pl lub na innych stronach internetowych, to możemy Ci wyświetlić reklamę dotyczącą artykułu w serwisie biznesistyl.pl/automoto. Takie przetwarzanie danych to realizacja naszych prawnie uzasadnionych interesów.
• 3. Za Twoją zgodą usługi marketingowe dostarczą Ci nasi Zaufani Partnerzy oraz my dla podmiotów trzecich. Aby móc pokazać interesujące Cię reklamy (np. produktu, którego możesz potrzebować) reklamodawcy i ich przedstawiciele chcieliby mieć możliwość przetwarzania Twoich danych związanych z odwiedzanymi przez Ciebie stronami internetowymi. Udzielenie takiej zgody jest dobrowolne, nie musisz jej udzielać, nie pozbawi Cię to dostępu do naszych usług. Masz również możliwość ograniczenia zakresu lub zmiany zgody w dowolnym momencie.

Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania, czyli w przypadku udzielenia zgody do momentu jej cofnięcia, ograniczenia lub innych działań z Twojej strony ograniczających tę zgodę, w przypadku niezbędności danych do wykonania umowy, przez czas jej wykonywania i ewentualnie okres przedawnienia roszczeń z niej (zwykle nie więcej niż 3 lata, a maksymalnie 10 lat), a w przypadku, gdy podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora, do czasu zgłoszenia przez Ciebie skutecznego sprzeciwu.

Przekazywanie danych

Administratorzy danych mogą powierzać Twoje dane podwykonawcom IT, księgowym, agencjom marketingowym etc. Zrobią to jedynie na podstawie umowy o powierzenie przetwarzania danych zobowiązującej taki podmiot do odpowiedniego zabezpieczenia danych i niekorzystania z nich do własnych celów.

Cookies

Na naszych stronach używamy znaczników internetowych takich jak pliki np. cookie lub local storage do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronach, aplikacjach i w Internecie. W ten sposób technologię tę wykorzystują również podmioty z Grupy SAGIER oraz nasi Zaufani Partnerzy, którzy także chcą dopasowywać reklamy do Twoich preferencji. Cookies to dane informatyczne zapisywane w plikach i przechowywane na Twoim urządzeniu końcowym (tj. twój komputer, tablet, smartphone itp.), które przeglądarka wysyła do serwera przy każdorazowym wejściu na stronę z tego urządzenia, podczas gdy odwiedzasz strony w Internecie. Szczegółową informację na temat plików cookie i ich funkcjonowania znajdziesz pod tym linkiem. Pod tym linkiem znajdziesz także informację o tym jak zmienić ustawienia przeglądarki, aby ograniczyć lub wyłączyć funkcjonowanie plików cookies itp. oraz jak usunąć takie pliki z Twojego urządzenia.

Twoje uprawnienia

Przysługują Ci następujące uprawnienia wobec Twoich danych i ich przetwarzania przez nas, inne podmioty z Grupy SAGIER i Zaufanych Partnerów:
1. Jeśli udzieliłeś zgody na przetwarzanie danych możesz ją w każdej chwili wycofać (cofnięcie zgody oczywiście nie uchyli zgodności z prawem przetwarzania już dokonanego na jej podstawie);
2. Masz również prawo żądania dostępu do Twoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do przeniesienia danych, wyrażenia sprzeciwu wobec przetwarzania danych oraz prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego, którym w Polsce jest Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Pod tym adresem znajdziesz dodatkowe informacje dotyczące przetwarzania danych i Twoich uprawnień.