Reklama

Jak kształcić na potrzeby automotive. Kongres TSLA EXPO 2019

A A A
Katarzyna Grzebyk

Dodano: 11-10-2019

Od lewej: Maciej Karasiński, Jarosław Augustynowicz, Dorota Kaleta, Henryk Michalik, dr hab. Andrzej Trytek, Ryszard Jania. Fot. Tadeusz Poźniak

Od lewej: Maciej Karasiński, Jarosław Augustynowicz, Dorota Kaleta, Henryk Michalik, dr hab. Andrzej Trytek, Ryszard Jania. Fot. Tadeusz Poźniak

ZDJĘCIA

zobacz wszystkie ›
Jak kształcić młodzież, aby zapełniła dużą lukę kadrową w przemyśle? Czy możliwa jest wzorowa współpraca pomiędzy szkołami a przedsiębiorcami? Czym przekonać młodzież, aby kształciła się zawodowo? O wyzwaniach stojących przed szkołami, dyskutowali uczestnicy panelu „System kształcenia w szkolnictwie średnim, wyższym i pozaformalnym na potrzeby przemysłu motoryzacyjnego w kontekście międzynarodowym”, jaki odbył się podczas Kongresu i Targów TSLA EXPO 2019. 
 
W dyskusji na temat systemu kształcenia wzięli udział: dr hab. inż. Andrzej Trytek, prof. Politechniki Rzeszowskiej z Wydziału Mechaniczno-Technologicznego w Stalowej Woli; Jarosław Augustynowicz, wicedyrektor Zespołu Szkół w Gorzycach; Henryk Michalik, przewodniczący Sektorowej Rady Kompetencji Przemysłu Motoryzacyjnego; Dorota Kaleta, starszy wizytator w Kuratorium Oświaty w Rzeszowie, koordynator KO ds. kształcenia zawodowego oraz Maciej Karasiński, wicedyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy. 
 
Panel prowadził Ryszard Jania, prezes Pilkington Automotive Poland i prezes Wschodniego Sojuszu Motoryzacyjnego, który podkreślił, że w systemie kształcenia zawodowego dziele się wiele, ale  mogłoby się dziać o wiele więcej, gdyby istniały rozwiązania systemowe w tym zakresie. - Na rynku mamy braki, jeśli chodzi o ilość i jakość osób. 80 procent zatrudnionych to osoby na poziomie średnim i z wykształceniem technicznym średnim. Na rynku pracy potrzebne jest także kształcenie pozaformalne – wyliczał Ryszard Jania. - Braki ilościowe to nowe zjawisko na rynku pracy. Często słyszę: zapłaćcie więcej swoim pracownikom. Jeśli my zapłacimy więcej, więcej zapłacą też inni. Nabijamy więc koszty. Dużo bardziej istotne jest kształcenie przyszłych kadr.
 
 
Dr hab. Andrzej Trytek, prof. URz. Fot. Tadeusz Poźniak
 
Ryszard Jania opowiadał o międzynarodowym projekcie partnerskim o nazwie Drives, finansowanym przez Komisję Europejską, w którym Wschodni Sojusz Motoryzacyjny jest jedynym przedstawicielem Polski oraz branży motoryzacyjnej. Klaster uczestniczy w tym przedsięwzięciu od koncepcji, poprzez złożony proces przygotowania aplikacji, zwycięstwo w konkursie dotacyjnym, a obecnie ciągłe zaangażowanie w realizację tego 4-letniego projektu o wartości przekraczającej 4 miliony euro. Wschodni Sojusz Motoryzacyjny jest jednym z 24 partnerów (przedsiębiorstwa automotive, uniwersytety technologiczne, europejskie klastry motoryzacyjne oraz instytucje otoczenia biznesu) z 12 krajów europejskich od Wielkiej Brytanii po Maltę. 

Celem tego projektu jest sprostanie wyzwaniom określonym w dokumencie GEAR 2030, który można traktować jako europejską strategię rozwoju automotive. Owocem tego projektu będzie zbudowanie systemu kompetencyjnego obejmującego aktualne zawody oraz zawody, które muszą dopiero powstać, aby zapewnić konkurencyjność firm europejskich wszystkich rozmiarów wobec światowych gigantów motoryzacyjnych. Projekt określi 60 zawodów do modernizacji i 30 zawodów zupełnie nowych. - Obecnie mamy ok. 20 zmodyfikowanych i nowych zawodów.  Na specjalnej platformie można już znaleźć zakres umiejętności i obowiązków, a także możliwość dokształcania się – dodał Ryszard Jania.
 
Podkreślił, że Wschodni Sojusz Motoryzacyjny współpracuje z uczniami i nauczycielami ze szkół z Leżajska, Mielca, Gorzyc i Nowej Dęby. W jego ramach oferowane są m.in. staże dla nauczycieli i uczniów oraz wyposażanie szkół w sprzęt. 
 
Ryszard Jania poruszył też kwestię Sześcianu Podkarpacko-Świętokrzyskiego, czyli Porozumienia Powiatowych Rad Rynków Pracy i Powiatowych Urzędów Pracy: mieleckiego, niżańskiego, stalowowolskiego i tarnobrzeskiego (Województwo Podkarpackie) oraz sandomierskiego i staszowskiego (Województwo Świętokrzyskie) w celu podjęcia działań skierowanych na rozwiązanie aktualnych problemów regionalnego rynku pracy. - Mamy około 50 tysięcy osób, które nie mają chęci i motywacji do pracy. Gdyby udało się zaktywizować 1 procent, czyli 500 osób, to by zdecydowanie poprawiło sytuację na rynku pracy – mówił.
 
Reforma w szkolnictwie zawodowym a realia rynku pracy
 
Reklama
Dr hab. Andrzej Trytek opowiadał o kształceniu wyższym w Stalowej Woli. Zaznaczył, że specjalizacje na stalowowolskim wydziale są ściśle związane z potrzebami tamtejszego rynku pracy. Studenci tych kierunków mają dużo więcej praktyk zawodowych, w tym aż 12 tygodni praktyki dyplomowej na ostatnim roku. Ponadto oferowane są specjalne studia podyplomowe dla nauczycieli. - Przy funkcjonowaniu wydziału wspiera nas rada programowa, w tym parlamentarzyści oraz prezesi firm. Wszystkie prace dyplomowe realizowane u mnie, są realizowane w przemyśle. Student musi wgryźć się w przemysł, w środowisko. Ok. 80 procent studentów otrzymuje pracę w miejscu, w którym tworzył pracę dyplomową. Ponadto, prezydent Stalowej Woli każdemu studentowi kierunków inżynieryjnych w naszym mieście oferuje specjalne stypendia. Mamy koła naukowe dla studentów, współpracujemy z różnymi instytucjami otoczenia biznesu – tłumaczył dr hab. Andrzej Trytek.
 
Dorota Kaleta z Kuratorium Oświaty opowiadała o reformie szkolnictwa zawodowego, realizowanej od 1 września br. Na każdym etapie przygotowywania tej reformy brali udział pracodawcy. - Aby ją wdrożyć, trzeba chętnych nauczycieli i dyrektorów. Reforma zakłada, aby większość zajęć zawodowych odbywała się w zakładzie pracy, wiele jednak zależy od kreatywności i chęci osób pracujących w szkole. Wkrótce dyrektor szkoły będzie miał obowiązek wysłać nauczyciela na kurs do pracodawcy, aby nauczyciel był na bieżąco z tym, co dzieje się w przemyśle. Kuratorium będzie nadzorowało sposób realizacji tej reformy. 
 
Jak w Gorzycach kształcą zawodowo
 
Jarosław Augustynowicz, wicedyrektor Zespołu Szkół w Gorzycach, wyjaśniał, jak rozwijała się zarządzana przez niego szkoła. - Wieś Gorzyce leży w środku „trójkąta bermudziego”, pomiędzy Sandomierzem, Tarnobrzegiem a Stalową Wolą. Te miasta podbierają nam uczniów, a jednak na przestrzeni lat wiele się zmieniło. Jeszcze kilkanaście lat temu szkoła liczyła 80 uczniów, w tej chwili mamy ponad 400 uczniów. Otworzyliśmy nawet internat, podczas gdy inni zamykają internaty. Nie wyobrażamy sobie kształcenia bez współpracy z przemysłem, z firmą Federal-Mogul. Uważam, że żadne przepisy prawa nie spowodują, że współpraca szkół z przemysłem będzie realizowana, raczej będzie szukanie sposobów, aby obejść tę współpracę – podkreślał Jarosław Augustynowicz.
 
Zaznaczył, że widzi ogromną rolę Wschodniego Sojuszu Motoryzacyjnego np. w certyfikacji umiejętności zawodowych, które byłyby potwierdzeniem kwalifikacji do pracy. Duże znaczenie mają też, według niego, dni otwarte szkół, a także spotkania z doradcami zawodowymi pracującymi w szkołach podstawowych. 
 
Maciej Karasiński, wicedyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy, dzielił się doświadczeniem ze współpracy z firmami, w których odbywają się praktyki zawodowe. - Przedstawiciele tych firm skarżyli się, że po praktykach zawodowych niewielu praktykantów wraca na staż lub do pracy – mówił. Jego zdaniem, największe wyzwanie stoi przed dyrektorami szkół, gdyż na ich barkach leży utrzymanie tej współpracy. Zaznaczył też, że większą uwagę do kształcenia zawodowego powinni przykładać włodarze mniejszych miast w naszym regionie.
 
 
Ryszard Jania. Fot. Tadeusz Poźniak
 
Henryk Michalik, przewodniczący Sektorowej Rady Kompetencji Przemysłu Motoryzacyjnego, zaznaczył, że na rozwiązaniach w zakresie współpracy szkół z przemysłem stosowanych na Podkarpaciu może się wzorować cała Polska. Opowiadał o praktykach realizowanych w innych częściach Polski, koncentrując się na obszarach, gdzie dominuje przemysł motoryzacyjny. Jako przykład podał też szkołę w Kaczkach Średnich, gdzie nawet komunikacja miejska została ustawiona tak, aby uczniowie z większych miast mogli dojeżdżać do szkoły w Kaczkach Średnich. Wieś liczy zaledwie 350 mieszkańców, ale szkoła przyciąga uczniów nie tylko z okolicznych wsi, ale i dużych miast. 
 
Uczestnicy panelu zgodnie podkreślili, że panuje przyjazna atmosfera pomiędzy przemysłem motoryzacyjnym a szkołami kształcącymi zawodowo i że z czasem zostaną wypracowane konkretne rozwiązania.
 

KOMENTARZE

W branży logistycznej lepiej być o krok do przodu

Trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie branży logistycznej...

Ryszard Jania: W motoryzacji ważny jest sojusz!

Gdy w 1993 roku Pilkington jako producent szkła budowlanego wchodził do Polski, Ryszard Jania był tarnobrzeskim wicewojewodą. Gdy na fali motoryzacyjnego boomu w Polsce w 1997 roku powstawał Pilkington...

Kongres i Targi TSLA Expo już od piątku. Nie przegap GOC Custom Bike Show!

Twarda biznesowa wiedza i pasja tworzenia silnej marki, konkurencyjnych produktów, a nawet … legendy na miarę tej, jaką zbudował Harley-Davidson...

zobacz więcej
Reklama

Podgrzewana płyta i... Wielki remont na Stadionie Miejskim w Rzeszowie

Stadion przy ulicy Hetmańskiej wreszcie się doczekał – od kilkunastu dni trwa na nim remont generalny, który obejmuje między innymi pierwszą w historii...

Hala Uniwersytetu Rzeszowskiego prawie gotowa. W 2021 zawody

Budowa jest na ukończeniu. Zaawansowanie prac można ocenić na dziewięćdziesiąt dziewięć procent. Pozostała kwestia kosmetyki, sprzątania i montażu ostatnich elementów –...

Mimo pandemii Rzeszów buduje. A za ile sprzeda?

W maju codziennie ktoś pytał, kiedy ceny mieszkań w Rzeszowie spadną. Tymczasem obniżki objęły głównie rynek najmu, wielkich obniżek na rynku sprzedaży się nie doczekano. Do września transakcji...

Reklama

Rekordowy projekt budżetu Rzeszowa 2021 i ważne inwestycje

Aż 1,82 mld zł zamierza wydać Rzeszów w 2021 roku. Budżet miasta, nad którego projektem radni właśnie pracują w komisjach, a który trafi pod obrady rady miasta 15 grudnia...

W Rzeszowie otwarto największy na Podkarpaciu sklep z akwarystyką morską

Przy wejściu wchodzących wita płochliwa ośmiornica, a potem apetyt hobbystów rozbudza wielki, mieszczący 5000 l wody pokazowy zbiornik. W akwariach...

Umowa na kolej gondolową podpisana. Budowa ruszy w tym roku?

Spółka Polskie Koleje Linowe rozpoczęła starania o pozwolenie na budowę kolei gondolowej nad zaporą wodną w Solinie. Spółka poinformowała w tym tygodniu, że podpisała...

Pandemia zmieni świat i gospodarkę, co do tego nie ma wątpliwości!

Z Mariuszem Bednarzem, prezesem Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A., rozmawia Aneta Gieroń

Dzień przed końcem 2020 roku otwarto obwodnicę Dynowa

Obwodnica powstała w ciągu drogi wojewódzkiej nr 835 Lublin – Przeworsk – Grabownica Starzeńska i ma prawie 4 kilometry. Pozwala ominąć centrum Dynowa tym wszystkim kierowcom, którzy...

zobacz więcej

POLECANE

Money.pl - Kliknij po więcej
Giełda
GPW 2021-01-19 18:58
WIG Informujemy, iż w związku ze zmianami zasad dystrybucji danych GPW wprowadzonymi 1 stycznia 2018 r. notowania dostępne są bezpośrednio na stronie money.pl
WIG20
mWIG40
sWIG80
Wspierane przez Money.pl
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
Kursy walut
NBP 2021-01-19
USD 3,7416 -0,75%
EUR 4,5342 -0,29%
CHF 4,2130 -0,38%
GBP 5,0897 -0,21%
Wspierane przez Money.pl
Money.pl - Kliknij po więcej
Surowce - notowania online
Nazwa Jednostka Wartość [USD] Zmiana Ostatnia zmiana
 Złoto uncja 1839,05 +0,12% [22:36]
 Ropa brent baryłka 55,87 +2,05% [22:35]
 Pallad uncja 2360,00 -0,72% [22:35]
 Platyna uncja 1092,05 -0,12% [22:36]
 Srebro uncja 25,26 +1,00% [22:35]
Wspierane przez Money.pl
RZESZÓW WEATHER
Reklama

NASI PARTNERZY

zamknij

Szanowny Czytelniku !

Zanim klikniesz „Zgadzam się” lub zamkniesz to okno, prosimy o przeczytanie tej informacji. Prosimy w niej o Twoją dobrowolną zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez naszych partnerów biznesowych oraz przekazujemy informacje o tzw. cookies i o przetwarzaniu przez nas Twoich danych osobowych. Klikając „Zgadzam się” lub zamykając okno, zgadzasz się na poniższe. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres.

Zgoda

Jeśli chcesz zgodzić się na przetwarzanie przez Zaufanych Partnerów Grupy SAGIER Twoich danych osobowych, które udostępniasz w historii przeglądania stron i aplikacji internetowych, w celach marketingowych (obejmujących zautomatyzowaną analizę Twojej aktywności na stronach internetowych i w aplikacjach w celu ustalenia Twoich potencjalnych zainteresowań dla dostosowania reklamy i oferty) w tym na umieszczanie znaczników internetowych (cookies itp.) na Twoich urządzeniach i odczytywanie takich znaczników, kliknij przycisk „Przejdź do serwisu” lub zamknij to okno.
Jeśli nie chcesz wyrazić zgody, kliknij „Nie teraz”. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz edytować zakres zgody, w tym wycofać ją całkowicie, przechodząc na naszą stronę polityki prywatności. Powyższa zgoda dotyczy przetwarzania Twoich danych osobowych w celach marketingowych Zaufanych Partnerów. Zaufani Partnerzy to firmy z obszaru e-commerce i reklamodawcy oraz działające w ich imieniu domy mediowe i podobne organizacje, z którymi Grupa SAGIER współpracuje.
Podmioty z Grupy SAGIER w ramach udostępnianych przez siebie usług internetowych przetwarzają Twoje dane we własnych celach marketingowych w oparciu o prawnie uzasadniony, wspólny interes podmiotów Grupy SAGIER. Przetwarzanie takie nie wymaga dodatkowej zgody z Twojej strony, ale możesz mu się w każdej chwili sprzeciwić. O ile nie zdecydujesz inaczej, dokonując stosownych zmian ustawień w Twojej przeglądarce, podmioty z Grupy SAGIER będą również instalować na Twoich urządzeniach pliki cookies i podobne oraz odczytywać informacje z takich plików. Bliższe informacje o cookies znajdziesz w akapicie „Cookies” pod koniec tej informacji.

Administrator danych osobowych

Administratorami Twoich danych są podmioty z Grupy SAGIER czyli podmioty z grupy kapitałowej SAGIER, w której skład wchodzą Sagier Sp. z o.o. ul. Mieszka I 48/50, 35-303 Rzeszów oraz Podmioty Zależne. Ponadto, w świetle obowiązującego prawa, administratorami Twoich danych w ramach poszczególnych Usług mogą być również Zaufani Partnerzy, w tym klienci.
PODMIOTY ZALEŻNE:
http://www.biznesistyl.pl/
http://poradnikbudowlany.eu/
http://modnieizdrowo.pl/
http://www.sagier.pl/
Jeżeli wyrazisz zgodę, o którą wyżej prosimy, administratorami Twoich danych osobowych będą także nasi Zaufani Partnerzy. Listę Zaufanych Partnerów możesz sprawdzić w każdym momencie na stronie naszej polityki prywatności i tam też zmodyfikować lub cofnąć swoje zgody.

Podstawa i cel przetwarzania

Twoje dane przetwarzamy w następujących celach:
• 1. Jeśli zawieramy z Tobą umowę o realizację danej usługi (np. usługi zapewniającej Ci możliwość zapoznania się z jednym z naszych serwisów w oparciu o treść regulaminu tego serwisu), to możemy przetwarzać Twoje dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.
• 2. Zapewnianie bezpieczeństwa usługi (np. sprawdzenie, czy do Twojego konta nie loguje się nieuprawniona osoba), dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszanie naszych usług i dopasowanie ich do potrzeb i wygody użytkowników (np. personalizowanie treści w usługach), jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług (np. jeśli interesujesz się motoryzacją i oglądasz artykuły w biznesistyl.pl lub na innych stronach internetowych, to możemy Ci wyświetlić reklamę dotyczącą artykułu w serwisie biznesistyl.pl/automoto. Takie przetwarzanie danych to realizacja naszych prawnie uzasadnionych interesów.
• 3. Za Twoją zgodą usługi marketingowe dostarczą Ci nasi Zaufani Partnerzy oraz my dla podmiotów trzecich. Aby móc pokazać interesujące Cię reklamy (np. produktu, którego możesz potrzebować) reklamodawcy i ich przedstawiciele chcieliby mieć możliwość przetwarzania Twoich danych związanych z odwiedzanymi przez Ciebie stronami internetowymi. Udzielenie takiej zgody jest dobrowolne, nie musisz jej udzielać, nie pozbawi Cię to dostępu do naszych usług. Masz również możliwość ograniczenia zakresu lub zmiany zgody w dowolnym momencie.

Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania, czyli w przypadku udzielenia zgody do momentu jej cofnięcia, ograniczenia lub innych działań z Twojej strony ograniczających tę zgodę, w przypadku niezbędności danych do wykonania umowy, przez czas jej wykonywania i ewentualnie okres przedawnienia roszczeń z niej (zwykle nie więcej niż 3 lata, a maksymalnie 10 lat), a w przypadku, gdy podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora, do czasu zgłoszenia przez Ciebie skutecznego sprzeciwu.

Przekazywanie danych

Administratorzy danych mogą powierzać Twoje dane podwykonawcom IT, księgowym, agencjom marketingowym etc. Zrobią to jedynie na podstawie umowy o powierzenie przetwarzania danych zobowiązującej taki podmiot do odpowiedniego zabezpieczenia danych i niekorzystania z nich do własnych celów.

Cookies

Na naszych stronach używamy znaczników internetowych takich jak pliki np. cookie lub local storage do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronach, aplikacjach i w Internecie. W ten sposób technologię tę wykorzystują również podmioty z Grupy SAGIER oraz nasi Zaufani Partnerzy, którzy także chcą dopasowywać reklamy do Twoich preferencji. Cookies to dane informatyczne zapisywane w plikach i przechowywane na Twoim urządzeniu końcowym (tj. twój komputer, tablet, smartphone itp.), które przeglądarka wysyła do serwera przy każdorazowym wejściu na stronę z tego urządzenia, podczas gdy odwiedzasz strony w Internecie. Szczegółową informację na temat plików cookie i ich funkcjonowania znajdziesz pod tym linkiem. Pod tym linkiem znajdziesz także informację o tym jak zmienić ustawienia przeglądarki, aby ograniczyć lub wyłączyć funkcjonowanie plików cookies itp. oraz jak usunąć takie pliki z Twojego urządzenia.

Twoje uprawnienia

Przysługują Ci następujące uprawnienia wobec Twoich danych i ich przetwarzania przez nas, inne podmioty z Grupy SAGIER i Zaufanych Partnerów:
1. Jeśli udzieliłeś zgody na przetwarzanie danych możesz ją w każdej chwili wycofać (cofnięcie zgody oczywiście nie uchyli zgodności z prawem przetwarzania już dokonanego na jej podstawie);
2. Masz również prawo żądania dostępu do Twoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do przeniesienia danych, wyrażenia sprzeciwu wobec przetwarzania danych oraz prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego, którym w Polsce jest Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Pod tym adresem znajdziesz dodatkowe informacje dotyczące przetwarzania danych i Twoich uprawnień.