Reklama
REKLAMA
Automatycznie wyświetlimy artykuł za 10 sekund
Przejdź do artykułu
Reklama
Reklama

"Zaprojektuj i zbuduj" czy tylko "buduj"? Każdy system ma zalety i wady

A A A
Jaromir Kwiatkowski

Dodano: 09-03-2020

Fot. Tadeusz Poźniak

Fot. Tadeusz Poźniak

GALERIA ZDJĘĆ
Fot. Tadeusz Poźniak
Fot. Tadeusz Poźniak
Fot. Tadeusz Poźniak
Fot. Tadeusz Poźniak
Fot. Tadeusz Poźniak
Fot. Tadeusz Poźniak
Fot. Tadeusz Poźniak
Proces budowlany przebiega najczęściej w systemie „zaprojektuj i zbuduj”, „buduj” lub „optymalizuj i zbuduj”. Który wariant jest najbardziej korzystny? M.in. o tym dyskutowali uczestnicy panelu „Przygotowanie inwestycji infrastrukturalnych” podczas I Podkarpackiego Kongresu Budownictwa Infrastrukturalnego w rzeszowskiej hali Podpromie.
 
Zdaniem Wiesława Sowy, zastępcy dyrektora ds. inwestycji  rzeszowskiego oddziału GDDKiA, nie da się wskazać, który z tych wariantów jest najlepszy. Każdy ma swoje zalety i wady. - Jeżeli wykonawca, zamawiający i inżynier potrafią rozmawiać, znajdować rozwiązania, to postęp prac w którymkolwiek z tych systemów będzie odpowiedni – stwierdził Sowa.
 
Między zyskiem a jakością
 
- Można iść w kierunku optymalizacji, jeśli mamy przygotowaną dokumentację,  projekty budowlane w latach wcześniejszych – przekonywał wicedyrektor GDDKiA. -  Optymalizacja jest prowadzona m.in. pod względem zgodności z aktualnymi przepisami, ale również jest powodowana potrzebą dojścia do tańszych rozwiązań, kiedy różne względy wskazują na to, że zaprojektowane rozwiązania nie są adekwatne do potrzeb w danej chwili. W systemie „buduj” jest kwestia przejścia przygotowania całej inwestycji aż do uzyskania przez projektantów rozwiązań w projekcie budowlanym.Z tym inwestorzy idą do różnych urzędów, by uzyskać czy to pozwolenie na budowę, czy zezwolenie na realizację inwestycji drogowej.Postępowanie przetargowe w systemie „buduj” odbywa się na czystą realizację. W systemie „zaprojektuj i zbuduj” wykonawca bierze na siebie rozwiązania projektowe.
Reklama
 
- Na pewno idziemy w kierunku, żeby uzyskać decyzję środowiskową i zminimalizować ryzyka dla wykonawcy, czyli robimy pełne rozpoznanie geologiczne – mówił Wiesław Sowa o tym, jak GDDKiA pomaga wykonawcy w systemie „zaprojektuj i zbuduj”. I dodał: - To było kiedyś problemem, kulą u nogi i było robione w sposób pobieżny. Dzisiaj to rozpoznanie jest dużo lepsze. Rozpoznanie geologiczne plus wcześniejsze decyzje są przekazywane wykonawcy, który w systemie „zaprojektuj i zbuduj” bierze to i realizuje w bardzo krótkim czasie. Projekt budowlany wbrew pozorom powstaje bardzo szybko, co skraca ten proces i pozwala zrealizować to, co jest zaprojektowane. 
 
 
Fot. Tadeusz Poźniak
 
Zdaniem Piotra Miąso, dyrektora Podkarpackiego Zarządu Dróg Wojewódzkich, „w jakiej jesteśmy aktualnie sytuacji, takie podejmujemy decyzje”.
 
- Jeśli mamy mało czasu, kusi nas, żeby większość spraw przekazać jako inwestor do wykonawcy, niech się martwi o projekt budowlany i załatwienie wszystkich decyzji – przekonywał Miąso. - Z drugiej strony bardzo dużo decyzyjności oddajemy wykonawcy.Wykonawca jest przedsiębiorcą, dla którego podstawową zasadą jest uzyskanie zysku, co z punktu widzenia realizacji inwestycji niekoniecznie oznacza optymalizację rozwiązań pod względem technicznym, ale optymalizację kosztów, co może się odbić na jakości. 
 
Innym problemem, zarówno dla wykonawców, jak i inwestorów, na który zwrócił uwagę dyrektor PZDW, jest w tym systemie to, że na początku umawiają się oni na określoną cenę, która pozostaje praktycznie nie zmieniona do końca realizacji robót. Lecz jeżeli etap projektowania przeciągnie się z 16-20 do 26-40 miesięcy, to wykonawca znajduje się już w zupełnie innej sytuacji rynkowej. - Naszym celem nie jest to, żeby przedsiębiorca poniósł straty, lecz żeby uzyskać porządny projekt i przyzwoicie za to zapłacić – podkreślił Miąso.
Reklama
 
Dyrektor PZDW stwierdził, że kierowana przez niego instytucja będzie przechodzić na inny system niż „zaprojektuj i zbuduj”. Na czym będzie polegał? - Przygotowujemy jako inwestor projekt budowlany i wszystkie decyzje, łącznie z decyzją o pozwoleniu na budowę, natomiast wykonawcy zostawiamy projekt wykonawczy, gdzie może on przedstawić swoje technologie, nowinki, innowacje, pod warunkiem że spełni wszystkie kryteria ilościowe, jakościowe, funkcjonalne, które są określone w projekcie budowlanym. Ten system nam się podoba i będziemy go testować.
 
Jak to robią w Norwegii, opowiadał Jarosław Wielopolski, prezes Multiconsult Polska, będącej oddziałem firmy norweskiej. – Nasza generalna dyrekcja ćwiczyła różne metody. W Norwegii był model idealny z punktu widzenia projektanta, kiedy byliśmy wynagradzani jak mecenasi, czyli za godzinę pracy. To powodowało, że kiedy zlecano projektowanie odcinka jakiejś drogi, przedstawiane były kolejne  jego warianty. Można było je mnożyć w nieskończoność, bo każdy zespół miał swoje wizje. My jako projektanci nie mieliśmy nic przeciwko temu, żeby przerabiać projekt nawet 20 razy. Doszło do tego, że projektowanie 12-kilometrowego odcinka autostrady zajmowało 8 lat i do niczego to nie prowadziło. Nikt się nie mógł zdecydować, a precyzować można było do końca świata i o jeden dzień dłużej.
 
Aby temu zaradzić, powołano nową organizację (odpowiednik polskiej GDDKiA), która ma ten proces polepszyć. Obecnie najpierw odbywa się konkurs koncepcji, projektanci wraz wykonawcami zorganizowani w teamach przedstawiają swoją koncepcję. Trzy najlepsze teamy są wynagradzani, a zwycięska koncepcja - realizowana. 
 
- Z mojego punktu widzenia zawsze lepiej być projektantem, bo jest nam łatwiej bezpośrednio realizować to, co sobie zamawiający wymyśli - stwierdził Wielopolski. - Można sobie optymalizować projekt zarówno pod względem ekonomicznym, jak i technicznym. Jako podwykonawca jesteśmy współpracownikiem wykonawcy i musimy głównie koncentrować się na tym, żeby to zrobić jak najbardziej ekonomicznie. Kontakty są ogromne, ryzyka są ogromne, w związku z tym każda złotówka się liczy. 
Reklama
 
Odstępstwa nie na nowych inwestycjach
 
Zbigniew Kwaśny z Promost Consulting zwrócił uwagę, że zupełnie inaczej wygląda projektowanie w systemie „zaprojektuj i zbuduj”, gdy jest decyzja środowiskowa niż gdy jej nie ma. Uzyskanie decyzji środowiskowej w naszych warunkach trwa dość długo. Powoduje to wydłużenie tego procesu. Na etapie decyzji środowiskowej jest zgłaszanych bardzo dużo uwag do rozwiązań projektowych czy w skrajnym przypadku - do decyzji środowiskowej. Jeżeli się nie uda uzyskać warunku, że decyzja ma rygor natychmiastowej wykonalności, to poprzez odwołania inwestycja trwa 4 lata lub dłużej. W związku z tym, zdaniem panelisty, trudno się dziwić, że wykonawca, który wygrał przetarg cztery lata temu, nie jest w stanie zrealizować tej inwestycji na nowych warunkach. 
 
 
Fot. Tadeusz Poźniak
 
- Mamy 10 miesięcy na złożenie wniosku o ZRID. To jest niemożliwe w tak krótkim czasie – przekonywał prelegent. - W związku z tym składamy wniosek, a jednocześnie za pośrednictwem organu wydającego decyzję składamy wniosek o odstępstwo. I oczywiście wszyscy zakładamy, że to odstępstwo otrzymamy. Nikt z nas nie bierze pod uwagę, że odstępstwa możemy nie uzyskać. W związku z tym przyspieszenie w procesie „projektuj i buduj” jest, ale wiąże się z bardzo dużym wysiłkiem.
 
- 10 miesięcy to krótki czas, ale my się ze wszystkim wyrabiamy – ripostował wicedyrektor GDDKiA. Odniósł się także do kwestii odstępstw. - Nowe inwestycje powinny być tak projektowane, aby spełniały wszystkie warunki techniczne. W związku z tym nie powinniśmy iść w kierunku, aby odstępstwa były na nowych inwestycjach. Zdaję sobie natomiast sprawę, że musimy poprawiać istniejącą infrastrukturę. Jeżeli jest przebudowa drogi, to tych odstępstw będzie bardzo dużo, bo nie jesteśmy w stanie spełnić tych warunków, które zostały przez ministra określone w nowych przepisach, cały czas zaostrzanych, a niestety stara infrastruktura się nie zmieni.
Reklama
 
Reklama
Reklama
Reklama
zobacz więcej

POLECANE

Money.pl - Kliknij po więcej
Giełda
GPW 2021-09-28 18:58
WIG Informujemy, iż w związku ze zmianami zasad dystrybucji danych GPW wprowadzonymi 1 stycznia 2018 r. notowania dostępne są bezpośrednio na stronie money.pl
WIG20
mWIG40
sWIG80
Wspierane przez Money.pl
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
Kursy walut
NBP 2021-09-28
USD 3,9546 +0,69%
EUR 4,6192 +0,61%
CHF 4,2622 +0,74%
GBP 5,4061 +0,46%
Wspierane przez Money.pl
Money.pl - Kliknij po więcej
Surowce - notowania online
Nazwa Jednostka Wartość [USD] Zmiana Ostatnia zmiana
 Złoto uncja 1731,30 +0,00% [21:59]
 Ropa brent baryłka 64,38 +0,00% [21:58]
 Pallad uncja 2680,00 +0,00% [21:57]
 Platyna uncja 1191,10 +0,00% [21:59]
 Srebro uncja 25,11 +0,00% [21:59]
Wspierane przez Money.pl
RZESZÓW WEATHER
Reklama

NASI PARTNERZY

zamknij

Szanowny Czytelniku !

Zanim klikniesz „Zgadzam się” lub zamkniesz to okno, prosimy o przeczytanie tej informacji. Prosimy w niej o Twoją dobrowolną zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez naszych partnerów biznesowych oraz przekazujemy informacje o tzw. cookies i o przetwarzaniu przez nas Twoich danych osobowych. Klikając „Zgadzam się” lub zamykając okno, zgadzasz się na poniższe. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres.

Zgoda

Jeśli chcesz zgodzić się na przetwarzanie przez Zaufanych Partnerów Grupy SAGIER Twoich danych osobowych, które udostępniasz w historii przeglądania stron i aplikacji internetowych, w celach marketingowych (obejmujących zautomatyzowaną analizę Twojej aktywności na stronach internetowych i w aplikacjach w celu ustalenia Twoich potencjalnych zainteresowań dla dostosowania reklamy i oferty) w tym na umieszczanie znaczników internetowych (cookies itp.) na Twoich urządzeniach i odczytywanie takich znaczników, kliknij przycisk „Przejdź do serwisu” lub zamknij to okno.
Jeśli nie chcesz wyrazić zgody, kliknij „Nie teraz”. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz edytować zakres zgody, w tym wycofać ją całkowicie, przechodząc na naszą stronę polityki prywatności. Powyższa zgoda dotyczy przetwarzania Twoich danych osobowych w celach marketingowych Zaufanych Partnerów. Zaufani Partnerzy to firmy z obszaru e-commerce i reklamodawcy oraz działające w ich imieniu domy mediowe i podobne organizacje, z którymi Grupa SAGIER współpracuje.
Podmioty z Grupy SAGIER w ramach udostępnianych przez siebie usług internetowych przetwarzają Twoje dane we własnych celach marketingowych w oparciu o prawnie uzasadniony, wspólny interes podmiotów Grupy SAGIER. Przetwarzanie takie nie wymaga dodatkowej zgody z Twojej strony, ale możesz mu się w każdej chwili sprzeciwić. O ile nie zdecydujesz inaczej, dokonując stosownych zmian ustawień w Twojej przeglądarce, podmioty z Grupy SAGIER będą również instalować na Twoich urządzeniach pliki cookies i podobne oraz odczytywać informacje z takich plików. Bliższe informacje o cookies znajdziesz w akapicie „Cookies” pod koniec tej informacji.

Administrator danych osobowych

Administratorami Twoich danych są podmioty z Grupy SAGIER czyli podmioty z grupy kapitałowej SAGIER, w której skład wchodzą Sagier Sp. z o.o. ul. Mieszka I 48/50, 35-303 Rzeszów oraz Podmioty Zależne. Ponadto, w świetle obowiązującego prawa, administratorami Twoich danych w ramach poszczególnych Usług mogą być również Zaufani Partnerzy, w tym klienci.
PODMIOTY ZALEŻNE:
http://www.biznesistyl.pl/
http://poradnikbudowlany.eu/
http://modnieizdrowo.pl/
http://www.sagier.pl/
Jeżeli wyrazisz zgodę, o którą wyżej prosimy, administratorami Twoich danych osobowych będą także nasi Zaufani Partnerzy. Listę Zaufanych Partnerów możesz sprawdzić w każdym momencie na stronie naszej polityki prywatności i tam też zmodyfikować lub cofnąć swoje zgody.

Podstawa i cel przetwarzania

Twoje dane przetwarzamy w następujących celach:
• 1. Jeśli zawieramy z Tobą umowę o realizację danej usługi (np. usługi zapewniającej Ci możliwość zapoznania się z jednym z naszych serwisów w oparciu o treść regulaminu tego serwisu), to możemy przetwarzać Twoje dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.
• 2. Zapewnianie bezpieczeństwa usługi (np. sprawdzenie, czy do Twojego konta nie loguje się nieuprawniona osoba), dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszanie naszych usług i dopasowanie ich do potrzeb i wygody użytkowników (np. personalizowanie treści w usługach), jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług (np. jeśli interesujesz się motoryzacją i oglądasz artykuły w biznesistyl.pl lub na innych stronach internetowych, to możemy Ci wyświetlić reklamę dotyczącą artykułu w serwisie biznesistyl.pl/automoto. Takie przetwarzanie danych to realizacja naszych prawnie uzasadnionych interesów.
• 3. Za Twoją zgodą usługi marketingowe dostarczą Ci nasi Zaufani Partnerzy oraz my dla podmiotów trzecich. Aby móc pokazać interesujące Cię reklamy (np. produktu, którego możesz potrzebować) reklamodawcy i ich przedstawiciele chcieliby mieć możliwość przetwarzania Twoich danych związanych z odwiedzanymi przez Ciebie stronami internetowymi. Udzielenie takiej zgody jest dobrowolne, nie musisz jej udzielać, nie pozbawi Cię to dostępu do naszych usług. Masz również możliwość ograniczenia zakresu lub zmiany zgody w dowolnym momencie.

Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania, czyli w przypadku udzielenia zgody do momentu jej cofnięcia, ograniczenia lub innych działań z Twojej strony ograniczających tę zgodę, w przypadku niezbędności danych do wykonania umowy, przez czas jej wykonywania i ewentualnie okres przedawnienia roszczeń z niej (zwykle nie więcej niż 3 lata, a maksymalnie 10 lat), a w przypadku, gdy podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora, do czasu zgłoszenia przez Ciebie skutecznego sprzeciwu.

Przekazywanie danych

Administratorzy danych mogą powierzać Twoje dane podwykonawcom IT, księgowym, agencjom marketingowym etc. Zrobią to jedynie na podstawie umowy o powierzenie przetwarzania danych zobowiązującej taki podmiot do odpowiedniego zabezpieczenia danych i niekorzystania z nich do własnych celów.

Cookies

Na naszych stronach używamy znaczników internetowych takich jak pliki np. cookie lub local storage do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronach, aplikacjach i w Internecie. W ten sposób technologię tę wykorzystują również podmioty z Grupy SAGIER oraz nasi Zaufani Partnerzy, którzy także chcą dopasowywać reklamy do Twoich preferencji. Cookies to dane informatyczne zapisywane w plikach i przechowywane na Twoim urządzeniu końcowym (tj. twój komputer, tablet, smartphone itp.), które przeglądarka wysyła do serwera przy każdorazowym wejściu na stronę z tego urządzenia, podczas gdy odwiedzasz strony w Internecie. Szczegółową informację na temat plików cookie i ich funkcjonowania znajdziesz pod tym linkiem. Pod tym linkiem znajdziesz także informację o tym jak zmienić ustawienia przeglądarki, aby ograniczyć lub wyłączyć funkcjonowanie plików cookies itp. oraz jak usunąć takie pliki z Twojego urządzenia.

Twoje uprawnienia

Przysługują Ci następujące uprawnienia wobec Twoich danych i ich przetwarzania przez nas, inne podmioty z Grupy SAGIER i Zaufanych Partnerów:
1. Jeśli udzieliłeś zgody na przetwarzanie danych możesz ją w każdej chwili wycofać (cofnięcie zgody oczywiście nie uchyli zgodności z prawem przetwarzania już dokonanego na jej podstawie);
2. Masz również prawo żądania dostępu do Twoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do przeniesienia danych, wyrażenia sprzeciwu wobec przetwarzania danych oraz prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego, którym w Polsce jest Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Pod tym adresem znajdziesz dodatkowe informacje dotyczące przetwarzania danych i Twoich uprawnień.