Reklama

Biznes

Dworzec Rzeszów Główny do 2023 roku ma być ładniejszy i wygodniejszy

Opracowanie Aneta Gieroń
Dodano: 09.02.2021
52666_pkp
Share
Udostępnij
Nowoczesny, komfortowy i dostosowany do potrzeb wszystkich podróżnych – taki ma być dworzec Rzeszów Główny po modernizacji, która ma się zakończyć do połowy 2023 roku. W poniedziałek w Ministerstwie Aktywów Państwowych Polskie Koleje Państwowe podpisały umowę na realizację inwestycji w trybie projektuj i buduj z firmą Budimex S.A.
 
Budynek dworca kolejowego zostanie poddany gruntownej modernizacji. Zlikwidowane zostaną dotychczasowe bariery architektoniczne. Pojawią się także nowe udogodnienia – m.in. ścieżki prowadzące dla osób niewidomych i niedowidzących, mapy dotykowe dworca, pętle indukcyjne dla osób niedosłyszących czy obniżone okienka kasowe. Dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami będą również toalety.  

– Węzeł przesiadkowy integrujący kolej z komunikacją miejską oraz transportem indywidualnym, usprawni całą komunikację w tym regionie, a także przekieruje ją na wygodniejsze dla pasażerów tory – stwierdził Maciej Małecki, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych.
 
– Z dworca będącego częścią nowoczesnego centrum komunikacyjnego skorzystają nie tylko mieszkańcy stolicy Podkarpacia i regionu, ale także podróżujący z innych części Polski, a także ci, którzy planują wyjazdy zagraniczne na południe i wschód Europy – dodał Waldemar Buda, wiceminister funduszy i polityki regionalnej.
 
Zgodnie z zaleceniem Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków obiekt z zewnątrz zachowa swój modernistyczny charakter. W ramach prac renowacji poddana zostanie elewacja budynku, a stolarki okienna i drzwiowa wymienione zostaną na nowe. Inwestycja PKP S.A. zakłada również budowę placu na poziomie -1. Będzie on pełnił funkcję łącznika między dworcem, parkingiem podziemnym i peronami. Bezpośrednią komunikację z parkingiem i placem zapewnią też pomieszczenia na poziomie -1, które zostaną gruntownie przebudowane.
 
Zwiększony poziom bezpieczeństwa zapewni montaż nowoczesnych systemów: monitoringu, kontroli napadu czy BMS (inteligentnego zarządzania budynkiem). Na dworcu pojawią się także elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów oraz system informacji głosowej. 
 
Sam dworzec PKP w Rzeszowie to obiekt zabytkowy pochodzący z 1860 roku. Przez kolejnych160 lat budynek przechodził większe i mniejsze remonty, między innymi w latach 60. XX wieku, kiedy nadano mu modernistyczny charakter. Do tej stylistyki będzie też nawiązywał po zakończonym remoncie w 2023 roku. Powróci elegancka elewacja z piaskowca oraz zegar, który dawniej zdobił front budynku. Na elewacji znajdzie się także napis „Rzeszów Główny”. 
 
Koszt modernizacji dworca wyniesie 22,7 mln zł brutto. Przebudowa będzie współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Termin zakończenia inwestycji planowany jest na I połowę 2023 r. 
 
– Zgodnie z unijną Strategią Zrównoważonej i Inteligentnej Mobilności kolej stanie się ważną osią nowoczesnego i inteligentnego systemu sieci transportowej. W te założenia wpisuje się też modernizacja dworca kolejowego w Rzeszowie, która jest jednym z elementów centrum przesiadkowego integrującego różne środki transportu. Dzięki tej inwestycji kolej będzie mogła pełnić funkcję szkieletu w połączeniach pomiędzy aglomeracją rzeszowską i innymi miejscowościami regionu, Polski oraz całej Europy – stwierdził Christopher Todd, dyrektor ds. polityki regionalnej w Polsce, z Komisji Europejskiej.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy