Reklama
REKLAMA
Automatycznie wyświetlimy artykuł za 10 sekund
Przejdź do artykułu
Reklama
Reklama

Zawalczą o prezydenturę Rzeszowa?!

A A A
Aneta Gieroń

Dodano: 18-02-2021

Grafika Sebastian Rusin

Grafika Sebastian Rusin

Marcin Warchoł, poseł Solidarnej Polski już ogłosił swój start w Rzeszowie. Ewa Leniart nigdy nie zaprzeczyła, że zamierza walczyć o fotel prezydenta Rzeszowa. Co więcej, w środę Zarząd Okręgowy PiS jednomyślnie rekomendował kandydata PiS na wybory prezydenckie w Rzeszowie. Prawie na pewno jest nim obecna wojewoda podkarpacka. Paweł Kowal, poseł Koalicji Obywatelskiej pytany o swoją kandydaturę na prezydenta Rzeszowa, nie potwierdza i nie zaprzecza. Od kilku dni zamieszcza wymowne wpisy związane z Rzeszowem na Instagramie i Twitterze, a przede wszystkim nawołuje do szerokiej dyskusji o przyszłości Rzeszowa.
 
- To jest moje miasto – mówi Kowal. – Zależy mi na jego rozwoju i nakreśleniu wizji, która pozwalałabym nam aspirować do rangi miast takich jak Wrocław czy Kraków.
 
Historia Pawła Kowala jest ciekawa, bo w wyborach na prezydenta Rzeszowa byłby naprawdę trudnym przeciwnikiem dla Solidarnej Polski oraz Prawa i Sprawiedliwości. Tym bardziej, że w ostatnich wyborach prezydenckich Andrzej Duda na Podkarpaciu uzyskał 70,92 proc. poparcia, Rafał Trzaskowski – 29, 08. Ale już w samym Rzeszowie na Dudę zagłosowało 50,32 proc. wyborców, a na Trzaskowskiego 49,68. To oznacza, że stolica Podkarpacia nie jest takim oczywistym matecznikiem PiS.
Reklama
 
- To może sprawić, że PiS zrobi voltę i komisarza do Rzeszowa wprowadzi do 2023 roku, czyli do najbliższych wyborów samorządowych, a na komisarza powoła Ewę Leniart, która będzie miała ponad dwa lata na wypromowanie się wśród rzeszowian, a sama partia przejmie władzę w mieście. Dziś wydaje się to nieprawdopodobny scenariusz, ale w przypadku PIS jestem skłonny w niego uwierzyć - dodaje Zdzisław Gawlik, szef podkarpackiej Platformy Obywatelskiej. - Byłoby to z niewyobrażalną szkodą dla Rzeszowa i jego mieszkańców.

Sam Paweł Kowal urodził się w Rzeszowie, tutaj zdał maturę w I LO i działał w Radzie Młodzieży Rzeszowa. Po studiach historycznych w Krakowie, udało mu się zrobić karierę w Warszawie. Przez wiele lat blisko współpracował ze śp. Lechem Kaczyńskim, a w rządzie Jarosława Kaczyńskiego był wiceministrem spraw zagranicznych. W 2010 roku wypisał się z PiS-u i zaangażował w projekt polityczny „Polska jest Najważniejsza”. Na dobre do polityki wrócił w 2019 roku, gdy został posłem Koalicji Obywatelskiej z Małopolski. W 2019 objął też stanowisko profesora Instytutu Studiów Politycznych w Polskiej Akademii Nauk. Jest postrzegany jako polityk konserwatywny, ale konsolidacyjny i roztropny. Gdyby doszło do drugiej tury wyborów prezydenckich w Rzeszowie i znalazłyby się w niej Paweł Kowal oraz polityk PiS, na pewno zebrałby sporu głosów wyborców centrowych. W przypadku Kowala trudno też skutecznie grać epitetem „spadochroniarz”. Po pierwsze przez 20 lat mieszkał w Rzeszowie, po drugie wciąż mieszkają tu jego rodzice, a on sam często tu bywa i ma bardzo aktualne rozeznanie w sprawach miasta.

Pytany o poparcie dla swojej ewentualnej kandydatury, czy byłaby to tylko Koalicja Obywatelska, czy raczej zjednoczona opozycja odpowiada: „Najważniejsze jest dla mnie poparcie Justyny, Olgi Ani, Jana oraz Lecha. Nad nim pracuję nieustannie”. (To oczywiście żona i dzieci Pawła Kowala – przyp. red).
Reklama
 
Jednocześnie w środę na Twiterze stwierdził: Rzeszów to nie cesarstwo. Nie ma namaszczeń, są wybory. Siły demokratyczne powinny cisnąć na rząd, żeby dali do miasta bezstronnego komisarza i szukać wspólnego kandydata, a nie podkręcać się, że prezydent Ferenc „namaścił”. W Rzeszowie się wybiera, a nie maści”.
 
To bezpośrednia aluzja do kandydatury Marcina Warchoła, posła Solidarnej Polski i wiceministra sprawiedliwości, którego jako swojego następcę wskazał Tadeusz Ferenc.

W ostatnich dniach poseł Warchoł zasłynął ze słów, w których gratulując Danielowi Obajtkowi, prezesowi PKN Orlen statuetki Człowieka Wolności tygodnika "Sieci" stwierdził: „Napoleon Bonaparte mówił, że dla Polaków nie ma rzeczy niemożliwych, jakby znał prezesa Obajtka. Szarża Daniela Obajtka w polskim biznesie, jak ta pod Somosierrą, do której odnosił się Napoleon, budzi podziw.
 
A to w nawiązaniu do deklaracji Warchoła sprzed tygodnia, że startuje jako kandydat bezpartyjny i obywatelski może wzbudzać co najmniej zdziwienie.

Sam Warchoł, który podkreśla swoje związki z Rzeszowem, nie do końca wydaje się szczery. Jako kandydat PiS dwa lata temu wszedł do Sejmu z rzeszowskiej listy i od tego czasu rzeczywiście często bywa w mieście, a jego zażyłość z prezydentem Ferencem okazała się duża. Poseł Solidarnej Polski urodził się w Nisku, studia ukończył w Warszawie i od 20 lat związany jest ze stolicą, choć pod koniec 2020 roku w Rzeszowie kupił mieszkanie.
 
Należy też do najaktywniejszych posłów z okręgu rzeszowskiego i na pewno jako duży sukces może sobie przypisać zgodę Ministerstwa Sprawiedliwości na przekazanie Zamku Lubomirskich w ręce władz Rzeszowa.
Reklama
 
To na pewno poważny kandydat, ale czy w sytuacji, kiedy w rzeszowskim Ratuszu nie ma już Tadeusza Ferenca, będzie aż tak skuteczny w działaniu, nie mając już za swoimi plecami całej machiny miejskich struktur?! Może się okazać, że samo pokazywanie się z byłym już prezydentem Rzeszowa to za mało, by przekonać do siebie samych rzeszowian. W dodatku dla lokalnych działaczy PiS Marcin Warchoł to chyba jeden z najbardziej znienawidzonych polityków. Gdyby się okazało, że zostanie prezydentem Rzeszowa, Solidarna Polska otrzymałaby nieprawdopodobne wsparcie partyjne i łakomy kąsek w postaci rządów w mieście wojewódzkim.
 
- Najbliższe wybory w Rzeszowie to będzie nowe otwarcie polityczne i pokoleniowe – dodaje dr Paweł Kuca, politolog z Uniwersytetu Rzeszowskiego. 
 
Zdaniem Pawła Kucy, nie ma żadnych wątpliwości, że wybory prezydenckie w stolicy Podkarpacia to walka o wpływy na poziomie ogólnokrajowej polityki, a szkoda, bo samorząd rządzi się swoimi prawami i może się okazać, że to co dobre dla centrali partii w Warszawie, niekoniecznie musi być najlepsze dla mieszkańców samego Rzeszowa.
 
Tę lokalność w kampanii mocno chce podkreślać rzeszowski PiS.
 
- Jest dla nas jako struktur okręgowych, naturalne i oczywiste, że Prawo i Sprawiedliwość już niebawem zaprezentuje własnego kandydata, który stanie do rywalizacji o urząd prezydenta miasta. Analizując dotychczasowe wyniki wyborcze, chociażby z ostatnich rozstrzygnięć parlamentarnych czy na Prezydenta Polski, widzimy w Rzeszowie bardzo duże zaufanie dla naszej formacji. Dzisiaj chcemy to zaufanie przekuć w zwycięstwo – twierdzi Władysław Ortyl, marszałek województwa i prezes Zarządu Okręgowego PiS w Rzeszowie.
 
- Jesteśmy przekonani, że wyborcy zdecydują się na prezydenta znającego lokalne problemy, zaangażowanego w codzienność Rzeszowa – dodaje Marcin Fijołek, szef kluby rannych PiS w Radzie Miasta Rzeszowa.
Reklama
 
Wydaje się więc, że kandydatura obecnej wojewody podkarpackiej, Ewy Leniart może być jak najbardziej roztropną decyzją, pod warunkiem, że uzyska jeszcze akceptację centrali w Warszawie.
 
Ewa Leniart w Rzeszowie ukończyła II LO i prawo na Uniwersytecie Rzeszowskim. Od początku związana z Prawem i Sprawiedliwością. Przez lata dyrektor oddziału IPN w Rzeszowie, od 2015 roku wojewoda podkarpacki. Urodziła się w Dylągówce, na co dzień mieszka w Chmielniku, ale w tematy Rzeszowa będąc wojewodą angażuje się od 6 lat. Czy przekona do siebie samych rzeszowian?
 
Na pewno nie ma typu osobowości Ferenca. Były prezydent Rzeszowa znakomicie odnajdował się w sytuacjach konfliktowych, ona wydaje się być politykiem kompromisów. Samorząd to też codzienność w terenie, na ile byłoby to spełnieniem aspiracji dla Marcina Warchoła, Pawła Kowala i Ewy Leniart? 

- Były prezydent zostawia po sobie Rzeszów, który przez ostatnie dwie dekady bardzo się rozrósł, wypiękniał i rozwinął. Jest jednak potrzeba nakreślenia nowej wizji tego miasta na co najmniej dekadę albo dwie do przodu – dodaje Paweł Kuca. – Następca Tadeusza Ferenca przez długi jeszcze czas będzie się mierzył z legendą „dobrego gospodarza”, dlatego tym bardziej Rzeszów potrzebuje naprawdę dobrego kandydata na nowego prezydenta, który przestawi miasto na nowe tory działania. 
Reklama
Reklama
Reklama
zobacz więcej

POLECANE

Money.pl - Kliknij po więcej
Giełda
GPW 2022-06-27 18:58
WIG Informujemy, iż w związku ze zmianami zasad dystrybucji danych GPW wprowadzonymi 1 stycznia 2018 r. notowania dostępne są bezpośrednio na stronie money.pl
WIG20
mWIG40
sWIG80
Wspierane przez Money.pl
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
Kursy walut
NBP 2022-06-27
USD 4,4369 -0,64%
EUR 4,6965 -0,27%
CHF 4,6314 -0,48%
GBP 5,4655 -0,32%
Wspierane przez Money.pl
Money.pl - Kliknij po więcej
Surowce - notowania online
Nazwa Jednostka Wartość [USD] Zmiana Ostatnia zmiana
 Złoto uncja 1731,30 +0,00% [21:59]
 Ropa brent baryłka 64,38 +0,00% [21:58]
 Pallad uncja 2680,00 +0,00% [21:57]
 Platyna uncja 1191,10 +0,00% [21:59]
 Srebro uncja 25,11 +0,00% [21:59]
Wspierane przez Money.pl
RZESZÓW WEATHER
Reklama

NASI PARTNERZY

zamknij

Szanowny Czytelniku !

Zanim klikniesz „Zgadzam się” lub zamkniesz to okno, prosimy o przeczytanie tej informacji. Prosimy w niej o Twoją dobrowolną zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez naszych partnerów biznesowych oraz przekazujemy informacje o tzw. cookies i o przetwarzaniu przez nas Twoich danych osobowych. Klikając „Zgadzam się” lub zamykając okno, zgadzasz się na poniższe. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres.

Zgoda

Jeśli chcesz zgodzić się na przetwarzanie przez Zaufanych Partnerów Grupy SAGIER Twoich danych osobowych, które udostępniasz w historii przeglądania stron i aplikacji internetowych, w celach marketingowych (obejmujących zautomatyzowaną analizę Twojej aktywności na stronach internetowych i w aplikacjach w celu ustalenia Twoich potencjalnych zainteresowań dla dostosowania reklamy i oferty) w tym na umieszczanie znaczników internetowych (cookies itp.) na Twoich urządzeniach i odczytywanie takich znaczników, kliknij przycisk „Przejdź do serwisu” lub zamknij to okno.
Jeśli nie chcesz wyrazić zgody, kliknij „Nie teraz”. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz edytować zakres zgody, w tym wycofać ją całkowicie, przechodząc na naszą stronę polityki prywatności. Powyższa zgoda dotyczy przetwarzania Twoich danych osobowych w celach marketingowych Zaufanych Partnerów. Zaufani Partnerzy to firmy z obszaru e-commerce i reklamodawcy oraz działające w ich imieniu domy mediowe i podobne organizacje, z którymi Grupa SAGIER współpracuje.
Podmioty z Grupy SAGIER w ramach udostępnianych przez siebie usług internetowych przetwarzają Twoje dane we własnych celach marketingowych w oparciu o prawnie uzasadniony, wspólny interes podmiotów Grupy SAGIER. Przetwarzanie takie nie wymaga dodatkowej zgody z Twojej strony, ale możesz mu się w każdej chwili sprzeciwić. O ile nie zdecydujesz inaczej, dokonując stosownych zmian ustawień w Twojej przeglądarce, podmioty z Grupy SAGIER będą również instalować na Twoich urządzeniach pliki cookies i podobne oraz odczytywać informacje z takich plików. Bliższe informacje o cookies znajdziesz w akapicie „Cookies” pod koniec tej informacji.

Administrator danych osobowych

Administratorami Twoich danych są podmioty z Grupy SAGIER czyli podmioty z grupy kapitałowej SAGIER, w której skład wchodzą Sagier Sp. z o.o. ul. Mieszka I 48/50, 35-303 Rzeszów oraz Podmioty Zależne. Ponadto, w świetle obowiązującego prawa, administratorami Twoich danych w ramach poszczególnych Usług mogą być również Zaufani Partnerzy, w tym klienci.
PODMIOTY ZALEŻNE:
http://www.biznesistyl.pl/
http://poradnikbudowlany.eu/
http://modnieizdrowo.pl/
http://www.sagier.pl/
Jeżeli wyrazisz zgodę, o którą wyżej prosimy, administratorami Twoich danych osobowych będą także nasi Zaufani Partnerzy. Listę Zaufanych Partnerów możesz sprawdzić w każdym momencie na stronie naszej polityki prywatności i tam też zmodyfikować lub cofnąć swoje zgody.

Podstawa i cel przetwarzania

Twoje dane przetwarzamy w następujących celach:
• 1. Jeśli zawieramy z Tobą umowę o realizację danej usługi (np. usługi zapewniającej Ci możliwość zapoznania się z jednym z naszych serwisów w oparciu o treść regulaminu tego serwisu), to możemy przetwarzać Twoje dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.
• 2. Zapewnianie bezpieczeństwa usługi (np. sprawdzenie, czy do Twojego konta nie loguje się nieuprawniona osoba), dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszanie naszych usług i dopasowanie ich do potrzeb i wygody użytkowników (np. personalizowanie treści w usługach), jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług (np. jeśli interesujesz się motoryzacją i oglądasz artykuły w biznesistyl.pl lub na innych stronach internetowych, to możemy Ci wyświetlić reklamę dotyczącą artykułu w serwisie biznesistyl.pl/automoto. Takie przetwarzanie danych to realizacja naszych prawnie uzasadnionych interesów.
• 3. Za Twoją zgodą usługi marketingowe dostarczą Ci nasi Zaufani Partnerzy oraz my dla podmiotów trzecich. Aby móc pokazać interesujące Cię reklamy (np. produktu, którego możesz potrzebować) reklamodawcy i ich przedstawiciele chcieliby mieć możliwość przetwarzania Twoich danych związanych z odwiedzanymi przez Ciebie stronami internetowymi. Udzielenie takiej zgody jest dobrowolne, nie musisz jej udzielać, nie pozbawi Cię to dostępu do naszych usług. Masz również możliwość ograniczenia zakresu lub zmiany zgody w dowolnym momencie.

Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania, czyli w przypadku udzielenia zgody do momentu jej cofnięcia, ograniczenia lub innych działań z Twojej strony ograniczających tę zgodę, w przypadku niezbędności danych do wykonania umowy, przez czas jej wykonywania i ewentualnie okres przedawnienia roszczeń z niej (zwykle nie więcej niż 3 lata, a maksymalnie 10 lat), a w przypadku, gdy podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora, do czasu zgłoszenia przez Ciebie skutecznego sprzeciwu.

Przekazywanie danych

Administratorzy danych mogą powierzać Twoje dane podwykonawcom IT, księgowym, agencjom marketingowym etc. Zrobią to jedynie na podstawie umowy o powierzenie przetwarzania danych zobowiązującej taki podmiot do odpowiedniego zabezpieczenia danych i niekorzystania z nich do własnych celów.

Cookies

Na naszych stronach używamy znaczników internetowych takich jak pliki np. cookie lub local storage do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronach, aplikacjach i w Internecie. W ten sposób technologię tę wykorzystują również podmioty z Grupy SAGIER oraz nasi Zaufani Partnerzy, którzy także chcą dopasowywać reklamy do Twoich preferencji. Cookies to dane informatyczne zapisywane w plikach i przechowywane na Twoim urządzeniu końcowym (tj. twój komputer, tablet, smartphone itp.), które przeglądarka wysyła do serwera przy każdorazowym wejściu na stronę z tego urządzenia, podczas gdy odwiedzasz strony w Internecie. Szczegółową informację na temat plików cookie i ich funkcjonowania znajdziesz pod tym linkiem. Pod tym linkiem znajdziesz także informację o tym jak zmienić ustawienia przeglądarki, aby ograniczyć lub wyłączyć funkcjonowanie plików cookies itp. oraz jak usunąć takie pliki z Twojego urządzenia.

Twoje uprawnienia

Przysługują Ci następujące uprawnienia wobec Twoich danych i ich przetwarzania przez nas, inne podmioty z Grupy SAGIER i Zaufanych Partnerów:
1. Jeśli udzieliłeś zgody na przetwarzanie danych możesz ją w każdej chwili wycofać (cofnięcie zgody oczywiście nie uchyli zgodności z prawem przetwarzania już dokonanego na jej podstawie);
2. Masz również prawo żądania dostępu do Twoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do przeniesienia danych, wyrażenia sprzeciwu wobec przetwarzania danych oraz prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego, którym w Polsce jest Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Pod tym adresem znajdziesz dodatkowe informacje dotyczące przetwarzania danych i Twoich uprawnień.