Reklama

Zarząd województwa: Trzeba nadrobić stracony czas

A A A
Jaromir Kwiatkowski

Dodano: 01-07-2013

fot. D. Delmanowicz

fot. D. Delmanowicz

Źle przygotowane ważne projekty, zła struktura płac, nazbyt rozbudowana struktura departamentów nie merytorycznych – zarząd województwa miesiącu od jego powołania przedstawił dziennikarzom, co zastał w Urzędzie Marszałkowskim oraz nad czym pracował w tym czasie. – Nie ma specjalnego „wietrzenia” – przekonywał marszałek Władysław Ortyl, ale dodał, że zmiany personalne będą  miały charakter ciągły i będą wynikać z merytorycznej oceny pracy poszczególnych osób. 
 
Marszałek skrytykował zachowanie prezydium sejmiku, które podczas ostatniej sesji uniemożliwiło dokonanie zmian w tym gremium. – W ocenie zarządu jest to skandaliczna sprawa związana z niewłaściwym procedowaniem i niezrozumiałym, delikatnie rzecz ujmując, zachowaniem przewodniczącej sejmiku, jak i wiceprzewodniczących, którzy opuścili miejsca i - mimo tego, że byli obecni, nie byli chorzy, nie mieli żadnych zwolnień lekarskich - nie prowadzili obrad i nie współpracowali z przewodniczącą. Było to celowe działanie skierowane na sparaliżowanie pracy sejmiku – stwierdził marszałek, ubolewając, że żadne regulaminy nie zabezpieczają przed tego typu zachowaniem.
 
Gorzej niż w Świętokrzyskiem
 
Zdaniem Ortyla, „zabrakło racjonalności”, w rezultacie czego bardzo ważna sesja, na której będzie dyskutowany projekt strategii woj. podkarpackiego na lata 2014-2020, odbędzie się nie, jak planowano, 8 lipca, lecz 16 lipca, bo na ten pierwszy termin nie zgodziła się przewodnicząca Teresa Kubas-Hul, mimo iż – jak stwierdził Ortyl – wszystkie projekty uchwał i dokumenty dostarczono w terminie. Skraca to czas procedowania strategii, jednak marszałek ma nadzieję, że zostanie ona przyjęta na sesji sejmiku pod koniec sierpnia. 
 
Marszałek podsumował także całokształt przygotowań do Nowej Perspektywy Finansowej 2014-2020: – Niezbędne są szybkie działania. Jesteśmy w sytuacji nieco gorszej niż woj. świętokrzyskie. Za ten zły stan przygotowań odpowiedzialności nie bierzemy, ale oczywiście chcemy to jak najszybciej nadrobić. 
 
Władysław Ortyl stwierdził, że zarząd obserwuje spowolnienie realizacji projektów w ramach pierwszej osi priorytetowej Konkurencyjna i Innowacyjna Gospodarka. Dotyczy to wdrażania bezpośrednich dotacji inwestycyjnych. – O tyle nas to martwi, że to się wiąże z kryzysem gospodarczym, który dotyka także przedsiębiorców. Mamy wiele próśb o wydłużenie terminu realizacji tych projektów, do których się przychylamy – stwierdził marszałek. Zdarza się, że przedsiębiorcy występują o wydłużenie terminu po raz drugi czy trzeci. – Jesteśmy oczywiście zabezpieczeni, żeby tych środków nie utracić, ale jeżeli będą wydłużały się terminy realizacji wniosków, to może to być kłopot, z którym będziemy musieli się zmierzyć – zapewnił Władysław Ortyl.
 
Źle przygotowane projekty
 
Członkowie zarządu krytykowali stan przygotowania ważnych projektów, które „odziedziczyli” po poprzednim zarządzie. – To co powinno być zrobione w ciągu ostatnich 2,5 roku, muszę zrobić przez 2,5 miesiąca – stwierdził wicemarszałek Jan Burek, odpowiedzialny m.in. za kulturę. Chodzi o dwa projekty, które mają być finansowane z Norweskiego Mechanizmu Finansowego: remont w głównym budynku Zamku w Łańcucie (przede wszystkim wymiana dachu – wartość projektu 25 mln zł) i remont małej sceny w Teatrze im. W. Siemaszkowej w Rzeszowie (10 mln zł). O ile jeszcze z przygotowaniem projektu dotyczącego Łańcuta powinno udać się zdążyć przed końcem naboru (18 września), o tyle co do małej sceny w teatrze wicemarszałek ma obawy, czy zdąży w tym terminie.
 
Reklama
– Byłem zapewniany na komisji przez panią marszałek Kowalską, że projekt jest przygotowywany, że zdążymy, a teraz się okazało, że jesteśmy w przysłowiowym „lesie” – stwierdził Burek. – Miałem dziś spotkanie z dyrekcją teatru i rozpisaliśmy harmonogram przygotowania na dni, bo tu już dni zaczynają się liczyć. Gdyby udało się przygotować te projekty, to jest na nie 85 proc. dofinansowania - dodał. Również bardzo duży projekt Centrum Interaktywnego z biblioteką wojewódzką (na ponad 200 mln zł) jest, zdaniem wicemarszałka, w punkcie wyjścia. – Ani lokalizacji, ani programu funkcjonalno-użytkowego. Jest pomysł, na który zostało wydane 100 tys. zł – podkreślił Jan Burek.
 
Członek zarządu województwa Tadeusz Pióro, odpowiedzialny m.in. za służbę zdrowia, poinformował, że poprzedni zarząd znacznie nie doszacował kosztów budowy oddziału onkohematologii dziecięcej w Szpitalu Wojewódzkim nr 2 w Rzeszowie. Na ten cel zarezerwowano w budżecie województwa na 2013 rok kwotę 7  mln zł, podczas gdy rzeczywisty koszt wynosi ok. 12 mln. Zarząd musi zapewnić te pieniądze w budżecie na rok 2014. Oddział będzie też wymagał sporych pieniędzy na wyposażenie. W efekcie – zdaniem Tadeusza Pióro – może się okazać, że inwestycja była przynajmniej dwukrotnie niedoszacowana. – Zarząd, nie kwestionując potrzeby budowy oddziału, musi się zastanowić co dalej – stwierdził Pióro. 
 
- Jeżeli mamy do czynienia z dwukrotnym niedoszacowaniem, to znaczy, że albo ktoś wziął tę kwotę z sufitu, albo się w ogóle tym nie zajmował. Dotyczy to wicemarszałka Miklicza, który miał nadzór nad tymi departamentami. To jest skandaliczna sprawa: brak analizy kosztów budowy tak ważnego oddziału – dodał marszałek Ortyl.

Pokryty dług szpitali
 
Tadeusz Pióro poinformował, że zarząd województwa podjął decyzję o pokryciu długów za 2012 rok (w łącznej wysokości prawie 6 mln zł) szpitali wojewódzkich w Przemyślu, Tarnobrzegu i Żurawicy (psychiatryczny). – Tym samym nie będą one przekształcone w spółki ani likwidowane – podkreślił.
 
Drugi członek zarządu Bogdan Romaniuk poinformował o toczących się rozmowach z PARP-em w sprawie zwiększenia dofinansowania z Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej – ze względu na oszczędności, które się w nim pojawiły – inwestycji pn. most na Wiśle z siedemdziesięciu kilku do 85 proc., co pozwoliłoby na zaoszczędzenie w budżecie woj. podkarpackiego ok. 10 mln zł. 
 
Ciągły proces zmian kadrowych
 
Marszałek skrytykował dotychczasowy sposób funkcjonowania urzędu. M.in. dysproporcje w płacach, które np. powodowały, że pracownicy Departamentu Wspierania Przedsiębiorczości woleli przenieść się do Departamentu Transportu, gdzie za lżejszą i mniej odpowiedzialną pracę otrzymywali wyższe wynagrodzenie. 
 
Władysław Ortyl poinformował także, że od dziś dyrektorem Departamentu Wspierania Przedsiębiorczości jest Maria Fajger. – Przygotowywane są także zmiany dwóch dyrektorów w Urzędzie Marszałkowskim. Proces zmian kadrowych jest procesem ciągłym. Analizujemy, patrzymy na sytuacje merytorycznie i kompetencyjnie, i to się będzie działo – dodał. – Widzą państwo, że nie ma jakiegoś specjalnego „wietrzenia” i nie jest to jednorazowy akt. Ten proces będzie ciągły. Wychodzą pewne rzeczy, nie do wszystkiego jesteśmy w stanie dotrzeć od razu.
 
Marszałek zapowiedział też uproszczenie nazbyt rozbudowanej struktury organizacyjnej urzędu, który ma 26 departamentów, podczas gdy np. małopolski – 13. – Należy się zastanowić nad szczególnie rozbudowaną strukturą departamentów nie merytorycznych (organizacyjny, administracyjny itd.). Kontrola jest w 6 czy 7 departamentach, promocja – w 3 czy 4. Ja się po prostu gubię, kogo wołać, gdy potrzebuję jakieś informacje z poszczególnych zakresów – przyznał Władysław Ortyl. 
 
W urzędzie nie ma elektronicznego obiegu danych ani procedur standardowych. – Jeżeli jest tak źle, to dlaczego ten urząd w miarę poprawnie funkcjonuje? – pytał marszałek. I odpowiedział: - Dlatego, że mamy bardzo wielu kompetentnych dyrektorów, urzędników, wyszkolonych, przygotowanych pracowników, którzy niosą to na swoich barkach.
 
Ortyl przyznał jednak, że przy takiej organizacji zarząd traci zbyt wiele czasu na sprawy bieżące, a zbyt mało pozostaje go na myślenie strategiczne. To, jak podkreślił, trzeba zmienić.

KOMENTARZE

Sukcesy przemyskich ikonopisarzy

Przemyśl ikonami i artystami stoi. Dwoje utalentowanych przemyskich pisarzy ikon ? Timour...

Jadalnia - serce domu

Jadalnia powinna być zaaranżowana z największą starannością. W jadalni spędzamy wiele godzin z rodziną...

Oświetlenie w domu

To w głównej mierze od oświetlenia zależy, jak się czujemy w domu i jak je postrzegamy. Powinno doskonale rozpraszać...

Potencjał gospodarczy Podkarpacia

Rozmowa z Grzegorzem Koszelem, starszym menedżerem w biurze Deloitte w Rzeszowie.

Klaudiusz Angerman - zapomniany obywatel Europy

Historia człowieka, który nie bał się marzyć i umiał planować: np. rurociąg gazowy z Rzeszowa do Lwowa lub międzynarodowe drogi wodne łączące Dniestr i Dunaj z Bałtykiem. Czuł się obywatelem...

zobacz więcej
Reklama

Gmina Cisna ruszyła na wybory i wygrała wóz strażacki

W najmniejszej podkarpackiej gminie frekwencja...

Dwóch mężczyzn spadło z wieżowca w Rzeszowie. Nie żyją

W piątek, 3 lipca br. przy ul. Bałtyckiej w Rzeszowie, dwóch mężczyzn spadło z rusztowania nowo wybudowanego wieżowca. Zginęli na miejscu. Policjanci, pod nadzorem prokuratora...

Grażyna Bochenek przywrócona do pracy w Polskim Radiu Rzeszów

W środę przed Sądem Rejonowym w Rzeszowie zapadał wyrok przywracający do pracy Grażynę Bochenek, dziennikarkę Polskiego Radia Rzeszów. Wyrok jest nieprawomocny, a każda...

Powiat szuka pieniędzy na budowę łącznika z gminy Boguchwała do S19

Ponad miesiąc temu, 8 maja br., otwarto koperty z ofertami w przetargu na I etap budowy łącznika drogi ekspresowej S19 do drogi krajowej nr 19, który...

Reklama

Kiedy można wystawić fakturę uproszczoną

Faktury i paragony to najpopularniejsze dokumenty księgujące sprzedaż oraz zakup. O ile jednak w przypadku paragonów nie ma różnych wariantów, to jeżeli chodzi o faktury, sprawa jest bardziej skomplikowana...

Życie w czasach zarazy. Leszek Waliszewski, prezes FA Krosno. Automotive

Obecny kryzys gospodarczy przypomniał mi o kryzysie z 2008 roku, ale – paradoksalnie – jako firma jesteśmy do niego dużo lepiej przygotowani i mogliśmy...

Tysiące podkarpackich firm ruszą po granty. 12 sierpnia startuje nabór w RARR

To ma być bezzwrotna pomoc. Jednoosobowa firma może otrzymać ok. 23 tys. zł gotówki, a jedynym warunkiem jest spadek obrotów o 50 proc...

#CzasNaPodkarpackie - przyjedź lub przyleć do nas! Z Rzeszowa loty do Szczecina

Nawet 30 proc. zniżki na bilety wstępu do muzeów, zamków i innych obiektów turystycznych na Podkarpaciu otrzymają podróżni, którzy...

Zamknięta Klinika Hematologii w Szpitalu Wojewódzkim w Rzeszowie. Koronawirus

Klinika Hematologii w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim Nr 1 w Rzeszowie od poniedziałku wstrzymała przyjęcia pacjentów do odwołania. Osobom...

zobacz więcej

POLECANE

Money.pl - Kliknij po więcej
Giełda
GPW 2020-08-06 17:58
WIG Informujemy, iż w związku ze zmianami zasad dystrybucji danych GPW wprowadzonymi 1 stycznia 2018 r. notowania dostępne są bezpośrednio na stronie money.pl
WIG20
mWIG40
sWIG80
Wspierane przez Money.pl
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
Kursy walut
NBP 2020-08-06
USD 3,7240 +0,26%
EUR 4,4101 +0,28%
CHF 4,0996 +0,46%
GBP 4,9009 +0,71%
Wspierane przez Money.pl
Money.pl - Kliknij po więcej
Surowce - notowania online
Nazwa Jednostka Wartość [USD] Zmiana Ostatnia zmiana
 Złoto uncja 2054,20 +0,69% [17:36]
 Ropa brent baryłka 45,25 -0,20% [17:36]
 Pallad uncja 2250,85 +0,90% [17:36]
 Platyna uncja 996,65 +0,32% [17:36]
 Srebro uncja 28,10 +3,77% [17:36]
Wspierane przez Money.pl
RZESZÓW WEATHER
Reklama

NASI PARTNERZY

zamknij

Szanowny Czytelniku !

Zanim klikniesz „Zgadzam się” lub zamkniesz to okno, prosimy o przeczytanie tej informacji. Prosimy w niej o Twoją dobrowolną zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez naszych partnerów biznesowych oraz przekazujemy informacje o tzw. cookies i o przetwarzaniu przez nas Twoich danych osobowych. Klikając „Zgadzam się” lub zamykając okno, zgadzasz się na poniższe. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres.

Zgoda

Jeśli chcesz zgodzić się na przetwarzanie przez Zaufanych Partnerów Grupy SAGIER Twoich danych osobowych, które udostępniasz w historii przeglądania stron i aplikacji internetowych, w celach marketingowych (obejmujących zautomatyzowaną analizę Twojej aktywności na stronach internetowych i w aplikacjach w celu ustalenia Twoich potencjalnych zainteresowań dla dostosowania reklamy i oferty) w tym na umieszczanie znaczników internetowych (cookies itp.) na Twoich urządzeniach i odczytywanie takich znaczników, kliknij przycisk „Przejdź do serwisu” lub zamknij to okno.
Jeśli nie chcesz wyrazić zgody, kliknij „Nie teraz”. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz edytować zakres zgody, w tym wycofać ją całkowicie, przechodząc na naszą stronę polityki prywatności. Powyższa zgoda dotyczy przetwarzania Twoich danych osobowych w celach marketingowych Zaufanych Partnerów. Zaufani Partnerzy to firmy z obszaru e-commerce i reklamodawcy oraz działające w ich imieniu domy mediowe i podobne organizacje, z którymi Grupa SAGIER współpracuje.
Podmioty z Grupy SAGIER w ramach udostępnianych przez siebie usług internetowych przetwarzają Twoje dane we własnych celach marketingowych w oparciu o prawnie uzasadniony, wspólny interes podmiotów Grupy SAGIER. Przetwarzanie takie nie wymaga dodatkowej zgody z Twojej strony, ale możesz mu się w każdej chwili sprzeciwić. O ile nie zdecydujesz inaczej, dokonując stosownych zmian ustawień w Twojej przeglądarce, podmioty z Grupy SAGIER będą również instalować na Twoich urządzeniach pliki cookies i podobne oraz odczytywać informacje z takich plików. Bliższe informacje o cookies znajdziesz w akapicie „Cookies” pod koniec tej informacji.

Administrator danych osobowych

Administratorami Twoich danych są podmioty z Grupy SAGIER czyli podmioty z grupy kapitałowej SAGIER, w której skład wchodzą Sagier Sp. z o.o. ul. Mieszka I 48/50, 35-303 Rzeszów oraz Podmioty Zależne. Ponadto, w świetle obowiązującego prawa, administratorami Twoich danych w ramach poszczególnych Usług mogą być również Zaufani Partnerzy, w tym klienci.
PODMIOTY ZALEŻNE:
http://www.biznesistyl.pl/
http://poradnikbudowlany.eu/
http://modnieizdrowo.pl/
http://www.sagier.pl/
Jeżeli wyrazisz zgodę, o którą wyżej prosimy, administratorami Twoich danych osobowych będą także nasi Zaufani Partnerzy. Listę Zaufanych Partnerów możesz sprawdzić w każdym momencie na stronie naszej polityki prywatności i tam też zmodyfikować lub cofnąć swoje zgody.

Podstawa i cel przetwarzania

Twoje dane przetwarzamy w następujących celach:
• 1. Jeśli zawieramy z Tobą umowę o realizację danej usługi (np. usługi zapewniającej Ci możliwość zapoznania się z jednym z naszych serwisów w oparciu o treść regulaminu tego serwisu), to możemy przetwarzać Twoje dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.
• 2. Zapewnianie bezpieczeństwa usługi (np. sprawdzenie, czy do Twojego konta nie loguje się nieuprawniona osoba), dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszanie naszych usług i dopasowanie ich do potrzeb i wygody użytkowników (np. personalizowanie treści w usługach), jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług (np. jeśli interesujesz się motoryzacją i oglądasz artykuły w biznesistyl.pl lub na innych stronach internetowych, to możemy Ci wyświetlić reklamę dotyczącą artykułu w serwisie biznesistyl.pl/automoto. Takie przetwarzanie danych to realizacja naszych prawnie uzasadnionych interesów.
• 3. Za Twoją zgodą usługi marketingowe dostarczą Ci nasi Zaufani Partnerzy oraz my dla podmiotów trzecich. Aby móc pokazać interesujące Cię reklamy (np. produktu, którego możesz potrzebować) reklamodawcy i ich przedstawiciele chcieliby mieć możliwość przetwarzania Twoich danych związanych z odwiedzanymi przez Ciebie stronami internetowymi. Udzielenie takiej zgody jest dobrowolne, nie musisz jej udzielać, nie pozbawi Cię to dostępu do naszych usług. Masz również możliwość ograniczenia zakresu lub zmiany zgody w dowolnym momencie.

Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania, czyli w przypadku udzielenia zgody do momentu jej cofnięcia, ograniczenia lub innych działań z Twojej strony ograniczających tę zgodę, w przypadku niezbędności danych do wykonania umowy, przez czas jej wykonywania i ewentualnie okres przedawnienia roszczeń z niej (zwykle nie więcej niż 3 lata, a maksymalnie 10 lat), a w przypadku, gdy podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora, do czasu zgłoszenia przez Ciebie skutecznego sprzeciwu.

Przekazywanie danych

Administratorzy danych mogą powierzać Twoje dane podwykonawcom IT, księgowym, agencjom marketingowym etc. Zrobią to jedynie na podstawie umowy o powierzenie przetwarzania danych zobowiązującej taki podmiot do odpowiedniego zabezpieczenia danych i niekorzystania z nich do własnych celów.

Cookies

Na naszych stronach używamy znaczników internetowych takich jak pliki np. cookie lub local storage do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronach, aplikacjach i w Internecie. W ten sposób technologię tę wykorzystują również podmioty z Grupy SAGIER oraz nasi Zaufani Partnerzy, którzy także chcą dopasowywać reklamy do Twoich preferencji. Cookies to dane informatyczne zapisywane w plikach i przechowywane na Twoim urządzeniu końcowym (tj. twój komputer, tablet, smartphone itp.), które przeglądarka wysyła do serwera przy każdorazowym wejściu na stronę z tego urządzenia, podczas gdy odwiedzasz strony w Internecie. Szczegółową informację na temat plików cookie i ich funkcjonowania znajdziesz pod tym linkiem. Pod tym linkiem znajdziesz także informację o tym jak zmienić ustawienia przeglądarki, aby ograniczyć lub wyłączyć funkcjonowanie plików cookies itp. oraz jak usunąć takie pliki z Twojego urządzenia.

Twoje uprawnienia

Przysługują Ci następujące uprawnienia wobec Twoich danych i ich przetwarzania przez nas, inne podmioty z Grupy SAGIER i Zaufanych Partnerów:
1. Jeśli udzieliłeś zgody na przetwarzanie danych możesz ją w każdej chwili wycofać (cofnięcie zgody oczywiście nie uchyli zgodności z prawem przetwarzania już dokonanego na jej podstawie);
2. Masz również prawo żądania dostępu do Twoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do przeniesienia danych, wyrażenia sprzeciwu wobec przetwarzania danych oraz prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego, którym w Polsce jest Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Pod tym adresem znajdziesz dodatkowe informacje dotyczące przetwarzania danych i Twoich uprawnień.