Reklama

Biznes

Politechnika Rzeszowska i Dolina Lotnicza na rzecz przemysłu obronnego Europy

Opracowanie Alina Bosak
Dodano: 22.03.2021
52958_darecki_sep
Share
Udostępnij
Politechnika Rzeszowska pracuje nad nowym programem kształcenia i szkoleń, które poszerzą umiejętności w zakresie wykorzystania nowych technologii w sektorze obronnym. To element nowej strategii Unii Europejskiej. Aby wcielić ją w życie, w Europie zawiązano konsorcjum, zrzeszające uczelnie – francuskie, hiszpańskie, włoską, belgijską i duńską, a z polskich właśnie Politechnikę Rzeszowską – i partnerów przemysłowych, czyli firmy: Airbus, Saab, Leonardo, Hensoldt, Navantia, Rolls-Royce. PRz została wybrana jako modelowy przykład współpracy z Doliną Lotniczą.
 
Od ponad dwóch lat Politechnika Rzeszowska aktywnie uczestniczy w działaniach Unii Europejskiej związanych z rozwijaniem i doskonaleniem umiejętności ukierunkowanych na obronność i przemysł obronny. 
 
Współpraca rozpoczęła się od uczestnictwa w projekcie EDSP (European Defence Skills Partnership), który zainicjowano w 2018 roku. Jego uczestnicy mieli dzielić się wiedzą i dobrymi praktykami przy opracowywaniu i wdrażaniu rozwiązań, które wyeliminują niedobory umiejętności. Politechnika Rzeszowska była jedyną uczelnią z Polski uczestniczącą w tym projekcie. W grupie roboczej reprezentował ją prof. dr hab. inż. Jarosław Sęp, rekomendowany przez Stowarzyszenie Grupy Przedsiębiorców Przemysłu Lotniczego „Dolina Lotnicza”. Projekt zakończył się w marcu 2019 roku, a jego rezultatem była Europejska Strategia Umiejętności Obronnych na lata 2020-2024 (European Defence Skills Strategy 2020-2024). Współpraca Politechniki Rzeszowskiej z „Doliną Lotniczą” została wskazana jako przykład dobrej praktyki w zakresie objętym tematyką projektu.
 
Aby wdrażać strategię opracowaną w tym projekcie, jego uczestnicy zawiązali konsorcjum. Liczy ono w sumie 32 podmiotów (uczelni i firm). Podjęły one współpracę w ramach kolejnego projektu pn. ASSETs+ (Alliance for Strategic Skills Addressing Emerging Technologies in Defence), dofinansowanego w ramach programu Erasmus+. 
 
Celem konsorcjum jest opracowanie programów kształcenia, szkoleń oraz powiązanych działań w zakresie podnoszenia umiejętności i przekwalifikowywania nowych technologii na potrzeby sektora obronnego. Trzonem konsorcjum są uczelnie: Uniwersytet w Pizie (Włochy), Uniwersytet w Aalborgu (Dania), Uniwersytet w Bordeaux (Francja), Politechnika Rzeszowska (Polska), Uniwersytet w Kadyksie (Hiszpania), Uniwersytet Karola III w Madrycie (Hiszpania), Uniwersytet Techniczny w Madrycie (Hiszpania), Uniwersytet w Sewilli (Hiszpania), Uniwersytet w Nicei (Francja), Belgijska Królewska Akademia Wojskowa (Belgia), Aerocampus Aquitaine (Francja) oraz partnerzy przemysłowi: Airbus, Saab, Leonardo, Hensoldt, Navantia, Rolls-Royce. Prof. Jarosław Sęp został powołany na lata 2020-2021 na członka siedmioosobowego Komitetu Sterującego projektu.
 
Unia Europejska równolegle uruchomiła inicjatywę Pact for Skills. To model wspólnego zaangażowania na rzecz rozwoju umiejętności w Europie i wsparcie transformacji związanej z zielonymi i cyfrowymi przemianami oraz unijnymi strategiami przemysłowymi, mającymi na celu podniesienie umiejętności i przekwalifikowywani pracowników w Europie. Pact for Skills podkreśla potrzebę wspólnego stawienia czoła bezprecedensowym wyzwaniom: kryzysowi COVID, neutralności klimatycznej, konkurencyjnemu środowisku (szybka cyfryzacja, Przemysł 4.0). Politechnika Rzeszowska jest także aktywnym uczestnikiem tej inicjatywy wraz z innymi europejskimi ośrodkami akademickimi i przemysłowymi.
 
Istotnym elementem kształtowania europejskiej obronności jest także europejska sieć regionów związanych z obronnością (European Network of Defence-Related Regions), zrzeszająca władze regionalne i klastry w celu wymiany doświadczeń i najlepszych praktyk w tworzeniu strategii związanych z obronnością i uzyskiwania dostępu do finansowania UE. Celem ENDR jest także inspirowanie działań związanych z podwójnym zastosowaniem i obronnością wśród władz regionalnych, klastrów i przedsiębiorstw, oferując platformę do wymiany informacji o nowych inicjatywach, zwiększania ich widoczności i budowania partnerstw. W 2019 roku do sieci jako przedstawiciel Polski przystąpiło Stowarzyszenie „Dolina Lotnicza”, a Politechnika Rzeszowska nawiązała współpracę z siecią. Temat obronności zostanie podjęty podczas planowanej w Rzeszowie 21-22 października br. konferencji „Future Skills for Europe's Aerospace and Defence Industry”. Organizatorami wydarzenia są: Komisja Europejska, sieć ENDR, Politechnika Rzeszowska oraz „Dolina Lotnicza”.
 
– Współpraca z renomowanymi europejskimi partnerami jest bardzo znaczącym impulsem rozwojowym dla całej uczelni, a w niedalekiej przyszłości może się przyczynić do zwiększenia jej umiędzynarodowienia, tym bardziej że w planie jest podjęcie szerszej współpracy naukowej z partnerami wspólnych przedsięwzięć, co będzie pozytywnie wpływało na rozwój istotnych dyscyplin naukowych – podkreśla prof. dr hab. inż. Jarosław Sęp, prorektor ds. rozwoju i współpracy z otoczeniem.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy