Reklama

Biznes

Każdy mieszkaniec Podkarpacia otrzyma 4 maseczki. Codziennie ponad 1300 zakażeń

Alina Bosak
Dodano: 26.03.2021
52970_maseczki
Share
Udostępnij
Decyzją wojewody do wszystkich mieszkańców Podkarpacia, którzy ukończyli 4. rok życia dostarczone zostaną jednorazowe maseczki. Od ponad tygodnia dzienna liczba zakażeń Sars-Cov-2 w województwie przekracza 1300 osób na dobę. Akcja z maseczkami uzupełnia zaopatrywanie szpitali, które tylko w tym tygodniu otrzymały ponad 100 pom infuzyjnych, kilkanaście respiratorów i kardiomonitory. W trakcie realizacji jest dostawa sprzętu do szpitala MSWIA, który w całości został przeznaczony na leczenie chorych na Covid-19.  
 
– Od przeszło tygodnia skala zachorowań na Covid-19 w województwie podkarpackim przekracza 1300 przypadków na dobę. Aby ułatwić białemu personelowi walkę z tą chorobą, zapewniamy stale dostawy sprzętu do szpitali z rządowej Agencji Rezerw Strategicznych. W tym tygodniu dostarczyliśmy m.in. 5 respiratorów do Centrum Medycznego w Łańcucie, które dla Podkarpacia jest podmiotem koordynującym i od samego początku zaangażowanym w leczenie pacjentów z covidem. 
 
Respiratory i kardiomonitory trafiły także do innych podmiotów: do Szpitala Specjalistycznego w Jaśle – 6 respiratorów, do CM w Łańcucie – 6 kardiomonitorów, 100 pomp infuzyjnych, do Szpitala Wojewódzkiego nr 1 w Rzeszowie – 5 respiratorów, do Wojewódzkiego Szpitala Podkarpackiego w Krośnie – centrala monitorująca kardiomonitory, a do Szpitala Specjalistycznego w Brzozowie – 10 pomp infuzyjnych.     
 
– To już zostało przekazane. Dostawa trwa, w miarę zgłaszanych potrzeb. W tej chwili największe zapotrzebowanie zgłosił szpital MSWiA w Rzeszowie, który na początku tego tygodnia wyznaczyłam w całości do leczenia pacjentów zarażonych koronawirusem. Potrzebne są duże ilości respiratorów i kardiomonitorów. Ta dostawa jest w trakcie realizacji – informuje wojewoda Ewa Leniart. 
 
Wojewoda podkarpacki zdecydowała również o przekazaniu wszystkim mieszkańcom województwa jednorazowych maseczek. Każdy, kto ukończył 4. rok życia, otrzyma 4 sztuki. Akcja zostanie przeprowadzona we współpracy z samorządami, strażakami Państwowej Straży Pożarnej i druhami Ochotniczej Straży Pożarnej oraz żołnierzami 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej. 
 
– Do dystrybucji w województwie podkarpackim mamy 8,5 mln maseczek. Partia, którą zaczynamy teraz dostarczać, liczy niemal 1,3 mln maseczek. W pierwszej kolejności kierujemy je do powiatów, gdzie współczynnik zachorowalności na Covid-19 jest najwyższy, a więc do: Rzeszowa, powiatu rzeszowskiego, powiatu bieszczadzkiego, powiatu leskiego i łańcuckiego, a następnie do kolejnych zależnie od wielkości wspomnianego współczynnika – tłumaczy wojewoda Ewa Leniart.
 
Jak będzie wyglądać dystrybucja? Komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej rozdysponuje do komend powiatowych PSP maseczki znajdujące się obecnie w magazynie nowej Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 3 w Rzeszowie na Dworzysku w Rzeszowie. Skąd zostaną rozwiezione do poszczególnych gmin i miast. W dostawie strażaków będzie wspierać 3. Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej oraz druhowie Ochotniczej Straży Pożarnej. Za bezpośrednią dostawę maseczek do każdego domu będą odpowiadać poszczególne gminy. 
 
– Rozważamy dodatkowo zaangażowanie Poczty Polskiej – przyznaje wojewoda Ewa Leniart. 
 
– Państwowa Straż Pożarna i Ochotnicza Straż Pożarna od początku zaangażowały się w walkę z wirusem. Początkowo było to mierzenie temperatury, potem dystrybucja ulotek, ostatnio dowóz osób starszych na szczepienia. Do dziś dowieźliśmy już ponad 1000 osób do punktów szczepień. Teraz też włączymy się w tę pomoc na prośbę pani wojewody, przy wsparciu wojsk obrony terytorialnych będziemy dystrybuować te maseczki. Będziemy wspierać wszelkie działania, które przyczyniają się do walki z covidem i poprawiają bezpieczeństwo mieszkańców – potwierdza gen. Andrzej Babiec, podkarpacki komendant wojewódzki PSP. 
 
3 Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnych, która będzie wspierać strażaków w tym zadaniu, również już od marca jest zaangażowana w przeciwdziałanie pandemii. Realizowała już podobne zadania dystrybuując środki do dezynfekcji, środki ochrony osobistej. Wspiera też szpitale. Pomaga w pobieraniu wymazów do testów (ponad 20 tys. wymazów wykonali jej żołnierze), wspierała policję w kontroli kwarantanny, a także straż graniczną.   Dowozi też osoby starsze i kombatantów na szczepienia, dostarczamy im posiłki. 
 
W czwartek, 26 marca, w województwie podkarpackim było 2400 łóżek przeznaczonych dla leczenia pacjentów zainfekowanych koronawirusem. Zajętych jest 1840. Jeśli chodzi o respiratory, to na 264 łóżek w nie wyposażonych, zajętych było 224.  
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy