Reklama
REKLAMA
Automatycznie wyświetlimy artykuł za 10 sekund
Przejdź do artykułu
Reklama
Reklama

Co to za spółka, której kapitał wyniesie złotówkę?

A A A
Z Arturem Chmajem, ekonomistą z Wyższej Szkoły Zarządzania w Rzeszowie, rozmawia Jaromir Kwiatkowski

Dodano: 20-07-2013

Artur Chmaj (fot. T. Poźniak)

Artur Chmaj (fot. T. Poźniak)

Jaromir Kwiatkowski: Rząd szykuje rewolucję w zakładaniu spółek. Dziś, aby założyć spółkę z o.o., trzeba mieć minimum 5 tys. zł. Po zmianie przepisów kapitał mógłby wynosić zaledwie 1 zł. Ponadto można byłoby założyć przez internet już nie tylko spółkę z o.o., ale też jawną i komandytową. A koszty takiej operacji spadłyby z 500 do 250 zł przy pierwszej spółce i do 200 zł przy kolejnych. Projektodawcy tłumaczą, że chcą ułatwić zakładanie spółek, zwłaszcza tych cieszących się największym powodzeniem – z o.o. Czy – gdyby te propozycje stały się obowiązującym prawem – udałoby się ten cel osiągnąć?
 
Artur Chmaj: Pewnie tak. Pytanie tylko, czy o to tu tak naprawdę chodzi. Ale po kolei. Jeżeli chodzi o ułatwienia polegające na tym, że aktu rejestracji będzie można dokonać przez internet, a na dodatek zostanie rozszerzony zakres możliwości takiej rejestracji, jeżeli chodzi o typ spółki, to jest to cenne i jak najbardziej godne uznania. Szkoda tylko, że takie rozwiązanie proponuje się tak późno i że zbliżamy się do współczesnego świata tak małymi krokami. Natomiast obniżanie wymogów kapitałowych w spółce z o.o. jest dla mnie nieporozumieniem. 
Reklama

Dlaczego?
 
Idea spółki z o.o. polega na tym, że współudziałowiec, wspólnik odpowiada za zobowiązania spółki do wysokości wniesionego kapitału. Jeszcze kilka lat temu kapitał zakładowy spółki z o.o. musiał wynosić 50 tys. zł, co oczywiście nie gwarantowało, że taka spółka jest podmiotem pewnym, wiarygodnym, wartym tego, by z nim współpracować. Ale przynajmniej było wiadomo, że nie jest to firma założona w 5 minut, „na kolanie”. Proszę zwrócić uwagę, jak lawinowo zaczęła przyrastać liczba spółek z o.o. w momencie, kiedy wymagana wysokość kapitału została obniżona do 5 tys. zł.
 
To źle? Takie jest skądinąd oczekiwanie autorów zmian.
 
Pytanie tylko, czy chodzi nam o ilość, czy o jakość. W samym fakcie powstania przedsiębiorstwa nie jest najważniejsze, czy prawo to ułatwia czy utrudnia. Przedsiębiorca, który ma pomysł na biznes, zawsze dobierze sobie jakąś formę prawną w zależności od swoich możliwości. Owszem, powstało bardzo dużo tych spółek, ale są to podmioty malutkie. Jeszcze kilka lat temu, kiedy przedsiębiorca mówił, że jest ze spółki z o.o., to nie musiał to być duży podmiot, ale było wiadomo, że jest to jednak jakaś instytucja. Tymczasem dzisiaj to pojęcie traci na wartości, bo co to będzie za spółka z o.o., której kapitał wyniesie złotówkę? Za tym nie idzie żaden majątek, żadne aktywa, żaden  rzeczywisty wkład w przedsiębiorstwo. Oczywiście, to nie oznacza, że każdy przedsiębiorca, który założy taką spółkę, to oszust.
 
Tym niemniej już spotkałem się z komentarzami pełnymi obaw, czy nowe przepisy nie stworzą lepszych możliwości działania, ale dla różnej maści krętaczy.
 
Na pewno ułatwiłyby im sprawę, dlatego że rejestracja podmiotu gospodarczego bez wymogu wniesienia kapitału to „woda na młyn” tych, którzy chcą np. założyć firmę po to, by przeprowadzić jedną transakcję – nie dyskutuję, czy ona jest w 100 proc. legalna, uczciwa, mądra itd. Kiedy wymogi kapitałowe były większe, to jednak taka spółka kojarzyła się ze stabilnością, była traktowana jak poważny podmiot gospodarczy. Natomiast gdyby weszły te nowe rozwiązania, to zatarłaby się granica między osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą a spółką z o.o.
Reklama
 
Jeszcze 5-6 lat temu, kiedy wymogi były inne, wiadomo było, że spółka z o.o. to podmiot gospodarczy prowadzący pełną rachunkowość, godzien poważnego potraktowania. Natomiast dzisiaj, jeżeli przedsiębiorca wybierze się do banku i powie, że prowadzi spółkę z o.o., to pierwsze pytanie, jakie usłyszy, będzie brzmiało: „a jaki ona ma kapitał?”. Jeżeli powie, że 5 tys. zł, a w domyśle za kilka miesięcy - złotówkę, to w tym momencie nie będzie wiadomo, czy to drobne przedsiębiorstwo, czy poważny biznes.
 
Spadnie wiarygodność tych firm wobec banku.
 
Oczywiście. Ale są spółki z o.o., które – chcąc sobie dodać wiarygodności, bo nie zmuszone do tego przepisami - tworzą kapitał zakładowy w wysokości np. 15 mln zł, a nie 5 tys. czy – jak się proponuje – złotówki. W ub. roku pomagałem znajomym przedsiębiorcom zakładać kolejną spółkę. Odbyła się dyskusja, jaki kapitał powinien zostać do niej wniesiony. I oni nie wnieśli 5 tys., tylko 1,5 mln zł. Powód? Bo jak pojadą „w Polskę” negocjować jakiś kontrakt i powiedzą, że reprezentują spółkę z takim kapitałem, to będzie wiadomo, że są to poważni przedsiębiorcy.
 
Jest jeszcze jeden problem. Wraz z wniesionym kapitałem rozkładają się też kwestie odpowiedzialności za spółkę, troski o jej bieżącą działalność, majątek, kapitał itd. W pakiecie zmian rząd proponuje dodatkowe paragrafy prawa, które będą chronić partnerów takiej spółki przed sytuacją jej niewypłacalności.   
 
W proponowanych zmianach znajduje się pomysł na tzw. spółkę bezkapitałową, w której wspólnicy sami będą decydować o wielkości kapitału i udziałach. Jednak na członkach zarządu takiej spółki spoczywałaby większa odpowiedzialność - w razie nierzetelności zostaliby pociągnięci do odpowiedzialności odszkodowawczej przed sądem, również z majątku osobistego.
Reklama
 
No tak, ale to jest zastąpienie pewnego – lepszego czy gorszego - mechanizmu garścią paragrafów. To będzie psucie państwa polegające na tym, że wprowadzimy ileś tam przepisów, które po raz kolejny zagmatwają życie gospodarcze.
 
Czy to wszystko nie są działania pozorne? Podstawowym problemem nie jest bowiem to, czy będę mógł założyć spółkę przez internet, czy nie, tylko jak stworzyć takie warunki prowadzenia działalności gospodarczej, aby firmy, które istnieją, także te małe, mogły się rozwijać. Dziś duża część z nich ledwo zipie.
 
Dokładnie. Nie ma takiej możliwości, by wprowadzenie jakiegoś – mniej czy bardziej pogmatwanego – przepisu, od razu przełożyło się na swobodę gospodarczą. W gospodarce jest prosta zasada: im mniej regulacji, mniej biurokracji, przepisów, wymogów formalnych, paragrafów itd., tym więcej rzeczywistych ułatwień dla przedsiębiorców.
 
Pod koniec lat 80. był minister przemysłu, który nazywał się Wilczek (Mieczysław Wilczek, minister w ostatnim komunistycznym rządzie M.F. Rakowskiego – przyp. JK). I on przeforsował ustawę o działalności gospodarczej, zwaną później żargonowo „ustawą Wilczka”. Jej treść wyglądała mniej więcej tak: „Artykuł taki i taki – skreślony. Artykuł taki i taki – skreślony”. I tak przez kilka kartek. Kiedy na początku lat 90. zaczęła się w Polsce swoboda gospodarcza, to żeby być przedsiębiorcą, wystarczyło znać ustawę o podatku dochodowym, ustawę o podatku obrotowym (w 1993 r. zastąpiono ją ustawą o VAT) i kodeks pracy. Gdyby Pan dzisiaj pokusił się o zgromadzenie w jednym miejscu wszystkich ustaw i dokumentów towarzyszących, potrzebnych przedsiębiorcy, to jest to – jak ktoś policzył – trzydzieści kilka tysięcy stron dokumentów. To jest odpowiedź na pytanie o ułatwienia. 
Reklama
 
Nieco gorzka puenta.
 
Jeszcze jedno. Te zmiany to  jest co prawda dopiero pomysł, ale – z tego co słyszałem – na dobrej drodze do jego wprowadzenia. Po raz kolejny, tworząc prawo gospodarcze, zupełnie pominięto przedsiębiorców. Czy mieli oni szansę wypowiedzieć się w tej sprawie? Z tego co wiem, to nie. I to jest drugi element tej gorzkiej puenty.   
Reklama
Reklama
Reklama
zobacz więcej

POLECANE

Money.pl - Kliknij po więcej
Giełda
GPW 2023-01-27 18:58
WIG Informujemy, iż w związku ze zmianami zasad dystrybucji danych GPW wprowadzonymi 1 stycznia 2018 r. notowania dostępne są bezpośrednio na stronie money.pl
WIG20
mWIG40
sWIG80
Wspierane przez Money.pl
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
Kursy walut
NBP 2023-01-24
USD 4,3341 +0,23%
EUR 4,7073 -0,24%
CHF 4,7014 -0,22%
GBP 5,3443 -0,38%
Wspierane przez Money.pl
Money.pl - Kliknij po więcej
Surowce - notowania online
Nazwa Jednostka Wartość [USD] Zmiana Ostatnia zmiana
 Złoto uncja 1731,30 +0,00% [21:59]
 Ropa brent baryłka 64,38 +0,00% [21:58]
 Pallad uncja 2680,00 +0,00% [21:57]
 Platyna uncja 1191,10 +0,00% [21:59]
 Srebro uncja 25,11 +0,00% [21:59]
Wspierane przez Money.pl
RZESZÓW WEATHER
Reklama

NASI PARTNERZY

zamknij

Szanowny Czytelniku !

Zanim klikniesz „Zgadzam się” lub zamkniesz to okno, prosimy o przeczytanie tej informacji. Prosimy w niej o Twoją dobrowolną zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez naszych partnerów biznesowych oraz przekazujemy informacje o tzw. cookies i o przetwarzaniu przez nas Twoich danych osobowych. Klikając „Zgadzam się” lub zamykając okno, zgadzasz się na poniższe. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres.

Zgoda

Jeśli chcesz zgodzić się na przetwarzanie przez Zaufanych Partnerów Grupy SAGIER Twoich danych osobowych, które udostępniasz w historii przeglądania stron i aplikacji internetowych, w celach marketingowych (obejmujących zautomatyzowaną analizę Twojej aktywności na stronach internetowych i w aplikacjach w celu ustalenia Twoich potencjalnych zainteresowań dla dostosowania reklamy i oferty) w tym na umieszczanie znaczników internetowych (cookies itp.) na Twoich urządzeniach i odczytywanie takich znaczników, kliknij przycisk „Przejdź do serwisu” lub zamknij to okno.
Jeśli nie chcesz wyrazić zgody, kliknij „Nie teraz”. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz edytować zakres zgody, w tym wycofać ją całkowicie, przechodząc na naszą stronę polityki prywatności. Powyższa zgoda dotyczy przetwarzania Twoich danych osobowych w celach marketingowych Zaufanych Partnerów. Zaufani Partnerzy to firmy z obszaru e-commerce i reklamodawcy oraz działające w ich imieniu domy mediowe i podobne organizacje, z którymi Grupa SAGIER współpracuje.
Podmioty z Grupy SAGIER w ramach udostępnianych przez siebie usług internetowych przetwarzają Twoje dane we własnych celach marketingowych w oparciu o prawnie uzasadniony, wspólny interes podmiotów Grupy SAGIER. Przetwarzanie takie nie wymaga dodatkowej zgody z Twojej strony, ale możesz mu się w każdej chwili sprzeciwić. O ile nie zdecydujesz inaczej, dokonując stosownych zmian ustawień w Twojej przeglądarce, podmioty z Grupy SAGIER będą również instalować na Twoich urządzeniach pliki cookies i podobne oraz odczytywać informacje z takich plików. Bliższe informacje o cookies znajdziesz w akapicie „Cookies” pod koniec tej informacji.

Administrator danych osobowych

Administratorami Twoich danych są podmioty z Grupy SAGIER czyli podmioty z grupy kapitałowej SAGIER, w której skład wchodzą Sagier Sp. z o.o. ul. Mieszka I 48/50, 35-303 Rzeszów oraz Podmioty Zależne. Ponadto, w świetle obowiązującego prawa, administratorami Twoich danych w ramach poszczególnych Usług mogą być również Zaufani Partnerzy, w tym klienci.
PODMIOTY ZALEŻNE:
http://www.biznesistyl.pl/
http://poradnikbudowlany.eu/
http://modnieizdrowo.pl/
http://www.sagier.pl/
Jeżeli wyrazisz zgodę, o którą wyżej prosimy, administratorami Twoich danych osobowych będą także nasi Zaufani Partnerzy. Listę Zaufanych Partnerów możesz sprawdzić w każdym momencie na stronie naszej polityki prywatności i tam też zmodyfikować lub cofnąć swoje zgody.

Podstawa i cel przetwarzania

Twoje dane przetwarzamy w następujących celach:
• 1. Jeśli zawieramy z Tobą umowę o realizację danej usługi (np. usługi zapewniającej Ci możliwość zapoznania się z jednym z naszych serwisów w oparciu o treść regulaminu tego serwisu), to możemy przetwarzać Twoje dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.
• 2. Zapewnianie bezpieczeństwa usługi (np. sprawdzenie, czy do Twojego konta nie loguje się nieuprawniona osoba), dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszanie naszych usług i dopasowanie ich do potrzeb i wygody użytkowników (np. personalizowanie treści w usługach), jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług (np. jeśli interesujesz się motoryzacją i oglądasz artykuły w biznesistyl.pl lub na innych stronach internetowych, to możemy Ci wyświetlić reklamę dotyczącą artykułu w serwisie biznesistyl.pl/automoto. Takie przetwarzanie danych to realizacja naszych prawnie uzasadnionych interesów.
• 3. Za Twoją zgodą usługi marketingowe dostarczą Ci nasi Zaufani Partnerzy oraz my dla podmiotów trzecich. Aby móc pokazać interesujące Cię reklamy (np. produktu, którego możesz potrzebować) reklamodawcy i ich przedstawiciele chcieliby mieć możliwość przetwarzania Twoich danych związanych z odwiedzanymi przez Ciebie stronami internetowymi. Udzielenie takiej zgody jest dobrowolne, nie musisz jej udzielać, nie pozbawi Cię to dostępu do naszych usług. Masz również możliwość ograniczenia zakresu lub zmiany zgody w dowolnym momencie.

Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania, czyli w przypadku udzielenia zgody do momentu jej cofnięcia, ograniczenia lub innych działań z Twojej strony ograniczających tę zgodę, w przypadku niezbędności danych do wykonania umowy, przez czas jej wykonywania i ewentualnie okres przedawnienia roszczeń z niej (zwykle nie więcej niż 3 lata, a maksymalnie 10 lat), a w przypadku, gdy podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora, do czasu zgłoszenia przez Ciebie skutecznego sprzeciwu.

Przekazywanie danych

Administratorzy danych mogą powierzać Twoje dane podwykonawcom IT, księgowym, agencjom marketingowym etc. Zrobią to jedynie na podstawie umowy o powierzenie przetwarzania danych zobowiązującej taki podmiot do odpowiedniego zabezpieczenia danych i niekorzystania z nich do własnych celów.

Cookies

Na naszych stronach używamy znaczników internetowych takich jak pliki np. cookie lub local storage do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronach, aplikacjach i w Internecie. W ten sposób technologię tę wykorzystują również podmioty z Grupy SAGIER oraz nasi Zaufani Partnerzy, którzy także chcą dopasowywać reklamy do Twoich preferencji. Cookies to dane informatyczne zapisywane w plikach i przechowywane na Twoim urządzeniu końcowym (tj. twój komputer, tablet, smartphone itp.), które przeglądarka wysyła do serwera przy każdorazowym wejściu na stronę z tego urządzenia, podczas gdy odwiedzasz strony w Internecie. Szczegółową informację na temat plików cookie i ich funkcjonowania znajdziesz pod tym linkiem. Pod tym linkiem znajdziesz także informację o tym jak zmienić ustawienia przeglądarki, aby ograniczyć lub wyłączyć funkcjonowanie plików cookies itp. oraz jak usunąć takie pliki z Twojego urządzenia.

Twoje uprawnienia

Przysługują Ci następujące uprawnienia wobec Twoich danych i ich przetwarzania przez nas, inne podmioty z Grupy SAGIER i Zaufanych Partnerów:
1. Jeśli udzieliłeś zgody na przetwarzanie danych możesz ją w każdej chwili wycofać (cofnięcie zgody oczywiście nie uchyli zgodności z prawem przetwarzania już dokonanego na jej podstawie);
2. Masz również prawo żądania dostępu do Twoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do przeniesienia danych, wyrażenia sprzeciwu wobec przetwarzania danych oraz prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego, którym w Polsce jest Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Pod tym adresem znajdziesz dodatkowe informacje dotyczące przetwarzania danych i Twoich uprawnień.