Reklama

Biznes

Premier w Rzeszowie. Spacer Paniagą i obietnica doliny wodorowej

Alina Bosak
Dodano: 18.05.2021
53822_morawieck
Share
Udostępnij
Od poniedziałku premier Mateusz Morawiecki, promujący Nowy Polski Ład, przebywa w Rzeszowie. Późnym popołudniem spacerował deptakiem z kandydatką PiS na prezydenta miasta Ewą Leniart. Rozmawiali o tym, jak miasto się zmieniło i jakich potrzebuje inwestycji. Ważnym punktem wizyty premiera są plany stworzenia jednej z polskich dolin wodorowych  na Podkarpaciu. O tym będzie dziś rozmawiał w Jasionce.
 
Od wczoraj premier Mateusz Morawiecki przebywa na Podkarpaciu. To jedno z pierwszych miast, jakie odwiedza w trasie promującej nowy program społeczno-gospodarczy Zjednoczonej Prawicy – Nowy Polski Ład. Jego przyjazd oznacza także wsparcie dla kandydującej na prezydenta Rzeszowa Ewy Leniart. Wizytę na Podkarpaciu premier rozpoczął od Nowej Wsi w powiecie niżańskim, gdzie trwa budowa jednego z odcinków drogi ekspresowej S19 – Via Carpatia. Do Rzeszowa dotarł po południu. 
 
Najpierw odwiedził Dom Opieki Dziennej Rudek, przy ul. Granicznej, gdzie mówił o zwolnieniu z podatku emerytury wynoszącej do 2,5 tys. zł oraz o planach budowy domów seniora jako o ważnych punktach Nowego Ładu. 
 
Potem Mateusz Morawiecki i Ewa Leniart pojechali na rzeszowską starówkę. W jednej z kawiarni miała się odbyć konferencja prasowa, ale zmieniono plany – premier i wojewoda kupili kawę na wynos i poszli na spacer rzeszowską Paniagą. Zatrzymali się przy pomniku ks. Stanisława Konarskiego i Tadeusz Nalepy, a także przy witrynie najstarszej rzeszowskiej księgarni. Potem krótkiej wypowiedzi udzieliła mediom Ewa Leniart: –  Rozmawialiśmy o Rzeszowie i o tym jak się miasto zmieniło. Premier Morawiecki doskonale pamięta centrum Rzeszowa i nie umknęły mu istotne zmiany. Dyskutowaliśmy również o sprawach, które trzeba zmienić w Rzeszowie lub nadać im inny bieg. To była bardzo sympatyczna rozmowa, która daje duże nadzieje na pozyskanie środków na te działania, które są dla Rzeszowa niezwykle ważne, jak na przykład droga południowa – powiedziała kandydatka na prezydenta Rzeszowa, dodając, że pojawił się również temat miejskiej zieleni, terenów rekreacyjnych do uprawiania sportu, Podkarpackim Centrum Lekkoatletycznym, a także o Podkarpackiej Kolei Aglomeracyjnej i potrzebie wprowadzenia biletu zintegrowanego. 
 
Spacer deptakiem planowany był na wtorkowy ranek, ale zapowiadany deszcz skorygował harmonogram dnia. Dlatego dziś premier Mateusz Morawiecki rano planuje już tylko konferencję prasową na rynku w Rzeszowie, a potem będzie uczestniczył w spotkaniu na temat doliny wodorowej w Jasionce. To ważny temat, bo może oznaczać strategiczne inwestycje na Podkarpaciu.
 
Jak mówiła miesiąc temu wojewoda na konferencji z udziałem naukowców Politechniki Rzeszowskiej, kierunek polityki naznaczony przez Unię Europejską w zakresie emisji gazów cieplarnianych sprawia, że bardzo dynamicznie zaczynają być poszukiwane alternatywne źródła energii. Polski rząd przeznacza środki finansowe, aby zintensyfikować działania w zakresie wykorzystania wodoru jako źródła energii. W ramach Krajowego Planu Odbudowy przeznaczono na ten cel 800 mln euro. Jest zatem miejsce dla Rzeszowa i dla Podkarpacia, aby w zakresie projektów wodorowych wyznaczać nowe kierunki do zastosowania wodoru w transporcie publicznym i lotnictwie.
 
Podkarpacie jest strategią wodorową Polski mocno zainteresowane (fabryki Doliny Lotniczej już pracują nad nowymi koncepcjami związanymi z globalnymi planami wprowadzenia silników lotniczych na wodór). W Polsce ma być wybudowanych sześć dolin wodorowych. Jedna z nich mogłaby powstać na Podkarpaciu. 
 
Uzupełnienie z godz. 15.40 (informacja prasowa)

We wtorek, w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym G2A Arena został podpisany list intencyjny, który inicjuje powstanie Podkarpackiej Doliny Wodorowej. – Polska może stać się hubem wodorowym w perspektywie dekady i kolejnych lat. Tu na Podkarpaciu chcielibyśmy stworzyć jedną z dolin wodorowych – mówił premier Morawiecki podczas konferencji, na której został podpisany list intencyjny.
 
Jak poinformował premier w planach rządu jest stworzenie w kraju pięciu dolin wodorowych. Pierwsza ma powstać właśnie na Podkarpaciu, w Rzeszowie. Premier podkreślał, że kierunek rozwoju gospodarki w oparciu o wykorzystanie wodoru jest konieczny ze względu na innowacyjny charakter oraz konieczność transformacji energetycznej kraju.
 
Obecny na wydarzeniu Minister Klimatu i Środowiska Michał Kurtyka podkreślał z kolei, że Rzeszów i Podkarpacie są dobrze przygotowane do tego, aby wejść w gospodarkę wodorową. Mówił też o możliwościach finansowania przedsięwzięć z tego zakresu.
 
– Już dziś NFOŚiGW uruchomił program „Nowa Energia” na 600 mln zł właśnie na gospodarkę wodorową – podkreślał minister Kurtyka, dodając, że na ten obszar mogą być wykorzystane także pieniądze unijne – 800 mln euro, które są w Krajowym Planie Odbudowy.
 
Celem podpisanego w podrzeszowskiej Jasionce listu jest stworzenie Podkarpackiej Doliny Wodorowej, opartej o produkcję zero- i niskoemisyjnego wodoru. Interesariusze listu zobowiązali się do współpracy przy wykorzystaniu własnych zasobów, w tym wiedzy, doświadczenia i know-how. 
 
W podpisanym dokumencie przedstawiciele instytucji, samorządów oraz firm zadeklarowali  między innymi prowadzenie prac naukowo-badawczych, inwestycyjnych i wdrożeniowych, ukierunkowanych na zastosowanie wodoru jako paliwa dla zeroemisyjnego transportu, a także wymiany informacji i doświadczeń w zakresie wodoru.
 
W liście pojawił się także zapis o podjęciu wspólnych działań zmierzających do stworzenia na terenie Podkarpacia optymalnych warunków do prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie budowy gospodarki wodorowej z wykorzystaniem m.in. instrumentów i potencjału Specjalnej Strefy Ekonomicznej „Euro – Park Mielec” oraz Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej „Euro – Park Wisłosan”, które są zarządzane przez ARP.
 
Po podpisaniu listu ma zostać powołany roboczy zespół składający się z przedstawicieli każdej ze stron porozumienia, który określi formę organizacyjno-prawną oraz harmonogram dalszej współpracy.
 
List podpisało w sumie kilkunastu przedstawicieli instytucji, firm, samorządów. Oprócz Marka Bajdaka, pełniącego funkcję prezydenta Rzeszowa podpis pod dokumentem złożyli m.in. Władysław Ortyl – marszałek województwa podkarpackiego, Ewa Leniart – wojewoda podkarpacki oraz prof. Piotr Koszelnik – rektor Politechniki Rzeszowskiej.
 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy