Reklama

Biznes

4 branże w strategii innowacji Podkarpacia. Ruszyły konsultacje

Opracowanie Alina Bosak
Dodano: 09.08.2021
55485_konsultaccje
Share
Udostępnij
Sektory wysokiej szansy to dla Podkarpacia przemysł lotniczy i kosmiczny, motoryzacyjny, IT, ale także związany z poprawą jakości życia. Na nich też opiera się Regionalna Strategia Innowacji Województwa Podkarpackiego na lata 2021-2030, przygotowana przez samorząd województwa. To dokument ważny, ponieważ określa m.in. to, jakie firmy i projekty będą mogły liczyć na wsparcie z funduszy unijnych. Właśnie ruszyły konsultacje społeczne dotyczące strategii. Potrwają do 200 września br. Na spotkania organizowane w różnych miastach można się zapisać i zgłosić uwagi do projektu.
 
Regionalna Strategia Innowacji to program rozwoju służący realizacji Strategii Rozwoju Województwa – Podkarpackie 2030. Jest dokumentem nowej generacji, który zakłada partnerski system wspierania podmiotów gospodarczych, przedsiębiorczości, start-upów, a także podnoszenie kompetencji zawodowych oraz promocję idei innowacyjności. Strategia powstawała w czasie pandemii. Projekt poddawany był konsultacjom także na etapie tworzenia, podczas spotkań z interesariuszami, zarówno w ramach paneli Inteligentnych Specjalizacji, jak i w trakcie spotkań ogólnych. W 9 dotychczas zrealizowanych spotkaniach łącznie wzięło udział ok. 380 osób, w tym: przedsiębiorców, naukowców, przedstawicieli klastrów, administracji i stowarzyszeń. 
 
Dokument uzyskał rekomendację Podkarpackiej Rady Innowacyjności, na jej pierwszym posiedzeniu – 26 lipca br. Już 5 sierpnia, w Jasionce, w siedzibie Podkarpackiego Parku Naukowo-Technologicznego „Aeropolis” odbyły się pierwsze konsultacje społeczne projektu Strategii Innowacyjności. Wzięli w nim udział: przedsiębiorcy, samorządowcy, przedstawiciele uczelni wyższych i instytucji otoczenia biznesu. Wśród uczestników znalazł się także Kazimierz Gołojuch, poseł na Sejm RP. Samorząd województwa na spotkaniu reprezentowali – marszałek Władysław Ortyl i wicemarszałek Ewa Draus. 
 
– Stąd ruszymy dalej w Podkarpacie, do innych miast naszego regionu, gdzie będziemy kontynuować naszą dyskusję – zapowiedział marszałek Ortyl. – Rozwój innowacji musi być wsparty dobrą strategią, która będzie wskazywać dalsze kierunki rozwoju i precyzować źródła finansowania. Środki finansowe powinny natomiast pochodzić nie tylko z programów regionalnych, ale także z krajowych i europejskich.
 
– Regionalna Strategia Innowacji jest programem rozwoju i realizacji naszej wojewódzkiej strategii Podkarpacie 2030 w obszarze gospodarczym, gdzie głównymi adresatami naszych działań są przedsiębiorcy oraz wsparcie i system wsparcia przedsiębiorców w rozwoju ich firm oraz w postawaniu nowych. Jest kontynuacją dotychczas obowiązujących Regionalnych Strategii Innowacji i ma być narzędziem zarządu województwa do oddziaływania na sferę gospodarki regionu. Będzie uwzględniać instrumenty oddziaływania dostępne dla samorządu województwa, w tym program Fundusze Europejskie dla Podkarpacia 2021-2027 oraz na przykład instrumenty zwrotne. Ze względu na szerszy niż dotychczas zakres, opierać się będzie głównie na dwóch funduszach: Europejskim Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz Europejskim Funduszu Społecznym. Strategia będzie w sposób pełny i kompleksowy uwzględniać potrzeby  gospodarki województwa i wyznaczać kierunki jej dalszego rozwoju – mówiła wicemarszałek Ewa Draus.
 
Edyta Stanek, wiceprezes ML System i wiceprzewodnicząca Podkarpackiej Rady Innowacji wskazywała z kolei na znaczenie procesu konsultacji oraz możliwości wpływania na kształt Strategii, jakie w tym zakresie mają zainteresowani tym dokumentem: – W mojej ocenie ten dokument jest bardzo dobrą bazą do tego, żeby szerzej wyjść do wszystkich interesariuszy. To jest ten czas, żeby każdy miał swoje pięć minut na wprowadzenie uwag i opinii. Urząd marszałkowski bardzo szeroko podchodzi do kwestii konsultacji, pozwala nawet na wprowadzanie uwag online, co bardzo poszerza możliwości w tym zakresie. Tu nie ma ograniczania się do wąskiego grona, a wręcz przeciwnie jest to dobra metoda do tego, żeby każdy zainteresowany mógł wyrazić swoją opinię na temat strategii – powiedziała wiceprezes.
 
Regionalna Strategia Innowacji będzie się opierać na czterech inteligentnych specjalizacjach województwa podkarpackiego: lotnictwo i kosmonautyka, jakość życia, motoryzacja oraz informacja i telekomunikacja. 
 
Paweł Wais, dyrektor departamentu Rozwoju Regionalnego w urzędzie marszałkowskim zwrócił uwagę na potencjał regionu: – Wzrasta liczba podmiotów z kapitałem zagranicznym, wzrasta liczba podmiotów gospodarczych, mamy duży potencjał innowacyjności we wszystkich wskaźnikach innowacyjności, zarówno na poziomie europejskim, jak i krajowym. Lokujemy się jako jedno z województw, które ma ten potencjał wyższy, jeśli chodzi o aktywność podmiotów w sferze innowacji, co nas bardzo mocno pozycjonuje i wyróżnia. Widzimy też koncentrację takich przemysłów z sektorów wysokiej szansy, jak przemysł lotniczy, motoryzacyjny, czy IT. To jest też nasza przewaga, którą musimy brać pod uwagę – powiedział.
 
Konsultacje społeczne projektu Strategii Innowacji potrwają do 20 września. Zaplanowano je w różnych miastach. Najbliższe odbędzie się 18 sierpnia w Dębicy, a kolejne 20 sierpnia w Stalowej Woli. NA 23 sierpnia zaplanowano je w Tarnobrzegu, a 24 sierpnia w Rzeszowie. Szczegółowe informacje dotyczące terminów spotkań, jak i samej strategii zamieszczane są na stronie RSI
 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy