Reklama

Biznes

Kandydaci do Senatu: Ewa Kantor i Ireneusz Dzieszko

Jaromir Kwiatkowski
Dodano: 02.09.2013
6937_foto
Share
Udostępnij
Kontynuujemy cykl prezentacji kandydatów ubiegających się o fotel senatora w wyborach uzupełniających do Senatu w okręgu nr 55 (powiaty: dębicki, mielecki, kolbuszowski, ropczycko-sędziszowski i strzyżowski), które odbędą się 8 września. Przedstawiliśmy już sylwetki Mariusza Kawy (kandydata koalicji PO-PSL), Zdzisława Pupy (kandydata PiS) i Kazimierza Ziobry (kandydata Solidarnej Polski). Dziś sylwetki Ewy Kantor, kandydatki niezależnej, posłanki na Sejm w latach 2001-2005, oraz Ireneusza Dzieszki, kandydata Prawicy Podkarpackiej. 
 
Ewa Kantor ma 57 lat. Pochodzi z Dębicy. Stan wolny. W 1987 r. ukończyła studia na Wydziale Matematyczno-Fizyczno-Technicznym Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Krakowie, a w 2000 r. studia podyplomowe z zarządzania i marketingu w Wyższej Szkole Biznesu w Tarnowie. W 1981 r. rozpoczęła pracę jako nauczycielka w szkole podstawowej w Dębicy. W latach 1990-98 i 1999-2001 pracowała w liceum w tym mieście. W okresie 1998-99 kierowała dębicką delegaturą kuratorium oświaty. W 1981 r. wstąpiła do NSZZ „Solidarność”.
 
W wyborach parlamentarnych w 2001 r. została wybrana posłanką z listy Ligi Polskich Rodzin w okręgu rzeszowskim. Uzyskała wtedy 5958 głosów. W kwietniu 2004 r. przeszła do koła poselskiego Dom Ojczysty. Zasiadała w Komisji Finansów Publicznych, Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży, Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka oraz – w końcówce kadencji – w sejmowej komisji śledczej do zbadania prawidłowości prywatyzacji PZU. W 2005 r. bez powodzenia ubiegała się o reelekcję. 
 
Swoim kandydowaniem  do Senatu przypomniała o sobie, bo w polityce od kilku lat była raczej zapomniana. Startuje jako niezależna (KWW Ewy Kantor). „Służyć człowiekowi. Działać w prawdzie” – to hasło jej kampanii wyborczej. „Chcę wspierać i przenosić inicjatywy społeczne na poziom parlamentu i uświadamiać politykom oczekiwania obywateli, które powinny być zrealizowane” – czytamy w jej programie.
 
Ireneusz Dzieszko ma 46 lat. Pochodzi z Krościenka nad Dunajcem. Przez wiele lat związany z Mielcem, gdzie przyjechał pod koniec stanu wojennego, by kontynuować naukę w szkole średniej (został technikiem mechanikiem budowy płatowców i śmigłowców).
 
W latach 2009-2010 radny miejski w Mielcu, zastąpił zmarłego Ryszarda Skórę. Reprezentował w Radzie Miasta PiS, ale szybko się z tym ugrupowaniem skonfliktował. Zasłynął z walki z prezydentem Mielca Januszem Chodorowskim: był m.in. przeciwny finansowaniu z miejskich pieniędzy opracowania studium wykonalności dla modernizacji linii kolejowej biegnącej przez Mielec, sprzeciwiał się dzierżawieniu dworca autobusowego firmie Veolia. Niedoszły kandydat na prezydenta Mielca w 2010 r. – po zakwestionowaniu części podpisów na listach poparcia zabrakło mu ich, by zarejestrować swoją kandydaturę. 
 
Po nieudanej karierze samorządowej w Mielcu przeniósł się do Chmielnika pod Rzeszowem. Pracował jako wicedyrektor w Zakładzie Aktywności Zawodowej w Woli Rafałowskiej, założonym przez Stowarzyszenie „Trzeźwa Gmina” w Chmielniku, zajmującym się drukiem cyfrowym. Obecnie przedsiębiorca, jest właścicielem firmy Dzieszko.com (Internet, druk-DTP-wydawnictwo, fundraising).  
 
Swoją aktywność społeczną przeniósł z Mielca do Rzeszowa. Tu z kolei walczy z prezydentem Tadeuszem Ferencem, organizując protesty i happeningi. Zrobiło się o nim głośno, gdy zaczął walczyć z bus pasami na niektórych rzeszowskich ulicach oraz gdy – m.in. z Wiesławem Walatem i Jackiem Kotulą – bezskutecznie próbowali doprowadzić do referendum w sprawie odwołania Ferenca. Niedawno Dzieszko krytykował ceny śmieci w Rzeszowie.
 
Domagał się odwołania dyrektorki rzeszowskiego oddziału IPN, Ewy Leniart. Walczy też z politykami PiS: posła Andrzeja Szlachtę oskarżył o plagiaty wystąpień sejmowych, innych posłów o nieróbstwo. „Nie uwzięliśmy się na PiS. Po prostu PO i PSL nie bardzo nas już obchodzą. Odsunięcie ich od władzy jest tylko kwestią czasu. PiS przedstawia się jako jedyna alternatywa, a nią nie jest” – można przeczytać na stronie Prawicy Podkarpackiej. PP uzasadnia, że „tak naprawdę PiS i PO to jeden układ”, a poza tym PiS „nie ma żadnego pomysłu na Polskę”. Głośno było o Dzieszce także w sierpniu br., po liście do o. Tadeusza Rydzyka, w którym skrytykował poparcie, jakiego w wyborach uzupełniających do Senatu dyrektor Radia Maryja udzielił kandydaturze Zdzisława Pupy z PiS.   
 
Dzieszko swego czasu ściśle współpracował  z senatorem Kazimierzem Jaworskim (m.in. przy inicjatywie Contra In Vitro; prowadził też biuro senatorskie Jaworskiego), choć po tym, że ugrupowanie senatora – Solidarna Polska – wystawia swojego kandydata: Kazimierza Ziobrę, można wnosić, że polityczne drogi Jaworskiego i Dzieszki rozeszły się.
 
Bezpartyjny, kieruje regionalną inicjatywą społeczną Prawica Podkarpacka. Harcmistrz ZHR, rzeszowski koordynator Ruchu na rzecz Jednomandatowych Okręgów Wyborczych Zmieleni.pl, który założył muzyk Paweł Kukiz.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy