Reklama

Biznes

Mieszkańcy Spacerowej skutecznie blokują zabudowę wzgórza

Opracowanie Alina Bosak
Dodano: 06.09.2021
56027_spaxcerowa
Share
Udostępnij
Stowarzyszenie „Spacerówka” zaskarżyło trzy decyzje o warunkach zabudowy wzgórza powyżej ul. Spacerowej, wydane przez Prezydenta Rzeszowa w sierpniu 2020 roku, i wygrało. 2 września br. Samorządowego Kolegium uchyliło w całości zaskarżone „wuzetki”. Od początku sporu z deweloperem mieszkańcom jednorodzinnych domów udało się uzyskać  uchylenie wszystkich 12 „wuzetek”, dotyczących planów budowy bloków w ich sąsiedztwie.
 
Sprawa Zalesia i zabudowy wzgórza powyżej ul. Spacerowej jest przedmiotem sporu między deweloperami a mieszkańcami tego zakątka miasta już od kilku lat. Mieszkańcy przypominają, że kiedy podejmowali decyzje o zakupie domów jednorodzinnych w tym miejscu, plany wobec wzgórza były inne. Pierwotnie miał tu powstać cmentarz komunalny, a potem zapowiadano kompleks naukowo-rekreacyjny – ponad 20-sto hektarowy park, którego plany Urząd Miasta Rzeszowa nawet opracował. W lipcu 2015 rok radni podjęli uchwałę o przystąpieniu do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego zgodnego ze Studium, zakładającego na wzgórzu w obrębie ulic Spacerowej, Białogórskiej i Sikorskiego wspomniany park (zieleń, zieleń urządzoną oraz usługi w zieleni urządzonej). Wiosną 2017 roku Ratusz kolejny raz zmienił zdanie co do planów zabudowy wzgórza. Podczas telewizyjnego wywiadu prezydent Tadeusz Ferenc stwierdził, że na wzgórzu Zaleskim marzy mu się Manhattan i 18- piętrowe wieżowce. 
 
– Prezydent nie wykonał Uchwały Rady Miasta, teoretycznie miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, zakładający treny zielone jest w opracowaniu od 7 lat, jednakże w tym samym czasie ten sam Urząd Miasta wydał 12 „wuzetek” na wysoką zabudowę wielorodzinną w terenie przeznaczonym pod zieleń. Nasze Stowarzyszenie zaskarża „wuzetki” Prezydenta Miasta od 4 lat, Samorządowe Kolegium Odwoławcze je uchyla, jednakże Miasto na siłę próbuje przepchnąć „wuzetki” na wysokie budynki wielorodzinne w sąsiedztwie domów jednorodzinnych – mówi Elżbieta Niedzielska ze Stowarzyszenia „Spacerówka”.
 
Ostatnie decyzje o uchyleniu „wuzetek” Stowarzyszenie otrzymało 2 września. Samorządowe Kolegium Odwoławcze w całości  uchyliło trzy „wuzetki”.
 
– W otrzymanych w dniu dzisiejszym uzasadnieniach SKO czytamy, iż organ pierwszej instancji naruszył szereg artykułów k.p.a. oraz przepisy prawa materialnego, tj. art. 62 ust. 2 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Sędziowie wyraźnie wskazują, iż obszar powyżej ul. Spacerowej, dla którego Prezydent wydał „wuzetki” na zabudowę wielorodzinną powinien zostać obligatoryjnie objęty miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, gdyż jest obszarem przestrzeni publicznej, a wszystkie toczące się na nim postępowania administracyjne powinny zostać zawieszone do czasu jego uchwalenia – przekazuje Elżbieta Niedzielska.
 
W uzasadnieniu decyzji SKO czytamy: „Z analizy urbanistycznej stanowiącej załącznik tekstowy do zaskarżonej decyzji Prezydenta Miasta Rzeszowa o warunkach zabudowy wynika, że Gmina Miasto Rzeszów posiada studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Miasta Rzeszowa, uchwalone uchwałą nr XXXVII/113/2000 Rady Miasta Rzeszowa z dnia 4 lipca 2000 r. Teren objęty wnioskiem o ustalenie warunków zabudowy nie jest objęty ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, zaś wnioskowana inwestycja planowana jest w obszarze usług publicznych lub komercyjnych: rekreacja, turystyka, sport w zieleni urządzonej. Z powyższego wynika, że planowana inwestycja została przewidziana do realizacji na terenie, który został uznane przez wskazany organ uchwałodawczy za obszar przestrzeni publicznej (…) W ocenie Kolegium w tym składzie, nie budzi więc wątpliwości, że zaistniała podstawa do obligatoryjnego zawieszenia postępowania w sprawie warunków zabudowy dla inwestycji planowanej na tym terenie”. 
 
– Żadna ze 12 wspomnianych „wuzetek” nie powinna ujrzeć światła dziennego aż do momentu uchwalenia miejscowego planu dla wzgórza powyżej ul. Spacerowej. W myśl art. 62 ust. 2 u.p.z.p prezydent Marek Bajdak, podczas krótkiej, ale jakże ważnej kadencji, zawiesił do czasu uchwalenia miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego ok. 30 postępowań administracyjnych, toczących się na terenach zielonych, mi.in. w obrębie ul. Spacerowej. Na te działania Prezydenta Rzeszowa w swojej decyzji powołuje się również SKO – podkreśla Niedzielska i dodaje, że nie wyobraża sobie sytuacji, w której Ratusz wyda kolejna „wuzetkę” dla wzgórza przed uchwaleniem miejscowego polanu zagospodarowania przestrzennego. Dodaje też, że prawne potyczki i batalia o powstrzymanie zabudowy wzgórza kosztowała mieszkańców Spacerówki już ponad 30 tys. złotych. 
 
Dwa lata temu kompromis między mieszkańcami ul. Spacerowej a inwestorami zdawał się możliwy. Na spotkaniu zorganizowanym przez pracownie MWM Architekci przedstawiciele mieszkańców przyznawali, że przyjazna dla sąsiedztwa zabudowa na wzgórzu mogłaby powstać, ale warunkiem jest właśnie miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, który określiłby wysokość zabudowy, miejsce na drogi i zarezerwował tereny dla usług publicznych, jak przedszkole, szkoła. 
 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy