Reklama

Biznes

30 nowych firm i inwestycja w Inkubatorze Technologicznym

Opracowanie Alina Bosak
Dodano: 09.09.2021
56095_adam_ptak_skala_tech
Share
Udostępnij
Aż 30 nowych firm otworzyło siedziby w Inkubatorze Technologicznym w Jasionce w ciągu ostatnich dwóch lat. To młode spółki, ale już z dużymi sukcesami w automatyzacji i robotyzacji linii produkcyjnych, budowie maszyn i dronów. Działalność w strefie przy lotnisku daje im wiele korzyści. To nie tylko dobra lokalizacja, ale i preferencyjne warunki najmu. W dodatku, jak zapowiada Mariusz Bednarz, prezes RARR S.A., za rok w Podkarpackim Parku Naukowo-Technologicznym Aeropolis zastanie oddana inwestycja, która ułatwi życie przedsiębiorcom.
 
– Dwa lata temu startowałem w Inkubatorze Technologicznym, wynajmując halę produkcyjną o powierzchni 200 mkw. Dziś zajmuję także drugą halę, biuro i zaczyna brakować miejsca dla zespołu, który urósł już do 13 osób. Są w nim konstruktorzy, automatycy, programiści. Ludzie, których pasją są nowe technologie. Zrealizowaliśmy kilkanaście projektów produkcyjnych, nawiązując współpracę m.in. z producentami z Aeropolis, jak BorgWarner i Fibrain – wymienia Adam Ptak, szef firmy Skala-Tech, która tworzy unikalne rozwiązania w zakresie kontroli jakości. Tworzy dedykowane systemy wizyjne do wykrywania wad powierzchniowych, rozpoznawania kształtu, analizy koloru itp. – bardzo dziś pożądane w produkcji, która dąży do coraz większej precyzji. 
 
Inkubator w Jasionce stwarza okazje do współpracy także między firmami, które ulokowały w nim swoją siedzibę. Przykładowo z doświadczenia Skala-Tech, przy projekcie dotyczącym automatyzacji produkcji, skorzystała spółka Succon Automation Damian Wąsik. Ona również w Jasionce działa od dwóch lat. Najpierw wynajęła  biuro, a rok temu także halę produkcyjną. – Zaczynaliśmy od doradztwa technologicznego, a dziś dostarczamy zrobotyzowane maszyny i linie produkcyjne takim firmom jak np. Koral – podkreśla założyciel spółki Damian Wąsik. – Warunki, jakie zapewnia nam Aeropolis, pozwalają skupić się na rozwoju firmy. Jasionka to bardzo dobra lokalizacja, z komunikacyjnymi atutami jak lotnisko, dojazd do autostrady i drogi ekspresowej. Atutem jest wysoki standard budynków Inkubatora. Nie musieliśmy adaptować hali produkcyjnej. Wystarczyło wstawić maszyny. Jasne zasady wynajmu, czynsz ustalony na kilka lat, to w dzisiejszych czasach duży komfort.   
 
Te zalety, a także szansa na pozyskanie dodatkowych środków na badania i rozwój, możliwość współpracy z podkarpackimi uczelniami i posiłkowania się wykształconymi w nich kadrami, sprawia, że wiele firm chce otwierać siedzibę w Inkubatorze. – Działalność prowadzi tu obecnie 45 spółek, a kolejnych 36 korzysta z tego adresu w ramach usługi wirtualnego biura. To w sumie 267 miejsc pracy. Dominują takie branże jak automatyka przemysłowa, IT, motoryzacja. Mimo kryzysu gospodarczego spowodowanego pandemią, 85 proc. powierzchni w Inkubatorze jest wynajęte. Wolna pozostaje 1 hala produkcyjna i 9 pomieszczeń biurowych – mówi Mariusz Bednarz, prezes RARR S.A., zaznaczając, że nie wszyscy chętni zyskują aprobatę Rady Inkubatora. – Od lutego 2019 roku taką zgodę otrzymało 30 przedsiębiorców. Stawiamy dość wysokie wymagania tym, którzy do inkubatora wchodzą. Ze względu na założenia projektowe i wspieranie rozwoju nowoczesnej gospodarki, chcemy tu firm innowacyjnych, młodych, z potencjałem. To prestiżowy adres, w sercu Podkarpackiego Parku Naukowo-Technologicznego, co daje networking prawie 100 firm – od startupów po globalne korporacje, które mają swoje fabryki w Aeropolis. 
 
Mariusz Bednarz, prezes RARR S.A. podczas Śniadania w Aeropolis. Fot. Archiwum RARR S.A.
 
Aby ułatwić nawiązanie kontaktu nowym firmom w Inkubatorze z tymi już działającymi w strefie przemysłowej, RARR S.A. organizuje spotkania przedsiębiorców, konferencje i szkolenia. Po spowodowanej pandemią przerwie do kalendarza wydarzeń wróciły Śniadania w Aeropolis. Podczas ostatniego zaprezentowało się 8 spośród firm, które w ostatnich dwóch latach dołączyły do „rodziny” Inkubatora. To wspomniane na początku Skala-Tech i Succon Automation, a także inne, rozwijające zaawansowane technologie przedsiębiorstwa. Należy do nich firma Dronehub – pierwszy w Europie producent bezzałogowych statków powietrznych ze stacjami dokującymi i automatyczną wymianą baterii, dzięki czemu dron może wykonywać wielodniowe misje bez udziału człowieka. W branży „dronowej” z powodzeniem działa również wywodząca się ze Śląska Grupa Tomkov. W Inkubatorze otworzyła spółkę, która pracuje nad rojem dronów do monitorowania jakości powietrza, a w przyszłości także do badania odorów związanych z produkcją przemysłową, rolniczą itp.
 
Produkcję w Jasionce od niedawna prowadzi także spółka ZCase Łukasza Zawady, oferująca unikatowe skrzynie transportowe typu flip case na konsolety dźwiękowe i oświetleniowe, cieszące się uznaniem inżynierów dźwięku na całym świecie. Z kolei Przemysław Iskrzak z firmy Ractangle, wraz z zespołem specjalistów w radioelektronice, nawigacji, lotnictwie i inżynierii oprogramowania, opracowuje m.in. rozwiązanie pozwalające zabezpieczyć radiowe systemy nawigacyjne lotnisk przed zakłóceniami. 
 
Marcin Krowiak, Dronhub. Fotorelacja ze Śniadania w Aeropolis, 7 września 2021. Fot. Archiwum RARR. S.A.
 
W Inkubatorze zadebiutowały także spółki: RnD.Aero, posiadająca certyfikat na produkcję elementów do wnętrz takich samolotów, jak airbus czy boeing, i RS Innovation, dostarczająca innowacyjne technologie i rozwiązania dla zakładów produkcyjnych. – Po roku obecności w Inkubatorze działamy w branży lotniczej, motoryzacyjnej, medycznej oraz uczestniczymy w produkcji jachtów – podsumowuje efekty prowadzenia firmy w Aeropolis Maciej Skórski, prezes RS Innovation.
 
W październiku wszystkie te firmy, jeśli tylko wyrażą na to ochotę, będą miały możliwość pozyskania inwestora podczas pierwszego festiwalu dla startupów i inwestorów – Carpathian Startup Fest 2021, który organizuje RARR S.A. Agencja zachęca je również do sięgnięcia po unijne dofinansowanie z dwóch konkursów ogłoszonych przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości: Internacjonalizacja MŚP i Bony na cyfryzację. – W pierwszym przypadku wsparcie dotyczy wejścia na zagraniczne rynki, w drugim – dofinansowania zakupu oprogramowania i licencji – wymienia Dawid Adamski, dyrektor Biura Marketingu i Sprzedaży RARR S.A., która oferuje również usługi w zakresie przygotowania dokumentacji projektowej.
 
Jak zauważa prezes Mariusz Bednarz, chociaż w Podkarpackim Parku Naukowo-Technologicznym pracuje już 6,5 tys. osób i trudno znaleźć wolną działkę, to inwestycji wciąż przybywa. Najnowszą jest m.in. budowa kolejnego zakładu przez BorgWarner. Inwestycję, która ma służyć wszystkim „aeropolisowym” przedsiębiorcom, rozpoczyna natomiast RARR S.A. W kompleksie Inkubatora wytyczono już fundamenty pod Podkarpacki Park Biznesowy. 
 
– Będzie to 4-kondygnacyjny budynek o powierzchni 2 tys. mkw. Na parterze pomieści on sklep, restaurację i przedszkole – o to prosili przedsiębiorcy dla swoich pracowników. Wyższe piętra zajmą biura dla firm zajmujących się obsługą biznesu. Budowę planujemy zakończyć w przyszłym roku – podsumowuje Tadeusz Siemek, dyrektor PPN-T Aeropolis.
 
Przemysław Iskrzak z firmy Ractangle. Fotorelacja ze Śniadania w Aeropolis, 7 września 2021. Fot. Archiwum RARR. S.A. 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy