Reklama

Biznes

W środę manifestacja przeciwko całkowitemu zakazowi aborcji

Opracowanie Aneta Gieroń
Dodano: 29.11.2021
58085_protest
Share
Udostępnij
Dość legalizacji tortur! Nie dla więzienia za aborcję! Pod takimi hasłami Manifa Rzeszów, Uwaga Tu Obywatele, Komitet Obywatelski "Legalna aborcja. Bez kompromisów" oraz Akcja Socjalistyczna organizują w Rzeszowie protest przeciwko projektowi ustawy, który zaostrza przepisy w sprawie aborcji i na równi traktuje usunięcie ciąży z zabójstwem. Protest zaplanowany jest w środę o godz. 18 pod biurem Prawa i Sprawiedliwości przy ulicy Hetmańskiej.
 
Jak przypominają organizatorzy manifestacji, 1 grudnia w Sejmie odbędzie się pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy przygotowanej przez "Pro – Prawo do Życia", który wprowadza do kodeksu karnego odpowiedzialność za przerwanie ciąży i jakąkolwiek pomoc przy niej. 
 
To kolejne już protesty kobiet w ostatnim czasie. Ostatnie odbyły się kilka tygodni temu po śmierci 30-letniej Izabeli z Pszczyny, która w 22. tygodniu ciąży w ciągu jednej doby zmarła w szpitalu najprawdopodobniej w wyniku wstrząsu septycznego. Kobieta trafiła do szpitala we wrześniu. Zgłosiła się sama ponieważ była w 22. tygodniu ciąży i odeszły jej płyny owodniowe. Lekarze potwierdzili bezwodzie i zdiagnozowane wcześniej wady wrodzone płodu. Według relacji rodziny mieli jednak przyjąć postawę wyczekującą, powstrzymując się od opróżnienia jamy macicy do czasu obumarcia płodu, co tłumaczyli obowiązującym prawem aborcyjnym. Jak potwierdzają wstępne wyniki sekcji zwłok, z dużym prawdopodobieństwem przyczyną śmierci kobiety był wstrząs septyczny. Śmierć 30-letniej Izabeli, która osierociła córkę, wstrząsnęła tysiącami Polaków.
 
Według pełnomocnika rodziny zmarłej Izabeli, zachowanie lekarzy miało bezpośredni związek ze zmianą prawa aborcyjnego, jakiego dokonał Trybunał Konstytucyjny pod przewodnictwem Julii Przyłębskiej 22 października 2020 roku. Wcześniej obowiązująca ustawa zwana tzw. kompromisem aborcyjnym, zezwalała na dokonanie aborcji w trzech przypadkach: w sytuacji, gdy ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety, gdy ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego (gwałt, kazirodztwo) oraz w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu. Ta ostatnia przesłanka rok temu została przez TK uznana za niekonstytucyjną i w tym wypadku usunięcie ciąży zostało zakazane.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy