Reklama
REKLAMA
Automatycznie wyświetlimy artykuł za 10 sekund
Przejdź do artykułu
Reklama
Reklama

Maria Kurowska nominowana do Biologicznej Bzdury Roku

A A A
Alina Bosak

Dodano: 14-12-2021

Maria Kurowska. Fot. Tadeusz Poźniak

Maria Kurowska. Fot. Tadeusz Poźniak

„Bo te stare drzewa już nie tylko nie produkują tlenu, nie przerabiają dwutlenku węgla, ale wręcz jest proces odwrotny. One wyciągają z atmosfery tlen” – te słowa Marii Kurowskiej, posłanki Solidarnej Polski z Podkarpacia, wypowiedziane 15 września br., odbiły się w sieci szerokim echem. Pod koniec roku wracają z nominacją do plebiscytu na Biologiczną Bzdurę Roku 2021. Posłanka Kurowska ma za konkurentów m.in.: Annę Marię Żukowską, Marcina Najmana, Janusza Korwina-Mikke, Przemysława Czarnka i Sylwię Spurek. Wynik w styczniu.
 
Nagranie z wypowiedzią Marii Kurowskiej podczas zebrania sejmowej Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa, na której posłowie rozmawiali o sprawozdaniu Najwyższej Izby Kontroli dotyczącej lasów prywatnych, do dziś można znaleźć w Internecie. Posłanka tłumaczy w nim: „Drewno po to jest, żeby je kiedyś wyciąć. Przecież nie jest to sztuka dla sztuki. Tylko drewno ma swój czas, kiedy rośnie, dojrzewa, tak samo jak dojrzewają inne rośliny, np. pszenica. Jest, jest, potem dojrzewa i ścina się ją, żeby mieć ten pożytek z niej, to ziarno. Nie można je zbyt długo przetrzymywać, bo zmarnieje. Podobnie jest z drzewami. Dorastają do pewnego wieku, w zależności od gatunku drzew, czy to ma być 100 lat, czy 120, czy 140 lat i należy je wyciąć, bo po to drzewo rosło, po to czerpało te wszystkie korzyści, by potem je nam zwrócić”.
Reklama
 
Nie za ten punkt widzenia spotkała ją krytyka środowisk naukowych, ale za sposób, w jaki swój stosunek do gospodarki drzewnej uzasadniła: „To nie jest tak z tą ekologią, że mamy trzymać mnóstwo starych drzew, bo wtedy będzie pięknie i cudownie – powiedziała Maria Kurowska. - Bo te stare drzewa już nie tylko nie produkują tlenu, nie przerabiają dwutlenku węgla, ale wręcz jest proces odwrotny. One wyciągają z atmosfery tlen. Zatem po co my mamy w ogromnych ilościach trzymać te stare drzewa? Należy je przerobić, należy zrobić z nimi to, co się robi z innymi roślinami, które się uprawia”.
 
Tezę, że stare drzewa nie produkują tlenu i nie przerabiają dwutlenku węgla, natychmiast po wypowiedzi poseł Kurowskiej, zdementowało wielu naukowców, m.in. prof. Zbigniew Karaczun z SGGW, ekspert Koalicji Klimatycznej, który w „Fakcie” oświadczył, że stare drzewa wytwarzają tlen i „im większa jest korona, tym więcej jest tego tlenu wytwarzane.  Tak samo jest ze starymi drzewami np. w mieście. Ich się nie wycina. Wszystko po to, by dawały więcej tlenu, dawały mikroklimat.”
 
Poseł Maria Kurowska broniła wprawdzie w liście otwartym do mediów swojej tezy, powołując się na publikację doktora Andrzeja Talarczyka, w wakacyjnym numerze „Głosu Lasu”, w którym przytacza on badania zespołu naukowców z Uniwersytetu Kopenhaskiego w Danii, opublikowane w czasopiśmie naukowym „Natura” (kwiecień 2021). Zespół naukowy profesora Gundersena miał w im wskazać, że „lasy, w których nie jest prowadzona działalność gospodarcza (czyli wyręb drzew), tylko w niewielkim stopniu mogą być wykorzystane jako narzędzie ograniczania niekorzystnych zmian klimatycznych, ponieważ drzewa rosnąc pobierają intensywnie dwutlenek węgla do wieku ok. 80 lat. Później, im drzewa są starsze, tym mniej pochłaniają dwutlenku węgla, a więcej pobierają tlenu z powietrza dla procesów próchnicznych i innych które w nich zachodzą, po osiągnięciu wieku dojrzałości”.
Reklama
 
Posłanka Kurowska nie dodała jednak, że doktor Talarczyk na końcu wspomnianego artykułu, radzi nie przywiązywać dużej wagi do hipotezy duńskich naukowców. A jak zauważa w polemice pod listem polski chemik prof. Leszek Zbigniew Ciunik, emerytowany profesor zwyczajny Wydziału Chemii Uniwersytetu Wrocławskiego, w tym samym numerze „Nature”, co badania duńskiego zespołu, ukazały się artykuły polemiczne. Spór dotyczy interpretacji tych samych wyników badań. „Konkluzje oponentów Gundersena sprowadzają się do stwierdzenia, że lasy w starszym wieku w niższym tempie gromadzą węgiel. Natomiast Gundersen stwierdza, że należy ponownie przyjrzeć się roli starych lasów w globalnym budżecie węgla. Natomiast nikt nie stwierdził, że stare lasy można/należy wycinać. Konkluzja: nie należy pochopnie wyciągać wniosków i na podstawie tak lichych przesłanek podejmować nieodwracalne dla środowiska decyzje”, pisze prof. Leszek Zbigniew Ciunik, radząc sięgnąć dociekliwym do całego numeru „Nature” 591.    

Zdanie, że stare drzewa nie produkują tlenu i nie przerabiają dwutlenku węgla nie jest prawdziwe i stąd nominacja wypowiedzi Marii Kurowskiej do Biologicznej Bzdury Roku 2021 – plebiscytu, który organizowany jest przez Łukasza Sakowskiego, autora popularnego bloga poświęconego nauce „To tylko Teoria”, którego profil w mediach społecznościowych obserwuje ok. 200 tys. osób, i współzałożyciel polskiego Marszu dla Nauki, absolwent biologii na Wydziale Medycyny Weterynaryjnej i Nauk o Zwierzętach Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. 
Reklama
 
Sakowski, nominację dla poseł Kurowskiej wyjaśnia: „Posłanka próbowała przekonywać zebranych na sali do wycinania starych drzew. Sięgnęła jednak po całkowicie chybiony argument, który nie ma sensu z dwóch powodów. Po pierwsze, tlenu w atmosferze jest tyle, że nawet jakby jego stężenie trochę się obniżyło, to i tak starczyłoby go do oddychania. Znaczną część pobranego do płuc tlenu wydychamy, gdyż jest ona zbędna.
 
Po drugie, nieprawdą jest, że stare drzewa nie biorą udziału w produkcji tlenu i przerabianiu czy sekwestrowaniu węgla. One również emitują tlen i pobierają dwutlenek węgla”, pisze Sakowski przywołując opinię Joanny Gałązki, ogrodniczki i dr n. rolniczych: „Niezależnie od wieku, każde żywe drzewo posiadające zielone tkanki prowadzi fotosyntezę. W tym procesie niezbędny jest dwutlenek węgla. A jego produktem ubocznym jest tlen”.
 
Maria Kurowska nie jest, oczywiście, jedyną osobą publiczną nominowaną do Biologicznej Bzdury Roku 2021. Nazwiska kolejnych publikowane są do końca roku. Obecnie nominowanych jest już osiem. Obok posłanki z Podkarpacia: celebrytka Viola Kołakowska (za słowa: „Szczepionka powoduje brak odpowiedzi immunologicznej na wirusa”, publicysta Jaś Kapela („Wilki też żywią się głównie roślinnie”), minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek („To są oczywiste sprawy, znane ludziom od miliardów lat”), europosłanka Sylwia Spurek („Wykorzystywanie zwierząt w testach (naukowych) jest nieskuteczne”), poseł Janusz Korwin-Mikke („Wszystkie gatunki w Europie są gatunkami inwazyjnymi”), sportowiec Marcin Najman („Szczepionka AstraZeneca oraz Johnson&Johnson zawierają komórki z zabitego dziecka”) i posłanka Anna Maria Żukowska („Zdarzają się takie sytuacje, że biologiczny mężczyzna rodzi dziecko”).
Reklama
 
Kto wygra plebiscyt? „Na koniec roku publikuję wszystkie nominowane wypowiedzi, następnie rozpoczynam głosowanie. W styczniu publikuję wyniki. Zwycięzca głosowania otrzyma symbolicznie wirtualną Alternatywną Ziębę”, informuje organizator plebiscytu, dodając, że „Biologiczna Bzdura Roku ma za zadanie popularyzowanie nauki oraz upowszechnienie pronaukowej narracji w dyskursie publicznym. Jej celem nie jest natomiast obrażanie, szydzenie ani wyśmiewanie osób nominowanych – do czego silnie zniechęcam”.
 
Reklama
Reklama
Reklama
zobacz więcej

POLECANE

Money.pl - Kliknij po więcej
Giełda
GPW 2023-03-21 15:28
WIG Informujemy, iż w związku ze zmianami zasad dystrybucji danych GPW wprowadzonymi 1 stycznia 2018 r. notowania dostępne są bezpośrednio na stronie money.pl
WIG20
mWIG40
sWIG80
Wspierane przez Money.pl
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
Kursy walut
NBP 2023-01-24
USD 4,3341 +0,23%
EUR 4,7073 -0,24%
CHF 4,7014 -0,22%
GBP 5,3443 -0,38%
Wspierane przez Money.pl
Money.pl - Kliknij po więcej
Surowce - notowania online
Nazwa Jednostka Wartość [USD] Zmiana Ostatnia zmiana
 Złoto uncja 1731,30 +0,00% [21:59]
 Ropa brent baryłka 64,38 +0,00% [21:58]
 Pallad uncja 2680,00 +0,00% [21:57]
 Platyna uncja 1191,10 +0,00% [21:59]
 Srebro uncja 25,11 +0,00% [21:59]
Wspierane przez Money.pl
RZESZÓW WEATHER
Reklama

NASI PARTNERZY

zamknij

Szanowny Czytelniku !

Zanim klikniesz „Zgadzam się” lub zamkniesz to okno, prosimy o przeczytanie tej informacji. Prosimy w niej o Twoją dobrowolną zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez naszych partnerów biznesowych oraz przekazujemy informacje o tzw. cookies i o przetwarzaniu przez nas Twoich danych osobowych. Klikając „Zgadzam się” lub zamykając okno, zgadzasz się na poniższe. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres.

Zgoda

Jeśli chcesz zgodzić się na przetwarzanie przez Zaufanych Partnerów Grupy SAGIER Twoich danych osobowych, które udostępniasz w historii przeglądania stron i aplikacji internetowych, w celach marketingowych (obejmujących zautomatyzowaną analizę Twojej aktywności na stronach internetowych i w aplikacjach w celu ustalenia Twoich potencjalnych zainteresowań dla dostosowania reklamy i oferty) w tym na umieszczanie znaczników internetowych (cookies itp.) na Twoich urządzeniach i odczytywanie takich znaczników, kliknij przycisk „Przejdź do serwisu” lub zamknij to okno.
Jeśli nie chcesz wyrazić zgody, kliknij „Nie teraz”. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz edytować zakres zgody, w tym wycofać ją całkowicie, przechodząc na naszą stronę polityki prywatności. Powyższa zgoda dotyczy przetwarzania Twoich danych osobowych w celach marketingowych Zaufanych Partnerów. Zaufani Partnerzy to firmy z obszaru e-commerce i reklamodawcy oraz działające w ich imieniu domy mediowe i podobne organizacje, z którymi Grupa SAGIER współpracuje.
Podmioty z Grupy SAGIER w ramach udostępnianych przez siebie usług internetowych przetwarzają Twoje dane we własnych celach marketingowych w oparciu o prawnie uzasadniony, wspólny interes podmiotów Grupy SAGIER. Przetwarzanie takie nie wymaga dodatkowej zgody z Twojej strony, ale możesz mu się w każdej chwili sprzeciwić. O ile nie zdecydujesz inaczej, dokonując stosownych zmian ustawień w Twojej przeglądarce, podmioty z Grupy SAGIER będą również instalować na Twoich urządzeniach pliki cookies i podobne oraz odczytywać informacje z takich plików. Bliższe informacje o cookies znajdziesz w akapicie „Cookies” pod koniec tej informacji.

Administrator danych osobowych

Administratorami Twoich danych są podmioty z Grupy SAGIER czyli podmioty z grupy kapitałowej SAGIER, w której skład wchodzą Sagier Sp. z o.o. ul. Mieszka I 48/50, 35-303 Rzeszów oraz Podmioty Zależne. Ponadto, w świetle obowiązującego prawa, administratorami Twoich danych w ramach poszczególnych Usług mogą być również Zaufani Partnerzy, w tym klienci.
PODMIOTY ZALEŻNE:
http://www.biznesistyl.pl/
http://poradnikbudowlany.eu/
http://modnieizdrowo.pl/
http://www.sagier.pl/
Jeżeli wyrazisz zgodę, o którą wyżej prosimy, administratorami Twoich danych osobowych będą także nasi Zaufani Partnerzy. Listę Zaufanych Partnerów możesz sprawdzić w każdym momencie na stronie naszej polityki prywatności i tam też zmodyfikować lub cofnąć swoje zgody.

Podstawa i cel przetwarzania

Twoje dane przetwarzamy w następujących celach:
• 1. Jeśli zawieramy z Tobą umowę o realizację danej usługi (np. usługi zapewniającej Ci możliwość zapoznania się z jednym z naszych serwisów w oparciu o treść regulaminu tego serwisu), to możemy przetwarzać Twoje dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.
• 2. Zapewnianie bezpieczeństwa usługi (np. sprawdzenie, czy do Twojego konta nie loguje się nieuprawniona osoba), dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszanie naszych usług i dopasowanie ich do potrzeb i wygody użytkowników (np. personalizowanie treści w usługach), jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług (np. jeśli interesujesz się motoryzacją i oglądasz artykuły w biznesistyl.pl lub na innych stronach internetowych, to możemy Ci wyświetlić reklamę dotyczącą artykułu w serwisie biznesistyl.pl/automoto. Takie przetwarzanie danych to realizacja naszych prawnie uzasadnionych interesów.
• 3. Za Twoją zgodą usługi marketingowe dostarczą Ci nasi Zaufani Partnerzy oraz my dla podmiotów trzecich. Aby móc pokazać interesujące Cię reklamy (np. produktu, którego możesz potrzebować) reklamodawcy i ich przedstawiciele chcieliby mieć możliwość przetwarzania Twoich danych związanych z odwiedzanymi przez Ciebie stronami internetowymi. Udzielenie takiej zgody jest dobrowolne, nie musisz jej udzielać, nie pozbawi Cię to dostępu do naszych usług. Masz również możliwość ograniczenia zakresu lub zmiany zgody w dowolnym momencie.

Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania, czyli w przypadku udzielenia zgody do momentu jej cofnięcia, ograniczenia lub innych działań z Twojej strony ograniczających tę zgodę, w przypadku niezbędności danych do wykonania umowy, przez czas jej wykonywania i ewentualnie okres przedawnienia roszczeń z niej (zwykle nie więcej niż 3 lata, a maksymalnie 10 lat), a w przypadku, gdy podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora, do czasu zgłoszenia przez Ciebie skutecznego sprzeciwu.

Przekazywanie danych

Administratorzy danych mogą powierzać Twoje dane podwykonawcom IT, księgowym, agencjom marketingowym etc. Zrobią to jedynie na podstawie umowy o powierzenie przetwarzania danych zobowiązującej taki podmiot do odpowiedniego zabezpieczenia danych i niekorzystania z nich do własnych celów.

Cookies

Na naszych stronach używamy znaczników internetowych takich jak pliki np. cookie lub local storage do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronach, aplikacjach i w Internecie. W ten sposób technologię tę wykorzystują również podmioty z Grupy SAGIER oraz nasi Zaufani Partnerzy, którzy także chcą dopasowywać reklamy do Twoich preferencji. Cookies to dane informatyczne zapisywane w plikach i przechowywane na Twoim urządzeniu końcowym (tj. twój komputer, tablet, smartphone itp.), które przeglądarka wysyła do serwera przy każdorazowym wejściu na stronę z tego urządzenia, podczas gdy odwiedzasz strony w Internecie. Szczegółową informację na temat plików cookie i ich funkcjonowania znajdziesz pod tym linkiem. Pod tym linkiem znajdziesz także informację o tym jak zmienić ustawienia przeglądarki, aby ograniczyć lub wyłączyć funkcjonowanie plików cookies itp. oraz jak usunąć takie pliki z Twojego urządzenia.

Twoje uprawnienia

Przysługują Ci następujące uprawnienia wobec Twoich danych i ich przetwarzania przez nas, inne podmioty z Grupy SAGIER i Zaufanych Partnerów:
1. Jeśli udzieliłeś zgody na przetwarzanie danych możesz ją w każdej chwili wycofać (cofnięcie zgody oczywiście nie uchyli zgodności z prawem przetwarzania już dokonanego na jej podstawie);
2. Masz również prawo żądania dostępu do Twoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do przeniesienia danych, wyrażenia sprzeciwu wobec przetwarzania danych oraz prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego, którym w Polsce jest Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Pod tym adresem znajdziesz dodatkowe informacje dotyczące przetwarzania danych i Twoich uprawnień.