Reklama

Biznes

Dzienny Dom Środowiskowy otwarto w Rzeszowie

Opracowanie Aneta Gieroń
Dodano: 23.01.2022
59376_pomoc
Share
Udostępnij
Przy ul. Litewskiej w Rzeszowie działa już nowy Środowiskowy Dom Samopomocy „Niezapominajka”. To miejsce opieki dla osób starszych z chorobą Alzheimera, demencją i otępieniem.
 
To pierwsza tego typu placówka w Rzeszowie, z której rzeszowianie skorzystają  w ramach pobytu dziennego. Pobyt jest tutaj bezpłatny, po stronie opiekuna uczestnika zajęć pozostaje tylko jego dowóz na miejsce. Jest przeznaczony dla osób z chorobą Alzheimera, demencją i otępieniem, zaburzeniami pamięci i innymi przewlekłymi zaburzeniami czynności psychicznych. 

– Głównym celem działalności SDŚ jest kompleksowa opieka i terapia zmierzająca do jak najdłuższego utrzymania sprawności intelektualnej i fizycznej osób z zaburzeniami funkcji poznawczych. To, co bardzo ważne tutaj wszyscy podopieczni mogą się socjalizować wspólnie spędzając czas – mówi Krystyna Stachowska, wiceprezydent Rzeszowa.
 
Ośrodek prowadzi treningi funkcjonowania w codziennym życiu, grupowe i indywidualne zajęcia aktywizujące, terapie ruchową i zajęcia usprawniające, terapię zajęciową. Podopieczni mają także czas wolny, mogą zjeść na miejscu ciepły posiłek przygotowany w ramach treningu kulinarnego. – Jest filmoterapia, muzykoterapia, biblioterapia i zajęcia taneczne. To obiekt w pełni wyposażony i przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych – dodaje Stachowska.
 
Na utworzenie placówki Rzeszów przeznaczył 3,81 mln zł, z czego 2,65 mln zł to dotacja z Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. Pierwsi uczestnicy Domu w ramach zajęć i terapii korzystają już z sali ogólnej, pracowni artystycznej oraz kulinarnej z jadalnią. Dodatkowo do ich dyspozycji jest sala do rehabilitacji i pokój medyczny, w których prowadzone są zajęcia ze stymulacji funkcji językowych, pobudzających zmysły, usprawniających funkcje poznawcze, a także treningi samodzielności.
 
Na przełomie lutego i marca zostanie oddana do użytku sala doświadczania świata, która zapewni uczestnikom relaks, wypoczynek i stymulację polisensoryczną. Uczestnicy korzystają z zajęć prowadzonych w Domu na podstawie decyzji wydanej przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Rzeszowie.   
 
– Aktualnie pomocą objętych jest 12 osób, mamy jeszcze 13 wolnych miejsc. Procedura skierowania do nas jest bardzo prosta. Wystarczą dwa zaświadczenia – od lekarza rodzinnego i psychiatry, pracownicy socjalni przeprowadzają wywiad środowiskowy, który kończy się decyzją kierująca do nas. A my staramy się zapewnić u nas pobyt w jak najbardziej domowych warunkach – mówi Przemysław Farbaniec, dyrektor Środowiskowego Domu Samopomocy Niezapominajka.
 
– Czasami ci, na których bardzo nam zależy, których kochamy potrzebują fachowej opieki. Najlepiej, kiedy ta opieka jest połączona z domową atmosferą. W godzinach pracy, naszych bliskich można przywozić do takiego domu i być pewnym, że jest im tu dobrze i spędzają czas z innymi ludźmi, a nie samotnie w domu – dodaje Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy