Reklama

Biznes

Od czwartku z Krościenka ruszą pociągi dla uchodźców z Ukrainy

Aneta Gieroń
Dodano: 03.03.2022
60600_kolej
Share
Udostępnij
Nieużywana i wyłączona z ruchu linia kolejowa 108 z Krościenka przez Uherce do Zagórza będzie od czwartku uruchomiona specjalnie dla uchodźców z Ukrainy. Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego przekazał też trzy dodatkowe pociągi do transportu uciekających z Ukrainy. 
 
Linia kolejowa nr 108, łącząca małopolskie Stróże z południem Podkarpacia, jest nieużytkowana na bieszczadzkim odcinku Uherce Mineralne – Ustrzyki Dolne – Krościenko, mającym około 30 kilometrów. W tej ostatniej miejscowości znajduje się polsko-ukraińskie przejście graniczne, do którego prowadzi droga krajowa nr 84 do Sanoka, ale nie wystarcza ona, by wszyscy uciekający przed wojną dostali się do naszego kraju. Z tego powodu kolejarze z PKP PLK w trybie pilnym rozpoczęli remont szlaku nr 108.
 
Jak informuje Jerzy Zuba z Urzędu Miasta i Gminy Zagórz, pierwsze pociągi ewakuacyjne odjadą z Krościenka w czwartek 3 marca. Będą to składy prywatnego przewoźnika SKPL, który swoją bazę ma właśnie w Zagórzu. W tej miejscowości uchodźcy przesiądą się do wagonów PKP Intercity.
 
– Chcieliśmy jako samorząd zaangażować się w transport uchodźców z przejścia granicznego w Krościenku, aby dowieźć ich bezpiecznie w głąb kraju, stąd nasza inicjatywa, aby uruchomić to połączenie kolejowe – tłumaczy Władysław Ortyl, marszałek województwa.
 
Do przewozu Ukraińców z Krościenka Samorząd Województwa Podkarpackiego udostępnił dwa spalinowe składy pociągów, które mogą jednorazowo zabrać około 300 osób. Przewozy będzie realizować spółka POLREGIO, a całą akcję będzie koordynować PKP Intercity.
 
Pierwszy pociąg z uchodźcami z Ukrainy ma wyruszyć 3 marca po południu.
 
Będzie to taki trochę testowy przejazd, zobaczymy ile będzie chętnych osób, na razie ten ruch na granicy się zmniejszył, ale może nagle gwałtownie wzrosnąć i musimy być na to gotowi – dodaje Ortyl.
 
Przekazane do transportu Ukraińców pojazdy szynowe to EN 63A oraz EN64 stanowiące własność województwa podkarpackiego oraz EN57, który na zlecenie urzędu marszałkowskiego realizuje połączenia regionalne. Są to trójczłonowe, elektryczne pociągi, które mogą pomieścić 250-300 osób.
 
Samorząd Województwa Podkarpackiego wyraził także zgodę na bezpłatne przejazdy kolejowe dla obywateli Ukrainy w ramach połączeń regionalnych.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy