Reklama

Biznes

Rusza inwestycja na dworcu w Rzeszowie

Alina Bosak
Dodano: 11.03.2022
60983_rck
Share
Udostępnij
Mimo, że główny dworzec kolejowy w Rzeszowie jest z powodu trwającej na Ukrainie wojny miejscem przepływu uchodźców, w połowie marca, a więc już w przyszłym tygodniu, wykonawca zacznie przygotowywać się tu do rozpoczęcia budowy Rzeszowskiego Centrum Komunikacyjnego. – Na razie będzie to głównie przygotowanie zaplecza budowy – uspokaja ratusz. Inwestycja ma się zakończyć w przyszłym roku.
 
Budowa Rzeszowskiego Centrum Komunikacyjnego przygotowywana jest od kilku już lat – dworzec i plac dworcowy mają połączyć kilka form transportu zbiorowego, ułatwić przesiadkę z komunikacji międzynarodowej na miejskie autobusy, taksówki, czy rowery. Inwestycja jest realizowana w trybie zaprojektuj i wybuduj – Firma Budimex, która wygrała przetarg m ma zarówno opracować dokumentację projektową, jak i wybudować RCK. 
 
– Dokumentacja budowy parkingu na placu przed dworcem kolejowym jest już gotowa. Miejski wydział architektury wydał już także pozwolenie na budowę tej części centrum komunikacyjnego. Wykonawcy – firmie Budimex został już przekazany plac budowy – informuje Artur Gernard z kancelarii prezydenta w Urzędzie Miasta Rzeszowa.
 
Jak wyjaśnia przedstawiciel miasta, pierwsze prace rozpoczną się w przyszłym tygodniu. Na razie jednak, ze względu na szczególną rolę jaką pełni obecnie główny rzeszowski dworzec kolejowy, na którym działa punkt informacji i pomocy uchodźcom z ogarniętej wojną Ukrainy, będą one polegały na przygotowaniu zaplecza budowy oraz ogrodzeniu terenu (zieleniec po wschodniej stronie placu dworcowego), gdzie rozpoczną się prace przy przebudowie instalacji podziemnych. W połowie marca rozpocznie się także przenoszenie pantografów – urządzeń do ładowania rzeszowskich autobusów elektrycznych na ul. Kasprowicza. Wspomniane wyżej prace nie zakłócają funkcjonowania dworca PKP jak również parkingu zlokalizowanego przed dworcem.
 
Budowa Rzeszowskiego Centrum Komunikacyjnego jest jedną z największych inwestycji, które obecnie trwają w Rzeszowie. Jej wartość to 74 mln zł. Realizowana jest wspólnie przez miasto i PKP S.A., przy współudziale Funduszy Europejskich. Zadanie składa się z trzech elementów. Pierwszym z nich jest przebudowa placu przed głównym rzeszowskim dworcem kolejowym. Powstanie tam podziemny parking, w którym będzie miejsce dla ponad 100 samochodów osobowych w tym m.in. miejsca dla taksówek, miejsca krótkiego postoju Kiss&Ride oraz miejsca postoju długoterminowego (w tym minimum 7 miejsc dla osób niepełnosprawnych). Z części podziemnej na poziom „zero” będzie można dostać się windą lub schodami. Na poziomie „zero”, w sąsiedztwie instalacji elektrycznego ładowania autobusów, wybudowane zostaną przystanki autobusowe komunikacji miejskiej, z przeszklonymi wiatami, wyposażone w oświetlenie i instalację fotowoltaiczną. Na tym poziomie ustawione zostaną m.in. także stojaki dla rowerów i ławki. Wykonane zostaną także nasadzenia roślinności. Ponadto na pętli autobusowej przy ul. Bardowskiego ustawione zostaną nowoczesne pięciomodułowe wiaty. 
 
– Drugim elementem jest przebudowa układu komunikacyjnego w rejonie dworca – m.in.  rozbudowa ul. Grottgera, rozbudowa ul. Asnyka, przebudowa ul. Bardowskiego, budowa ronda na skrzyżowaniu ul. Asnyka z ul. Grottgera, przebudowa chodników i oświetlenia, trzecim przebudowa budynku dworca kolejowego Rzeszów Główny – wylicza Artur Gernard i zapewnia, że w tym momencie nie ma mowy o zmianie terminu oddania inwestycji. Zarówno przebudowa budynku dworca, jak i placu oraz układu dróg ma się zakończyć w sierpniu 2023 roku.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy