Reklama
REKLAMA
Automatycznie wyświetlimy artykuł za 10 sekund
Przejdź do artykułu
Reklama
Reklama

Na kontraktach z amerykańską armią można zarobić

A A A
Opracowanie Alina Bosak

Dodano: 15-06-2022

Artur Dąbkowski. Fot. Archiwum RARR

Artur Dąbkowski. Fot. Archiwum RARR

GALERIA ZDJĘĆ
Dariusz Chołost. Fot. Archiwum RARR
Beata Janczak, ARP. Fot. Archiwum RARR
Od lewej Adam Nowicki, mec. Grzegorz Łopata. Fot. Archiwum RARR
Vadim Zemlianyi. Fot. Archiwum RARR
Od lewej mec. Grzegorz Łopata, Adam Nowicki. Fot. Archiwum RARR
Nie tylko doświadczone firmy mogą wygrać kontrakt dla amerykańskiej armii, która składa sporo zamówień na potrzeby swoich baz w Polsce, także na Podkarpaciu. Wynajmuje auta, zamawia roboty budowlane i różne towary. – Bierzemy pod uwagę jakość i cenę – mówił przedstawiciel Armii Stanów Zjednoczonych podczas spotkania z przedsiębiorcami w Inkubatorze Technologicznym w Jasionce. Mówiono na nim, jak skutecznie ubiegać się o zamówienia dla amerykańskiej armii, ale także innych organizacji międzynarodowych. Do Inkubatora przybyło kilkadziesiąt firm, by dowiedzieć się, jak zdobyć kontrakt na miarę firmy Wojas, która dostarczyła żołnierzom NATO 100 tys. par butów. 
 
- Chciałbym dostarczać amerykańskiej armii wielofunkcyjne drabinki do ćwiczeń, które produkuję w Rzeszowie. Wraz z żoną o polskich korzeniach w 2015 roku przeprowadziliśmy się z Ukrainy do Polski i otworzyliśmy firmę. Nasze produkty to profesjonalny sprzęt gimnastyczny, który zajmuje 1 metr kwadratowy, a można wykonać na nim wszystkie podstawowe ćwiczenia. Montują je austriackie hotele i na pewno przydałby się żołnierzom w bazie - mówi Vadim Zemlianyi, właściciel BenchK, jednej z ponad 90 firm, które zarejestrowały się na spotkanie, zorganizowane 9 czerwca br. przez Rzeszowską Agencja Rozwoju Regionalnego we współpracy z Ministerstwem Rozwoju i Technologii. W Inkubatorze Technologicznym Podkarpackiego Parku Naukowo-Technologicznego oficerowie Armii Stanów Zjednoczonych, a także przedstawiciele ministerstwa oraz firm Pretendent i Atlantic Contract, tłumaczyli, jak ubiegać się o zamówienia nie tylko dla stacjonujących Polsce sojuszniczych wojsk, ale również takich organizacji jak ONZ, Komisja Europejska czy WHO.  
Reklama
 
- Zamówienia ze strony organizacji międzynarodowych to dla przedsiębiorców jeszcze jedna możliwość ekspansji zagranicznej. Według naszych badań polskie firmy mają niski poziom umiędzynarodowienia. Tylko w 2020 roku ONZ ogłosił przetargi za ponad 22 mld dolarów. Polskie firmy z tej puli sięgnęły po niecałe 5 mln dolarów, czyli 0,02 proc., pomimo że w bazie potencjalnych kontrahentów ONZ mamy zarejestrowanych ponad 700 polskich firm. Maleńka Litwa ma w tej bazie 164 firmy, a dostarczyła towary za 11 mln dolarów. Znacznie mniejsza od Polski Dania ma tam 1400 firm, a zdobyła kontrakty na kwotę 1,1 mld dolarów. Polska, która jest dużym krajem, której eksport bilateralny rośnie, sięga po niewiele zamówień w międzynarodowych organizacjach – zauważa Artur Dąbkowski, naczelnik wydziału Międzynarodowych Organizacji i Zamówień Publicznych w Ministerstwie Rozwoju i Technologii, które od 2020 r. intensywnie pracuje nad zmianą tych proporcji, szkoląc i zachęcając przedsiębiorców do sięgania po takie właśnie zagraniczne kontrakty. W tym celu ministerstwo stworzyło także bazę zamówień publicznych organizacji międzynarodowych, która jest dostępna pod adresem przetargi-miedzynarodowe.gov.pl.  
 
 
Vadim Zemlianyi. Fot. Archiwum RARR
 
W związku z wojną w Ukrainie i obecnością wojsk Sojuszu Północnoatlantyckiego w Polsce, wiele zamówień na dostarczenie towarów i usług składa również Armia Stanów Zjednoczonych. – Umowy polsko-amerykańskie dotyczące zwiększonej współpracy w zakresie obronności stwarzają polskim firmom możliwość obsługi baz amerykańskich w naszym kraju. Realizując takie zamówienia firmy zwolnione są z podatku VAT. Jeżeli są generalnym wykonawcą, to od 2022 roku zwolnione są również z PIT-u i CIT-u – przypomina Artur Dąbkowski, zwracając uwagę, że procedury ubiegania się o zagraniczne zamówienia nie są trudne, a nawet prostsze od polskich i klarowne. Może o nie się ubiegać każda firma, która zarejestruje się w systemie poświęconym zamówieniom publicznym. W przypadku zamówień dla armii jest to oficjalny system rządu USA: SAM.gov. Nie ma innej drogi do ubiegania się o kontrakt. I pokonało ją już wiele firm, które dostarczają dziś Amerykanom materiały budowlane, paliwo, żywność i inne towary oraz usługi.
Reklama
 
Podczas spotkania w Inkubatorze w Jasionce przedsiębiorcy uczyli się krok po kroku rejestracji w bazie dostawców. Nie jest skomplikowana, ale wcześniej trzeba jeszcze uzyskać kod NCAGE, czyli numer w systemie kodyfikacyjnym NATO, który poświadcza, że firma została sprawdzona i może być dostawcą dla Sojuszu. Wniosek o nadanie kodu składa się do Wojskowego Centrum Normalizacji, Jakości i Kodyfikacji (https://wcnjik.wp.mil.pl/pl/pages/kodyfikacja/). Czas oczekiwania trwa około dwóch tygodni.
 
Amerykańscy oficerowie z komórki odpowiedzialnej za kontrakty dla armii wyjaśniali, jak wygląda sam przetarg, co można negocjować i czego oni oczekują od zwycięskiej firmy. 

 
Od lewej mec. Grzegorz Łopata, Adam Nowicki. Fot. Archiwum RARR
 
- W czasie wojny trzeba reagować szybko, dlatego zbieranie informacji od oferentów trwa krótko. Oferty przedstawiamy dowódcy jednostki, który je ocenia. Najważniejsza jest cena – tłumaczył przedstawiciel Armii Stanów Zjednoczonych, zaznaczając, że oferta musi dokładnie odpowiadać wymogom zamówienia. Jeśli jakiś warunek ujęty w specyfikacji jest niemożliwy do spełnienia, wątpliwości rozstrzyga się na etapie pytań do oferty. Amerykanie bardzo zachęcali do ich zadawania, wielokrotnie podkreślając, że rozmowa to najlepszy sposób na uniknięcie wszelkich nieporozumień, także na etapie już realizacji zamówienia.
 
Składając ofertę nie można się spóźnić. - Dziwię się, że oferty od polskich przedsiębiorców wpływają w ostatniej chwili – nie ukrywał amerykański oficer. – Bywa, że za późno. Liczy się czas wpłynięcia oferty na nasz serwer, a nie moment wysłania. Różnica czasu może wynieść nawet 10 minut. Ponieważ wiadomość zanim do nas wpłynie filtrowana jest przez systemy antywirusowe. Raz dostałem ofertę półtorej tygodnia po zamknięciu przetargu. 
Reklama
 
Oferty można składać w euro lub dolarach. Z euro na dolary przeliczane są według kursu ze strony XE.com na dzień zamknięcia przetargu. Natomiast wypłata następuje wg kursu średniorocznego. - Co, jeśli gwałtownie wzrośnie np. cena stali, z której produkuję towar dla armii – pytał jeden z przedsiębiorców.
 
- Jeśli nie jesteście w stanie wykonać kontraktu, traficie na czarną listę i już nigdy nie dostaniecie kontraktu, ale jeśli możecie wskazać znaczący wzrost cen i niezależne od was czynniki, renegocjowanie kontraktu także jest możliwe. Takim przypadkiem jest wzrost cen materiałów budowlanych, czy koszt transportu związany z trzykrotnym wzrostem cen paliw. Naszym celem nie jest wyżyłowanie firmy, ale nawiązanie stałej współpracy z polskimi dostawcami – tłumaczyli Amerykanie, wiele razy powtarzając, że podstawą jest dialog, ale też podkreślając wartość ścisłego trzymania się warunków kontraktu. Jeśli umowa dotyczy odbierania śmieci z bazy dwa razy w tygodniu, nie można odebrać ich raz i myśleć, że strona amerykańska tego nie zauważyła. 
 
Beata Janczak, Agencja Rozwoju Przemysłu Oddział w Lublinie. Fot. Archiwum RARR
 
Szansę na kontrakt mają nie tylko doświadczone firmy. Liczy się cena, ale pod uwagę brana jest także jakość, bywa że określony jest serwis i inne warunki. - Kontrakty na potrzeby wojsk amerykańskich stacjonujących w Polsce, zgodnie z umową z polskim rządem, w całości są finansowane z budżetu amerykańskiego – mówił mec. Grzegorz Łopata, wiceprezes Atlantic Contract, dodając, że prac realizowanych w amerykańskich bazach nie obejmują np. polskie przepisy budowlane, ale też pracownikom wysyłanym na realizację takiego kontraktu nie można dawać gorszych warunków niż przewiduje kodeks pracy, z tym wyjątkiem, że nie przysługuje im prawo do strajku.
Reklama
 
- Co roku zamówienia publiczne warte miliardy dolarów czy euro ogłaszają także dziesiątki międzynarodowych organizacji - ONZ i jego agendy, NATO i jego agendy, banki rozwojowe, Komisja Europejska, nawet Grupa Wyszehradzka itd. Dla firm start w tych przetargach to bardzo ciekawa alternatywa – zauważa Dariusz Chołost z Korporacji Badawczej Pretendent. - Kto je wygrywa? Ten, kto składa oferty. Trzeba przygotować się od strony językowej, formalnej, ale biorąc pod uwagę, że są tam lepsze marże i lepsze warunki, warto próbować.
 
Fot. Archiwum RARR – Fotorelacja ze szkolenia w Inkubatorze Technologicznym
Reklama
Reklama
Reklama
zobacz więcej

POLECANE

Money.pl - Kliknij po więcej
Giełda
GPW 2022-12-05 13:18
WIG Informujemy, iż w związku ze zmianami zasad dystrybucji danych GPW wprowadzonymi 1 stycznia 2018 r. notowania dostępne są bezpośrednio na stronie money.pl
WIG20
mWIG40
sWIG80
Wspierane przez Money.pl
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
Kursy walut
NBP 2022-12-05
USD 4,4415 -0,17%
EUR 4,6898 +0,10%
CHF 4,7542 -0,07%
GBP 5,4558 -0,10%
Wspierane przez Money.pl
Money.pl - Kliknij po więcej
Surowce - notowania online
Nazwa Jednostka Wartość [USD] Zmiana Ostatnia zmiana
 Złoto uncja 1731,30 +0,00% [21:59]
 Ropa brent baryłka 64,38 +0,00% [21:58]
 Pallad uncja 2680,00 +0,00% [21:57]
 Platyna uncja 1191,10 +0,00% [21:59]
 Srebro uncja 25,11 +0,00% [21:59]
Wspierane przez Money.pl
RZESZÓW WEATHER
Reklama

NASI PARTNERZY

zamknij

Szanowny Czytelniku !

Zanim klikniesz „Zgadzam się” lub zamkniesz to okno, prosimy o przeczytanie tej informacji. Prosimy w niej o Twoją dobrowolną zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez naszych partnerów biznesowych oraz przekazujemy informacje o tzw. cookies i o przetwarzaniu przez nas Twoich danych osobowych. Klikając „Zgadzam się” lub zamykając okno, zgadzasz się na poniższe. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres.

Zgoda

Jeśli chcesz zgodzić się na przetwarzanie przez Zaufanych Partnerów Grupy SAGIER Twoich danych osobowych, które udostępniasz w historii przeglądania stron i aplikacji internetowych, w celach marketingowych (obejmujących zautomatyzowaną analizę Twojej aktywności na stronach internetowych i w aplikacjach w celu ustalenia Twoich potencjalnych zainteresowań dla dostosowania reklamy i oferty) w tym na umieszczanie znaczników internetowych (cookies itp.) na Twoich urządzeniach i odczytywanie takich znaczników, kliknij przycisk „Przejdź do serwisu” lub zamknij to okno.
Jeśli nie chcesz wyrazić zgody, kliknij „Nie teraz”. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz edytować zakres zgody, w tym wycofać ją całkowicie, przechodząc na naszą stronę polityki prywatności. Powyższa zgoda dotyczy przetwarzania Twoich danych osobowych w celach marketingowych Zaufanych Partnerów. Zaufani Partnerzy to firmy z obszaru e-commerce i reklamodawcy oraz działające w ich imieniu domy mediowe i podobne organizacje, z którymi Grupa SAGIER współpracuje.
Podmioty z Grupy SAGIER w ramach udostępnianych przez siebie usług internetowych przetwarzają Twoje dane we własnych celach marketingowych w oparciu o prawnie uzasadniony, wspólny interes podmiotów Grupy SAGIER. Przetwarzanie takie nie wymaga dodatkowej zgody z Twojej strony, ale możesz mu się w każdej chwili sprzeciwić. O ile nie zdecydujesz inaczej, dokonując stosownych zmian ustawień w Twojej przeglądarce, podmioty z Grupy SAGIER będą również instalować na Twoich urządzeniach pliki cookies i podobne oraz odczytywać informacje z takich plików. Bliższe informacje o cookies znajdziesz w akapicie „Cookies” pod koniec tej informacji.

Administrator danych osobowych

Administratorami Twoich danych są podmioty z Grupy SAGIER czyli podmioty z grupy kapitałowej SAGIER, w której skład wchodzą Sagier Sp. z o.o. ul. Mieszka I 48/50, 35-303 Rzeszów oraz Podmioty Zależne. Ponadto, w świetle obowiązującego prawa, administratorami Twoich danych w ramach poszczególnych Usług mogą być również Zaufani Partnerzy, w tym klienci.
PODMIOTY ZALEŻNE:
http://www.biznesistyl.pl/
http://poradnikbudowlany.eu/
http://modnieizdrowo.pl/
http://www.sagier.pl/
Jeżeli wyrazisz zgodę, o którą wyżej prosimy, administratorami Twoich danych osobowych będą także nasi Zaufani Partnerzy. Listę Zaufanych Partnerów możesz sprawdzić w każdym momencie na stronie naszej polityki prywatności i tam też zmodyfikować lub cofnąć swoje zgody.

Podstawa i cel przetwarzania

Twoje dane przetwarzamy w następujących celach:
• 1. Jeśli zawieramy z Tobą umowę o realizację danej usługi (np. usługi zapewniającej Ci możliwość zapoznania się z jednym z naszych serwisów w oparciu o treść regulaminu tego serwisu), to możemy przetwarzać Twoje dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.
• 2. Zapewnianie bezpieczeństwa usługi (np. sprawdzenie, czy do Twojego konta nie loguje się nieuprawniona osoba), dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszanie naszych usług i dopasowanie ich do potrzeb i wygody użytkowników (np. personalizowanie treści w usługach), jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług (np. jeśli interesujesz się motoryzacją i oglądasz artykuły w biznesistyl.pl lub na innych stronach internetowych, to możemy Ci wyświetlić reklamę dotyczącą artykułu w serwisie biznesistyl.pl/automoto. Takie przetwarzanie danych to realizacja naszych prawnie uzasadnionych interesów.
• 3. Za Twoją zgodą usługi marketingowe dostarczą Ci nasi Zaufani Partnerzy oraz my dla podmiotów trzecich. Aby móc pokazać interesujące Cię reklamy (np. produktu, którego możesz potrzebować) reklamodawcy i ich przedstawiciele chcieliby mieć możliwość przetwarzania Twoich danych związanych z odwiedzanymi przez Ciebie stronami internetowymi. Udzielenie takiej zgody jest dobrowolne, nie musisz jej udzielać, nie pozbawi Cię to dostępu do naszych usług. Masz również możliwość ograniczenia zakresu lub zmiany zgody w dowolnym momencie.

Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania, czyli w przypadku udzielenia zgody do momentu jej cofnięcia, ograniczenia lub innych działań z Twojej strony ograniczających tę zgodę, w przypadku niezbędności danych do wykonania umowy, przez czas jej wykonywania i ewentualnie okres przedawnienia roszczeń z niej (zwykle nie więcej niż 3 lata, a maksymalnie 10 lat), a w przypadku, gdy podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora, do czasu zgłoszenia przez Ciebie skutecznego sprzeciwu.

Przekazywanie danych

Administratorzy danych mogą powierzać Twoje dane podwykonawcom IT, księgowym, agencjom marketingowym etc. Zrobią to jedynie na podstawie umowy o powierzenie przetwarzania danych zobowiązującej taki podmiot do odpowiedniego zabezpieczenia danych i niekorzystania z nich do własnych celów.

Cookies

Na naszych stronach używamy znaczników internetowych takich jak pliki np. cookie lub local storage do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronach, aplikacjach i w Internecie. W ten sposób technologię tę wykorzystują również podmioty z Grupy SAGIER oraz nasi Zaufani Partnerzy, którzy także chcą dopasowywać reklamy do Twoich preferencji. Cookies to dane informatyczne zapisywane w plikach i przechowywane na Twoim urządzeniu końcowym (tj. twój komputer, tablet, smartphone itp.), które przeglądarka wysyła do serwera przy każdorazowym wejściu na stronę z tego urządzenia, podczas gdy odwiedzasz strony w Internecie. Szczegółową informację na temat plików cookie i ich funkcjonowania znajdziesz pod tym linkiem. Pod tym linkiem znajdziesz także informację o tym jak zmienić ustawienia przeglądarki, aby ograniczyć lub wyłączyć funkcjonowanie plików cookies itp. oraz jak usunąć takie pliki z Twojego urządzenia.

Twoje uprawnienia

Przysługują Ci następujące uprawnienia wobec Twoich danych i ich przetwarzania przez nas, inne podmioty z Grupy SAGIER i Zaufanych Partnerów:
1. Jeśli udzieliłeś zgody na przetwarzanie danych możesz ją w każdej chwili wycofać (cofnięcie zgody oczywiście nie uchyli zgodności z prawem przetwarzania już dokonanego na jej podstawie);
2. Masz również prawo żądania dostępu do Twoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do przeniesienia danych, wyrażenia sprzeciwu wobec przetwarzania danych oraz prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego, którym w Polsce jest Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Pod tym adresem znajdziesz dodatkowe informacje dotyczące przetwarzania danych i Twoich uprawnień.