Reklama
REKLAMA
Automatycznie wyświetlimy artykuł za 10 sekund
Przejdź do artykułu
Reklama
Reklama

Polityczni liderzy Podkarpacia. Stanisław Ożóg

A A A
Aneta Gieroń

Dodano: 02-03-2014

Stanisław Ożóg. Fot. T. Poźniak

Stanisław Ożóg. Fot. T. Poźniak

Rok 2013 podkarpaccy politycy zapamiętają na długo, ale Stanisława Ożoga, posła z PiS i szefa rzeszowskich struktur tej partii zapamiętają być może najdłużej. To on był autorem scenariusza, który w maju 2013 roku pozwolił Prawu i Sprawiedliwości przejąć władzę w Urzędzie Marszałkowskim, a Władysławowi Ortylowi, dotychczas senatorowi z PiS zostać marszałkiem województwa. Tylko, czy to wystarcza, by Stanisława Ożoga, polityka bez wątpienia bardzo pracowitego, otwartego na dialog, nazwać najbardziej skutecznym politykiem PiS w regionie?

Wielu uważa, że zbyt często pozostaje w cieniu Marka Kuchcińskiego, szefa Podkarpackiego PiS-u i wicemarszałka Sejmu. Czy te role się odwrócą, jeśli Stanisław Ożóg zostanie europosłem w najbliższych wyborach do Parlamentu Europejskiego? Zwłaszcza, że mówi się, że na pewno będzie numerem 2 na liście Prawa i Sprawiedliwości. Albo?! No właśnie! Niewykluczone, że zostanie marszałkiem województwa po jesiennych wyborach samorządowych.

Reklama

Skuteczny samorządowiec, który nie ma mentalności polityka sejmowego. Nad polityczne gierki i ideologiczne spory od zawsze przedkłada racjonalne i spokojne debaty o inwestycjach, rozwoju Podkarpacia, gospodarce, finansach, konkretach - mówiąc najkrócej. To w jakimś stopniu wpisuje się w jego polityczny życiorys i drogę, jaką przeszedł. 61-letni Ożóg pochodzi z Sokołowa Małopolskiego, którego przez sześć lat od 1992 do 1998 roku był burmistrzem. Absolwent Wydziału Geodezji i Urządzeń Rolnych na Akademii Rolniczej w Krakowie w młodości miał swój pracowniczy epizod w Wojewódzkim Biurze Geodezji i Terenów Rolnych w Rzeszowie. Dużą rozpoznawalność zawdzięcza stanowisku starosty rzeszowskiego, którym był od 1998 do 2005 roku, a od trzech kadencji, czyli od 2005 roku  jako poseł Prawa i Sprawiedliwości zasiada w Sejmie.

- Odradzałem mu przejście z samorządu do Sejmu. Uważałem i nadal uważam, że jego żywiołem jest samorząd – przyznaje Jan Walenty Tomaka, polityk PO. – Znamy się od kilkunastu lat, w 2001 roku namawiałem go nawet do startu w wyborach do Sejmu z listy PO, ale odmówił. W 2005 roku zmienił zdanie i wystartował z listy PiS.

- To prawda – przyznaje Ożóg. – Dlaczego w 2005 roku porzuciłem samorząd i wystartowałem w wyborach parlamentarnych? To była naturalna konsekwencja mojej działalność w sferze publicznej. Uważam też, że nadszedł czas, by rozpocząć dyskusję nad wydłużeniem kadencji do 5 lat i ograniczeniem możliwości sprawowania jej maksymalnie do dwóch razy. Dotyczy to wszystkich funkcji pochodzących z wyboru, również parlamentarzysty. Po 10 latach następuje wypalenie i zmęczenie materii, trudno już wtedy o bardzo efektywną pracę na rzecz samorządu. Po czasie, kiedy byłem burmistrzem i starostą chciałem swoje doświadczenie wykorzystać także w Sejmie. 

Reklama

I rzeczywiście od 9 lat konsekwentnie jest członkiem sejmowej Komisji Finansów Publicznych, przez dwa lata od 2005 do 2007 był nawet jej wiceprzewodniczącym i z pewnością w tematach finansów publicznych jest jednym z nielicznych, merytorycznie przygotowanych posłów z Podkarpacia.

Pomiędzy realną władzą samorządowca a sejmową skutecznością

Nie jest jednak tajemnicą, że poseł Ożóg ma temperament samorządowca i na pewno realna władza, jaka jest w samorządzie pociąga go bardzo, tym bardziej, że już wcześniej jej zasmakował.

- Jest znaczącą postacią polityczną, a wydarzenia z maja 2013 roku, kiedy Ożogowi udało się wypracować scenariusz przejęcia władzy po byłym marszałku Mirosławie Karapycie i koalicji PO-PSL-SLD, na pewno go wzmocniły. Wzrosła też jego ranga w centrali PiS w Warszawie – uważa dr Paweł Kuca, politolog z Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Co potwierdza wejście Stanisława Ożoga do Komitetu Politycznego PiS, w którym od listopada 2013 zasiada obok Marka Kuchcińskiego, wicemarszałka Sejmu, eurodeputowanego Tomasza Poręby oraz kilkunastu innych najważniejszych w kraju polityków Prawa i Sprawiedliwości. Komitet zajmuje się prowadzeniem bieżącej działalności partii, sprawuje też nadzór nad działaniami prowadzonymi przez Klub Parlamentarny oraz zatwierdza kandydatów PiS w wyborach do Sejmu RP i do Parlamentu Europejskiego. 

- Trzeba jednak mieć świadomość, że w partiach o tym, kto zostaje kandydatem danego ugrupowania na marszałka, prezydenta miasta, czy wojewodę decyduje nie tylko siła i znaczenie kandydata w regionie, ale też polityczna strategia ugrupowania i zdanie centrali partii w Warszawie – dodaje Paweł Kuca.

O tyle to istotna uwaga, że już dwukrotnie mówiło się o Stanisławie Ożogu jako o pewnym kandydacie na marszałka województwa, a dotychczas nim nie został,  mimo swojego samorządowego talentu i gotowości zamienienia fotelu parlamentarzysty na fotel znaczącego samorządowca. Po raz pierwszy mówiono o nim jako pewnym kandydacie na marszałka w 2006 roku, ale na czele województwa stanął Zygmunt Cholewiński. Po raz drugi wymieniano go w maju 2013 roku, ale marszałkiem wybrany został  Władysław Ortyl.

Reklama

- Może do trzech razy sztuka, a może znaczenie polityczne posła Ożoga nie jest wystarczające, by w przyszłości został marszałkiem województwa? – zastanawia się Jan Tomaka.

Stanisław Ożóg nie zaprzecza, że już dwukrotnie był wymieniany jako pewny kandydat na marszałka, ale trudno mu komentować spekulacje innych.

- W 2006 roku było pewne, że nie zostanę marszałkiem, bo miało to związek z moimi ówczesnymi kłopotami zdrowotnymi, w maju 2013 roku moim celem było doprowadzenie do zmiany osób rządzących województwem podkarpackim i to się udało. Byłem też zwolennikiem, by marszałkiem województwa został Władysław Ortyl i tak też się stało, co uważam za dobre rozwiązanie dla województwa – mówi Ożóg.

W 2014 roku scenariusz zostania europosłem albo marszałkiem?

Czy to oznacza, iż po wyborach samorządowych w 2014 roku, jeśli PiS miałby większość w Sejmiku Województwa, Stanisław Ożóg mógłby zostać marszałkiem? – Nigdy niczego w życiu nie wykluczam – stwierdza Ożóg. – I na pewno zależy mi na rozwoju regionu.

Zanim jednak w listopadzie 2014 roku  dojdzie do wyborów samorządowych, już w maju tego roku wybierać będziemy posłów do Parlamentu Europejskiego. Raczej nie ma wątpliwości, co do jedynki na listach PiS, która przypadnie Tomaszowi Porębie, ale coraz częściej pojawiają się głosy, że numer dwa na liście przypadnie Stanisławowi Ożogowi. Tym bardziej, że należy on do parlamentarzystów zdobywających olbrzymią liczbę głosów wyborców, a to dawałoby jego ugrupowaniu realne szanse na zdobycie dwóch mandatów do Parlamentu Europejskiego. W ostatnich wyborach parlamentarnych Ożóg zdobył ponad 37 tys. głosów i było to o ponad 10 tys. głosów więcej niż Zbigniew Rynasiewicz, lider podkarpackiej PO i dwa razy więcej niż Jan Bury, szef podkarpackiego PSL-u.

Reklama

- Od kilku miesięcy mówimy, że naszym celem są dwa mandaty do PE – przyznaje Stanisław Ożóg. – A co do nazwisk na liście wszystko będzie pewne najpóźniej do połowy marca.

- Jest otwarty na innych, chce rozmawiać i potrafi słuchać – to jego zalety – mówi o Stanisławie Ożogu, Jerzy Cypryś, szef klubu radnych PiS w Radzie Miasta Rzeszowa. – A wady? Za mało się uśmiecha, a szkoda. Choć z drugiej strony trudno okazywać wesołość, kiedy mówi się o trudnych i skomplikowanych, ale ważnych sprawach. To też sprawia, że w czasach politycznego celebrytyzmu i wszechobecnego  PR-u, Stanisław nie jest produktem politycznego marketingu, który bieg po telewizjach śniadaniowych, czy puszczał oko do słuchaczy lub widzów. Interesują go praca i efekty. Wyróżniają pragmatyzm i konsekwencja, co  nie jest tak powszechne u polityków.

Zdaniem dr. Pawła Kucy, m.in. te cechy sprawiają, że poseł Ożóg chętnie wróciłby do pracy w samorządzie, która wiąże się z konkretnym działaniem. Bycie posłem, zwłaszcza posłem opozycyjnym skazuje na niemoc w działaniu, bez względu na to jak bardzo chciałoby się być aktywnym parlamentarzystą. Dla byłego samorządowca na dłuższą metę może to być męczące i frustrujące.

Krąg zaufanych Jarosława Kaczyńskiego

Czy dla Stanisława Ożoga, frustrujący może być też fakt, że to zawsze Marek Kuchciński, a nie on wskazywany jest jako najbardziej zaufany człowiek Jarosława Kaczyńskiego na Podkarpaciu? Sam poseł temu zaprzecza i twierdzi, że nie ma mowy o wartościowaniu kogokolwiek, bo zarówno on jak i poseł Kuchciński realizują się w zupełnie innych, ale równie ważnych dla Prawa i Sprawiedliwości zadaniach. Nie ma też mowy o Zakonie Porozumienia Centrum, czyli medialnym określeniu na działaczy Prawa i Sprawiedliwości, którzy wywodzą się jeszcze z początku lat 90.  XX wieku z Porozumienia Centrum, a którzy dziś stanowią najbardziej zaufany krąg współpracowników Jarosława Kaczyńskiego. Przydomek członka Zakonu od zawsze ma Marek Kuchciński, stąd m.in. jego mocna pozycja w partii. – Mało kto wie, ale ja także w latach 90.  należałem do PC – kwituje poseł Ożóg. – O żadnej frustracji  nie ma więc mowy. Nie mam nawet na nią czasu, bo tak dużo  i często spotykam się z ludźmi. Pod moim biurem na spotkanie ze mną czeka zawsze co najmniej kilkadziesiąt osób.

Reklama

Faktem też jest, że za posłem Ożogiem nie ciągną się skandale polityczne, czy obyczajowe, nie ma opinii politycznego fighter. Nie można mu jednak odmówić dużych ambicji politycznych. Te w dużym stopniu będzie musiał skonfrontować z rzeczywistością jeszcze w tym roku, zwłaszcza w jego drugiej połowie po wyborach samorządowych.

Reklama
Reklama
Reklama
zobacz więcej

POLECANE

Money.pl - Kliknij po więcej
Giełda
GPW 2023-03-24 18:58
WIG Informujemy, iż w związku ze zmianami zasad dystrybucji danych GPW wprowadzonymi 1 stycznia 2018 r. notowania dostępne są bezpośrednio na stronie money.pl
WIG20
mWIG40
sWIG80
Wspierane przez Money.pl
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
Kursy walut
NBP 2023-01-24
USD 4,3341 +0,23%
EUR 4,7073 -0,24%
CHF 4,7014 -0,22%
GBP 5,3443 -0,38%
Wspierane przez Money.pl
Money.pl - Kliknij po więcej
Surowce - notowania online
Nazwa Jednostka Wartość [USD] Zmiana Ostatnia zmiana
 Złoto uncja 1731,30 +0,00% [21:59]
 Ropa brent baryłka 64,38 +0,00% [21:58]
 Pallad uncja 2680,00 +0,00% [21:57]
 Platyna uncja 1191,10 +0,00% [21:59]
 Srebro uncja 25,11 +0,00% [21:59]
Wspierane przez Money.pl
RZESZÓW WEATHER
Reklama

NASI PARTNERZY

zamknij

Szanowny Czytelniku !

Zanim klikniesz „Zgadzam się” lub zamkniesz to okno, prosimy o przeczytanie tej informacji. Prosimy w niej o Twoją dobrowolną zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez naszych partnerów biznesowych oraz przekazujemy informacje o tzw. cookies i o przetwarzaniu przez nas Twoich danych osobowych. Klikając „Zgadzam się” lub zamykając okno, zgadzasz się na poniższe. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres.

Zgoda

Jeśli chcesz zgodzić się na przetwarzanie przez Zaufanych Partnerów Grupy SAGIER Twoich danych osobowych, które udostępniasz w historii przeglądania stron i aplikacji internetowych, w celach marketingowych (obejmujących zautomatyzowaną analizę Twojej aktywności na stronach internetowych i w aplikacjach w celu ustalenia Twoich potencjalnych zainteresowań dla dostosowania reklamy i oferty) w tym na umieszczanie znaczników internetowych (cookies itp.) na Twoich urządzeniach i odczytywanie takich znaczników, kliknij przycisk „Przejdź do serwisu” lub zamknij to okno.
Jeśli nie chcesz wyrazić zgody, kliknij „Nie teraz”. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz edytować zakres zgody, w tym wycofać ją całkowicie, przechodząc na naszą stronę polityki prywatności. Powyższa zgoda dotyczy przetwarzania Twoich danych osobowych w celach marketingowych Zaufanych Partnerów. Zaufani Partnerzy to firmy z obszaru e-commerce i reklamodawcy oraz działające w ich imieniu domy mediowe i podobne organizacje, z którymi Grupa SAGIER współpracuje.
Podmioty z Grupy SAGIER w ramach udostępnianych przez siebie usług internetowych przetwarzają Twoje dane we własnych celach marketingowych w oparciu o prawnie uzasadniony, wspólny interes podmiotów Grupy SAGIER. Przetwarzanie takie nie wymaga dodatkowej zgody z Twojej strony, ale możesz mu się w każdej chwili sprzeciwić. O ile nie zdecydujesz inaczej, dokonując stosownych zmian ustawień w Twojej przeglądarce, podmioty z Grupy SAGIER będą również instalować na Twoich urządzeniach pliki cookies i podobne oraz odczytywać informacje z takich plików. Bliższe informacje o cookies znajdziesz w akapicie „Cookies” pod koniec tej informacji.

Administrator danych osobowych

Administratorami Twoich danych są podmioty z Grupy SAGIER czyli podmioty z grupy kapitałowej SAGIER, w której skład wchodzą Sagier Sp. z o.o. ul. Mieszka I 48/50, 35-303 Rzeszów oraz Podmioty Zależne. Ponadto, w świetle obowiązującego prawa, administratorami Twoich danych w ramach poszczególnych Usług mogą być również Zaufani Partnerzy, w tym klienci.
PODMIOTY ZALEŻNE:
http://www.biznesistyl.pl/
http://poradnikbudowlany.eu/
http://modnieizdrowo.pl/
http://www.sagier.pl/
Jeżeli wyrazisz zgodę, o którą wyżej prosimy, administratorami Twoich danych osobowych będą także nasi Zaufani Partnerzy. Listę Zaufanych Partnerów możesz sprawdzić w każdym momencie na stronie naszej polityki prywatności i tam też zmodyfikować lub cofnąć swoje zgody.

Podstawa i cel przetwarzania

Twoje dane przetwarzamy w następujących celach:
• 1. Jeśli zawieramy z Tobą umowę o realizację danej usługi (np. usługi zapewniającej Ci możliwość zapoznania się z jednym z naszych serwisów w oparciu o treść regulaminu tego serwisu), to możemy przetwarzać Twoje dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.
• 2. Zapewnianie bezpieczeństwa usługi (np. sprawdzenie, czy do Twojego konta nie loguje się nieuprawniona osoba), dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszanie naszych usług i dopasowanie ich do potrzeb i wygody użytkowników (np. personalizowanie treści w usługach), jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług (np. jeśli interesujesz się motoryzacją i oglądasz artykuły w biznesistyl.pl lub na innych stronach internetowych, to możemy Ci wyświetlić reklamę dotyczącą artykułu w serwisie biznesistyl.pl/automoto. Takie przetwarzanie danych to realizacja naszych prawnie uzasadnionych interesów.
• 3. Za Twoją zgodą usługi marketingowe dostarczą Ci nasi Zaufani Partnerzy oraz my dla podmiotów trzecich. Aby móc pokazać interesujące Cię reklamy (np. produktu, którego możesz potrzebować) reklamodawcy i ich przedstawiciele chcieliby mieć możliwość przetwarzania Twoich danych związanych z odwiedzanymi przez Ciebie stronami internetowymi. Udzielenie takiej zgody jest dobrowolne, nie musisz jej udzielać, nie pozbawi Cię to dostępu do naszych usług. Masz również możliwość ograniczenia zakresu lub zmiany zgody w dowolnym momencie.

Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania, czyli w przypadku udzielenia zgody do momentu jej cofnięcia, ograniczenia lub innych działań z Twojej strony ograniczających tę zgodę, w przypadku niezbędności danych do wykonania umowy, przez czas jej wykonywania i ewentualnie okres przedawnienia roszczeń z niej (zwykle nie więcej niż 3 lata, a maksymalnie 10 lat), a w przypadku, gdy podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora, do czasu zgłoszenia przez Ciebie skutecznego sprzeciwu.

Przekazywanie danych

Administratorzy danych mogą powierzać Twoje dane podwykonawcom IT, księgowym, agencjom marketingowym etc. Zrobią to jedynie na podstawie umowy o powierzenie przetwarzania danych zobowiązującej taki podmiot do odpowiedniego zabezpieczenia danych i niekorzystania z nich do własnych celów.

Cookies

Na naszych stronach używamy znaczników internetowych takich jak pliki np. cookie lub local storage do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronach, aplikacjach i w Internecie. W ten sposób technologię tę wykorzystują również podmioty z Grupy SAGIER oraz nasi Zaufani Partnerzy, którzy także chcą dopasowywać reklamy do Twoich preferencji. Cookies to dane informatyczne zapisywane w plikach i przechowywane na Twoim urządzeniu końcowym (tj. twój komputer, tablet, smartphone itp.), które przeglądarka wysyła do serwera przy każdorazowym wejściu na stronę z tego urządzenia, podczas gdy odwiedzasz strony w Internecie. Szczegółową informację na temat plików cookie i ich funkcjonowania znajdziesz pod tym linkiem. Pod tym linkiem znajdziesz także informację o tym jak zmienić ustawienia przeglądarki, aby ograniczyć lub wyłączyć funkcjonowanie plików cookies itp. oraz jak usunąć takie pliki z Twojego urządzenia.

Twoje uprawnienia

Przysługują Ci następujące uprawnienia wobec Twoich danych i ich przetwarzania przez nas, inne podmioty z Grupy SAGIER i Zaufanych Partnerów:
1. Jeśli udzieliłeś zgody na przetwarzanie danych możesz ją w każdej chwili wycofać (cofnięcie zgody oczywiście nie uchyli zgodności z prawem przetwarzania już dokonanego na jej podstawie);
2. Masz również prawo żądania dostępu do Twoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do przeniesienia danych, wyrażenia sprzeciwu wobec przetwarzania danych oraz prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego, którym w Polsce jest Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Pod tym adresem znajdziesz dodatkowe informacje dotyczące przetwarzania danych i Twoich uprawnień.