Reklama

Biznes

Kopiec Konfederatów Barskich zarezerwowany pod rekreację

Alina Bosak
Dodano: 05.09.2022
66539_kopiecc
Share
Udostępnij
Decyzją radnych Rzeszowa Kopiec Konfederatów Barskich został objęty miejscowym planem zagospodarowania. 37 ha zostanie terenami zielonymi – może powstać tu park, ogród sensoryczny i ścieżki spacerowe. Rzeszowianie mają swoje pomysły. Jedni chcą, by ten teren został po prostu dziki, ale trafił się i głos, że przydałby się mały wyciąg narciarski dla dzieci. W każdym razie, przed jakąkolwiek inwestycją warto byłoby tu przeprowadzić badania archeologiczne.
 
Kopiec Konfederatów Barskich znajduje się w północno-wschodniej części Rzeszowa, niedaleko rejonie torów kolejowych, Wisłoka i ulicy Załęskiej, a u jego stóp w przyszłości ma przebiegać Wisłokostrada. Z miejscem tym wiąże się wiele legend, a historia nie jest do końca znana, ponieważ nigdy nie przeprowadzono tu badań archeologicznych. Jedna z legend mówi np., że pochowany jest tu wódz tatarski, co nawiązuje do wcześniejszych nazw tego miejsca – Kopiec Tatarski i Tatarska Góra. Mogła tu być strażnica ostrzegająca mieszkańców przed zagrożeniem tatarskim. Ale koncepcji jest wiele. Franciszek Kotula w książce „Tamten Rzeszów” wskazuje, że mógłby być pozostałością średniowiecznego ruskiego grodziska, historycy wspominają również o kurhanie jednej z kultur prehistorycznych. Ale była też nazwa – Kopiec Szwedzki. 
 
Obecna nazwa – Kopiec Konfederatów Barskich – to już przełom XIX i XX wieku. Nawiązuje do znacznie młodszego wydarzenia – starcia w Rzeszowie i na jego przedpolach konfederatów barskich z wojskami rosyjskimi 13 sierpnia 1769 r. 

Sześć lat pracy nad planem

Nad projektem planu zagospodarowania przestrzennego terenu kopca i wokół niego pracowano od 2016 roku. Projekt gotowy był w 2019 roku. Wtedy o zarezerwowanie tego terenu pod tereny rekreacyjne i park zabiegali mieszkańcy osiedla Pobitno i aktywiści skupieni w grupie Stacja Rzeszów DZIKI. U stóp kopca ma przebiegać Wisłokostrada, więc obecny plan jest okrojoną wersją pierwotnych zamierzeń. Pierwotnie projekt obejmował około 58 hektarów terenu. O 20 ha mniej obejmuje plan, który przegłosowali radni Rzeszowa podczas ostatniej sesji rady miasta.  
 
Przyjęto go jednogłośnie. Zakłada, że na nieco ponad 37 hektarów, które w zdecydowanej większości przeznaczone będą pod zieleń, ścieżki rowerowe i spacerowe. W planie zapisana jest możliwość stworzenia na terenie kopca m.in.: parków, ogrodu sensorycznego,  sadów ekologicznych, tarasu widokowego. W dokumencie znalazły się zapisy dotyczące m. in. także przebiegu przyszłych ścieżek rowerowych, ciągów pieszych, drogi dojazdowej a także parkingu.

Wykup działek

Jak podkreślano na sesji znaczna część działek należy do prywatnych właścicieli, więc przed stworzeniem parku, miasto musi je wykupić. W tegorocznym budżecie zarezerwowano na ten cel 1 mln zł.   
 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy