Reklama
REKLAMA
Automatycznie wyświetlimy artykuł za 10 sekund
Przejdź do artykułu
Reklama
Reklama

Z PSL-u do PiS-u i z powrotem... gdzie teraz?! Polityczne wolty J. Burka

A A A
Jaromir Kwiatkowski

Dodano: 09-07-2014

fot. Tadeusz Poźniak

fot. Tadeusz Poźniak

– Jednoznacznie stwierdzam, że pan marszałek Burek, głosując na sejmiku, chronił własny interes. Nie powinien tego robić. Normalnie powinno być tak, że we własnej sprawie powinien się wyłączyć z głosowania – stwierdził marszałek Władysław Ortyl 3 lipca na konferencji prasowej, podczas której analizował sytuację w sejmiku wojewódzkim. Marszałek podkreślił, że dwóch „gości”: jeden z prokuratorskimi zarzutami (Mirosław Karapyta), a drugi posądzony o nepotyzm (Jan Burek), rządzą sejmikiem i aktualnie korzysta z tego PO, SLD i PSL. Trzeba dodać: to, jaka konstelacja rządzi aktualnie województwem, „zawisa” głównie na radnym Burku, bowiem Mirosław Karapyta, obecnie radny niezrzeszony, odkąd zaczął znów pojawiać się na sesjach sejmiku, głosuje razem z byłymi kolegami z PO, SLD i PSL. Kim jest zatem Jan Burek?
 
Ten niespełna 63-letni wykładowca akademicki i samorządowiec urodził się w Wierzawicach pod Leżajskiem. W 1976 r.  ukończył Wydział Mechaniczny Politechniki Krakowskiej, następnie przez dwa lata pracował jako asystent w Akademii Górniczo-Hutniczej. Od 1978 r. do chwili obecnej pracuje w Katedrze Technik Wytwarzania i Automatyzacji Wydziału Budowy Maszyn i Lotnictwa Politechniki Rzeszowskiej (od 2004 r. jako jej kierownik). Pracę doktorską obronił w 1985 r., a habilitacyjną - w 1997.  Od 1998 r. jest profesorem nadzwyczajnym w Politechnice Rzeszowskiej. Jak wylicza w swoim oficjalnym biogramie na stronie sejmiku wojewódzkiego, jest autorem lub współautorem ponad 80 publikacji, 5 wdrożeń przemysłowych oraz 7 patentów zastosowanych w przemyśle, a także 5 skryptów uczelnianych.
Reklama
 
„Podkoloryzowany” biogram
 
Jednakże w tym samym biogramie znajduje się informacja, że w latach 1994-98 był radnym Miasta Rzeszowa. Jest ona nieprawdziwa. Nazwisko Burka nie figuruje w składzie Rady Miasta Rzeszowa II kadencji, opublikowanym w Biuletynie Informacji Publicznej Miasta Rzeszowa (bip.erzeszow.pl). Poproszony o rozwikłanie tej sprzeczności Andrzej Dec, ówczesny wiceprzewodniczący Rady Miasta, a obecnie przewodniczący, stwierdził, że Burek na pewno radnym w tym czasie nie był i że wysyłał on już w tej sprawie sprostowanie. Jak widać, nieskutecznie.
Od 1998 r. Burek zasiada w sejmiku wojewódzkim. Tu dał się tu poznać jako polityczny „Jaś wędrowniczek”, który dobrze wyczuwa, skąd wieją polityczne wiatry. Pierwsze dwie kadencje był radnym z ramienia PSL. W drugiej kadencji (2002-2006) objął stanowisko członka zarządu województwa (marszałkiem był wówczas śp. Leszek Deptuła z PSL). W 2006 r. przeszedł do PSL „Piast” – zawiązanego w tym czasie niewielkiego ugrupowania, powstałego w wyniku rozłamu wśród ludowców. „Piasta” założyli przedstawiciele prawego skrzydła  PSL: Janusz Wojciechowski, Zbigniew Kuźmiuk i Zdzisław Podkański. PSL „Piast” podpisało umowę koalicyjną z PiS, na podstawie której kandydaci stronnictwa startowali w wyborach samorządowych w 2006 r. z list partii Jarosława Kaczyńskiego. W ten właśnie sposób Jan Burek dostał się do sejmiku po raz trzeci, utrzymał też stanowisko w nowo powołanym, PiS-owskim zarządzie województwa (na jego czele stanął Zygmunt Cholewiński, wówczas reprezentujący PiS, a obecnie PO). Przed wyborami samorządowymi w 2010 r. Burek zmienił polityczne barwy – uzyskał reelekcję do sejmiku, ale tym razem z ramienia Platformy Obywatelskiej. Mimo to w koalicji PO-PSL-SLD, rządzącej województwem (marszałkiem był Mirosław Karapyta), nie otrzymał żadnego stanowiska w zarządzie. 
Reklama
 
Pomógł PiS-owi wygrać i… przegrać
 
Po wybuchu wiosną ub.r. afery korupcyjnej z marszałkiem Karapytą w roli głównej, Jan Burek dokonał kolejnej politycznej wolty: przeszedł – wraz z Lucjanem Kuźniarem z PSL – na stronę koalicji PiS-Prawica Rzeczypospolitej, co umożliwiło tejże koalicji przejęcie 27 maja ub.r. władzy w sejmiku i sformowanie nowego zarządu, z Władysławem Ortylem (PiS) jako marszałkiem. Burek otrzymał posadę wicemarszałka, którą sprawował przez rok (bez jednego dnia). Został odwołany po tym, jak okazało się, że jego zięć, wicedyrektor Filharmonii Podkarpackiej, jest współwłaścicielem firmy realizującej projekty finansowane m.in. z dotacji przyznawanych przez Urząd Marszałkowski. 
Postawa Jana Burka podczas sesji  23 czerwca br. poskutkowała zmianą koalicji rządzącej sejmikiem wojewódzkim: kontrolę nad nim przejęła koalicja PO-SLD-PSL, wsparta przez niezrzeszonych Jana Burka i Mirosława Karapytę. Nowa koalicja przegłosowała, że nie zwalnia Burka z dotychczas pełnionych obowiązków w zarządzie, co uniemożliwiło koalicji PiS-PR uzupełnienie składu zarządu. Wyszło na to, że odwołany wicemarszałek ma pełnić swoje obowiązki do czasu powołania nowego, które to powołanie uniemożliwiała nowa koalicja większościowa.
 
Marszałek Władysław Ortyl zdecydował się zatem na wprowadzenie pewnych „działań ostrożnościowych”. Została dokonana zmiana schematu organizacyjnego Urzędu Marszałkowskiego, w myśl której Departament Edukacji, który wcześniej nadzorował Jan Burek, przeszedł pod nadzór członka zarządu Bogdana Romaniuka. Byłemu wicemarszałkowi zostały również odebrane wszelkie upoważnienia i pełnomocnictwa. Marszałek wyjaśnił, że te wszystkie działania mają na celu uniemożliwienie Burkowi mataczenia podczas kontroli, która ma zbudować „sieć powiązań” m.in. pomiędzy Janem Burkiem a innymi osobami, w czasie, gdy pełnił on funkcję wicemarszałka.
Reklama
Tak więc Jan Burek czynności służbowych, z których nie został zwolniony przez radnych PO-SLD-PSL, nie będzie wykonywał. Do 9 lipca miał przebywać na urlopie. Jednak na początku miesiąca przyniósł zwolnienie lekarskie do 15 bm. Osoba z kręgów Urzędu Marszałkowskiego powiedziała nam, że to zwolnienie pewnie dlatego nie jest dłuższe, że wówczas Burek nie mógłby uczestniczyć w sesjach sejmiku i głosować. A zbliża się ważne głosowanie: nad wnioskiem o odwołanie zarządu województwa, co jest wynikającym z ustawy o samorządzie wojewódzkim skutkiem nieudzielenia zarządowi absolutorium za wykonanie budżetu za rok 2013. Na razie w Urzędzie Marszałkowskim czekają na to, jak do uchwały o nieudzieleniu absolutorium ustosunkuje się Regionalna Izba Obrachunkowa, która wcześniej pozytywnie zaopiniowała wykonanie budżetu.
 
____________________________________________________________________________
Od autora tekstu: Ostatnio spotkałem się z głosami, że branie Jana Burka na wyborcze listy w sytuacji, gdy – mówiąc delikatnie – nie przejawiał on zbytniej skłonności do zachowywania politycznej lojalności, byłoby „strzałem w kolano” ugrupowania, które go na te listy weźmie. Lecz polska polityka na tyle wymyka się kryteriom logiki i przyzwoitości, że nie postawiłbym ani jednej złotówki ze swoich oszczędności na to, że takie ugrupowanie się nie znajdzie. Tym bardziej, że sam Burek… pozuje na ofiarę PiS-u. Podczas sesji, na której doszło do zmiany prezydium sejmiku, rozdał dziennikarzom kopie pisma do szefa regionalnych struktur  tej partii, Marka Kuchcińskiego, w którym m.in. pisze, że nie było ani prawnych, ani merytorycznych podstaw do jego odwołania z funkcji wicemarszałka, oraz wyraża żal wobec PiS, że  choć w maju ub. roku pomógł tej partii w zdobyciu władzy w województwie, to po wybuchu sprawy związanej z jego powiązaniami rodzinnymi nie otrzymał od PiS-u żadnego wsparcia medialnego. Taka narracja może przekonać niejednego. Zobaczymy też, jakie „rewelacje” przyniesie kontrola wewnętrzna w UM.
Reklama
Tk czy owak, nie zdziwiłbym się wcale, gdyby po jesiennych wyborach samorządowych okazało się, że Jan Burek nie powiedział jeszcze w podkarpackiej polityce ostatniego słowa…
Reklama
Reklama
Reklama
zobacz więcej

POLECANE

Money.pl - Kliknij po więcej
Giełda
GPW 2022-01-27 18:58
WIG Informujemy, iż w związku ze zmianami zasad dystrybucji danych GPW wprowadzonymi 1 stycznia 2018 r. notowania dostępne są bezpośrednio na stronie money.pl
WIG20
mWIG40
sWIG80
Wspierane przez Money.pl
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
Kursy walut
NBP 2022-01-27
USD 4,0830 +0,36%
EUR 4,5713 -0,45%
CHF 4,4029 -0,41%
GBP 5,4818 -0,25%
Wspierane przez Money.pl
Money.pl - Kliknij po więcej
Surowce - notowania online
Nazwa Jednostka Wartość [USD] Zmiana Ostatnia zmiana
 Złoto uncja 1731,30 +0,00% [21:59]
 Ropa brent baryłka 64,38 +0,00% [21:58]
 Pallad uncja 2680,00 +0,00% [21:57]
 Platyna uncja 1191,10 +0,00% [21:59]
 Srebro uncja 25,11 +0,00% [21:59]
Wspierane przez Money.pl
RZESZÓW WEATHER
Reklama

NASI PARTNERZY

zamknij

Szanowny Czytelniku !

Zanim klikniesz „Zgadzam się” lub zamkniesz to okno, prosimy o przeczytanie tej informacji. Prosimy w niej o Twoją dobrowolną zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez naszych partnerów biznesowych oraz przekazujemy informacje o tzw. cookies i o przetwarzaniu przez nas Twoich danych osobowych. Klikając „Zgadzam się” lub zamykając okno, zgadzasz się na poniższe. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres.

Zgoda

Jeśli chcesz zgodzić się na przetwarzanie przez Zaufanych Partnerów Grupy SAGIER Twoich danych osobowych, które udostępniasz w historii przeglądania stron i aplikacji internetowych, w celach marketingowych (obejmujących zautomatyzowaną analizę Twojej aktywności na stronach internetowych i w aplikacjach w celu ustalenia Twoich potencjalnych zainteresowań dla dostosowania reklamy i oferty) w tym na umieszczanie znaczników internetowych (cookies itp.) na Twoich urządzeniach i odczytywanie takich znaczników, kliknij przycisk „Przejdź do serwisu” lub zamknij to okno.
Jeśli nie chcesz wyrazić zgody, kliknij „Nie teraz”. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz edytować zakres zgody, w tym wycofać ją całkowicie, przechodząc na naszą stronę polityki prywatności. Powyższa zgoda dotyczy przetwarzania Twoich danych osobowych w celach marketingowych Zaufanych Partnerów. Zaufani Partnerzy to firmy z obszaru e-commerce i reklamodawcy oraz działające w ich imieniu domy mediowe i podobne organizacje, z którymi Grupa SAGIER współpracuje.
Podmioty z Grupy SAGIER w ramach udostępnianych przez siebie usług internetowych przetwarzają Twoje dane we własnych celach marketingowych w oparciu o prawnie uzasadniony, wspólny interes podmiotów Grupy SAGIER. Przetwarzanie takie nie wymaga dodatkowej zgody z Twojej strony, ale możesz mu się w każdej chwili sprzeciwić. O ile nie zdecydujesz inaczej, dokonując stosownych zmian ustawień w Twojej przeglądarce, podmioty z Grupy SAGIER będą również instalować na Twoich urządzeniach pliki cookies i podobne oraz odczytywać informacje z takich plików. Bliższe informacje o cookies znajdziesz w akapicie „Cookies” pod koniec tej informacji.

Administrator danych osobowych

Administratorami Twoich danych są podmioty z Grupy SAGIER czyli podmioty z grupy kapitałowej SAGIER, w której skład wchodzą Sagier Sp. z o.o. ul. Mieszka I 48/50, 35-303 Rzeszów oraz Podmioty Zależne. Ponadto, w świetle obowiązującego prawa, administratorami Twoich danych w ramach poszczególnych Usług mogą być również Zaufani Partnerzy, w tym klienci.
PODMIOTY ZALEŻNE:
http://www.biznesistyl.pl/
http://poradnikbudowlany.eu/
http://modnieizdrowo.pl/
http://www.sagier.pl/
Jeżeli wyrazisz zgodę, o którą wyżej prosimy, administratorami Twoich danych osobowych będą także nasi Zaufani Partnerzy. Listę Zaufanych Partnerów możesz sprawdzić w każdym momencie na stronie naszej polityki prywatności i tam też zmodyfikować lub cofnąć swoje zgody.

Podstawa i cel przetwarzania

Twoje dane przetwarzamy w następujących celach:
• 1. Jeśli zawieramy z Tobą umowę o realizację danej usługi (np. usługi zapewniającej Ci możliwość zapoznania się z jednym z naszych serwisów w oparciu o treść regulaminu tego serwisu), to możemy przetwarzać Twoje dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.
• 2. Zapewnianie bezpieczeństwa usługi (np. sprawdzenie, czy do Twojego konta nie loguje się nieuprawniona osoba), dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszanie naszych usług i dopasowanie ich do potrzeb i wygody użytkowników (np. personalizowanie treści w usługach), jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług (np. jeśli interesujesz się motoryzacją i oglądasz artykuły w biznesistyl.pl lub na innych stronach internetowych, to możemy Ci wyświetlić reklamę dotyczącą artykułu w serwisie biznesistyl.pl/automoto. Takie przetwarzanie danych to realizacja naszych prawnie uzasadnionych interesów.
• 3. Za Twoją zgodą usługi marketingowe dostarczą Ci nasi Zaufani Partnerzy oraz my dla podmiotów trzecich. Aby móc pokazać interesujące Cię reklamy (np. produktu, którego możesz potrzebować) reklamodawcy i ich przedstawiciele chcieliby mieć możliwość przetwarzania Twoich danych związanych z odwiedzanymi przez Ciebie stronami internetowymi. Udzielenie takiej zgody jest dobrowolne, nie musisz jej udzielać, nie pozbawi Cię to dostępu do naszych usług. Masz również możliwość ograniczenia zakresu lub zmiany zgody w dowolnym momencie.

Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania, czyli w przypadku udzielenia zgody do momentu jej cofnięcia, ograniczenia lub innych działań z Twojej strony ograniczających tę zgodę, w przypadku niezbędności danych do wykonania umowy, przez czas jej wykonywania i ewentualnie okres przedawnienia roszczeń z niej (zwykle nie więcej niż 3 lata, a maksymalnie 10 lat), a w przypadku, gdy podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora, do czasu zgłoszenia przez Ciebie skutecznego sprzeciwu.

Przekazywanie danych

Administratorzy danych mogą powierzać Twoje dane podwykonawcom IT, księgowym, agencjom marketingowym etc. Zrobią to jedynie na podstawie umowy o powierzenie przetwarzania danych zobowiązującej taki podmiot do odpowiedniego zabezpieczenia danych i niekorzystania z nich do własnych celów.

Cookies

Na naszych stronach używamy znaczników internetowych takich jak pliki np. cookie lub local storage do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronach, aplikacjach i w Internecie. W ten sposób technologię tę wykorzystują również podmioty z Grupy SAGIER oraz nasi Zaufani Partnerzy, którzy także chcą dopasowywać reklamy do Twoich preferencji. Cookies to dane informatyczne zapisywane w plikach i przechowywane na Twoim urządzeniu końcowym (tj. twój komputer, tablet, smartphone itp.), które przeglądarka wysyła do serwera przy każdorazowym wejściu na stronę z tego urządzenia, podczas gdy odwiedzasz strony w Internecie. Szczegółową informację na temat plików cookie i ich funkcjonowania znajdziesz pod tym linkiem. Pod tym linkiem znajdziesz także informację o tym jak zmienić ustawienia przeglądarki, aby ograniczyć lub wyłączyć funkcjonowanie plików cookies itp. oraz jak usunąć takie pliki z Twojego urządzenia.

Twoje uprawnienia

Przysługują Ci następujące uprawnienia wobec Twoich danych i ich przetwarzania przez nas, inne podmioty z Grupy SAGIER i Zaufanych Partnerów:
1. Jeśli udzieliłeś zgody na przetwarzanie danych możesz ją w każdej chwili wycofać (cofnięcie zgody oczywiście nie uchyli zgodności z prawem przetwarzania już dokonanego na jej podstawie);
2. Masz również prawo żądania dostępu do Twoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do przeniesienia danych, wyrażenia sprzeciwu wobec przetwarzania danych oraz prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego, którym w Polsce jest Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Pod tym adresem znajdziesz dodatkowe informacje dotyczące przetwarzania danych i Twoich uprawnień.