Reklama

Biznes

Pomysł na Rzeszów aktywny

Jaromir Kwiatkowski
Dodano: 12.11.2014
16061_14775_13385_4445_Marta_Niewczas
Share
Udostępnij
Obniżenie podatków lokalnych dla inwestorów; rozbudowa strefy ekonomicznej Dworzysko; system wspierania młodych, zdolnych mieszkańców Rzeszowa; budżet obywatelski konstruowany na podstawie prawdziwego głosowania, a nie tak jak dotychczas; powszechny monitoring na osiedlach; alkomaty osiedlowe; „pas startowy” dla młodych artystów; dokończenie rozbudowy stadionu miejskiego; zagospodarowanie terenów zielonych (np. Lisia Góra) – to niektóre postulaty programowe dr Marty Niewczas, radnej Miasta Rzeszowa, kandydatki komitetu Aktywny Rzeszów na prezydenta.
 
W ub. tygodniu przedstawiliśmy, jaki pomysł na Rzeszów mają ubiegający się o prezydenturę w stolicy Podkarpacia: poseł PiS i prezydent Rzeszowa w latach 1999-2002, dr Andrzej Szlachta; dr Krzysztof Prendecki, kandydat Nowej Prawicy, socjolog z Politechniki Rzeszowskiej oraz Tadeusz Ferenc, urzędujący prezydent. Prezentację kandydatów do prezydentury zamykamy postulatami programowymi dr Marty Niewczas, liderki komitetu Aktywny Rzeszów.
 
Komitet idzie do wyborów pod hasłem: Rzeszów aktywny gospodarczo, naukowo, społecznie, kulturowo i sportowo.
 
Rzeszów aktywny gospodarczo
 
Zdaniem Marty Niewczas, Rzeszów musi stać się miastem przyjaznym dla inwestorów i przedsiębiorców, zarówno tych obecnych w Rzeszowie, jak również przyszłych, którzy stworzą nowe miejsca pracy dla rzeszowian. Dlatego jako prezydent Rzeszowa będzie ona dążyć do zmiany uchwały podatkowej i obniżenia podatków lokalnych dla inwestorów; wsparcia dla inkubatorów przedsiębiorczości; rozbudowy strefy ekonomicznej Dworzysko; uchwalenia planów zagospodarowania przestrzennego; skrócenia procedur urzędowych związanych z inwestycjami; zmiany preferencji w wykorzystaniu środków unijnych, tak by największe wsparcie było skierowane na gospodarcze innowacje i inwestycje w infrastrukturę terenów inwestycyjnych; do zwiększenia kontroli nad zabudową na terenach przyłączonych (zbyt duże i niepotrzebne koszty związane z koniecznością uzbrojenia terenu) oraz rozwoju Rzeszowa poprzez zagęszczanie; uznania firm klastrów: lotniczego, chemicznego oraz turystycznego, jako wiodących działów rzeszowskiej gospodarki; odbudowania transportu publicznego przez wygodne powiązania transportu kolejowego z autobusowym (budowa przystanków przesiadkowych, doprowadzenie do spójności połączeń i dopasowanie rozkładów jazdy różnych przewoźników, wspólny bilet – karta miejska i aglomeracji rzeszowskiej, obniżenie cen biletów, rewitalizacja systemu wypożyczalni rowerów miejskich); do wykorzystania, dzisiaj niedostrzeganego, potencjału pogranicza polsko-ukraińskiego poprzez poszerzenie do 85 km tzw. strefy Małego Ruchu Granicznego (wzorem Trójmiasta, włączenie Rzeszowa i Lwowa do MRG).
 
Rzeszów aktywny naukowo
 
– Nauka jest filarem rozwoju gospodarki opartej na wiedzy. Taka dominuje w Rzeszowie. Klastry lotniczy i chemiczny zyskały miano wiodących gałęzi przemysłu w mieście. Niezbędne jest więc wykorzystanie rzeszowskich uczelni dla Rzeszowa i rzeszowian. Dlatego Rzeszów jako miasto studenckie i miasto nauki powinno wspierać obydwa środowiska, musi stać się prawdziwym miastem uniwersyteckim – uważa Marta Niewczas.
 
Jej zdaniem, dokona się to poprzez: stworzenie systemu stypendiów wspierających młodych, zdolnych mieszkańców już od szkoły średniej po ostatni rok studiów; wzajemną współpracę uczelni i lokalnych firm, aby w ten sposób pierwsi poznawali potrzeby rynku pracy, a drudzy możliwości współpracy naukowej; stworzenie rzeszowskiego funduszu patentowego celem wsparcia lokalnych innowatorów i wynalazców; stworzenie regionalnego Centrum Edukacji i Nauki; wprowadzenie dwujęzycznych klas w szkołach publicznych; specjalny fundusz dla najlepszych i najbardziej zaangażowanych nauczycieli; fundusz na dokształcanie nauczycieli; "Bilet wiedzy" – 2 godziny dowolnych zajęć finansowanych przez miasto; program "Rzeszowski talent".
 
Rzeszów aktywny społecznie
 
– Aktywność mieszkańców jest wyznacznikiem ich gotowości do współrządzenia i zarządzania miastem. Im większe zaangażowanie mieszkańców w sprawy miasta, tym łatwiej poznać i spełnić ich oczekiwania, najlepiej z ich udziałem. W ten sposób rzeszowianie będą mogli spełniać swoje plany, marzenia i pasje – przekonuje Marta Niewczas. 
 
Jej zdaniem, Rzeszów powinien wspierać najbardziej kreatywne inicjatywy i najbardziej aktywnych mieszkańców, m.in. poprzez: prawdziwy budżet obywatelski konstruowany na podstawie autentycznego głosowania, a nie jak to bywało dotychczas; zapewnienie bezpieczeństwa na osiedlach poprzez powszechny monitoring i zaangażowanie większej ilości patroli bardziej kompetentnej i wyszkolonej Straży Miejskiej oraz policji, zaś na drogach – poprzez instalację alkomatów osiedlowych; poddawanie pod głosowanie rozwiązań w sprawach ważnych społecznie – decyzje powinny zapadać po uprzednim przeprowadzeniu referendum lub w głosowaniu internetowym; współdziałanie z organizacjami pozarządowymi, podmiotami prywatnymi w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego, powołanie pełnomocnika ds. współpracy i zapewnienie obiektów na siedziby organizacji pozarządowych; współdziałanie z organizacjami osób niepełnosprawnych, powołanie pełnomocnika do kontaktu z tymi organizacjami, niwelowanie barier architektonicznych; wprowadzenie kadencyjności na wszelkich szczeblach władz pochodzących z wyborów; bardziej przyjaznych mieszkańcom urzędników; aktywizację i dofinansowanie osiedli.
 
Rzeszów aktywny kulturowo

– Tylko indywidualność i wyjątkowość zapewniają rozgłos – uważa Marta Niewczas. – Dlatego w kulturze postawimy na talenty i sławy. Chcemy, by Rzeszów stał się miastem wydarzeń kulturalnych, które zmienią jego oblicze. Postawimy na turystykę, która powinna stać się jednym z ważniejszych kierunków rozwoju Rzeszowa. 
 
Dlatego kandydatka Aktywnego Rzeszowa chce otworzyć miasto dla lokalnych, krajowych i zagranicznych artystów, chcących realizować tu swoje artystyczne projekty (wielkie wydarzenia, festiwale, konkursy); wybudować centrum wystawienniczo-koncertowe na miarę XXI wieku; uruchomić tzw. pas startowy dla młodych artystów, który tworzyć będą m.in. Centrum Kultury Alternatywnej, Park Sztuki Innej i podobne inicjatywy; stworzyć Centrum Symulatorów Samolotów na wszystkich samolotach świata; opracować i wdrożyć miejski system informacji turystycznej tak, by miasto stało się przyjazne turystom z Polski i z zagranicy; zadbać o właściwą promocję Rzeszowa w Polsce i za granicą; zorganizować Europejski Festiwal Iluminacji Świetlnych; zaktywizować  domy kultury.
 
Rzeszów aktywny sportowo
 
– Aktywność najbardziej kojarzona jest ze sportem właśnie i rekreacją. Rzeszowianie kochają sport. Niestety, nie mieszczą się już na ścieżkach rowerowych, w hali sportowej na meczach siatkarskich, a Stadion Miejski dysponuje tylko ¼ miejsc zadaszonych – zauważa Marta Niewczas. I dodaje: – Te przykłady pokazują, co miasto wielu mistrzów świata, miasto z ambicjami organizatora dużych imprez powinno zrobić w najbliższym czasie, z myślą nie tylko o sympatykach siatkówki czy żużla. 
 
Potrzeba zatem: jak najszybciej dokończyć rozbudowę Stadionu Miejskiego i zbudować lodowisko; powołać do życia przedszkole sportowe, trenerów osiedlowych, co pozwoli odkrywać talenty; rozwijać i poszerzać sieć ścieżek rowerowych; utworzyć więcej specjalizacji w klasach sportowych; zagospodarować tereny zielone (Lisia Góra – nad Wisłokiem) przez utworzenie miejsca przyjaznego dla wypoczynku i rekreacji; zaktywizować parki miejskie przez organizację rozgrywek osiedlowych w różnych dyscyplinach.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy