Reklama

Biznes

ABC wyborcy. Jak głosować w wyborach samorządowych

Jaromir Kwiatkowski
Dodano: 14.11.2014
16068_10614395_315498975321507_2021734183749771479_n
Share
Udostępnij
W najbliższą niedzielę, 16 listopada, wybierzemy swoich przedstawicieli do trzech szczebli samorządu. Jak głosować, żeby głos był ważny? Oto najprostsza instrukcja:
 
* W lokalu wyborczym musisz pojawić się pomiędzy godz. 7 a 21.
 
* Wychodząc na głosowanie nie zapomnij zabrać dokumentu tożsamości ze zdjęciem (dowód osobisty, paszport, prawo jazdy).
 
* Jeżeli nie mieszkasz w mieście na prawach powiatu (Rzeszów, Krosno, Przemyśl i Tarnobrzeg), otrzymasz w lokalu wyborczym cztery karty do głosowania: niebieską – do sejmiku wojewódzkiego, żółtą – do rady powiatu (obie będą miały postać broszurki), białą – do rady gminy i różową – na burmistrza lub wójta. Jeżeli jesteś wyborcą z tych czterech miasta na prawach powiatu – otrzymasz trzy karty (bez żółtej – w tych miastach rada miasta jest jednocześnie radą powiatu). W miastach na prawach powiatu wybierasz swoich przedstawicieli do sejmiku i rady miasta oraz prezydenta.
 
* Nie musisz nic kombinować: postaw na każdej karcie jeden znak „X” w kratce z lewej stronie przy nazwisku wybranego kandydata (jeżeli zatem jesteś wyborcą z miasta na prawach powiatu – musisz postawić trzy znaki „X”, w pozostałych przypadkach – cztery).
 
Powyższa instrukcja w zasadzie wystarczy, by prawidłowo zagłosować. Ale są też przypadki szczególne, które mogą spowodować, ze Twój głos będzie nieważny. Zapoznaj się z nimi poniżej:
 
* Głosowanie do sejmiku, do rad powiatu i rad miast na prawach powiatu jest głosowaniem na listę. Jeżeli zatem postawisz znak „X” przy nazwisku więcej niż jednego kandydata, ale wyłącznie w obrębie jednej listy, to głos będzie ważny, lecz zostanie zaliczony temu kandydatowi, który jest najwyżej na liście. Znaki „X” postawione przy nazwiskach kandydatów z różnych list lub niepostawienie żadnego znaku „X” spowoduje, że Twój głos będzie nieważny.
 
* W głosowaniu na prezydentów, burmistrzów i wójtów postawienie więcej niż jednego znaku „X” lub niepostawienie żadnego znaku „X” spowoduje nieważność głosu. 
 
* W głosowaniu do rad miast i gmin (poza miastami na prawach powiatu) tegoroczny niuans polega na tym, że będzie się ono odbywać po raz pierwszy w okręgach jednomandatowych, jest więc głosowaniem na osoby, a nie na listy. Dlatego – w przeciwieństwie do głosowania do sejmiku czy rad powiatu – musisz postawić znak „X” przy nazwisku wyłącznie jednego kandydata. Postawienie więcej znaków „X”, nawet przy nazwiskach z tej samej listy, jak również niepostawienie żadnego znaku „X”, powoduje nieważność głosu.
 
* Znak „X” to dwie linie przecinające się w obrębie kratki. Inne znaki w kratce – „ptaszek”, kropka itp., czy zamalowywanie kratki, spowodują, że Twój głos będzie nieważny.
 
* Wszelkie wpisy poza kratkami przy nazwiskach kandydatów będą traktowane jako dopiski i nie będą brane pod uwagę, a zatem nie będą powodować nieważności głosu. Nawet gdyby to były znaki „X”.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy