Reklama

Lech Wałęsa: "Żeby nam się chciało chcieć, będziemy piękną Polskę mieć"

A A A
Jaromir Kwiatkowski

Dodano: 17-11-2016

Lech Wałęsa Fot. Patryk Ogorzałek

Lech Wałęsa Fot. Patryk Ogorzałek

ZDJĘCIA

zobacz wszystkie ›

Widząc co się dzieje i w gruncie rzeczy będąc niezadowolonym z tego, co się dzieje, postanowiłem objechać kraj, żeby razem z państwem zastanowić się, co tu należy zrobić, by nie tracić tak ciężko zdobytego zwycięstwa - tak Lech Wałęsa tłumaczył w środę w kinie "Zorza" powód swojego przyjazdu do Rzeszowa. Wcześniej były prezydent odwiedził już kilkanaście miast w ramach cyklu "Porozmawiajmy o Polsce". Rzeszowskie spotkanie organizował podkarpacki KOD wspólnie z miejscowym oddziałem "Gazety Wyborczej". 

Po krótkim wstępie Wałęsa odpowiadał na pytania z sali. - Co czeka nas, zwykłych ludzi, w przyszłym roku i co czeka Polskę na arenie międzynarodowej? - brzmiało pierwsze pytanie. - Gdybym wiedział, następny Nobel - odpowiedział były prezydent.

Trzeba pytać się ludu

Przyznał, że po 1989 r. "popełniliśmy wiele błędów". Błędem była np. zbyt słaba komunikacja władzy z ludźmi. - Mnie się wydawało, że tak bardzo nam ufacie, że nie musimy gadać - tłumaczył. Przypomniał, że proponował ówczesnym rządom codzienny "otwarty jeden mikrofon telewizyjny albo radiowy", gdzie siedziałby przynajmniej jeden minister i pytał: "rodacy, możecie dzwonić, co mamy zrobić, żebyście byli zadowoleni? Podpowiedzcie nam".

Demokracja, przekonywał Wałęsa, to jednak udział. - Chciałbym, abyście wszyscy razem ze mną patrzyli, co się właściwie dzieje i gdzie są mankamenty w tym wszystkim, co przeszliśmy razem. Co trzeba uzupełnić w prawie, konstytucji i zachowaniach też, aby nasi przedstawiciele byli godni tego, że ich wybieramy, by najmądrzejszy zwyciężał, a najuczciwszy przewodził nam - przekonywał.

Fot. Patryk Ogorzałek

Fot. Patryk Ogorzałek

- Jak przyjdzie zmiana, a musi przyjść, jak dojdziecie do władzy, pamiętajcie: trzeba codziennie pytać się ludu, co chce i jednocześnie tłumaczyć, co ja dzisiaj robię, co wprowadziłem, co to ma przynieść. Żeby naród wiedział i nie nabierał się na oszustwa, na kłamstwa - dodał Wałęsa. Obiecał, że przyjedzie do Rzeszowa jeszcze raz i podzieli się wnioskami wynikającymi z jego objazdu Polski.

Jeżeli chodzi o bliższy horyzont czasowy, to stwierdził, że "na dziś" chciałby wymusić, aby "ta władza, demokratycznie wybrana, się zmieniła, aby szanowała system, który zbudowaliśmy na trzech nogach: władza ustawodawcza, wykonawcza i sądownicza, żeby nie w taki sposób załatwiała wiele spraw". - Gdyby się udało wymusić skorygowanie ich postępowania, to można by być zadowolonym, a jak nie, to żebyśmy powiedzieli wszem i wobec, że suweren, naród, ma prawo żądać referendum - przekonywał Wałęsa. Referendum miałoby, jego zdaniem, dać odpowiedź na pytanie, czy władza, choć demokratycznie wybrana, ma prawo do tak daleko idących zmian jak tworzenie nowego wojska, "rozwalanie" szkolnictwa i destabilizowanie systemu opartego na trójpodziale władzy. - I jeśli będzie odpowiedź, że nie macie prawa, to albo się zmienicie, albo muszą nastąpić nowe wybory - przekonywał Wałęsa.

10 laickich przykazań

Były prezydent podzielił się też swoimi przemyśleniami wynikającymi z podróży po świecie. Jego zdaniem, wszędzie powtarza się ten sam motyw: ludzie nie chcą takiego kapitalizmu i takiej demokracji. Zdaniem Wałęsy, lekarstwem na chorobę demokracji jest wymiana polityków po jednej kadencji oraz obniżenie progu wyborczego, żeby jak najwięcej ludzi dochodziło do głosu. Były prezydent przedstawił też swoją propozycję, aby - wobec utraty zaufania do polityków i działaczy - każdemu zakładać czipa - Jeśli chcesz być działaczem, to musisz mieć włączone to, bo ja nie będę chodził na zebrania, nie będę ciebie pilnował - przychodzą wybory, wkładam czipa do komputera i patrzę, kto ty jesteś. A tam musi być wszystko wpisane, nawet z kim śpisz - tłumaczył Wałęsa, na co sala zareagowała śmiechem i oklaskami. - A jak mnie oszukasz i ja ciebie złapię, 50 lat ty - i cala twoja rodzina - nie możesz być żadnym działaczem. Bo zawiodłeś, oszukiwałeś - dodał były prezydent.

Reklama

W kryzysie kapitalizmu najważniejsze, o czym mówią ludzie, jest - zdaniem byłego prezydenta - to, że nie rozwiązano problemu pracy i bezrobocia. Tak więc, zdaniem Wałesy, trzeba "zabrać ten temat politykom, a oddać właścicielom środków produkcji, czyli kapitalistom, bo się najlepiej na pracy znają". - I kapitalistom trzeba powiedzieć tak: nas guzik to obchodzi, ma być praca! Jak nie rozumiecie tego, to zrobimy wam rewolucję październikową, w której wszystko zabierzemy, a was pogonimy - tłumaczył były prezydent. Drugie lekarstwo to, jego zdaniem, zaprzestanie budowania wielkich zakładów na rzecz większej liczby mniejszych. Trzecie to jego sposób na strajki: właściciel prywatny powinien mieć tylko połowę zakładu, a właścicielem drugiej połowy powinni być pracownicy. - Jak będzie to każdego robotnika, pracownika, to nie będzie bez sensu strajkował, bo będzie dbał o swój interes - tłumaczył.

Fot. Patryk Ogorzałek

Wałęsa zauważył, że w dobie jednoczącej się Europy i globalizacji świata nie ma wspólnych fundamentów, które łączyłyby społeczeństwa całego świata, bo "wyrzuciliśmy chrześcijańskie fundamenty, a wprowadziliśmy polityczne". - Jak można budować na różnych fundamentach, na różnej wierze? - pytał Wałęsa. - Ja na tę okoliczność wymyśliłem, żebyśmy wprowadzili malusieńką konstytucję postępowania albo 10 laickich przykazań, które by wszystkie państwa przyjęły i gdyby to się nam udało, to mielibyśmy podstawy działania. Jaki system ekonomiczny mielibyśmy z tego wyciągnąć? Na pewno nie komunizm, ale też na pewno nie taki kapitalizm, który jest podważany wszędzie. Chociaż nikt nie podważa gospodarki wolnorynkowej i własności prywatnej, podważają to, o czym mówiliśmy wcześniej, a co jest do naprawienia.

Wałęsa kilkakrotnie atakował Jarosława Kaczyńskiego, co za każdym razem wzbudzało entuzjazm sali. M.in. stwierdził, że został "Bolkiem" po tym, jak - będąc prezydentem - wywalił Kaczyńskiego ze swojej kancelarii. Marek Poręba, były poseł PO, nawiązując do tego wątku, przypomniał słowa Wałęsy z programu "Kropka nad i", że "po wylaniu na pysk pewnej osoby zaczął się Bolek i odpowiednia kara go czeka". - Może pan zdradzi, jaka kara go czeka, bo z chęcią byśmy się przyłączyli - stwierdził Poręba. - Najgorsza dla mnie kara byłaby być na jego miejscu, Jak to wszystko wyjdzie, a przecież wyjdzie prędzej czy później, kto to spowodował, jak to robił i co teraz wyprawia, to naprawdę... cienki Bolek - odpowiedział  były prezydent.

Wałęsa zaatakował także lidera PiS za ekshumacje ofiar katastrofy smoleńskiej. - Są takie choroby, że ktoś lubi w tych umarlakach grzebać. Trzeba to zrozumieć, ale ja nie mam na to ochoty. I to za nasze pieniądze on sobie przyjemność znalazł - stwierdził.

Wy zrobicie robotę, a mnie podziękują

Były prezydent przyznał, że poparcie dla obecnego rządu wynika z tego, iż "żadna władza nie dała 500 zł, a oni dali, żadna władza nie powiedziała: za długo pracujecie". - Dlatego tak trudno jest walczyć, bo na razie oni wydają to co zarobiliśmy. Na długo to nie starczy. Szkoda, że Polska musi przez takie doświadczenia przechodzić, ale inaczej nie można, bo gdybyśmy dzisiaj zrobili rewoltę, to byłoby powstanie warszawskie. Pięknie walczyli, ale cała młodzież zginęła, a ona była potrzebna do budowania. Tam był błąd dowódców. My nie możemy tak zrobić, my musimy walczyć pięknie, finezyjnie, mądrze, inteligentnie, solidarnością - przekonywał były prezydent.

A na koniec spotkania stwierdził: - Jesteśmy wybranym pokoleniem. Zmieniały się za naszego życia setlecia, tysiąclecia historyczne, zmieniał się system. Nikt nie wierzył, nikt nam nie dawał najmniejszych szans, mówili, że tylko wojna nuklearna to zmieni. Zmieniliśmy. Ojciec Święty nam w tym pomógł, bo pozwolił się policzyć, zebrać się, a resztę zrobiliśmy my. I dlatego wiemy, jak zwyciężać. Tylko że dzisiaj rozmyliśmy się na tych, co dostali 500 i tych, co nie dostali. To wszystko powoduje, że ludzie nie wierzą, biorą, ile im dają i bardziej popierają tych, co im dają. Musimy te rzeczy przemodelować, przeczekać, ale twórczo. Jeśli tak zrobimy, to jeszcze raz wy zrobicie robotę, a mnie podziękują.

Po spotkaniu do byłego prezydenta ustawiła się długa kolejka po autograf.

Fot. Patryk Ogorzałek

KOMENTARZE

Aneta Adamska, twórczyni teatru "Przedmieście"

Jej spektakle przyciągają tłumy coraz to nowych miłośników...

Sypialnia - królestwo snu, miejsce wypoczynku i relaksu

Sypialnia to miejsce, gdzie celebruje się...

Artur Ekert - fizyk międzynarodowej sławy

Artur Ekert, absolwent IV LO w Rzeszowie, zrobił wielką międzynarodową karierę naukową. Jego rozprawa doktorska okazała się pionierska w badaniach nad skonstruowaniem idealnego szyfru.

Rzeszów ma swoją elektrownię wodną

Działająca od kilku tygodni ?zielona? elektrownia ma moc 660 kW i pewnie robi skromne wrażenie, jeśli porównać ją do 200 MW mocy gigantycznej zapory w Solinie, ale to i tak pozwala wyprodukować tyle energii, że tej wystarcza...

zobacz więcej
Reklama

Podgrzewana płyta i... Wielki remont na Stadionie Miejskim w Rzeszowie

Stadion przy ulicy Hetmańskiej wreszcie się doczekał – od kilkunastu dni trwa na nim remont generalny, który obejmuje między innymi pierwszą w historii...

Hala Uniwersytetu Rzeszowskiego prawie gotowa. W 2021 zawody

Budowa jest na ukończeniu. Zaawansowanie prac można ocenić na dziewięćdziesiąt dziewięć procent. Pozostała kwestia kosmetyki, sprzątania i montażu ostatnich elementów –...

Mimo pandemii Rzeszów buduje. A za ile sprzeda?

W maju codziennie ktoś pytał, kiedy ceny mieszkań w Rzeszowie spadną. Tymczasem obniżki objęły głównie rynek najmu, wielkich obniżek na rynku sprzedaży się nie doczekano. Do września transakcji...

Reklama

Rekordowy projekt budżetu Rzeszowa 2021 i ważne inwestycje

Aż 1,82 mld zł zamierza wydać Rzeszów w 2021 roku. Budżet miasta, nad którego projektem radni właśnie pracują w komisjach, a który trafi pod obrady rady miasta 15 grudnia...

W Rzeszowie otwarto największy na Podkarpaciu sklep z akwarystyką morską

Przy wejściu wchodzących wita płochliwa ośmiornica, a potem apetyt hobbystów rozbudza wielki, mieszczący 5000 l wody pokazowy zbiornik. W akwariach...

Umowa na kolej gondolową podpisana. Budowa ruszy w tym roku?

Spółka Polskie Koleje Linowe rozpoczęła starania o pozwolenie na budowę kolei gondolowej nad zaporą wodną w Solinie. Spółka poinformowała w tym tygodniu, że podpisała...

Pandemia zmieni świat i gospodarkę, co do tego nie ma wątpliwości!

Z Mariuszem Bednarzem, prezesem Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A., rozmawia Aneta Gieroń

Dzień przed końcem 2020 roku otwarto obwodnicę Dynowa

Obwodnica powstała w ciągu drogi wojewódzkiej nr 835 Lublin – Przeworsk – Grabownica Starzeńska i ma prawie 4 kilometry. Pozwala ominąć centrum Dynowa tym wszystkim kierowcom, którzy...

zobacz więcej

POLECANE

Money.pl - Kliknij po więcej
Giełda
GPW 2021-01-22 18:58
WIG Informujemy, iż w związku ze zmianami zasad dystrybucji danych GPW wprowadzonymi 1 stycznia 2018 r. notowania dostępne są bezpośrednio na stronie money.pl
WIG20
mWIG40
sWIG80
Wspierane przez Money.pl
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
Kursy walut
NBP 2021-01-22
USD 3,7255 -0,15%
EUR 4,5354 +0,10%
CHF 4,2102 +0,12%
GBP 5,0920 -0,63%
Wspierane przez Money.pl
Money.pl - Kliknij po więcej
Surowce - notowania online
Nazwa Jednostka Wartość [USD] Zmiana Ostatnia zmiana
 Złoto uncja 1855,30 +0,00% [22:59]
 Ropa brent baryłka 55,09 +0,00% [22:59]
 Pallad uncja 2367,50 +0,00% [22:59]
 Platyna uncja 1109,65 +0,00% [22:59]
 Srebro uncja 25,55 +0,00% [22:59]
Wspierane przez Money.pl
RZESZÓW WEATHER
Reklama

NASI PARTNERZY

zamknij

Szanowny Czytelniku !

Zanim klikniesz „Zgadzam się” lub zamkniesz to okno, prosimy o przeczytanie tej informacji. Prosimy w niej o Twoją dobrowolną zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez naszych partnerów biznesowych oraz przekazujemy informacje o tzw. cookies i o przetwarzaniu przez nas Twoich danych osobowych. Klikając „Zgadzam się” lub zamykając okno, zgadzasz się na poniższe. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres.

Zgoda

Jeśli chcesz zgodzić się na przetwarzanie przez Zaufanych Partnerów Grupy SAGIER Twoich danych osobowych, które udostępniasz w historii przeglądania stron i aplikacji internetowych, w celach marketingowych (obejmujących zautomatyzowaną analizę Twojej aktywności na stronach internetowych i w aplikacjach w celu ustalenia Twoich potencjalnych zainteresowań dla dostosowania reklamy i oferty) w tym na umieszczanie znaczników internetowych (cookies itp.) na Twoich urządzeniach i odczytywanie takich znaczników, kliknij przycisk „Przejdź do serwisu” lub zamknij to okno.
Jeśli nie chcesz wyrazić zgody, kliknij „Nie teraz”. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz edytować zakres zgody, w tym wycofać ją całkowicie, przechodząc na naszą stronę polityki prywatności. Powyższa zgoda dotyczy przetwarzania Twoich danych osobowych w celach marketingowych Zaufanych Partnerów. Zaufani Partnerzy to firmy z obszaru e-commerce i reklamodawcy oraz działające w ich imieniu domy mediowe i podobne organizacje, z którymi Grupa SAGIER współpracuje.
Podmioty z Grupy SAGIER w ramach udostępnianych przez siebie usług internetowych przetwarzają Twoje dane we własnych celach marketingowych w oparciu o prawnie uzasadniony, wspólny interes podmiotów Grupy SAGIER. Przetwarzanie takie nie wymaga dodatkowej zgody z Twojej strony, ale możesz mu się w każdej chwili sprzeciwić. O ile nie zdecydujesz inaczej, dokonując stosownych zmian ustawień w Twojej przeglądarce, podmioty z Grupy SAGIER będą również instalować na Twoich urządzeniach pliki cookies i podobne oraz odczytywać informacje z takich plików. Bliższe informacje o cookies znajdziesz w akapicie „Cookies” pod koniec tej informacji.

Administrator danych osobowych

Administratorami Twoich danych są podmioty z Grupy SAGIER czyli podmioty z grupy kapitałowej SAGIER, w której skład wchodzą Sagier Sp. z o.o. ul. Mieszka I 48/50, 35-303 Rzeszów oraz Podmioty Zależne. Ponadto, w świetle obowiązującego prawa, administratorami Twoich danych w ramach poszczególnych Usług mogą być również Zaufani Partnerzy, w tym klienci.
PODMIOTY ZALEŻNE:
http://www.biznesistyl.pl/
http://poradnikbudowlany.eu/
http://modnieizdrowo.pl/
http://www.sagier.pl/
Jeżeli wyrazisz zgodę, o którą wyżej prosimy, administratorami Twoich danych osobowych będą także nasi Zaufani Partnerzy. Listę Zaufanych Partnerów możesz sprawdzić w każdym momencie na stronie naszej polityki prywatności i tam też zmodyfikować lub cofnąć swoje zgody.

Podstawa i cel przetwarzania

Twoje dane przetwarzamy w następujących celach:
• 1. Jeśli zawieramy z Tobą umowę o realizację danej usługi (np. usługi zapewniającej Ci możliwość zapoznania się z jednym z naszych serwisów w oparciu o treść regulaminu tego serwisu), to możemy przetwarzać Twoje dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.
• 2. Zapewnianie bezpieczeństwa usługi (np. sprawdzenie, czy do Twojego konta nie loguje się nieuprawniona osoba), dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszanie naszych usług i dopasowanie ich do potrzeb i wygody użytkowników (np. personalizowanie treści w usługach), jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług (np. jeśli interesujesz się motoryzacją i oglądasz artykuły w biznesistyl.pl lub na innych stronach internetowych, to możemy Ci wyświetlić reklamę dotyczącą artykułu w serwisie biznesistyl.pl/automoto. Takie przetwarzanie danych to realizacja naszych prawnie uzasadnionych interesów.
• 3. Za Twoją zgodą usługi marketingowe dostarczą Ci nasi Zaufani Partnerzy oraz my dla podmiotów trzecich. Aby móc pokazać interesujące Cię reklamy (np. produktu, którego możesz potrzebować) reklamodawcy i ich przedstawiciele chcieliby mieć możliwość przetwarzania Twoich danych związanych z odwiedzanymi przez Ciebie stronami internetowymi. Udzielenie takiej zgody jest dobrowolne, nie musisz jej udzielać, nie pozbawi Cię to dostępu do naszych usług. Masz również możliwość ograniczenia zakresu lub zmiany zgody w dowolnym momencie.

Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania, czyli w przypadku udzielenia zgody do momentu jej cofnięcia, ograniczenia lub innych działań z Twojej strony ograniczających tę zgodę, w przypadku niezbędności danych do wykonania umowy, przez czas jej wykonywania i ewentualnie okres przedawnienia roszczeń z niej (zwykle nie więcej niż 3 lata, a maksymalnie 10 lat), a w przypadku, gdy podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora, do czasu zgłoszenia przez Ciebie skutecznego sprzeciwu.

Przekazywanie danych

Administratorzy danych mogą powierzać Twoje dane podwykonawcom IT, księgowym, agencjom marketingowym etc. Zrobią to jedynie na podstawie umowy o powierzenie przetwarzania danych zobowiązującej taki podmiot do odpowiedniego zabezpieczenia danych i niekorzystania z nich do własnych celów.

Cookies

Na naszych stronach używamy znaczników internetowych takich jak pliki np. cookie lub local storage do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronach, aplikacjach i w Internecie. W ten sposób technologię tę wykorzystują również podmioty z Grupy SAGIER oraz nasi Zaufani Partnerzy, którzy także chcą dopasowywać reklamy do Twoich preferencji. Cookies to dane informatyczne zapisywane w plikach i przechowywane na Twoim urządzeniu końcowym (tj. twój komputer, tablet, smartphone itp.), które przeglądarka wysyła do serwera przy każdorazowym wejściu na stronę z tego urządzenia, podczas gdy odwiedzasz strony w Internecie. Szczegółową informację na temat plików cookie i ich funkcjonowania znajdziesz pod tym linkiem. Pod tym linkiem znajdziesz także informację o tym jak zmienić ustawienia przeglądarki, aby ograniczyć lub wyłączyć funkcjonowanie plików cookies itp. oraz jak usunąć takie pliki z Twojego urządzenia.

Twoje uprawnienia

Przysługują Ci następujące uprawnienia wobec Twoich danych i ich przetwarzania przez nas, inne podmioty z Grupy SAGIER i Zaufanych Partnerów:
1. Jeśli udzieliłeś zgody na przetwarzanie danych możesz ją w każdej chwili wycofać (cofnięcie zgody oczywiście nie uchyli zgodności z prawem przetwarzania już dokonanego na jej podstawie);
2. Masz również prawo żądania dostępu do Twoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do przeniesienia danych, wyrażenia sprzeciwu wobec przetwarzania danych oraz prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego, którym w Polsce jest Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Pod tym adresem znajdziesz dodatkowe informacje dotyczące przetwarzania danych i Twoich uprawnień.