Reklama

Biznes

ML System z Nagrodą Gospodarczą od prezydenta Andrzeja Dudy

Aneta Gieroń
Dodano: 17.11.2016
30134_0K3A7868
Share
Udostępnij
Podkarpacka firma ML System, producent pierwszych na świecie drukowanych ogniw fotowoltaicznych, otrzymała bardzo prestiżowe wyróżnienie – Nagrodę Gospodarczą Prezydenta RP w kategorii Lider Małych i Średnich Przedsiębiorstw. Dawid Cycoń, prezes ML System pamiątkową statuetkę odebrał w czwartkowy wieczór w Centrum Wystawienniczo – Kongresowym w Jasionce w trakcie trwającego tam do piątku międzynarodowego Kongresu 590, w którym udział biorą m.in. prezydent i premier RP oraz ministrowie, parlamentarzyści, przedsiębiorcy i naukowcy.

To już 14. edycja tej nagrody przyznawanej w 6 kategoriach: Lider Małych i Średnich Przedsiębiorstw, Narodowy Sukces, Międzynarodowy Sukces, Odpowiedzialny Biznes, Sturtup pl oraz Badania i Rozwój. W ramach jej przyznawania ponad 100 instytucji  m.in. urzędy marszałkowskie, parki technologiczne, organizacje przedsiębiorców,  uczelnie, jednostki badawcze mogły zgłaszać po jednym kandydacie z każdej kategorii. W tym roku do Kancelarii Prezydenta wpłynęło ponad 200 rekomendacji, spośród których Kapituła Konkursowa pod przewodnictwem prof. Krzysztofa Opolskiego wybrała po trzech nominowanych z każdej kategorii. Ostateczną decyzję, kto zasługuje na zwycięstwo osobiście podjął prezydent RP, Andrzej Duda.
 
I tak w kategorii Lider Małych i Średnich Przedsiębiorstw nominowani byli: ML System, Arka specjalizująca się w instalacjach sanitarnych i systemach grzewczych oraz Nerosoft specjalizujący się w zastosowaniu technik IT z wykorzystaniem sieci neuronowych.
 
W kategorii Narodowy Sukces nominowani byli: Cedrob, lider w produkcji mięsa; 4F – znany producent odzieży sportowej oraz firma Wielton – producent naczep, przyczep, zabudów, chłodni i wywrotek do samochodów ciężarowych. Wielton otrzymał też prestiżową statuetkę.
 
Zwycięzcą w kategorii Międzynarodowy Sukces został WISS Group Wawrzaszek Inżynieria Samochodów Specjalnych. Największy polski producent samochodów specjalnych, który pojazdy służb ratowniczych dostarczał  m.in. do Danii, Estonii, Bułgarii, Rumunii, Czech, Niemiec i na Słowację. Nominowanymi w tej kategorii były też firmy: CCC i Comarch.
 
W kategorii Odpowiedzialny Biznes o statuetkę walczyli: Mesko – producent amunicji, Toruńskie Zakłady Materiałów Opatrunkowych oraz Wiśniowski – producent bram garażowych i przemysłowych. Zwyciężyły Toruńskie Zakłady Materiałów Opatrunkowych.

Firma Zortrax – wiodący producent kompletnego systemu do druku 3D okazała się najlepsza w kategorii Sturtup.pl zwyciężając z  Estimote  – sturtupem zajmującym się beaconami, czyli czujnikami do nawigacji wewnątrz pomieszczeń oraz phenicoptere znanym i cenionym na rynku kosmetycznym.
 
W kategorii Badania i Rozwój wyróżnione zostały: OncoArendi, Prevac oraz Saule Technologies. Zwyciężył OncoArendi.
 
Prezydent RP, Andrzej Duda wręczył też Nagrodę Indywidualną dla osoby wyjątkowej dla polskiej gospodarki i przedsiębiorczości  i otrzymał ją prof. Janusz Filipiak, założyciel Comarchu.
 
 
Nagroda dla prof. Janusza Filipiaka. Fot. Tadeusz Poźniak
 
– Prof. Filipiak dodał swoje talenty jako przedsiębiorca do talentów naukowych.To połączenie tego dorobku, z czerpaniem z młodych talentów, spośród młodych adeptów, poprzez ich wyszukiwanie i dawanie szansy rozwoju, to wielki dorobek profesora dla polskiej nauki i polskiej przedsiębiorczości – mówił prezydent Duda.
 
Prezydent gratulując wszystkim nagrodzonym dziękował im za tak piękną walkę i konkurencję.
 
– Jesteście nie tylko solą tej ziemi, ale też większymi i mniejszymi drzewami, które przynoszą owoce. Nagrodzone firmy są rzeczywiście orłami polskiej przedsiębiorczości i jak na tak młody wiek wzleciały wysoko. Rozwijajcie polską gospodarkę – dziękował i zachęcał prezydent.
 
Nas najbardziej cieszy nagroda dla ML System, firmy która w 2007 roku powstała w garażu w Rzeszowie, a w styczniu 2016 roku wprowadziła się do nowej siedziby w strefie S1-3 Podkarpackiego Parku Naukowo – Technologicznego w Jasionce, gdzie zatrudnia ponad 50 osób. Jej właścicielami jest małżeństwo, Edyta Stanek i Dawid Cycoń, którzy jako pierwsi na świecie wdrożyli do seryjnej produkcji drukowane ogniwa fotowoltaiczne wykorzystywane w budownictwie.
 
Oboje są absolwentami krakowskiej Akademii Górniczo – Hutniczej, na którą zdawali, on z Nowego Sącza, ona z niewielkich Żarczyc Dużych w Świętokrzyskim. Po studiach byli pewni, że chcą budować własny biznes. Dokładnie przeanalizowali czynniki społeczne oraz ekonomiczne i wyszło im, że przyszłą firmę powinni założyć w Rzeszowie, albo we Wrocławiu. W tamtym czasie w Krakowie nie było jeszcze tylu międzynarodowych firm co obecnie i nie bardzo widzieli dla siebie miejsce, gdzie mogliby rozwijać biznesowe i menadżerskie ambicje. To były lata 2005 – 2006 i ostatecznie wybrali Rzeszów. Początki firmy związane były z instalacjami elektrycznymi i systemami zabezpieczeń, a już na starcie swojej działalności pozyskali duże kontrakty  w ramach systemów niskoprądowych  na budowanych w tamtym okresie przejściach granicznych na wschodzie kraju.
 
 
Od lewej: Dawid Cycoń i Edyta Stanek, właściciele ML System i Barbara Kostyra, wiceprezes RARR. Fot. Tadeusz Poźniak
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy