Reklama

Biznes

Kiedy składać wniosek o upadłość spółki kapitałowej

Komentarz AXELO (adwokat Aleksander Krężel)
Dodano: 09.05.2017
32414_2
Share
Udostępnij

Wniosek o upadłość powinien zostać złożony zarówno gdy spółka nie jest w stanie uregulować wszystkich zobowiązań, jak i tylko niektórych z nich.  Zgłoszenie wniosku o ogłoszenie upadłości wiąże się z odpowiedzialnością członków zarządu spółki za zaległości podatkowe. Wielkość zaległości oraz ich wpływ na płynność finansową spółki, nie mają znaczenia dla obowiązku złożenia wniosku o upadłość ciążącego na członku zarządu. Decydującym jest to, że zobowiązania nie są regulowane w terminie. W związku z powyższym niewypłacalność istnieje nie tylko wtedy, gdy dłużnik nie wykonuje wszystkich zobowiązań, ale także wtedy, gdy nie wykonuje niektórych z nich.

Wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 19 kwietnia 2017 r., sygnatura akt: III SA/Wa 790/16.

Komentarz AXELO (adwokat Aleksander Krężel)

Kwestię dotyczą określenia niewypłacalności jak i przesłanek składania wniosku o upadłość reguluje ustawa z dnia 28 lutego 2003 r. Prawo upadłościowe (t.j. Dz. U. z 2016 r. poz. 2171 z późn. zm.).Stosownie do treści art. 11 prawa upadłościowego dłużnik jest niewypłacalny, jeżeli utracił zdolność do wykonywania swoich wymagalnych zobowiązań pieniężnych (ust. 1). Domniemywa się, że dłużnik utracił zdolność do wykonywania swoich wymagalnych zobowiązań pieniężnych, jeżeli opóźnienie w wykonaniu zobowiązań pieniężnych przekracza trzy miesiące (ust. 1a). Dłużnik będący osobą prawną albo jednostką organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej, której odrębna ustawa przyznaje zdolność prawną, jest niewypłacalny także wtedy, gdy jego zobowiązania pieniężne przekraczają wartość jego majątku, a stan ten utrzymuje się przez okres przekraczający dwadzieścia cztery miesiące (ust. 2).

Należy zaznaczyć, że kwestia dotycząca interpretowania tego kiedy możemy mówić o stanie niewypłacalności i składania wniosku o ogłoszenie upadłości (w terminie) jest bardzo często podnoszona w orzecznictwie sądów powszechnych jak i administracyjnych. Rzecz bowiem w tym, że terminowe zgłoszenie wniosku o ogłoszenie upadłości wiąże się z ewentualną odpowiedzialnością członków zarządu spółki za jej zaległości podatkowe, składkowe (na podstawie przepisów ordynacji podatkowej) jak i zaległości stricte cywilnoprawne (na podstawie przepisów kodeksu spółek handlowych).

Sprawa, która była rozpatrywana przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie dotyczyła członka zarządu spółki od którego urząd skarbowy chciał ściągnąć zaległy podatek od towarów i usług(VAT), który pierwotnie miała zapłacić spółka. Członek zarządu kwestionował decyzję o swojej odpowiedzialności argumentując, iż nie zostały spełnione przesłanki, które pozwalałyby obciążyć go długiem spółki. W szczególności podnoszono, że co do zasady zobowiązana spółki były regulowane. Zdarzały się opóźnienia w poszczególnych płatnościach, niemniej jednak – zdaniem członka zarządu – nie oznaczało to, że należało składać wniosek o upadłość spółki.

Jak wskazał WSA w uzasadnieniu, wielkość zaległości oraz ich wpływ na płynność finansową spółki, nie mają znaczenia dla obowiązku złożenia wniosku o upadłość ciążącego na członku zarządu. Decydującym jest to, że zobowiązania nie są regulowane w terminie.W związku z powyższym niewypłacalność istnieje nie tylko wtedy, gdy dłużnik nie wykonuje wszystkich zobowiązań, ale także wtedy, gdy nie wykonuje niektórych z nich.

Powyższy judykat wpisuje się w linię orzeczniczą, która nakazuje rozumienie przesłanek wyłączających odpowiedzialność zarządu spółki za jej długi podatkowe (taką bowiem przesłanką jest bowiem udowodnienie braku winy w niezgłoszeniu wniosku o upadłość) w sposób bardzo restrykcyjny i ograniczony. Członkowie zarządów spółek kapitałowych powinni więc bardzo ostrożnie podchodzić do oceny tego, jaki jest stan kondycji finansowej spółek w której piastują swoją funkcję. Należy mieć bowiem na uwadze, że jeśli w przyszłości okaże się, że spółka nie ma pieniędzy na spłatę swoich zobowiązań publicznoprawnych (podatki, składki ZUS), właściwe organy zgłoszą się do tych członków zarządu o zapłatę powyższych zobowiązań.

Aby szczegółowo omówić poruszone zagadnienia, skontaktuj się z AXELO. www.axelo.pl

Informacje zawarte w niniejszym artykule/komentarzu mają charakter skrótowy i informacyjny. Informacje te nie powinny zastępować szczegółowej analizy poruszanych w nim zagadnień, jak również stanowić podstawy podejmowania decyzji biznesowych lub jakichkolwiek innych czynności prawnych lub faktycznych.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy