Reklama

Biznes

Prawo w lotnictwie podczas konferencji w Rzeszowie

Olga Golonka
Dodano: 12.04.2013
3292_IMG_0364
Share
Udostępnij
Czy prawo nadąża za lotnictwem? Na pytanie zadane przez Piotra Ołowskiego, prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego,  próbowali znaleźć odpowiedź uczestnicy ogólnopolskiej konferencji „Aktualne problemy prawa lotniczego”, która odbyła się w dniach 
11-12 kwietnia w Rzeszowie.
 
Organizatorami przedsięwzięcia, które zgromadziło liczne grono teoretyków prawa lotniczego, przedstawicieli firm z branży lotniczej skupionych w Stowarzyszeniu Dolina Lotnicza, instytucji państwowych i samorządowych, linii lotniczych oraz środowiska akademickiego, było Europejskie Stowarzyszenie Studentów Prawa ELSA Rzeszów oraz Europejskie Stowarzyszenie Studentów Lotnictwa EUROAVIA Rzeszów.
 
Podczas dwóch dni obrad toczyły się liczne dyskusje na temat kształtu ustawodawstwa tak polskiego, jak  i międzynarodowego, które mają szanse przyczynić się do wzrostu bezpieczeństwa w lotnictwie oraz podniesienia świadomości pasażerów w kontekście posiadanych przez nich praw. 
 
– Bardziej świadomy konsument, czy pasażer jest bardziej wymagający i z większością sytuacji może sam sobie poradzić – powiedział w wywiadzie dla TVP Rzeszów, Jarosław Nowicki, prezes Stowarzyszenia Praw Pasażerów „Przyjazne latanie”. Stowarzyszenie powstało dwa miesiące temu i jest pierwszą tego typu organizacją w Polsce, a z jej bezpłatnej pomocy można skorzystać przez Internet.
 
Dynamika rozwoju poparta współpracą
 
Panel poświęcony globalizacji przemysłu lotniczego udowodnił, jak dynamicznie rozwija się obecnie branża lotnicza. Największym wyzwaniem ustawodawcy jest więc dotrzymanie kroku zachodzącym zmianą. W najbliższych latach szczególnie dynamicznie będą rozwijać się tanie linie lotnicze, które jak przewidują eksperci, w niedługim okresie czasu zaczną wprowadzać loty dalekobieżne, aby zwiększyć swoją ekspansję i wykorzystać rosnące zainteresowanie ich usługami. 
 
Konferencja miała również istotne znaczenie z punktu widzenia współpracy rzeszowskich uczelni, nie tylko na poziomie władz, ale przede wszystkim studentów, którzy dostrzegając ogromne możliwości, jakie niesie ze sobą rozwój przemysłu lotniczego, szczególnie w Polsce południowo-wschodniej, wspólnie podjęli się wyzwania organizacji Konferencji, która swoją tematyką dotyka niezwykle ważnego obszaru związanego z rozwojem i funkcjonowaniem kluczowego dla Podkarpacia przemysłu lotniczego.
 
Przez dwa dni Rzeszów, ośrodek o bogatej lotniczej tradycji był istotnym forum wymiany opinii pomiędzy różnymi środowiskami, które powinny wzajemnie się uzupełniać, gwarantując tym samym wysoką jakość świadczonych usług oraz produktów wprowadzanych na rynek. 

Potrzebę tej współpracy w szczególny sposób dostrzega klaster Dolina Lotnicza, drugi co do wielkości na świecie klaster przemysłowy, który nie tylko angażuje się w rozmaite inicjatywy, takie jak wspomniana konferencja, lecz również jest inicjatorem licznych działań, zmierzających do utrzymania wysokiej dynamiki rozwoju przemysłu lotniczego, tak pod kątem technicznym jak również prawnym.
 

Partner Strategiczny Konferencji: WSK "PZL-Rzeszów" S.A.
Partnerzy: Uniwersytet Rzeszowski, Politechnika Rzeszowska, Stowarzyszenie Konsumentów Libertas, Airlaw.pl, Starostwo Powiatowe w Rzeszowie
Patroni Konorowi: Piotr Ołowski – Prezes Urzędu lotnictwa Cywilnego, Irena Lipowicz – Rzecznik Praw Obywatelskich, Małgorzata Chomycz-Śmigielska – Wojewoda Podkarpacki, Mirosław Karapyta – Marszałek Województwa Podkarpackiego, Józef Jodłowski – Starosta Rzeszowski, Tadeusz Ferenc Prezydent Miasta Rzeszowa, JM prof. dr hab. Aleksander Bobko – Rektor Uuniwersytetu Rzeszowskiego, JM prof. dr hab. inż. Marek Orkisz – Rektor Politechniki Rzeszowskiej
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy