Reklama

Bez niespodzianek. Władysław Ortyl ponownie marszałkiem województwa

A A A
Aneta Gieroń

Dodano: 19-11-2018

Władysław Ortyl i Krystyna Wróblewska. Fot. Michał Mielniczuk/Samorząd Województwa Podkarpackiego

Władysław Ortyl i Krystyna Wróblewska. Fot. Michał Mielniczuk/Samorząd Województwa Podkarpackiego

Po tym, jak w czwartek wyciekła informacja, kogo Komitet Polityczny PiS zarekomendował na marszałka, przewodniczącego sejmiku oraz członków zarządu, na poniedziałkowej, pierwszej sesji Sejmiku Województwa Podkarpackiego VI kadencji, na polityczną niespodziankę szans nie było. Nowym marszałkiem województwa został Władysław Ortyl. W fotelu przewodniczącego sejmiku zasiadł Jerzy Borcz, zaś wiceprzewodniczącymi zostali: Jerzy Cypryś, Czesław Łączak oraz Teresa Pamuła. W zarządzie województwa znaleźli się: Ewa Draus i Piotr Pilch jako wicemarszałkowie oraz Maria Kurowska i Stanisław Kruczek, którzy zostali członkami zarządu. Jednocześnie byli to jedyni kandydaci na wszystkie wspomniane stanowiska.
 
Tym samym Władysław Ortyl  już po raz trzeci został wybrany na marszałka województwa. Po raz pierwszy w 2013 roku, kiedy PiS przejął władzę w samorządzie na Podkarpaciu, w 2014 roku po wygranych wyborach samorządowych i w 2018 roku po tym, jak uzyskał najlepszy wynik wyborczy zdobywając ponad 38 tys. głosów. Tym razem, po nowelizacji ordynacji wyborczej, rozpoczął najdłuższą, bo 5 letnią kadencję w fotelu marszałka.
 
Piotr Pilch, przewodniczący klubu radnych PiS w sejmiku, zgłaszając kandydaturę Ortyla na marszałka mówił: Najlepszy z możliwych kandydatów. Najlepszy z nas.

W tajnym głosowaniu, w którym udział wzięło 30 spośród 33 radnych, kandydaturę marszałka poprało 25 osób, jedna była przeciw, 4 radnych wstrzymało się od głosu. I raczej trudno było się spodziewać innego wyniku w sejmiku, gdzie 25 mandatów ma klub PiS, 5 Koalicja Obywatelska i 3 Polskie Stronnictwo Ludowe.

Jeśli można mówić o jakimś niespodziankach podczas poniedziałkowej sesji, to nie zgłaszanie kandydatów na wiceprzewodniczących sejmiku przez opozycję.
 
- Nie mieliśmy najmniejszych szans w głosowaniach. Wszyscy znają skład sejmiku. Z PiS-u nikt nie pyta nas o zdanie, nikt się z nami nie liczy – przyznał Antoni Pikul, radny Koalicji Obywatelskiej.
 
Przewodniczącym klubu radnych KO został Piotr Tomański, ale w poniedziałek w ogóle nie było go na sesji, podobnie jak i innej radnej koalicji, Danuty Stępień. Jan Tarapata został szefem klubu radnych Polskiego Stronnictwa Ludowego.
 
Reklama
Nowym przewodniczącym sejmiku wybrany został Jerzy Borcz. W głosowaniu udział wzięło 31 radnych. Jego kandydaturę poparło 25 radnych, 4 było przeciwnych, 2 wstrzymało się od głosu, jeden głos był nieważny. Borcz, który w fotelu marszałka zastąpił Jerzego Cyprysia ( zdobył prawie 30 tys. głosów), w ostatnich wyborach samorządowych uzyskał nieco ponad 18 tys. głosów i ma całkiem długą historię polityczną. W przeszłości należał do Konfederacji Polski Niepodległej, AWS-u, Partii Centrum, Platformy Obywatelskiej, a w 2014 roku przeszedł do Prawa i Sprawiedliwości. Od 2015 roku jest dyrektorem rzeszowskiej Agencji Nieruchomości Rolnych, która została przekształcona w oddział Krajowego Ośrodka Wparcia Rolnictwa.
 
Do nowego zarządu weszli: Jerzy Pilch, który był członkiem zarządu, a został wicemarszałkiem województwa. W przeszłości wicewojewoda podkarpacki oraz były dyrektor Podkarpackiego Centrum Kształcenia Nauczycieli. Wicemarszałkiem została też Ewa Draus, była wojewoda podkarpacka, była dyrektorka Wojewódzkiego Urzędu Pracy, prywatnie siostra prof. Jana Drausa, członka Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej. Ewa Draus zastąpiła na stanowisku Bogdana Romaniuka, który pozostał w sejmiku jako radny PiS.
 
Na członków zarządu wybrani zostali: Maria Kurowska, dotychczasowa wicemarszałek oraz Stanisław Kruczek, który w poprzedniej i obecnej kadencji pełni funkcję członka zarządu.

- Zmiany w zarządzie nie wynikają ze złej oceny tego zarządu, wręcz przeciwnie – przekonywał Piotr Pilch. – Pewne zmiany wynikają z otwartości na płeć piękną, chcemy, by udział kobiet w polityce był większy.
 
- Nasze działania na pewno będą kontynuacją dotychczasowej polityki – zapowiedział marszałek Ortyl. – Najważniejsze obszary, którymi będziemy się zajmowali to: zdrowie, środowisko, infrastruktura, rozwój gospodarczy i społeczny, przedsiębiorczość oraz turystyka.
 
Marszałek pytany o komentarz do odejścia z eksponowanych stanowisk Bogdana Romaniuka i Jerzego Cyprysia, przypomniał, że czasami potrzebne są nowe impulsy, nabywanie nowych doświadczeń przez nowe osoby.

-  Zarówno były wicemarszałek oraz przewodniczący sejmiku na pewno zostaną wykorzystani na innych stanowiskach, tym bardziej, że już za moment będą kolejne kampanie wyborcze m. in. do Parlamentu Europejskiego oraz do Sejmu i Senatu w – dodał Władysław Ortyl.

- Będę miał teraz odrobinę więcej czasu na odpoczynek  - mówił Jerzy Cypryś.
 
- Jestem radnym. Co będę  jeszcze robił, na razie nie wiem. Najważniejsze, że mam dwie zdrowe ręce i chce mi się pracować – stwierdził Bogdan Romaniuk.
 
Nieoficjalnie polityce PiS przyznają, że obecny skład zarządu oraz przewodniczący sejmiku województwa, na pewno nie są najłatwiejszą układanką personalną dla obecnego marszałka województwa. Nie jest tajemnicą, że zarówno Jerzy Cypryś oraz Bogdan Romaniuk, jedni z najbliższych współpracowników marszałka Ortyla, zostali właśnie zastąpieni przez osoby, którym blisko, ale do Marka Kuchcińskiego, marszałka Sejmu RP.

KOMENTARZE

Miliony euro na infrastrukturę kolejową

- Mam dobre wiadomości dla mieszkańców naszego województwa. Będą...

Marszałek za powtórzeniem przetargu na budowę CWK w Jasionce

- Uważam, że dojdzie do powtórzenia przetargu, na bazie tej kwoty go nie rozstrzygniemy ? stwierdził marszałek województwa Władysław Ortyl podczas wtorkowej konferencji...

Bruksela odblokuje pieniądze dla Podkarpacia jeszcze w tym roku?

Szybkie przywrócenie certyfikacji projektów dla Podkarpacia to wspólny cel Komisji Europejskiej i władz województwa podkarpackiego ? podkreślił Patrick Amblard, dyrektor...

zobacz więcej
Reklama

Gmina Cisna ruszyła na wybory i wygrała wóz strażacki

W najmniejszej podkarpackiej gminie frekwencja...

Dwóch mężczyzn spadło z wieżowca w Rzeszowie. Nie żyją

W piątek, 3 lipca br. przy ul. Bałtyckiej w Rzeszowie, dwóch mężczyzn spadło z rusztowania nowo wybudowanego wieżowca. Zginęli na miejscu. Policjanci, pod nadzorem prokuratora...

Grażyna Bochenek przywrócona do pracy w Polskim Radiu Rzeszów

W środę przed Sądem Rejonowym w Rzeszowie zapadał wyrok przywracający do pracy Grażynę Bochenek, dziennikarkę Polskiego Radia Rzeszów. Wyrok jest nieprawomocny, a każda...

Powiat szuka pieniędzy na budowę łącznika z gminy Boguchwała do S19

Ponad miesiąc temu, 8 maja br., otwarto koperty z ofertami w przetargu na I etap budowy łącznika drogi ekspresowej S19 do drogi krajowej nr 19, który...

Reklama

Tysiące podkarpackich firm ruszą po granty. 12 sierpnia startuje nabór w RARR

To ma być bezzwrotna pomoc. Jednoosobowa firma może otrzymać ok. 23 tys. zł gotówki, a jedynym warunkiem jest spadek obrotów o 50 proc...

Kiedy można wystawić fakturę uproszczoną

Faktury i paragony to najpopularniejsze dokumenty księgujące sprzedaż oraz zakup. O ile jednak w przypadku paragonów nie ma różnych wariantów, to jeżeli chodzi o faktury, sprawa jest bardziej skomplikowana...

Życie w czasach zarazy. Leszek Waliszewski, prezes FA Krosno. Automotive

Obecny kryzys gospodarczy przypomniał mi o kryzysie z 2008 roku, ale – paradoksalnie – jako firma jesteśmy do niego dużo lepiej przygotowani i mogliśmy...

#CzasNaPodkarpackie - przyjedź lub przyleć do nas! Z Rzeszowa loty do Szczecina

Nawet 30 proc. zniżki na bilety wstępu do muzeów, zamków i innych obiektów turystycznych na Podkarpaciu otrzymają podróżni, którzy...

Podmiejska Kolej Aglomeracyjna. Szybciej w 2022 roku

Ponad pół miliarda zł na Podmiejską Kolej Aglomeracyjną - inwestycję, dzięki której podróżowanie koleją pomiędzy Przeworskiem a Dębicą i Strzyżowem a Kolbuszową ma być szybsze i wygodniejsze...

zobacz więcej

POLECANE

Money.pl - Kliknij po więcej
Giełda
GPW 2020-08-06 17:58
WIG Informujemy, iż w związku ze zmianami zasad dystrybucji danych GPW wprowadzonymi 1 stycznia 2018 r. notowania dostępne są bezpośrednio na stronie money.pl
WIG20
mWIG40
sWIG80
Wspierane przez Money.pl
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
Kursy walut
NBP 2020-08-06
USD 3,7240 +0,26%
EUR 4,4101 +0,28%
CHF 4,0996 +0,46%
GBP 4,9009 +0,71%
Wspierane przez Money.pl
Money.pl - Kliknij po więcej
Surowce - notowania online
Nazwa Jednostka Wartość [USD] Zmiana Ostatnia zmiana
 Złoto uncja 2054,20 +0,69% [17:36]
 Ropa brent baryłka 45,25 -0,20% [17:36]
 Pallad uncja 2250,85 +0,90% [17:36]
 Platyna uncja 996,65 +0,32% [17:36]
 Srebro uncja 28,10 +3,77% [17:36]
Wspierane przez Money.pl
RZESZÓW WEATHER
Reklama

NASI PARTNERZY

zamknij

Szanowny Czytelniku !

Zanim klikniesz „Zgadzam się” lub zamkniesz to okno, prosimy o przeczytanie tej informacji. Prosimy w niej o Twoją dobrowolną zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez naszych partnerów biznesowych oraz przekazujemy informacje o tzw. cookies i o przetwarzaniu przez nas Twoich danych osobowych. Klikając „Zgadzam się” lub zamykając okno, zgadzasz się na poniższe. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres.

Zgoda

Jeśli chcesz zgodzić się na przetwarzanie przez Zaufanych Partnerów Grupy SAGIER Twoich danych osobowych, które udostępniasz w historii przeglądania stron i aplikacji internetowych, w celach marketingowych (obejmujących zautomatyzowaną analizę Twojej aktywności na stronach internetowych i w aplikacjach w celu ustalenia Twoich potencjalnych zainteresowań dla dostosowania reklamy i oferty) w tym na umieszczanie znaczników internetowych (cookies itp.) na Twoich urządzeniach i odczytywanie takich znaczników, kliknij przycisk „Przejdź do serwisu” lub zamknij to okno.
Jeśli nie chcesz wyrazić zgody, kliknij „Nie teraz”. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz edytować zakres zgody, w tym wycofać ją całkowicie, przechodząc na naszą stronę polityki prywatności. Powyższa zgoda dotyczy przetwarzania Twoich danych osobowych w celach marketingowych Zaufanych Partnerów. Zaufani Partnerzy to firmy z obszaru e-commerce i reklamodawcy oraz działające w ich imieniu domy mediowe i podobne organizacje, z którymi Grupa SAGIER współpracuje.
Podmioty z Grupy SAGIER w ramach udostępnianych przez siebie usług internetowych przetwarzają Twoje dane we własnych celach marketingowych w oparciu o prawnie uzasadniony, wspólny interes podmiotów Grupy SAGIER. Przetwarzanie takie nie wymaga dodatkowej zgody z Twojej strony, ale możesz mu się w każdej chwili sprzeciwić. O ile nie zdecydujesz inaczej, dokonując stosownych zmian ustawień w Twojej przeglądarce, podmioty z Grupy SAGIER będą również instalować na Twoich urządzeniach pliki cookies i podobne oraz odczytywać informacje z takich plików. Bliższe informacje o cookies znajdziesz w akapicie „Cookies” pod koniec tej informacji.

Administrator danych osobowych

Administratorami Twoich danych są podmioty z Grupy SAGIER czyli podmioty z grupy kapitałowej SAGIER, w której skład wchodzą Sagier Sp. z o.o. ul. Mieszka I 48/50, 35-303 Rzeszów oraz Podmioty Zależne. Ponadto, w świetle obowiązującego prawa, administratorami Twoich danych w ramach poszczególnych Usług mogą być również Zaufani Partnerzy, w tym klienci.
PODMIOTY ZALEŻNE:
http://www.biznesistyl.pl/
http://poradnikbudowlany.eu/
http://modnieizdrowo.pl/
http://www.sagier.pl/
Jeżeli wyrazisz zgodę, o którą wyżej prosimy, administratorami Twoich danych osobowych będą także nasi Zaufani Partnerzy. Listę Zaufanych Partnerów możesz sprawdzić w każdym momencie na stronie naszej polityki prywatności i tam też zmodyfikować lub cofnąć swoje zgody.

Podstawa i cel przetwarzania

Twoje dane przetwarzamy w następujących celach:
• 1. Jeśli zawieramy z Tobą umowę o realizację danej usługi (np. usługi zapewniającej Ci możliwość zapoznania się z jednym z naszych serwisów w oparciu o treść regulaminu tego serwisu), to możemy przetwarzać Twoje dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.
• 2. Zapewnianie bezpieczeństwa usługi (np. sprawdzenie, czy do Twojego konta nie loguje się nieuprawniona osoba), dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszanie naszych usług i dopasowanie ich do potrzeb i wygody użytkowników (np. personalizowanie treści w usługach), jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług (np. jeśli interesujesz się motoryzacją i oglądasz artykuły w biznesistyl.pl lub na innych stronach internetowych, to możemy Ci wyświetlić reklamę dotyczącą artykułu w serwisie biznesistyl.pl/automoto. Takie przetwarzanie danych to realizacja naszych prawnie uzasadnionych interesów.
• 3. Za Twoją zgodą usługi marketingowe dostarczą Ci nasi Zaufani Partnerzy oraz my dla podmiotów trzecich. Aby móc pokazać interesujące Cię reklamy (np. produktu, którego możesz potrzebować) reklamodawcy i ich przedstawiciele chcieliby mieć możliwość przetwarzania Twoich danych związanych z odwiedzanymi przez Ciebie stronami internetowymi. Udzielenie takiej zgody jest dobrowolne, nie musisz jej udzielać, nie pozbawi Cię to dostępu do naszych usług. Masz również możliwość ograniczenia zakresu lub zmiany zgody w dowolnym momencie.

Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania, czyli w przypadku udzielenia zgody do momentu jej cofnięcia, ograniczenia lub innych działań z Twojej strony ograniczających tę zgodę, w przypadku niezbędności danych do wykonania umowy, przez czas jej wykonywania i ewentualnie okres przedawnienia roszczeń z niej (zwykle nie więcej niż 3 lata, a maksymalnie 10 lat), a w przypadku, gdy podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora, do czasu zgłoszenia przez Ciebie skutecznego sprzeciwu.

Przekazywanie danych

Administratorzy danych mogą powierzać Twoje dane podwykonawcom IT, księgowym, agencjom marketingowym etc. Zrobią to jedynie na podstawie umowy o powierzenie przetwarzania danych zobowiązującej taki podmiot do odpowiedniego zabezpieczenia danych i niekorzystania z nich do własnych celów.

Cookies

Na naszych stronach używamy znaczników internetowych takich jak pliki np. cookie lub local storage do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronach, aplikacjach i w Internecie. W ten sposób technologię tę wykorzystują również podmioty z Grupy SAGIER oraz nasi Zaufani Partnerzy, którzy także chcą dopasowywać reklamy do Twoich preferencji. Cookies to dane informatyczne zapisywane w plikach i przechowywane na Twoim urządzeniu końcowym (tj. twój komputer, tablet, smartphone itp.), które przeglądarka wysyła do serwera przy każdorazowym wejściu na stronę z tego urządzenia, podczas gdy odwiedzasz strony w Internecie. Szczegółową informację na temat plików cookie i ich funkcjonowania znajdziesz pod tym linkiem. Pod tym linkiem znajdziesz także informację o tym jak zmienić ustawienia przeglądarki, aby ograniczyć lub wyłączyć funkcjonowanie plików cookies itp. oraz jak usunąć takie pliki z Twojego urządzenia.

Twoje uprawnienia

Przysługują Ci następujące uprawnienia wobec Twoich danych i ich przetwarzania przez nas, inne podmioty z Grupy SAGIER i Zaufanych Partnerów:
1. Jeśli udzieliłeś zgody na przetwarzanie danych możesz ją w każdej chwili wycofać (cofnięcie zgody oczywiście nie uchyli zgodności z prawem przetwarzania już dokonanego na jej podstawie);
2. Masz również prawo żądania dostępu do Twoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do przeniesienia danych, wyrażenia sprzeciwu wobec przetwarzania danych oraz prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego, którym w Polsce jest Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Pod tym adresem znajdziesz dodatkowe informacje dotyczące przetwarzania danych i Twoich uprawnień.