Reklama

Biznes

Głogów Młp. dwa razy większy i bliżej Rzeszowa? Chce włączyć 5 sołectw

Alina Bosak
Dodano: 06.02.2019
44255_glogow
Share
Udostępnij
Rada Miasta Głogowa Młp. podjęła uchwałę o przeprowadzeniu konsultacji społecznych w sprawie poszerzenia miasta o 5 sołectw. Jeśli mieszkańcy będą „za”, już 1 stycznia 2020 roku miasto urośnie niemal dwukrotnie. Od Rzeszowa będą je oddzielać już tylko Rudna Wielka i Pogwizdów Nowy. Czy kiedyś granice obu miast spotkają się? Niewykluczone.
 
W granice miasta miałyby zostać włączone takie miejscowości jak: Zabajka, Wola Cicha, Lipie, Rogoźnica i Rudna Mała. 
  
– Tereny tych sołectw są już zurbanizowane, czyli w większości znajdują się osiedla mieszkaniowe, domy jednorodzinne albo zakłady pracy. W takich miejscowościach jak Rudna Mała pola uprawne stały się po scaleniu działkami budowlanymi – mówi Paweł Baj, burmistrz Głogowa Małopolskiego. – To wpłynęło na decyzję, by podjąć starania o poszerzenie granic miasta. 
 
Jeszcze w lutym w każdym sołectwie zostaną przeprowadzone konsultacje z mieszkańcami na zebraniach wiejskich. Do 31 marca samorząd ma czas na złożenie wniosku o włączenie sołectw do miasta. Zostanie on skierowany do ministra spraw wewnętrznych i administracji za pośrednictwem wojewody. Jeśli wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie, Głogów Młp. od 1 stycznia 2020 roku będzie miastem niemal dwukrotnie większym. 
 
Głogów Młp. liczy obecnie niespełna 7 tys. mieszkańców. Po poszerzeniu granic ta liczba wzrosłaby do ok. 12 tys. osób. Cała gmina liczy 12 sołectw, więc poza miastem zostałoby jeszcze 7. 
 
Uchwała radnych Głogowa Młp. nie objęła Rudnej Wielkiej i Pogwizdowa Nowego, które graniczą z Rzeszowem i również są silnie zurbanizowane. – Nie objęliśmy uchwałą Pogwizdowa Nowego, ponieważ obecnie Rzeszów prowadzi konsultacje w sprawie włączenia tego sołectwa w swoje granice. Ale to nie znaczy, że rada w przyszłym roku nie rozpoczniemy procedury, obejmujące włączenie do Głogowa także tej miejscowości. Dążymy do tego, że niedługo miasto będzie graniczyć z miastem – mówi Paweł Baj. 
 
Dla mieszkańców Zabajki, Woli Cichej, Lipia, Rogoźnicy i Rudnej Małej zmiana granic oznaczać będzie, że staną się mieszkańcami osiedli o takich właśnie nazwach, radę sołecka zastąpi rada osiedla, a sołtysa – przewodniczący rady osiedla. – W całej gminie mamy te same stawki podatków, opłat, a koszty związane ze zmianą adresu weźmiemy na siebie – mówi burmistrz Paweł Baj. – Dużą korzyść odczują właściciele gruntów III klasy. W granicach miasta nie trzeba ich wyłączać z produkcji rolnej, aby wybudować na takiej działce dom. W każdym sołectwie wprowadzimy budżet obywatelski. Do tej pory miejscowości, które są wsiami, dostawały fundusz sołecki Wynosił on ok. 30 tys. zł. Budżet obywatelski dla osiedla to nawet 100 tys. zł.
 
Paweł Baj nie ukrywa, że poszerzenie granic Głogowa Młp. zablokuje utratę kolejnych sołectw na rzecz Rzeszowa. – Polityka prezydenta Rzeszowa jest dla bardzo nas niekorzystna. Nie chce się godzić na rekompensaty za majątek utracony przez pomniejszone gminy. A realizując unijne inwestycje musimy zaciągać kredyty na wkład własny. To za dłużenie jest rozkładane na liczbę mieszkańców. Kiedy mieszkańców ubywa, obciążenie dla pozostałych wzrasta. Dlatego z naszego punktu widzenia rekompensaty są uczciwe – mówi burmistrz Głogowa Młp. Jego zdaniem, mieszkańcy gminy zagłosują przeciwko włączeniu Pogwizdowa Nowego w granice Rzeszowa. 
      
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy