Reklama

Biznes

Dzwon Niepodległości na stałe przeniesiony na Plac Farny

Natalia Chrapek
Dodano: 12.03.2019
44829_c
Share
Udostępnij
Waży ponad tonę, znajduje się na nim Godło Polski, Herb Województwa oraz tekst „Roty” Marii Konopnickiej. Rzeszowski Dzwon Niepodległości ma przypominać mieszkańcom miasta o setnej rocznicy odzyskania Niepodległości. 11 Listopada 2018 roku po raz pierwszy zabrzmiał na Placu Farnym. Po uroczystościach został przeniesiony przed budynek Podkarpackiego Urzędu Marszałkowskiego. Kilka dni temu znów powrócił na Plac Farny, tuż przy pomniku płk. Leopolda Lisa-Kuli. Zostanie tam na stałe, ale w nieco zmienionej formie. 

Nową lokację dzwonu zaakceptowały zarówno władze samorządu województwa podkarpackiego, jak i prezydent Rzeszowa.  
 
Teraz dzwon znajduje się w pobliżu pomnika rzeszowskiego bohatera. Wszystko wskazuje na to, że zostanie tam na stałe. Póki co, obiekt nie jest w żaden sposób zabezpieczony, ochrania go jedynie miejski monitoring. 
 
– Docelowo  dzwon będzie miał zupełnie inny postument. Z pewnością będzie wyższy, dzięki czemu stanie się jeszcze bardziej okazały i widoczny. Może umieści się go w bramie, albo osłoni jakimś łukiem. Obiekt w nowej odsłonie powinien być gotowy na tegoroczne obchody odzyskania Niepodległości. Obecna forma dzwonu jest tymczasowym rozwiązaniem – mówi Tomasz Leyko, rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego.
 
 
Fot. Natalia Chrapek
 
Prace związane z powstaniem konstrukcji zabezpieczającej Dzwon Niepodległości ruszą już wkrótce. Odpowiada za nie Ratusz. Wiosną, najprawdopodobniej w kwietniu, miasto ogłosi przetarg na projekt cokołu.  
 
– Studenci z Wydziału Architektury Politechniki Rzeszowskiej opracowują koncepcję cokołu dla Dzwonu Niepodległości. Jak tylko będzie gotowa, na jej podstawie, ogłosimy przetarg na projekt inwestycji. Chcemy mieć duży wybór, by wybrać najlepsze i najciekawsze rozwiązanie – mówi Maciej Chłodnicki, rzecznik prezydenta Rzeszowa.  
 
Dzwon Niepodległości waży ponad tonę. Znajduje się na nim Godło Polski, Herb Województwa oraz tekst „Roty” Marii Konopnickiej. Został odlany w istniejącej od 1808 roku pracowni ludwisarskiej Jana Felczyńskiego w Przemyślu. Formę przygotowywano z mieszanki gliny, końskich odchodów oraz domieszki łoju. Litery, ornamenty i wizerunki zrobiono z wosku i przyklejono do formy masłem. Sam materiał odlewniczy to mieszanka brązu, cyny oraz miedzi.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy