Reklama

Biznes

Nagroda im. Ignacego Łukasiewicza dla ministra energii i klimatu Danii

Opracowanie Alina Bosak
Dodano: 02.04.2019
45202_baltic
Share
Udostępnij
Za projekt dywersyfikacji dostaw gazu ziemnego do Europy, który przeciwdziała monopolowi Rosji, minister energii i klimatu Królestwa Danii – Lars Chr. Lilleholt – otrzymał w poniedziałek w Rzeszowie – Nagrodę im. Ignacego Łukasiewicza w kategorii bezpieczeństwo energetyczne. Nagrodę wręczył rektor Politechniki Rzeszowskiej – prof. Tadeusz Markowski podczas otwarcia IV Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej „Bezpieczeństwo energetyczne – filary i perspektywa rozwoju”.
 
W imieniu duńskiego ministra nagrodę odebrał Thomas Rizk, minister radca, regionalny koordynator ds. handlowych na Europę Środkową i Wschodnią. Nagrodę im. Ignacego Łukasiewicza przyznano po raz drugi. W ubiegłym roku nagrodę otrzymał Piotr Naimski, sekretarz stanu w KPRM, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej – również za projekt Baltic Pipe. Dla Polski to projekt o znaczeniu strategicznym, ponieważ z pomocą duńskiego i norweskiego systemu przesyłowego ma połączyć nasze państwo ze złożami gazu ziemnego na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. Tym samym zmniejszy zależność Polski od dostaw tego surowca z Rosji.
 
Pierwsza rura ma być zatopiona w Bałtyku w 2020 roku. Jak powiedział w Rzeszowie minister, projekt jest realizowany bez żadnych opóźnień. 

IV Ogólnopolska Konferencja Naukowa Bezpieczeństwo energetyczne – filary i perspektywa rozwoju trwa od 1 do 2 kwietnia w Rzeszowie. Uczestniczy w niej ponad 150 prelegentów z kraju i zagranicy – naukowcy oraz przedstawiciele największych polskich firm energetycznych. Dwudniowe wydarzenie zorganizowała Katedra Ekonomii Wydziału Zarządzania Politechniki Rzeszowskiej oraz Instytut Polityki Energetycznej im. Ignacego Łukasiewicza. 

 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy