Reklama

Biznes

Prezydent, amerykańscy generałowie i podkarpacki biznes na Kongresie 590

Alina Bosak
Dodano: 03.10.2019
47248_prezy
Share
Udostępnij
Prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki otwierają listę prelegentów czwartej edycji  Kongresu 590, która 7 i 8 października uczyni Podkarpacie centrum wymiany myśli, poglądów i debat o prognozach dotyczących gospodarki Polski i świata. Będzie też mowa o wynalazkach, nowym modelu przywództwa, jak i o… sukcesach polskiej siatkówki. W Jasionce koło Rzeszowa spotkają się przedstawiciele biznesu, świata polityki i nauki. Nie zabraknie wśród nich byłego doradcy prezydenta Trumpa i mistrzyni olimpijskiej z Londynu. Na liście prelegentów jest wielu biznesmenów z Podkarpacia. Organizatorzy spodziewają się ponad 6 tysięcy gości, w tym kilkuset dziennikarzy. Hotele w okolicy pękają w szwach.   
 
Kongres 590 to najważniejsze wydarzenie wydarzenie gospodarcze, jakie odbywa się na Podkarpaciu. Od pierwszej edycji w 2016 roku patronuje mu Prezydent RP, a wśród gości są znani politycy, przedsiębiorcy, naukowcy i eksperci. W tym roku datę Kongresu korygowano o kilka dni ze względu na szczyt Grupy Wyszehradzkiej, w którym prezydent również planuje uczestniczyć. Dzięki zmianie daty nie zabraknie go także w Jasionce.
 
W tym roku uczestnicy wezmą udział w ponad 100 panelach, które zostaną podzielone na dziewięć bloków tematycznych. Ich tematyka dotyczy perspektywy globalnej zmiany w obszarze relacji międzynarodowych i nowego paradygmatu współpracy między państwem a biznesem, a także klimatu i energetyki, relacji w świecie nowoczesnego biznesu, a także nowych narzędzi kooperacji naukowców z przedsiębiorcami. Nowym, niekonwencjonalnym formatem spotkań będą od tego roku specjalne fora tematyczne, dotyczące elektromobilności, gamingu czy handlu.
 
Weźmie w nich udział wielu ciekawych gości. Wśród nich będzie m.in. John F. Kelly, generał amerykańskiej armii, który do niedawna piastował funkcję sekretarza bezpieczeństwa krajowego w gabinecie Donalda Trumpa, a później szefa personelu Białego Domu; generał George Close, prezes SPECTRUM Group pomagający tworzyć innowacyjne strategie rozwoju biznesu i stymulować wzrost wartości przedsiębiorstw działających w sektorze publicznym i prywatnym; amerykański kongresmen Tom Reed, angażujący się w walkę o przyjazne dla przedsiębiorców regulacje prawne; Thomas J. Lee, jeden z najciekawszych analityków w Stanach Zjednoczonych, od ponad 20 lat badający makro rynki oraz działający w obszarze equity research; Bent Flyvbjerg, profesor Uniwersytetu w Oxfordzie, autor ponad 10 książek, konsultant globalnych korporacji i banków, który od przeszło ćwierćwiecza komentuje wydarzenia gospodarcze na łamach Wall Street Journal, Financial Times, Economist i wielu innych renomowanych pism, stacji telewizyjnych i rozgłośni naukowych.
 
Wśród prelegentów nie zabraknie przedstawiciele podkarpackiego biznesu. W panelach obok marszałka podkarpackiego Władysława Ortyla wezmą udział: Mariusz Bednarz, prezes Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A.; Dawid Cycoń, prezes ML System; Waldemar Bieniek, prezes WiseGlass; Adam Sikorski, prezes PZL Sędziszów; Marek Sanocki, wiceprezes SPLAST; Jacek Kubrak, prezes Podkarpackiego Centrum Innowacji;  Adam Góral, prezes Asseco Poland; Przemysław Jurczak, prezes FA Krosno; Sebastian Bizoń, dyrektor ds. eksportu w Olimp Labs.
 
Organizatorzy spodziewają się, że liczba uczestników tegorocznego Kongresu 590 pobije ubiegłoroczny rekord, gdy do Jasionki przyjechało ponad 6 tys. osób, a obrady relacjonowało blisko 600 dziennikarzy. 
 
Nowością tegorocznego Kongresu 590 są warsztaty dla przedsiębiorców.  – To unikalna okazja, by wraz z najlepszymi fachowcami szukać rozwiązań konkretnych problemów biznesowych – zapowiada prezes Kongresu 590 Łukasz Oprawski. 
 
Będą zatem warsztaty dotyczące praktycznych aspektów współpracy z Azją, na których będzie można m.in. poznać znaczenie umowy o wolnym handlu zawartej między Unią Europejską a Japonią, czy dowiedzieć się, jak wpłynie zniesienie barier celnych w handlu z takimi państwami jak Wietnam na polskich producentów. – Innym projektem tego typu są warsztaty Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, gdzie eksperci NCBR wyjaśnią, jak rozumieją innowacje, czym w praktyce jest projekt badawczo-rozwojowy a także jakie koszty każdy przedsiębiorca może sfinansować podczas realizacji projektu ze wsparciem Centrum czy jakich błędów unikać składając wniosek o dofinansowanie – dodaje Łukasz Oprawski. – Warsztaty doskonale uzupełniają podstawową ofertę Kongresu, jaką są panele i wystąpienia gości. Liczę, że na stałe pozostaną w agendzie wydarzenia i będziemy je, we współpracy z partnerami, z roku na rok rozwijać.
 
Nowością podczas Kongresu 590 jest także Strefa Debat, podczas której dyskusja będzie toczona z udziałem kilku prelegentów oraz aktywnym udziałem publiczności. Spotkania będą prowadzone przez ekspertów (tzw. moderatorów) specjalizujących się w wybranej tematyce. Ścierane będą różne wizje i poglądy, dzięki którym zostaną wypracowane rozwiązania ułatwiające rozwój polskiej przedsiębiorczości oraz całego kraju. Omawiane będą m.in. wyzwania i zagrożenie związane z branżą budowlaną oraz szanse na podbój rynków zagranicznych przez polskich przedsiębiorców. Co ważne dla Podkarpacia, dużo miejsca zajmą debaty poświęcone Polsce wschodniej – jak mogą ją zmienić inwestycje i jak rozwija się ekosystem startupów.
 
Droga do sukces w biznesie często przypomina dążenie do sukcesu w sporcie. Dlatego podczas Kongresu 590 nie zabraknie debaty o tym, jak sukces polskiej siatkówki powtórzyć w innych dyscyplinach sportowych. Odbędzie się także Forum Polskiego Futbolu, gdzie najważniejsze osoby w polskim sporcie dyskutować będą o kondycji krajowej piłki nożnej. W tej debacie wezmą udział między innymi prezesi Legii Warszawa oraz Lecha Poznań, nie zabraknie także przedstawiciela sponsora Ekstraklasy – PKO Banku Polskiego, który deklaruje wieloletnią obecność w piłce nożnej oraz prezesa Ekstraklasy, Marcina Animuckiego.
 
Nazwa Kongresu 590 pochodzi od prefiksu kodu kreskowego, którym oznaczane są towary wytwarzane bądź dystrybuowane przez polskie przedsiębiorstwa. Odzwierciedla ona cel, jaki stawiają przed sobą organizatorzy wydarzenia – uwolnienie potencjału polskiej gospodarki oraz promocja polskich produktów i usług. 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy