Reklama

Biznes

Kongres 590. Prezydent Andrzej Duda wręczy dziś nagrody gospodarcze

Alina Bosak
Dodano: 07.10.2019
47284_prezydent_2
Share
Udostępnij
We wtorek, 7 października, w G2A Arena Centrum Wystawienniczo-Kongresowym Województwa Podkarpackiego w Jasionce rozpoczęła się czwarta edycja Kongres 590. – Pamiętam jak trzy lata temu pytano mnie, czym jest ta tajemnicza liczba 590, dziś znakomita większość ludzi, podczas zakupów sięga po polskie towary, których kod rozpoczyna się od tych trzech cyfr – stwierdził marszałek podkarpacki Władysław Ortyl, witając na Kongresie prezydenta Andrzeja Dudę. Prezydent mówił o Via Carpatia, pierwszym polskim budżecie bez deficytu i zniesieniu wiz do USA. Wieczorem podczas uroczystej gali wręczy Nagrody Gospodarcze najlepszy polskim firmom. Wśród nominowanych jest Olim Labs spod Dębicy – firma, która zatrudnia 800 pracowników i inwestuje miliony w nowoczesny ośrodek badawczo-rozwojowy.
 
Kongres 590, trwający od wtorku do środy, 7-8 października, ściągnął do Rzeszowa setki przedsiębiorców i polityków, przedstawicieli samorządów i mediów, ekspertów i zagranicznych gości. Pierwszego dnia w wydarzeniu wziął udział Prezydent RP Andrzej Duda, patron honorowy Kongresu, a jutro do Jasionki przyjedzie premier Mateusz Morawiecki. Prezydent pojawił się w G2A Arena tuż po godzinie 12. Odwiedził stoiska przedsiębiorców i wziął udział w uroczystej inauguracji wydarzenia. Po odegraniu Mazurka Dąbrowskiego minutą ciszy uczczono śp. Kornela Morawieckiego. 
 
 
Fot. Podkarpackie.pl
 
– To już czwarte spotkanie tu w Jasionce, którego wyznacznikiem jest liczba 590. Pamiętam jak trzy lata temu pytano mnie, czym jest ta tajemnicza liczba 590, dziś znakomita większość ludzi, podczas zakupów sięga po towary, których kod rozpoczyna się od tych trzech cyfr. To sukces nas wszystkich, ale przede wszystkim prezydenta Andrzeja Dudy i Rządu. Polska gospodarka znalazła sobie właściwe miejsce w świadomości Polaków – stwierdził marszałek podkarpacki Władysław Ortyl, witając na  Kongresie prezydenta. Podkreślił jednocześnie, że każda edycja tego wydarzenia gromadziła coraz większą liczbę gości, przedsiębiorców, polityków i ekspertów. – Świadczy to o tym, że polscy przedsiębiorcy potrzebują płaszczyzny do spotkań, wymiany doświadczeń, spostrzeżeń i dyskusji na temat uregulowań prawnych – dodał marszałek. Mówiąc o Podkarpaciu, zwrócił uwagę gości na najbliższe inwestycje. Przede wszystkim wyczekiwaną Podmiejską Kolej Aglomeracyjną, na którą umowę właśnie podczas Kongresu podpisali wicemarszałek Ewa Draus oraz prezes PKP PLK Ireneusz Merchel. Marszałek wspomniał także o rozpoczynającej się niedługo budowie Podkarpackiego Centrum Nauki, które ma nosić imię Ignacego Łukasiewicza, oraz budowie Via Carpatia w kierunku południowym. Gospodarz województwa podkreślił siłę przemysłu lotniczego w regionie, stwierdził także, że niemal cała Polska i Europa korzysta z oprogramowania, które powstaje na Podkarpaciu. – Zaryzykuje nawet stwierdzenie, że niewielki procent samochodów, jeżdżących po polskich drogach, nie ma części wyprodukowanych przez nasz przemysł motoryzacyjny – dodał. Przy czym warto tu dodać, że tuz po Kongresie 590 w Jasionce odbędzie się Kongres TSLA EXPO poświęcony właśnie branży automtive i transportowi. 
 
– Czwarty wymiar potencjały gospodarczego Podkarpacia to nasze naturalne bogactwo –  Bieszczady, Beskidy, Roztocze – wymienił marszałek. – Liczymy, że w kolejnej perspektywie finansowej UE będzie kontynuowany program Polska Wschodnia. To z tych funduszy wybudowana została właśnie G2A Arena, w której dziś się spotykamy. 
 
 
Fot. Podkarpackie.pl
 
Po przemówieniu marszałka, gości Kongresu 590 powitał prezydent Andrzej Duda: – To jedno z największych wydarzeń o charakterze gospodarczym w naszym kraju, gdzie dyskutujemy o polskiej ekonomii i przyszłości Rzeczpospolitej. O tym, co powinniśmy zrobić, aby Polska rozwijała się jak najlepiej i abyśmy zrealizowali nasz najważniejszy polityczny cel, którym jest podnoszenie poziomu życia zwykłych Polaków – mówił prezydent. Dodał też: – Mam pełną świadomość, że jak ważny jest rozwój polskich firm, które są coraz większe, potężniejsze, mające coraz większe możliwości zatrudniania pracowników. To także polskie firmy, które będą w stanie coraz więcej pracownikom płacić, będą w stanie rozwijać się i w coraz większym stopniu realizować ekspansję na zagraniczne rynki.   
 
Prezydent mówił też o projekcie polskiego budżetu na przyszły rok: – To pierwszy od 1989 roku budżet zrównoważony. Bez przewidywanego deficytu budżetowego. Budżet, który w moim przekonaniu jest budżetem ostrożnym, bo przewiduje 3,5 proc. wzrostu PKB, podczas kiedy teraz mamy ponad 5 proc. Budżet, który przewiduje 2,5-procentową inflację, ale i prawie 430 mld zł wydatków budżetowych. Polska rozwija się bardzo dynamicznie. Widać to tutaj na Podkarpaciu. Rozwijają się także inne regionu Polski. Ale zadanie nie jest zakończone. Jesteśmy cały czas na początku tego zadania. Jeżeli będzie Via Carpatia, Via Baltica, Rail Baltica, firmom będzie coraz łatwiej funkcjonować. 
 
 
Fot. Podkarpackie.pl
 
Prezydent Duda wspominał także o współpracy ze Stanami Zjednoczonymi w obszarze gospodarczym i militarnym, o zniesieniu wiz dla Polaków oraz o programie Trójmorza.
 
Następnie Krzysztof Sobolewski odczytał list od prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego: „Plany mamy ambitne. Chcemy, by za kilkanaście czy 20 lat Polacy mogli cieszyć się taką samą jakością i takim samym poziomem życia, jaki będzie wówczas udziałem dziś najzamożniejszych państw europejskich. Aby to osiągnąć, musimy się szybko rozwijać. Musimy znajdować nisze rozwojowe i wykorzystywać wszystkie nasze szanse na dynamiczny wzrost gospodarczy”, napisał prezes Kaczyński, dziękując  za intelektualny wkład uczestników Kongresu 590 w korzystne rozwiązania dla polskiej gospodarki. 
 
Zaraz po oficjalnym otwarciu na Sali głównej rozpoczął się panel, poświęcony szybkim zmianom makroekonomicznym i geopolitycznym i ich wpływie na kształtowanie się nowego modelu przywództwa firm i państw. 
 
Wieczorem podczas uroczystej gali w G2A Arena Andrzej Duda wręczy Nagrody Gospodarcze Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Wśród nominowanych jest podkarpacka firma Olimp Laboratories i niemal wszyscy spodziewają się, że otrzyma nagrodę. To rodzinna firma farmaceutyczna, produkująca leki, suplementy diety, wyroby medyczne, żywność specjalnego przeznaczenia medycznego, żywność funkcjonalna i odżywki dla sportowców. Powstała 30 lat temu w Nagawczynie pod Dębicą. Początkowo zatrudniała zaledwie kilku pracowników. Obecnie jest ich przeszło 800. W portfolio ma ponad 600 produktów, które eksportuje do połowy wszystkich krajów na świecie, a z każdym rokiem zdobywając nowe rynki. Posiada 5 zagranicznych przedstawicielstw: w Stanach Zjednoczonych, Niemczech, Wielkiej Brytanii Hiszpanii oraz Włoszech. 
 
 
We wtorek, podczas Kongresu 590 odbył się briefing prasowy, dotyczący najnowszej inwestycji Olimp Laboratories – rozbudowy jednego z najbardziej innowacyjnych Ośrodków Badawczo-Rozwojowych w Europie – Future Food 4.0. Wziął w nim udział minister inwestycji i rozwoju oraz minister finansów Jerzy Kwieciński, marszałek Władysław Ortyl, wiceprezes Agencji Rozwoju Przemysłu Paweł Kolczyński oraz prezes Olimp Laboratories Sp. z o.o. Stanisław Jedliński. 
 
 
– W 2015 roku firma oddała Ośrodek Badawczo-Rozwojowy jedne z najbardziej innowacyjnych w Europie w branży suplementów diety i farmaceutyków. Znajduje się w nim urządzenie badawcze – sztuczny przewód pokarmowy – jedyny w kraju i jeden z dziewięciu na świecie. W ostatnich 10 latach grupa kapitałowa Olimp Nutrifarm zainwestowała w nowe technologie i rozwój 315 mln złotych – mówił prezes Jedliński. – Nasza firma produkuje 600 produktów do 100 krajów świata. Jesteśmy nastawieni na globalny rozwój i innowacje. Nowa inwestycja, czyli rozwój naszego ośrodka badawczo-rozwojowego będzie kosztowała ponad 150 mln złotych, z czego ponad 60 mln złotych pochodzi z programu Inteligentny Rozwój Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju. Naszym celem jest stworzenie produktów, które będą służyć walce z otyłością i nadwagą, co jest już problemem globalnym – mówił w czasie briefingu prezes Stanisław Jedliński. 
 
Dwudniowy Kongres 590 gromadzi w podrzeszowskiej Jasionce kilka tysięcy osób. Dyskutują one o biznesie, wzroście gospodarczym, potencjale rozwojowym, inwestycjach, ochronie środowiska, zdrowiu i wielu innych sferach życia w skali mikro i makro. Gośćmi specjalnymi Kongresu są m.in. prezes Spektrum Group, emerytowany generał amerykańskiej armii George F. Close oraz jeden wizjonerów technologii blogchain, współtwórca Fundstrat Global Advisers Thomas J. Lee. 
 
 
Fot. Podkarpackie.pl
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy