Reklama
REKLAMA
Automatycznie wyświetlimy artykuł za 10 sekund
Przejdź do artykułu
Reklama
Reklama

Ceny śmieci w górę, na pocieszenie budowa spalarni w Rzeszowie

A A A
Natalia Chrapek

Dodano: 23-01-2020

Gmina Miejska Kraków stworzyła Krakowski Holding Komunalny S.A., który zarządza ekospalarnią, a gmina jako udziałowiec ma wpływ na cenę utylizacji odpadów. Fot. Ekospalarnia Kraków

Gmina Miejska Kraków stworzyła Krakowski Holding Komunalny S.A., który zarządza ekospalarnią, a gmina jako udziałowiec ma wpływ na cenę utylizacji odpadów. Fot. Ekospalarnia Kraków

Władze Rzeszowa zatwierdziły już drugą w tym roku podwyżkę cen za odbiór i wywóz śmieci w Rzeszowie. Od 1 marca każdy mieszkaniec będzie musiał przeznaczyć na ten cel o 12 zł więcej. Powód? Wyższe opłaty za utylizację w spalarni przy ul. Ciepłowniczej. Radni PiS przekonują, że można było tego uniknąć. Być może zabrakło wyobraźni, jaką wykazała się np. Gmina Miejska Kraków, która stworzyła Krakowski Holding Komunalny S.A., który zarządza ekospalarnią, a gmina jako udziałowiec ma wpływ na cenę utylizacji odpadów. Idąc tym tropem, najlepszym rozwiązaniem kryzysu śmieciowego w mieście wydaje się być budowa własnej spalarni i takie spóźnione plany są. W poniedziałek Gmina Miasto Rzeszów złożyła do marszałka województwa wniosek o budowę nowej instalacji, która będzie kosztować przeszło 300 mln zł. 
 
W całej Polsce zalega od 20 do 30 mln ton śmieci, które powinny trafić do spalarni odpadów i zostać przetworzone na energię. Restrykcyjne przepisy i zbyt mała liczba tego typu instalacji ograniczają jednak termiczne przekształcanie. Budowę kolejnych obiektów wspiera m.in. Ministerstwo Środowiska, ale Unia Europejska już ich nie finansuje. Skupia się za to na recyklingu. W tym roku mamy ograniczyć zużycie surowców naturalnych oraz zmniejszyć ilość odpadów komunalnych do 50 proc. To nie lada wyzwanie, biorąc pod uwagę, że dwa lata temu nie przekroczyliśmy w tym wypadku nawet 18-procentowego poziomu. 
Reklama
 
W Polsce działa osiem spalarni, które przetwarzają razem ok. miliona ton odpadów rocznie, przy czym społeczeństwo wytwarza o 13 milionów ton więcej. Dla porównania - w Niemczech, gdzie mieszka dwukrotnie więcej osób, instalacji termicznego przekształcania odpadów jest ok. siedemdziesiąt. W całej Europie – 460. 
 
Niestety, ceny za utylizację rosną. Już teraz za zagospodarowanie tony śmieci trzeba zapłacić od 500 zł do 850 zł. Wiele samorządów, które do tej pory potrafiły okiełznąć rynek śmieciowy za połowę tej kwoty, a w zeszłych latach nawet ćwierć – dziś jest pod ścianą. Tak jest w przypadku Rzeszowa, który musiał nałożyć na mieszkańców kolejne podwyżki za odbiór i wywóz odpadów. Teraz desperacko szuka sposobów na wyjście z patowej sytuacji i coraz głośniej mówi o budowie własnej spalarni. 
 
Dym wokół spalarni coraz większy! PGE nie schodzi z ceny!

Jedną już ma - nowoczesny obiekt przy ul. Ciepłowniczej, za który odpowiada Polska Grupa Energetyczna. Instalacja pozwala zmniejszyć ilość odpadów kierowanych na składowisko i ograniczyć emisje metanu do środowiska oraz zagwarantować oszczędność paliw kopalnych, dzięki pozyskiwaniu energii ze spalania śmieci. Tutaj utylizuje się ok. 100 tys. ton zmieszanych, niesegregowanych odpadów, przy czym rzeszowianie wytwarzają w ciągu roku ponad 70 tys. ton śmieci, z których tylko niewielka część zostaje przetworzona lub spalona. Pozostałe lądują na wysypisku w Kozodrzy. Do spalarni PGE trafiają też śmieci z okolicznych gmin. Okazuje się jednak, że ich spalanie kosztuje coraz więcej. Pole manewru w negocjacjach z PGE jest niewielkie, bo gminy nie są udziałowcami tej inwestycji i tak naprawdę boksują się z monopolistą, który i tak narzuca takie stawki, jakie zechce, co doskonale widać na przykładzie Rzeszowa. Od 2020 roku za tonę zutylizowanych odpadów, Ratusz musi zapłacić 721 zł, a jeszcze rok temu te same koszty sięgały 302,40 zł. 
Reklama

-Taką ofertę miasto musiało złożyć do PGE, aby spalarnia przyjęła odpady i je zutylizowała. To 140 proc. podwyżki – mówił Andrzej Gutkowski, wiceprezydent Rzeszowa odpowiedzialny za gospodarkę komunalną,  podczas nadzwyczajnej sesji Rady Miasta, która odbyła się w środę. 
 
Aby zrównoważyć budżet przeznaczony na gospodarkę komunalną w mieście, od marca znacząco wzrosną również opłaty za odbiór i wywóz śmieci. Te będą dotyczyć każdego, podobnie, jak obowiązkowa segregacja odpadów. Przeciw powtarzającym się podwyżkom protestują radni PiS. Marcin Fijołek przekonuje, że miasto nie zrobiło wszystkiego, by uchronić mieszkańców przed drastycznym wzrostem cen, przywołując przy okazji przykład Stalowej Woli, gdzie za wywóz odpadów płaci się jedynie 13 zł od osoby. 
 
- Inne samorządy sobie z tym problemem jakoś radzą. Dlaczego miasto nie weszło w spółkę ze spalarnią? Dzisiaj byłoby udziałowcem, a sprawy związane z podwyżką cen za śmieci toczyłyby się innym torem – pytał radny w trakcie środowej sesji Rady Miasta, i dodawał: -Powinniśmy o tym pomyśleć o wiele wcześniej, programując gospodarkę zarządzająca odpadami.
 
 - Nie budowaliśmy spalarni, bo któż z nas mógł przewidzieć, że przepisy dotyczące rejonizacji odpadów się zmienią?- odpowiadał pytaniem na pytanie Andrzej Gutkowski, i podkreślał, że inne samorządy płacą taniej, bo częstotliwość odbioru śmieci jest u nich znacznie mniejsza. – W Rzeszowie odpady zmieszane odbiera się raz w tygodniu, tam – tylko raz na dwa tygodnie. Wiceprezydent przekonywał także, że tę patową sytuację może zmienić tylko przywrócenie regionalizacji odpadów, dzięki której samorządy będą ponownie przypisane do najbliższej sortowni. To zakończy nieustanną walkę gmin o to, aby ktokolwiek wziął ich odpady, nie żądając przy tym znacząco wyższych opłat. Firmy z kolei na nowo zaczną konkurować między sobą o śmieci gmin. – Wtedy będziemy mogli na bieżąco kontrolować, to co się dzieje – kwitował urzędnik.
Reklama
 
Podobnego zdania jest również Władysław Ortyl, marszałek województwa. W liście do ministra klimatu Michała Kurtyki pisał:
 
- Oczekuję wprowadzenia zakazu przetwarzania niesegregowanych zmieszanych odpadów komunalnych poza obszarem województwa, w którym zostały wytworzone, jak to było w pierwotnym projekcie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, wraz z określeniem sytuacji wyjątkowych od powyższego zakazu oraz wprowadzenie sankcji karnych za naruszenie zasady bliskości – pisze Ortyl. Ta mówi, że odpady powinny być w pierwszej kolejności przetwarzane w miejscu ich powstawania. 
 
Druga spalarnia pod koniec 2022 roku
 
Można też wybudować drugą spalarnię, która w przeciwieństwie do zakładu PGE, należałaby do miasta lub byłaby publiczno-prywatną inwestycją. 
 
- Chociaż nie mamy wyjścia i musimy zaakceptować podwyżki, nie stajemy w miejscu. Gmina Miasto Rzeszów złożyła do marszałka województwa wniosek o budowę nowej spalarni – tłumaczył Gutkowski. 
 
Ta powstałaby za  ponad 300 mln zł na 2-hektarowej działce, również przy ul. Ciepłowniczej i podobnie, jak poprzedniczka, utylizowałaby ok. 100 tys. ton odpadów rocznie. Najpierw jednak marszałek województwa musi wpisać inwestycję do Wojewódzkiego Planu Gospodarki Odpadami. Ostateczną zgodę na budowę spalarni wyda Ministerstwo Klimatu. Jeśli Ratusz ją uzyska, inwestycja mogłaby być gotowa do końca 2022 roku. Może wtedy ceny za odbiór i wywóz śmieci staną się dla mieszkańców w miarę przystępne… 
 
Zniżki za kompostowniki 
 
Alternatywą dla spalarni, razem ze wzmocnieniem segregacji „u źródła” są inwestycje w biogazownie i kompostownie. Bez nich samorządy nie osiągną wymaganych poziomów recyklingu i w efekcie będą musiały płacić kary. Dlatego podczas środowej sesji Rady Miasta urzędnicy ostatecznie zatwierdzili uchwałę wprowadzającą ulgi dla mieszkańców Rzeszowa, którzy posiadają kompostowniki w domach jednorodzinnych. 
Reklama
 
Dzięki temu, że nie oddają bioodpadów, mogą liczyć na minimalnie mniejsze stawki za odbiór i wywóz śmieci  - mowa o 40 groszach za osobę. Warunkiem częściowego zwolnienia z opłat za zagospodarowanie odpadami komunalnymi jest zadeklarowanie przez właściciela nieruchomości posiadania kompostownika przydomowego. 
Reklama
Reklama
Reklama
zobacz więcej

POLECANE

Money.pl - Kliknij po więcej
Giełda
GPW 2021-09-24 18:58
WIG Informujemy, iż w związku ze zmianami zasad dystrybucji danych GPW wprowadzonymi 1 stycznia 2018 r. notowania dostępne są bezpośrednio na stronie money.pl
WIG20
mWIG40
sWIG80
Wspierane przez Money.pl
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
Kursy walut
NBP 2021-09-24
USD 3,9268 +0,03%
EUR 4,6085 +0,16%
CHF 4,2494 +0,00%
GBP 5,3866 +0,49%
Wspierane przez Money.pl
Money.pl - Kliknij po więcej
Surowce - notowania online
Nazwa Jednostka Wartość [USD] Zmiana Ostatnia zmiana
 Złoto uncja 1731,30 +0,00% [21:59]
 Ropa brent baryłka 64,38 +0,00% [21:58]
 Pallad uncja 2680,00 +0,00% [21:57]
 Platyna uncja 1191,10 +0,00% [21:59]
 Srebro uncja 25,11 +0,00% [21:59]
Wspierane przez Money.pl
RZESZÓW WEATHER
Reklama

NASI PARTNERZY

zamknij

Szanowny Czytelniku !

Zanim klikniesz „Zgadzam się” lub zamkniesz to okno, prosimy o przeczytanie tej informacji. Prosimy w niej o Twoją dobrowolną zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez naszych partnerów biznesowych oraz przekazujemy informacje o tzw. cookies i o przetwarzaniu przez nas Twoich danych osobowych. Klikając „Zgadzam się” lub zamykając okno, zgadzasz się na poniższe. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres.

Zgoda

Jeśli chcesz zgodzić się na przetwarzanie przez Zaufanych Partnerów Grupy SAGIER Twoich danych osobowych, które udostępniasz w historii przeglądania stron i aplikacji internetowych, w celach marketingowych (obejmujących zautomatyzowaną analizę Twojej aktywności na stronach internetowych i w aplikacjach w celu ustalenia Twoich potencjalnych zainteresowań dla dostosowania reklamy i oferty) w tym na umieszczanie znaczników internetowych (cookies itp.) na Twoich urządzeniach i odczytywanie takich znaczników, kliknij przycisk „Przejdź do serwisu” lub zamknij to okno.
Jeśli nie chcesz wyrazić zgody, kliknij „Nie teraz”. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz edytować zakres zgody, w tym wycofać ją całkowicie, przechodząc na naszą stronę polityki prywatności. Powyższa zgoda dotyczy przetwarzania Twoich danych osobowych w celach marketingowych Zaufanych Partnerów. Zaufani Partnerzy to firmy z obszaru e-commerce i reklamodawcy oraz działające w ich imieniu domy mediowe i podobne organizacje, z którymi Grupa SAGIER współpracuje.
Podmioty z Grupy SAGIER w ramach udostępnianych przez siebie usług internetowych przetwarzają Twoje dane we własnych celach marketingowych w oparciu o prawnie uzasadniony, wspólny interes podmiotów Grupy SAGIER. Przetwarzanie takie nie wymaga dodatkowej zgody z Twojej strony, ale możesz mu się w każdej chwili sprzeciwić. O ile nie zdecydujesz inaczej, dokonując stosownych zmian ustawień w Twojej przeglądarce, podmioty z Grupy SAGIER będą również instalować na Twoich urządzeniach pliki cookies i podobne oraz odczytywać informacje z takich plików. Bliższe informacje o cookies znajdziesz w akapicie „Cookies” pod koniec tej informacji.

Administrator danych osobowych

Administratorami Twoich danych są podmioty z Grupy SAGIER czyli podmioty z grupy kapitałowej SAGIER, w której skład wchodzą Sagier Sp. z o.o. ul. Mieszka I 48/50, 35-303 Rzeszów oraz Podmioty Zależne. Ponadto, w świetle obowiązującego prawa, administratorami Twoich danych w ramach poszczególnych Usług mogą być również Zaufani Partnerzy, w tym klienci.
PODMIOTY ZALEŻNE:
http://www.biznesistyl.pl/
http://poradnikbudowlany.eu/
http://modnieizdrowo.pl/
http://www.sagier.pl/
Jeżeli wyrazisz zgodę, o którą wyżej prosimy, administratorami Twoich danych osobowych będą także nasi Zaufani Partnerzy. Listę Zaufanych Partnerów możesz sprawdzić w każdym momencie na stronie naszej polityki prywatności i tam też zmodyfikować lub cofnąć swoje zgody.

Podstawa i cel przetwarzania

Twoje dane przetwarzamy w następujących celach:
• 1. Jeśli zawieramy z Tobą umowę o realizację danej usługi (np. usługi zapewniającej Ci możliwość zapoznania się z jednym z naszych serwisów w oparciu o treść regulaminu tego serwisu), to możemy przetwarzać Twoje dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.
• 2. Zapewnianie bezpieczeństwa usługi (np. sprawdzenie, czy do Twojego konta nie loguje się nieuprawniona osoba), dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszanie naszych usług i dopasowanie ich do potrzeb i wygody użytkowników (np. personalizowanie treści w usługach), jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług (np. jeśli interesujesz się motoryzacją i oglądasz artykuły w biznesistyl.pl lub na innych stronach internetowych, to możemy Ci wyświetlić reklamę dotyczącą artykułu w serwisie biznesistyl.pl/automoto. Takie przetwarzanie danych to realizacja naszych prawnie uzasadnionych interesów.
• 3. Za Twoją zgodą usługi marketingowe dostarczą Ci nasi Zaufani Partnerzy oraz my dla podmiotów trzecich. Aby móc pokazać interesujące Cię reklamy (np. produktu, którego możesz potrzebować) reklamodawcy i ich przedstawiciele chcieliby mieć możliwość przetwarzania Twoich danych związanych z odwiedzanymi przez Ciebie stronami internetowymi. Udzielenie takiej zgody jest dobrowolne, nie musisz jej udzielać, nie pozbawi Cię to dostępu do naszych usług. Masz również możliwość ograniczenia zakresu lub zmiany zgody w dowolnym momencie.

Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania, czyli w przypadku udzielenia zgody do momentu jej cofnięcia, ograniczenia lub innych działań z Twojej strony ograniczających tę zgodę, w przypadku niezbędności danych do wykonania umowy, przez czas jej wykonywania i ewentualnie okres przedawnienia roszczeń z niej (zwykle nie więcej niż 3 lata, a maksymalnie 10 lat), a w przypadku, gdy podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora, do czasu zgłoszenia przez Ciebie skutecznego sprzeciwu.

Przekazywanie danych

Administratorzy danych mogą powierzać Twoje dane podwykonawcom IT, księgowym, agencjom marketingowym etc. Zrobią to jedynie na podstawie umowy o powierzenie przetwarzania danych zobowiązującej taki podmiot do odpowiedniego zabezpieczenia danych i niekorzystania z nich do własnych celów.

Cookies

Na naszych stronach używamy znaczników internetowych takich jak pliki np. cookie lub local storage do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronach, aplikacjach i w Internecie. W ten sposób technologię tę wykorzystują również podmioty z Grupy SAGIER oraz nasi Zaufani Partnerzy, którzy także chcą dopasowywać reklamy do Twoich preferencji. Cookies to dane informatyczne zapisywane w plikach i przechowywane na Twoim urządzeniu końcowym (tj. twój komputer, tablet, smartphone itp.), które przeglądarka wysyła do serwera przy każdorazowym wejściu na stronę z tego urządzenia, podczas gdy odwiedzasz strony w Internecie. Szczegółową informację na temat plików cookie i ich funkcjonowania znajdziesz pod tym linkiem. Pod tym linkiem znajdziesz także informację o tym jak zmienić ustawienia przeglądarki, aby ograniczyć lub wyłączyć funkcjonowanie plików cookies itp. oraz jak usunąć takie pliki z Twojego urządzenia.

Twoje uprawnienia

Przysługują Ci następujące uprawnienia wobec Twoich danych i ich przetwarzania przez nas, inne podmioty z Grupy SAGIER i Zaufanych Partnerów:
1. Jeśli udzieliłeś zgody na przetwarzanie danych możesz ją w każdej chwili wycofać (cofnięcie zgody oczywiście nie uchyli zgodności z prawem przetwarzania już dokonanego na jej podstawie);
2. Masz również prawo żądania dostępu do Twoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do przeniesienia danych, wyrażenia sprzeciwu wobec przetwarzania danych oraz prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego, którym w Polsce jest Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Pod tym adresem znajdziesz dodatkowe informacje dotyczące przetwarzania danych i Twoich uprawnień.