Reklama

Biznes

Izolatorium dla chorych w Rzeszowie – w ośrodku rehabilitacyjnym

Alina Bosak
Dodano: 22.04.2020
50600_rehabilitacja
Share
Udostępnij
W Klinicznym Regionalnym Ośrodku Rehabilitacyjno-Edukacyjnym dla Dzieci i Młodzieży w Rzeszowie utworzone zostało drugie na Podkarpaciu tzw. izolatorium. Do 66 osób będzie mogło tu oczekiwać na wynik testu na koronawirusa i znaleźć opiekę, kiedy przebieg choroby będzie łagodny. Za ich pobyt i opiekę lekarza oraz pielęgniarki zapłaci NFZ.
 
Od kwietnia w Polsce powstają izolatoria jako dodatkowe placówki służące walce z epidemią koronawirusa. Zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia z 26 marca 2020 r. są one przeznaczone dla osób, które oczekują na wynik testu potwierdzającego zakażenie koronawirusem, mają łagodny przebieg infekcji COVID-19 i nie wymagają leczenia w szpitalu zakaźnym, nie mają warunków do odbycia kwarantanny domowej lub mogą w domu zarazić osobę o podwyższonym ryzyku zachorowania na COVID-19. Pobyt w izolatorium w takim przypadku ma zapobiec zarażeniu domowników przez osobę chorą. 
 
Na izolatoria zamieniane są mi.in. schroniska, hotele, akademiki, domy uzdrowiskowe. Obiekty wyznaczają wojewodowie, zwracając uwagę, by znajdowały się blisko szpitali zakaźnych lub z oddziałami zakaźnymi. Muszą one otrzymać otrzymał pozytywną opinię służb sanitarnych. Za opiekę w nich nad pacjentami płaci Narodowy Fundusz Zdrowia.
 
Pierwsze izolatorium na Podkarpaciu działa od poniedziałku w Łańcucie w Bursie – Szkolnym Schronisku Młodzieżowym, znajdującym się w pobliżu szpitala jednoimiennego w Łańcucie. Jest tu przygotowanych 125 miejsc. Drugie izolatorium, dla 66 osób, powstało natomiast w Rzeszowie w Regionalnym Ośrodku Rehabilitacyjno-Edukacyjnym dla Dzieci i Młodzieży im. Bł. Jana Pawła II, który sąsiaduje z Klinicznym Szpitalem Wojewódzkim Nr 2. Ośrodek wchodzi także w struktury szpitala, więc to szpital podpisał umowę z NFZ na usługę, obejmującą opiekę nad pacjentami w izolatorium.
 
Jak już wspomniano, do izolatorium będą kierowane osoby z podejrzeniem COVID-19, które czekają na swój wynik oraz takie, które mają wynik potwierdzony, a nie wymagają hospitalizacji. Stan zdrowia osób przebywających w izolatorium będzie monitorowany przez personel medyczny: pielęgniarkę (przynajmniej dwa razy dziennie kontrola stanu zdrowia pacjenta, pomiar parametrów) i lekarza, który wizytuje pacjenta na miejscu lub udziela porady przez telefon lub internet.
 
W  izolatorium pobierane będą także wymazy do badań na obecność koronawirusa. Podmiot pełniący funkcję izolatorium zapewnia 3 posiłki dziennie  dla osób w nim przebywających oraz systematyczną dezynfekcję pomieszczeń.
 
Bursa przy szpitalu jednoimiennym w Łańcucie. Fot. Starostwo Powiatowe w Łańcucie
 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy