Reklama

Biznes

Przedsiębiorstwa na peryferiach Unii Europejskiej przed szansą, ale i trudnościami

Opracowanie Alina Bosak
Dodano: 11.09.2020
51539_europa
Share
Udostępnij
Dla małych i średnich przedsiębiorstw prowadzenie działalności na rynkach międzynarodowych to szansa na rozwój. Te funkcjonujące w takich regionach przygranicznych Unii Europejskiej jak województwo podkarpackie mają większe szanse na internacjonalizację na rynkach poza wspólnotą, ale peryferyjne położenie może być także barierą dla międzynarodowej współpracy. Nad tym, jak czerpać korzyści z przygranicznej lokalizacji, pracują uczestnicy projektu Inter Ventures realizowanego przez Rzeszowską Agencję Rozwoju Regionalnego S.A. 
 
O internacjonalizacji firm działających w obszarach przygranicznych rozmawiali niedawno przedstawiciele małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP), władz samorządowych, instytucji rozwoju regionalnego oraz uczelni wyższych z województwa podkarpackiego podczas spotkania zorganizowanego przez Rzeszowską Agencję Rozwoju Regionalnego S.A. we współpracy z Stowarzyszeniem Euroregion Karpacki Polska. Odbyło się ono w ramach projektu Inter Ventures, którego pełna nazwa brzmi: „Polityki promujące internacjonalizację MŚP na rzecz bardziej konkurencyjnych ekosystemów regionalnych na obszarach przygranicznych UE”. 
 
Jak podkreślają uczestnicy projektu, który rozpoczął się w sierpniu 2019 roku i potrwa do lipca 2022 roku, internacjonalizacji MŚP jest kluczowym czynnikiem wpływającym na konkurencyjność MŚP oraz rozwój i dobrobyt regionów. Na obszarach przygranicznych oferuje dodatkowy potencjał współpracy oraz otwarcie na nowe rynki. Granice oraz peryferyjne położenie mogą jednak utrudniać, w szczególności, transgraniczną i międzynarodową działalność gospodarczą w słabiej rozwiniętych gospodarkach UE. Z tego też powodu powstał projekt Inter Ventures, który ma pomóc firmom wykorzystać możliwości wynikające z peryferyjnego położenia geograficznego tak, aby stały się one siłą napędową zwiększonej współpracy transgranicznej lokalnych MŚP, dla których region przygraniczny stanowi doskonały „poligon doświadczalny”. Partnerzy Projektu czerpią inspirację z innych regionów przygranicznych, mając odpowiednie doświadczenie oraz polityki związane z internacjonalizacją MŚP.
 
Inter Ventures cieszy się zainteresowaniem m.in. podmiotów ze Słowacji, które zaangażowały się w prace regionalnej grupy interesariuszy. Podobna sytuacja regionów przygranicznych Polski i Słowacji oraz różne pozytywne aspekty, takie jak np. członkostwo w UE i strefie Schengen, czy podobieństwo języka powodują, że  internacjonalizacja w tych regionach może być łatwiejsza do osiągnięcia. 
 
Przy okazji projektu stworzono raport z analizy sytuacji  społeczno-gospodarczej w regionie Podkarpacia ze szczególnym uwzględnieniem MŚP. Został w nim nakreślone możliwości internacjonalizacji takich firm przy obecnych rozwiązaniach prawnych oraz systemach i programach wsparcia, z pomocą instytucji wspierających MŚP w ich internacjonalizacji. Raport powstał w oparciu m.in. o dane ogólnie dostępne, badanie przeprowadzone wśród MŚP, a także rozmowy z lokalnymi interesariuszami.
 
Mimo kryzysu związanego z pandemią SARS CoVid-19 projekt poświęcony internacjonalizacji jest realizowany, dzięki wykorzystaniu możliwości pracy online. Zdalnie odbyły się m.in. trzy międzynarodowe spotkania Partnerów, podczas których każdy z nich przedstawił dobre praktyki na temat zdolności MŚP do internacjonalizacji. 
 
W ramach projektu zorganizowano także webinarium pn.: „RSG Analysis Webinar”, z udziałem przedstawicieli MŚP, władz samorządowych, instytucji rozwoju regionalnego oraz szkół wyższych, a także Stowarzyszenia Europejskich Regionów Granicznych – partnera projektu z Niemiec, który ze względu na wieloletnie doświadczenie w zakresie współpracy granicznej pełni rolę doradczą w projekcie i jest odpowiedzialny m.in. za przygotowanie planu działania i projektowanie możliwych do wdrożenia rozwiązań w kolejnej perspektywie finansowej.
 
Projekt Inter Ventures współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach programu INTERREG EUROPE.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy