Reklama

Biznes

Studia w pandemii? Więcej chętnych do nauki na podkarpackich uczelniach

Alina Bosak
Dodano: 29.09.2020
51735_wsiz
Share
Udostępnij
O tysiąc więcej kandydatów niż przed rokiem zgłosiło się na studia na Uniwersytecie Rzeszowskim, o 27 proc. wzrosła liczba chętnych do studiowania w WSPiA Rzeszowskiej Szkole Wyższej, o 10 proc. – w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania. – Może to świadczyć o niepewności, co do rozwoju epidemii. Wiele osób woli studiować bliżej domu na wypadek lockdownu. Uczelnie wciąż rozważają różne warianty zajęć, zmieniają się przepisy, a problemem jest m.in. organizacja praktyk na kierunku lekarskim – przyznaje dr Maciej Ulita z Uniwersytetu Rzeszowskiego.
 
Ponad 14 700 kandydatów zarejestrowało się w systemie rekrutacyjnym Uniwersytetu Rzeszowskiego podczas I tury rekrutacji na rok akademicki 2020/2021. – To o 1000 osób więcej w porównaniu do poprzedniego roku – zauważa dr Maciej Ulita, rzecznik prasowy Uniwersytetu Rzeszowskiego. – Pełen obraz zainteresowania studiami na uniwersytecie będziemy mieć po 4 października, bo wtedy kończy się II tura rekrutacji. Ten wzrost liczby kandydatów wiążemy nie tylko z silną pozycję uczelni na rynku edukacyjnym, ale także skutek epidemii COVID-19. Studia dzienne na uczelniach publicznych są bezpłatne, co ma znaczenie wobec kryzysu gospodarczego, a kolejnym powodem jest rezygnacja z wyjazdu na uczelnie daleko od domu rodzinnego. Mamy wielu chętnych z Podkarpackiego, Lubelskiego i Małopolskiego, skąd łatwo dojechać nawet bez wynajmu mieszkania w Rzeszowie. Wśród najpopularniejszych kierunków kolejno znalazły się: finanse i rachunkowość, filologia angielska, ekonomia, bezpieczeństwo wewnętrzne. 
 
Najwięcej kandydatów zgłosiło się na kierunku lekarskim – 2463 osób, co oznaczało aż 30 osób na jedno miejsce. – Ta liczba jednak jest podobna co roku – zaznacza dr Ulita, przyznając, że uczelnia będzie starała się jak najdalej w czasie odsunąć praktyki przyszłych lekarzy w placówkach medycznych – to także efekt koronawirusa i niepewności, jak będzie wyglądać polityka państwa i czy nie wejdą nowe obostrzenia sanitarno-epidemiologiczne w kolejnych miesiącach. 
 
Na Politechnice Rzeszowskiej I tura rekrutacji przyniosła podobną liczbę kandydatów jak przed rokiem. Do 18 sierpnia w systemie zarejestrowało się 6377 chętnych na studia. Najwięcej na kierunki: lotnictwo i kosmonautyka, logistyka, bezpieczeństwo wewnętrzne, informatyka, zarządzanie, finanse i rachunkowość.
 
– Rekrutacja przebiega dobrze. Na większość kierunków limity zostały wyczerpane w pierwszym etapie rekrutacji. Najpopularniejsze kierunki na Politechnice Rzeszowskiej na studiach stacjonarnych 1 stopnia to m.in.: geodezja i planowanie przestrzenne, automatyka i robotyka, inżynieria farmaceutyczna, informatyka – 6 osób, inżynieria i analiza danych, finanse i rachunkowość – wymienia Damian Gębarowski, rzecznik prasowy Politechniki Rzeszowskiej i jak podaje, koronawirus nie zmniejszył zainteresowania studiami w  Rzeszowie osób także z odległych zakątków Polski. – Dokumenty rekrutacyjne spływają z całej Polski, czyli z wszystkich 16 województw, co jest stałym, corocznym trendem na Politechnice Rzeszowskiej, która jest uznawana przez maturzystów w całym kraju za bardzo atrakcyjne miejsce do studiowania. 
 
Uczelnia, jak większość szkół wyższych planuję studia hybrydowe – część zajęć zdalnie, a część stacjonarnie. W sposób zdalny prowadzone są wykłady, lektoraty, seminaria dyplomowe i zajęcia z dziedziny nauk humanistycznych lub społecznych. Pozostałe zajęcia (np. ćwiczenia, laboratoria, zajęcia projektowe) są prowadzone w sposób stacjonarny. W tym trybie konieczna jest obecność studentów na uczelni. Wydziałom zaleca się, aby możliwie jak najwięcej zajęć odbywało się w formie stacjonarnej, szczególnie na I i II roku studiów pierwszego stopnia.
 
W Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie obserwują trend wzrostowy. W I turze rekrutacji na studia w roku akademickim 2020/2021 zostało przyjętych 10 procent studentów więcej, niż rok temu, natomiast na ścieżkach anglojęzycznych, na które przyjmowani są zarówno studenci polscy, jak i obcokrajowcy, wzrost liczby kandydatów wyniósł 20 procent. Wśród studentów obcokrajowców najliczniej reprezentowane kraje pochodzenia to: Kazachstan, Ukraina, Maroko, Zimbabwe, Indie,  Pakistan,  Nigeria oraz USA. W tej grupie jest też 15 Białorusinów, którzy mogą starać się o specjalne stypendium – „School of Leaders for for Democracy”. 
 
Najchętniej wybierane kierunki na studiach I stopnia to: Grafika komputerowa i produkcja multimedialna, Informatyka i Kosmetologia. Najchętniej wybierany kierunek na studiach II stopnia to Zarządzanie. Na studiach anglojęzycznych liderem rekrutacyjnej listy jest Aviation Management.
 
Druga tura rekrutacji potrwa do  12 października 2020 roku, a  w przypadku obcokrajowców dłużej, bo do 30 października – jest to związane z przedłużającymi się ze względu na Covid–19 procedurami wizowymi. Studenci, którzy na czas nie otrzymają wizy lub nie dadzą rady przyjechać na pierwsze zajęcia, mogą skorzystać z nauczania online i dołączyć do grup stacjonarnych już po tym, gdy pojawią się w Rzeszowie. W drugiej turze rekrutacji kandydaci na studia mogą aplikować na wszystkie kierunki i odrębne ścieżki kształcenia uruchomione w roku akademickim 2020/2021. 
 
– Biorąc pod uwagę obecną pandemiczną sytuację, możemy być z wyników rekrutacji zadowolonym. Wydaje mi się, że dla kandydatów duże znaczenie miał sposób działania WSIiZ w tych trudnych czasach. Wszystkie zajęcia online odbywały się u nas bowiem w czasie rzeczywistym, w trybie synchronicznym, zapewniającym bezpośredni kontakt studentów z wykładowcą. Pracowaliśmy na jednej, dedykowanej platformie e-learningowej (zakupionej w USA – Blackboard Learn), co doceniali tak wykładowcy, jak i studenci, ponieważ nie musieli korzystać z wielu, często niekompatybilnych ze sobą, rozwiązań elektronicznych. Do kandydatów na studia być może dotarła też informacja, iż od nowego roku akademickiego platformę Blackboard Learn uzupełni u nas jedno z najbardziej zaawansowanych narzędzi kształcenia online na świecie – Cisco Webex. Dodam jeszcze uzupełniając informacje o poziomie rekrutacji, iż bardzo cieszy mnie, iż w końcu notujemy solidny wzrost rekrutacyjny na studiach II stopnia – magisterskich. Rok do roku jest to ponad 47% wzrost kandydatów. Jak więc widać, czas epidemii może służyć podejmowaniu wysiłku, aby zwiększyć swoje edukacyjne kompetencje i być bardziej konkurencyjnym na tym rozchwianym obecnie rynku pracy. Tytuł magistra na pewno to umożliwia – uważa dr hab. Andrzej Rozmus, prof. WSIiZ, prorektor ds. nauczania.
 
Z kolei Magda Louis, pełnomocnik prezydenta ds. współpracy międzynarodowej uważa, że gdyby nie pandemia studentów zagranicznych byłoby więcej: – Rekrutacja przebiegała w miesiącach naznaczonych strachem przed pandemią,  licznymi obostrzeniami, ograniczeniami czasu pracy ambasad i zawirowaniami na rynku lotniczym. Wynik rekrutacji międzynarodowej oceniam jako bardzo pozytywny. Byłby dużo lepszy, gdyby nie trudna sytuacja epidemiologiczna na całym świecie.  
 
Z wyników rekrutacji są zadowoleni w WSPiA Rzeszowskiej Szkole Wyższej. – Do tej pory zgłosiło się 27 procent więcej kandydatów w stosunku do analogicznego okresu ubiegłorocznej rekrutacji. Są to cząstkowe wyniki, bo na ostateczne musimy poczekać do października, kiedy zakończy się III ostatnia tura rekrutacji w WSPiA – mówi Przemysław Pawlak, rzecznik WSPiA. Dodaje, że dobre wyniki rekrutacji to efekt zmian wprowadzanych w WSPiA oraz unowocześniania i upraktyczniania kierunków studiów. – Od kilku lat pomimo niżu demograficznego możemy chwalić się wzrostem zainteresowania naszymi kierunkami studiów. Wprowadzamy wiele nowatorskich rozwiązań edukacyjnych, poprawiających jakość i poziom studiowania. Kandydaci widzą, że stawiamy na nowoczesne i praktyczne metody kształcenia m.in. symulowane rozprawy i oględziny, rozwiązywanie kazusów, gry, wirtualne symulatory oraz zajęcia z praktykami – wylicza rzecznik uczelni, której specjalnością są kierunki: administracja, prawo, bezpieczeństwo wewnętrzne i zarządzanie.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy