Reklama

Biznes

W piątek szósty strajk kobiet w Rzeszowie

Opracowanie Alina Bosak
Dodano: 29.10.2020
51942_strajk
Share
Udostępnij
W piątek, 30 października, po raz szósty w Rzeszowie demonstranci spotkają się na proteście przeciwko zaostrzeniu prawa antyaborcyjnego. Manifestacje o godz. 17., planowane także w innych miastach województwa, są częścią Ogólnopolskiego Strajku Kobiet, który w piątek odbywa się pod hasłem „Na Warszawę”. 
 
Strajk w Rzeszowie rozpocznie się przed pomnikiem Czynu Rewolucyjnego w Rzeszowie. Organizatorzy zapraszają „na spacer” i zachęcają do zabrania garnków, bębnów i pokrywek,  a także o pamiętaniu o zakryciu nosa i ust. Tak uzbrojeni manifestanci zamierzają spotkać się pod pomnikiem o godz. 17 i stamtąd ruszyć w kierunku ronda przy Galerii Graffica. 
 
Manifestacje spodziewane są dziś w całym kraju, jak i to, że będą jeszcze liczniejsze niż w poprzednich dniach. Wczoraj w Polsce manifestowało ponad 400 tysięcy osób. W Rzeszowie w poprzednim proteście wzięło udział ok. 2,5 tys. ludzi. Protesty odbywają się mimo apelu premiera Mateusza Morawieckiego o pozostanie w domu ze względu na epidemię i groźbę jej rozprzestrzeniania.
 
Na „spacer” zapraszają także inne miasta. Jasło organizuje je pod hasłem „w obronie praw kobiet i w proteście przeciwko agresji”. 
 
Protesty w całym kraju trwają od piątku, a wybuchły po ogłoszeniu w czwartek, 22 października, przez Trybunał Konstytucyjny wyroku ws. aborcji dopuszczalnej ze względu na ciężkie i nieuniknione wady płodu. TK orzekł, że obowiązujący przepis jest niezgodny z Konstytucją RP, co de facto oznacza zaostrzenie prawa antyaborcyjnego.
 
Uzupełnienie z godz. 14.30 – Prezydent Andrzej Duda wydał dziś, po południu oświadczenie, w którym pisze: Po przeprowadzeniu tych konsultacji zdecydowałem się na złożenie do Sejmu RP projektu zmiany ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży. Uwzględniając wskazania Trybunału, projekt ten przewiduje wprowadzenie nowej przesłanki, która przywraca możliwość przerwania ciąży, w sposób zgodny z zasadami Konstytucji RP, jedynie w przypadku wystąpienia tzw. wad letalnych, gdy badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazują na wysokie prawdopodobieństwo, że dziecko urodzi się martwe albo obarczone nieuleczalną chorobą lub wadą, prowadzącą niechybnie i bezpośrednio do śmierci dziecka, bez względu na zastosowane działania terapeutyczne". Prezydent tłumaczy, że po uchwaleniu tej ustawy w polskim prawie nadal będą występować trzy przesłanki legalnego usunięcia ciąży: z powodu zagrożenia życia i zdrowia matki, z powodu gwałtu lub kazirodztwa oraz z powodu ciężkiego i nieodwracalnego uszkodzenia płodu, które prowadzi do śmierci dziecka. Jego zdaniem oddaje to istotę tzw. kompromisu aborcyjnego z 1993 roku i jest zgodne z orzeczeniami Trybunału Konstytucyjnego.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy