Reklama

Biznes

Informatyka, prawo, mundur? Hity na targach edukacyjnych

Alina Bosak
Dodano: 02.03.2023
72090_5k4a6717
Share
Udostępnij
Kilkadziesiąt uczelni, m.in. z Rzeszowa, Krakowa, Kielc, Lublina i Warszawy prezentuje swoją ofertę podczas XVII Targów Edukacyjnych Edu Salon, które od środy trwają w Rzeszowie. Można je zwiedzać do czwartku do godz. 15.00. – Maturzyści wiedzą, czego chcą. Pytają o konkretne kierunki studiów i warunki studiowania – uważają wystawcy, wśród których silną reprezentację stanowią uczelnie wojskowe i związane z bezpieczeństwem.
 
Od środy 1 marca parking przy Hali Podpromie w Rzeszowie pełen jest autokarów, którymi maturzyści przyjeżdżają, aby zwiedzić Targi Edukacyjne Edu Salon. Wydarzenie odbywa się równocześnie z targami pracy, więc zapoznając się z ofertą uczelni można też sprawdzić, jakie zawody są najpilniej poszukiwane na rynku pracy i jakie wykształcenie pozwoli znaleźć zatrudnienie najszybciej i za najlepsze stawki. 

– Widzimy też, że maturzyści coraz konkretniej planują swoja przyszłość. Coraz więcej osób ma przemyślaną ścieżkę zawodową. Nie przychodzą zapytać, co u nas można studiować, ale pytają o konkretne kierunki – zwraca uwagę Przemysław Pawlak z WSPIA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej. To jedna z wielu uczelni, które starały się jak najbardziej uatrakcyjnić stoisko targowe, by przyciągnąć uwagę zwiedzających. Można było przebadać się tu na wykrywaczu kłamstw, na symulatorze spróbować sił technika kryminalistyki i zabezpieczyć ślady na wirtualnym miejscu zbrodni, a także sprawdzić, czy łatwo jest wykonać portret pamięciowy.
 
– Kryminalistyka na studiach bezpieczeństwa wewnętrznego to kierunek, który budzi duże zainteresowanie, a w tym roku otwieramy pokrewny, ale nowy kierunek – kryminologię, która skupia się na kształceniu specjalistów badających motywy zbrodni, przestępczość. Bezpieczeństwo wewnętrzne ze względu na coraz więcej zagrożeń występujących w świecie cieszy się dużym zainteresowaniem, podobnie jak studia prawnicze, po których można pracować nie tylko w zawodach wymagających aplikacji, a więc adwokata, sędziego, czy notariusza, ale również jako referendarz sądowy, asystent sędziego, asystent prokuratora, kurator sądowy, czy mediator.

O wciąż modne prawo pytali także studenci na stoisku Uniwersytetu Rzeszowskiego, Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego czy Uniwersytetu Jagiellońskiego – jednej z wielu krakowskich uczelni, jakie pojawiły się na targach w Rzeszowie. Ościenne województwa wciąż są popularnym kierunkiem wyjazdów na studia. Dlatego wśród wystawców nie zabrakło także przedstawicieli z województwa świętokrzyskiego. Do studiowania w Kielcach zachęcała Politechnika Świętokrzyska. – Mamy pięć wydziałów, 23 kierunki i ponad 60 specjalności. Najbardziej oblegane to: informatyka, teleinformatyka, automatyka i robotyka oraz logistyka. Nowy kierunek to inżynieria biomedyczna, którą uruchamiamy w tym roku wspólnie z Uniwersytetem Jana Kochanowskiego. Absolwenci tego kierunku będą mogli zajmować się m.in. prototypowaniem urządzeń medycznych – wymieniają przedstawiciele świętokrzyskiej uczelni. 
 
Wśród wystawców jest również Collegium Humanum. Fot. Tadeusz Poźniak/MTR Międzynarodowe Targi Rzeszowskie 
 
 
– Studiuje z nami sporo osób z Podkarpacia. Na moim roku 15 – wylicza mł. ogniomistrz podchorąży Rafał Tyczyński z czwartego roku Szkoły Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie, który przyjechał do Rzeszowa promować swoją uczelnię wraz z Mariolą Główką (absolwentka i pracownik SGSP) oraz Anną Celebudzką, która podjęła na SGSP studia dla osób cywilnych na kierunku inżynieria bezpieczeństwa.

Na uczelni pożarniczej można bowiem podjąć studia mundurowe lub cywilne (inżynieria bezpieczeństwa, ratownictwo medyczne, bezpieczeństwo wewnętrzne). Te mundurowe to zakwaterowanie, wyżywienie i umundurowanie oraz wynagrodzenie już w trakcie studiów, a po ich ukończeniu gwarancja zatrudnienia w Państwowej Straży Pożarnej.
 
– Krąży mit, że trudno się na te studia dostać, ale jeśli ktoś naprawdę chce, to osiągnie cel – uważa Rafał Tyczyński. – Trzeba zdać testy sprawnościowe, po których powstaje lista rankingowa. Dolicza się do niej wyniki matur i dodaje punkt za takie przedmioty jak matematyka, język obcy oraz do wyboru z : informatyki, biologii, chemii, czy fizyki. 150 najlepszych kandydatów jest kierowanych na badania lekarskie. Spośród tych, którzy otrzymają pozytywne orzeczenie przyjmowanych jest tylu, ile jest miejsc. W tym roku jest 100 miejsc. Kandydatów zaś zazwyczaj 5-6 na jedno. Studiują z nami także dziewczyny. Na 360 podchorążych jest ok. 30 dziewczyn. Już od pierwszego roku, po ślubowaniu zostajemy strażakami i wyjeżdżamy do akcji gaśniczych.
 
Z bogatą ofertą targów edukacyjnych można było zapoznawać się przez dwa dni. Organizatorem wydarzenia jest MTR Międzynarodowe Targi Rzeszowskie, a sponsorem Collegium Humanum. 

 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy