Reklama

Marta Półtorak i prof. Jerzy Posłuszny Honorowymi Obywatelami Rzeszowa

A A A
Aneta Gieroń

Dodano: 21-01-2018

Od lewej: Marta Półtorak, Tadeusz Ferenc, prof. Jerzy Posłuszny. Fot. Tadeusz Poźniak

Od lewej: Marta Półtorak, Tadeusz Ferenc, prof. Jerzy Posłuszny. Fot. Tadeusz Poźniak

ZDJĘCIA

zobacz wszystkie ›
Dokładnie 171 lat musiała czekać pierwsza kobieta, by dołączyć do grona Honorowych Obywateli Rzeszowa. W 1847 roku pierwsze takie wyróżnienie otrzymał Józef Bielecki, nauczyciel i dyrektor gimnazjum. W sobotni wieczór w Filharmonii Podkarpackiej podczas nadzwyczajnej sesji Rady Miasta Rzeszowa do szacownego towarzystwa, które liczy już 55 osób, dołączyły kolejne dwie: Marta Półtorak, współwłaścicielka Marma Polskie Folie oraz Centrum Kulturalno – Handlowego Millenium Hall w Rzeszowie oraz prof. Jerzy Posłuszny, rektor Wyższej Szkoły Prawa i Administracji, najstarszej niepublicznej szkoły wyższej na Podkarpaciu. Wszystko to przy pięknych dźwiękach hejnału Rzeszowa autorstwa Tomasza Stańki, recitalu pianisty Macieja Skarbka, oraz świetnego występu Lory Szafran z zespołem, które uświetniły 664. rocznicę lokacji Rzeszowa. 
 
A wszystko to przez Jana Pakosławica, zręcznego dyplomatę, który 19 stycznia 1354 roku otrzymał Rzeszów w darze od króla Kazimierza Wielkiego. Przez 7 wieków miasto przechodziło różne dzieje, ale to co przesądziło o jego rozwoju to m.in. wybudowanie kolei na trasie Kraków – Lwów przez Rzeszów w 1860 roku, inwestycje COP-u w okresie międzywojennym, utworzenie z Rzeszowa miasta wojewódzkiego w 1945 roku oraz scentralizowanie tutaj stolicy Podkarpacia w 1999 roku. Do tego w ostatnich latach doszła budowa autostrady A4 oraz dynamiczne rozszerzenie granic Rzeszowa – o czym przypomniał w ciekawej, skróconej historii Rzeszowa, Andrzej Szymanek, dyrektor II LO w Rzeszowie.
 
Co ciekawe ten ostatni temat szczególnie podkreślił ks. biskup Kazimierz Górny, który gratulując Honorowym Obywatelom Rzeszowa, życzył też dynamicznego rozwoju Rzeszowowi, a zwłaszcza jak najszybszego przyłączenia nowych miejscowości i gmin m.in. Trzebowniska, Świlczy i Krasnego. Były ordynariusz diecezji rzeszowskiej żartobliwie wspomniał nawet o miastach - Boguchwale i Tyczynie, czym wzbudził sporą radość na sali, choć raczej nie wszystkim było do śmiechu. 
 
- Miasto dynamicznie się rozwija, przyciąga przedsiębiorców, turystów, a co najważniejsze, nowych mieszkańców - podkreślał Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa. - Ale jego prestiż budują wyjątkowi obywatele i wspaniała młodzież, z której szczególnie jestem dumny.
  
Laudację na cześć Marty Półtorak wygłosił Konrad Fijołek, wiceprzewodniczący Rady Miasta Rzeszowa, który miał zadanie łatwe i trudne zarazem. Wyróżniona jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych kobiet w Rzeszowie i na Podkarpaciu, ale i przez ostatnie dwie dekady była bardzo aktywna nie tylko w biznesie, dlatego zwięzłe przedstawienie wszystkich jej aktywności było małym wyzwaniem. 
 
Marta Półtorak jest prezesem Marma Polskie Folie, jednego z największych w Europie przetwórców tworzyw sztucznych i producentów folii dla ogrodnictwa, budownictwa  oraz przemysłu. Firma od 27 lat istniejąca na rynku ma pięć zakładów produkcyjnych w Kańczudze, Nowej Dębie, Kędzierzynie - Koźlu, Bielsku – Białej i Wilkowicach, gdzie zatrudnionych jest ponad 2 tys. osób. Półtorak jest również prezesem Develop Investment, właściciela Centrum Handlowo-Rozrywkowego Millenium Hall w Rzeszowie, a w latach 2005 – 2015 była bardzo mocno zaangażowana w sponsoring oraz rozwój rzeszowskiej drużyny żużlowej Stal Rzeszów. W ostatnich latach wspólnie z mężem angażują się także w rozwój produkcji wina z Podkarpacia, w którym to upatrują szansę na rozwój najbiedniejszych terenów regionu m.in. Pogórza Dynowskiego.
 
 
Marta Półtorak. Fot. Tadeusz Poźniak
 
- Mogłam mieszkać wszędzie, ale wybrałam Rzeszów i nie żałuję  - mówiła wzruszona Marta Półtorak. I choć w ostatnich latach odebrała wiele nagród i wyróżnień, to jednak bycie pierwszą kobietą wśród Honorowych Obywateli Rzeszowa, cieszy i wzrusza bardzo.
 
Reklama
Prezes Marma Polskie Folie,  przyznała, że na pewno nie udałoby się jej aż tyle zrobić i pomóc w tak wielu przypadkach, gdyby nie wsparcie rodziny, męża, rodziców, dzieci, ale też współpracowników, przyjaciół i znajomych. Przywołała również zabawną anegdotę o mężczyźnie, który przychodzi do księgarni i pyta, gdzie znajdzie książkę pt. „Mężczyzna – pan i władca”. Na co ekspedientka odpowiada: „Proszę szukać w dziale baśni i legendy.”
 
Czy kobiety będą odgrywały coraz bardziej znaczącą rolę w życiu publicznym? Czas pokaże! Marta Półtorak wspominając zaś o Honorowych Obywatelach Miasta Rzeszowa sprzed 20 lat przywołała Jana Pawła II i Wojciecha Kilara. To ten ostatni powiedział: „Dziękuję Bogu, że jest Rzeszów. Cudowne, polskie miasto”. I rzeczywiście, ponad 80 proc. mieszkańców Rzeszowa jest dumnych z miasta, w którym mieszka, a to przekłada się na coraz większą popularność Rzeszowa wśród polskich miast metropolitalnych. 
 
Laudację na cześć prof. Jerzego Posłusznego wygłosił Andrzej Dec, przewodniczący Rady Miasta Rzeszowa. 
 
Profesor Jerzy Posłuszny to twórca i rektor Wyższej Szkoły Prawa i Administracji, najstarszej uczelni niepublicznej na Podkarpaciu, która w 2016 roku obchodziła jubileusz 20-lecia. W 2016 roku uczelnia postanowiła też przenieść siedzibę z Przemyśla do Rzeszowa i na bazie Zamiejscowego Wydziału utworzyła nową uczelnię pod nazwą Rzeszowska Szkoła Wyższa WSPiA. W ciągu tych dwóch dekad prof. Posłusznemu udało się stworzyć silny i liczący się ośrodek prawniczy w Polsce. Obecnie WSPiA zatrudnia ponad 200 profesorów, doktorów, asystentów i lektorów, którzy kształcą na czterech kierunkach: administracja, zarządzanie, bezpieczeństwo wewnętrzne i prawo. Uczelnia może się też pochwalić jednym z najnowocześniejszych w Polsce kampusów, który powstał na około 3 hektarach w centrum Rzeszowa.  
 
 
Jerzy Posłuszny. Fot. Tadeusz Poźniak
 
Prof. Jerzy Posłuszny, przyznał, że otrzymane wyróżnienie, to przywilej, zaszczyt i zobowiązanie.
 
- Dziękuję za docenienie, że udało się w Rzeszowie zbudować dobrą uczelnię niepubliczną, która przez 20 lat wykształciła m.in.  4,5 tys.  mieszkańców Rzeszowa – mówił prof. Posłuszny. Przypomniał też, jak w ostatnich latach zmienił się stosunek do samego miasta.
 
- Gdy jeszcze kilka lat temu brałem udział w ogólnopolskich konferencjach, nie brakowało aluzyjek do Rzeszowa jako części Bieszczadów – opowiadał. – Dziś takie sytuacje już się nie zdarzają, a miasto, nawet z odrobiną zazdrości, jest postrzegane jako nowoczesne i szybko rozwijające się. I chyba hasło reklamowe „Rzeszów – stolica innowacji”, kiedyś zdające się brzmieć nieco na wyrost, dziś jest jak najbardziej aktualne. 
 
Do nagrodzonych bohaterów wieczoru z gratulacjami zwrócili się także: ks. biskup Kazimierz Górny oraz Jerzy Cypryś, przewodniczący Sejmiku Wojewódzkiego, który pogratulował w imieniu marszałka województwa. Na widowni  nie zabrakło też radnych Rzeszowa, przedstawiciela wojewody podkarpackiego, parlamentarzystów i europarlamentarzystów. Obecni byli m.in. Elżbieta Łukacijewska, Krystyna Wróblewska, Zdzisław Gawlik, prof. Aleksander Bobko oraz Krystyna Skowrońska. Wśród gości pojawili się też prof. Andrzej Zoll, były prezes Trybunału Konstytucyjnego oraz prof. Zbigniew Ćwiąkalski, były minister sprawiedliwości. Obaj od dawna są wykładowcami w WSPiA w Rzeszowie. 
 
 
Lora Szafran. Fot. Tadeusz Poźniak
 
W trakcie wieczoru nie zabrało też tradycyjnego, ogromnego tortu i świetnej muzyki. Wystąpili: utalentowany młody pianista, Maciej Skarbek, który wykonał „Walce szlachetne i sentymentalne” Maurice’a Ravela oraz Lora Szafran z zespołem. Znakomita wokalistka jazzowa wywodząca się z Krosna, zaprezentowała utwory z ostatniej płyty „Piosenki naszych Mistrzów − Wars, Szpilman, Wasowski. 
 

KOMENTARZE

Wciąż nam się chce - rozmowa z Martą Półtorak

Marta Półtorak ? prezes zarządu firmy Marma Polskie...

Stare fotografie z Mielca trafią do sieci

W mieleckiej Jadernówce rozpoczęła się digitalizacja olbrzymich...

Marta Półtorak i Wojciech Materna o biznesie

Czym jest sukces w biznesie? Jakie cechy charakteru powinien...

Żydzi w Przemyślu, czyli świat przeszły niezapomniany

Najstarsza wzmianka o polskich Żydach datowana ok. 1030 dotyczy Przemyśla. Jak z tego wynika istniała tu wtedy ich osada, która dzięki przywilejowi Kazimierza Wielkiego rozwinęła...

70. rocznica "krwawej niedzieli" na Wołyniu

Dziś o godz. 20.30 sprzed pomnika Armii Krajowej w Rzeszowie ruszy Marsz Pamięci Ofiar Ludobójstwa na Kresach. Przejdzie aleją Lubomirskich, ulicą 3 Maja (tu, pod tablicą upamiętniającą zamordowanych na Wołyniu...

zobacz więcej
Reklama

Cztery przepisy na sukces. Biznesy rosną w projekcie Start In Podkarpackie

Specjalistyczne platformy internetowe dla wymagającego rynku medycznego zamierzają uruchomić dwa z czterech podkarpackich startupów, które w sierpniu...

Fibrain zainwestuje w WiseGlass. Inteligentne lustra podbiją świat?

Wyglądają jak zwykłe lustra, ale obok odbicia wyświetlają reklamy. Jakie? Zależy od tego, kto się przegląda. Trzy lata temu pomysł, wykorzystujący zaawansowane...

Podkarpacka Giełda Domów i Mieszkań. Setki ofert w G2A Arena

Małe mieszkania, domy z ogródkiem to dziś najlepiej sprzedaje się w Rzeszowie i jego okolicach. Po 2-3 miesiącach epidemii wyczekiwana obniżka cen nie nastąpiła, a idealne...

Reklama

W Aeropolis powstała maszyna kontroli jakości. Szybsza od tych na świecie

Pięć sekund zajmie skontrolowanie wymiarów i innych parametrów samochodowej tarczy sprzęgła schodzącej z linii produkcyjnej w Jasionce koło Rzeszowa...

Co z budową 8 obwodnic na Podkarpaciu?!

W ramach rządowego Programu budowy 100 obwodnic na lata 2020-2030 na Podkarpaciu planowana jest realizacja ośmiu z nich. Będą to obwodnice Brzostka i Kołaczyc, Kolbuszowej, Jasła, Miejsca Piastowego, Nowej Dęby, Pilzna...

Więcej pasażerów na lotnisku w Jasionce. Od sierpnia loty do Turcji

Prawie 23 tysiące pasażerów obsłużył w lipcu Port Lotniczy Rzeszów-Jasionka. Był to pierwszy miesiąc od wybuchu pandemii COVID-19, w którym odbywały się...

Rozpoczęto budowę Podkarpackiego Centrum Nauki Łukasiewicz

Łopaty wbite. W środę, 5 sierpnia, w Tajęcinie k. Rzeszowa uroczyście rozpoczęto budowę Podkarpackiego Centrum Nauki. Jego patronem ma być pochodzący z Podkarpacia wynalazca...

PCI ProtoLab - rozwiązania dla przedsiębiorców i przyszłości Podkarpacia

Maratony projektowania ukierunkowane na realne wyzwania i problemy pochodzące z przedsiębiorstw, wspólne rozwijanie projektów, prototypów i startupów...

zobacz więcej

POLECANE

Money.pl - Kliknij po więcej
Giełda
GPW 2020-09-18 18:58
WIG Informujemy, iż w związku ze zmianami zasad dystrybucji danych GPW wprowadzonymi 1 stycznia 2018 r. notowania dostępne są bezpośrednio na stronie money.pl
WIG20
mWIG40
sWIG80
Wspierane przez Money.pl
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
Kursy walut
NBP 2020-09-18
USD 3,7585 -0,34%
EUR 4,4574 +0,13%
CHF 4,1378 -0,08%
GBP 4,8811 -0,13%
Wspierane przez Money.pl
Money.pl - Kliknij po więcej
Surowce - notowania online
Nazwa Jednostka Wartość [USD] Zmiana Ostatnia zmiana
 Złoto uncja 1957,75 +0,00% [22:59]
 Ropa brent baryłka 43,09 +0,00% [22:59]
 Pallad uncja 2382,60 +0,00% [22:59]
 Platyna uncja 932,40 +0,00% [22:59]
 Srebro uncja 26,97 +0,00% [22:59]
Wspierane przez Money.pl
RZESZÓW WEATHER
Reklama

NASI PARTNERZY

zamknij

Szanowny Czytelniku !

Zanim klikniesz „Zgadzam się” lub zamkniesz to okno, prosimy o przeczytanie tej informacji. Prosimy w niej o Twoją dobrowolną zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez naszych partnerów biznesowych oraz przekazujemy informacje o tzw. cookies i o przetwarzaniu przez nas Twoich danych osobowych. Klikając „Zgadzam się” lub zamykając okno, zgadzasz się na poniższe. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres.

Zgoda

Jeśli chcesz zgodzić się na przetwarzanie przez Zaufanych Partnerów Grupy SAGIER Twoich danych osobowych, które udostępniasz w historii przeglądania stron i aplikacji internetowych, w celach marketingowych (obejmujących zautomatyzowaną analizę Twojej aktywności na stronach internetowych i w aplikacjach w celu ustalenia Twoich potencjalnych zainteresowań dla dostosowania reklamy i oferty) w tym na umieszczanie znaczników internetowych (cookies itp.) na Twoich urządzeniach i odczytywanie takich znaczników, kliknij przycisk „Przejdź do serwisu” lub zamknij to okno.
Jeśli nie chcesz wyrazić zgody, kliknij „Nie teraz”. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz edytować zakres zgody, w tym wycofać ją całkowicie, przechodząc na naszą stronę polityki prywatności. Powyższa zgoda dotyczy przetwarzania Twoich danych osobowych w celach marketingowych Zaufanych Partnerów. Zaufani Partnerzy to firmy z obszaru e-commerce i reklamodawcy oraz działające w ich imieniu domy mediowe i podobne organizacje, z którymi Grupa SAGIER współpracuje.
Podmioty z Grupy SAGIER w ramach udostępnianych przez siebie usług internetowych przetwarzają Twoje dane we własnych celach marketingowych w oparciu o prawnie uzasadniony, wspólny interes podmiotów Grupy SAGIER. Przetwarzanie takie nie wymaga dodatkowej zgody z Twojej strony, ale możesz mu się w każdej chwili sprzeciwić. O ile nie zdecydujesz inaczej, dokonując stosownych zmian ustawień w Twojej przeglądarce, podmioty z Grupy SAGIER będą również instalować na Twoich urządzeniach pliki cookies i podobne oraz odczytywać informacje z takich plików. Bliższe informacje o cookies znajdziesz w akapicie „Cookies” pod koniec tej informacji.

Administrator danych osobowych

Administratorami Twoich danych są podmioty z Grupy SAGIER czyli podmioty z grupy kapitałowej SAGIER, w której skład wchodzą Sagier Sp. z o.o. ul. Mieszka I 48/50, 35-303 Rzeszów oraz Podmioty Zależne. Ponadto, w świetle obowiązującego prawa, administratorami Twoich danych w ramach poszczególnych Usług mogą być również Zaufani Partnerzy, w tym klienci.
PODMIOTY ZALEŻNE:
http://www.biznesistyl.pl/
http://poradnikbudowlany.eu/
http://modnieizdrowo.pl/
http://www.sagier.pl/
Jeżeli wyrazisz zgodę, o którą wyżej prosimy, administratorami Twoich danych osobowych będą także nasi Zaufani Partnerzy. Listę Zaufanych Partnerów możesz sprawdzić w każdym momencie na stronie naszej polityki prywatności i tam też zmodyfikować lub cofnąć swoje zgody.

Podstawa i cel przetwarzania

Twoje dane przetwarzamy w następujących celach:
• 1. Jeśli zawieramy z Tobą umowę o realizację danej usługi (np. usługi zapewniającej Ci możliwość zapoznania się z jednym z naszych serwisów w oparciu o treść regulaminu tego serwisu), to możemy przetwarzać Twoje dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.
• 2. Zapewnianie bezpieczeństwa usługi (np. sprawdzenie, czy do Twojego konta nie loguje się nieuprawniona osoba), dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszanie naszych usług i dopasowanie ich do potrzeb i wygody użytkowników (np. personalizowanie treści w usługach), jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług (np. jeśli interesujesz się motoryzacją i oglądasz artykuły w biznesistyl.pl lub na innych stronach internetowych, to możemy Ci wyświetlić reklamę dotyczącą artykułu w serwisie biznesistyl.pl/automoto. Takie przetwarzanie danych to realizacja naszych prawnie uzasadnionych interesów.
• 3. Za Twoją zgodą usługi marketingowe dostarczą Ci nasi Zaufani Partnerzy oraz my dla podmiotów trzecich. Aby móc pokazać interesujące Cię reklamy (np. produktu, którego możesz potrzebować) reklamodawcy i ich przedstawiciele chcieliby mieć możliwość przetwarzania Twoich danych związanych z odwiedzanymi przez Ciebie stronami internetowymi. Udzielenie takiej zgody jest dobrowolne, nie musisz jej udzielać, nie pozbawi Cię to dostępu do naszych usług. Masz również możliwość ograniczenia zakresu lub zmiany zgody w dowolnym momencie.

Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania, czyli w przypadku udzielenia zgody do momentu jej cofnięcia, ograniczenia lub innych działań z Twojej strony ograniczających tę zgodę, w przypadku niezbędności danych do wykonania umowy, przez czas jej wykonywania i ewentualnie okres przedawnienia roszczeń z niej (zwykle nie więcej niż 3 lata, a maksymalnie 10 lat), a w przypadku, gdy podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora, do czasu zgłoszenia przez Ciebie skutecznego sprzeciwu.

Przekazywanie danych

Administratorzy danych mogą powierzać Twoje dane podwykonawcom IT, księgowym, agencjom marketingowym etc. Zrobią to jedynie na podstawie umowy o powierzenie przetwarzania danych zobowiązującej taki podmiot do odpowiedniego zabezpieczenia danych i niekorzystania z nich do własnych celów.

Cookies

Na naszych stronach używamy znaczników internetowych takich jak pliki np. cookie lub local storage do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronach, aplikacjach i w Internecie. W ten sposób technologię tę wykorzystują również podmioty z Grupy SAGIER oraz nasi Zaufani Partnerzy, którzy także chcą dopasowywać reklamy do Twoich preferencji. Cookies to dane informatyczne zapisywane w plikach i przechowywane na Twoim urządzeniu końcowym (tj. twój komputer, tablet, smartphone itp.), które przeglądarka wysyła do serwera przy każdorazowym wejściu na stronę z tego urządzenia, podczas gdy odwiedzasz strony w Internecie. Szczegółową informację na temat plików cookie i ich funkcjonowania znajdziesz pod tym linkiem. Pod tym linkiem znajdziesz także informację o tym jak zmienić ustawienia przeglądarki, aby ograniczyć lub wyłączyć funkcjonowanie plików cookies itp. oraz jak usunąć takie pliki z Twojego urządzenia.

Twoje uprawnienia

Przysługują Ci następujące uprawnienia wobec Twoich danych i ich przetwarzania przez nas, inne podmioty z Grupy SAGIER i Zaufanych Partnerów:
1. Jeśli udzieliłeś zgody na przetwarzanie danych możesz ją w każdej chwili wycofać (cofnięcie zgody oczywiście nie uchyli zgodności z prawem przetwarzania już dokonanego na jej podstawie);
2. Masz również prawo żądania dostępu do Twoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do przeniesienia danych, wyrażenia sprzeciwu wobec przetwarzania danych oraz prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego, którym w Polsce jest Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Pod tym adresem znajdziesz dodatkowe informacje dotyczące przetwarzania danych i Twoich uprawnień.