Reklama

Abp Ryś i Szymon Hołownia w Rzeszowie: Zacznijmy od "przepraszam"

A A A
Alina Bosak

Dodano: 22-01-2019

Fot. Tadeusz Poźniak

Fot. Tadeusz Poźniak

ZDJĘCIA

zobacz wszystkie ›
- Najbardziej brakuje mi listu Episkopatu, w którym my pierwsi powiemy „przepraszam”. Ale to musi być poważne „przepraszam”, to znaczy, musimy także nazwać swoje winy - powiedział abp Grzegorz Ryś, metropolita łódzki, członek Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski w poniedziałek, 21 stycznia br., w Rzeszowie. Odniósł się w ten sposób nie tylko do zabójstwa prezydenta Gdańska i mowy nienawiści, ale i do problemów współczesnego chrześcijaństwa. - Nam chrześcijaństwo pomyliło się z ideologią. Z Ewangelii robimy soczek. Żyjemy w katolickiej bańce i podniecamy się, że 40 proc. Polaków chodzi do kościoła. Czy w nas jako chrześcijanach widać tę miłość? - pytał Szymon Hołownia. Spotkanie ze znanym dziennikarzem i abp. Rysiem przyciągnęło do Filharmonii Podkarpackiej niemal tysiąc osób
 
Otwarte wykłady i debaty organizowane od trzech lat przez Wyższą Szkołę Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie zawsze cieszą się dużym zainteresowaniem. Spotkanie z abp. Grzegorzem Rysiem i dziennikarzem Szymonem Hołownią będzie jednak należało do rekordowych pod względem frekwencji. Publiczność zajęła nie tylko dużą salę koncertową Filharmonii Podkarpackiej, ale również kameralną, w której transmitowano to, co działo się na głównej scenie. Tematem były problemy współczesnego chrześcijaństwa, a spotkanie otwarło nowy cykl debat pn. „W labiryncie świata”, których organizacji wraz z rzeszowską uczelnią podjął się Klasztor Ojców Dominikanów w Rzeszowie, we współpracy z „Tygodnikiem Powszechnym”. Rozmowę poprowadził publicysta tygodnika - Wojciech Bonowicz.
 
 - Jednym poważnym problemem chrześcijaństwa jest ewangelizacja, czyli to jak przekazywać wiarę - stwierdził już na początku spotkania abp Grzegorz Ryś. - Problemy mogą wynikać z treści Ewangelii, rodzić się po stronie tego, kto przekazuje Ewangelię albo po stronie odbiorcy. Pytanie zasadnicze brzmi: Czy to, co głosimy jest rzeczywiście Ewangelią?
 
 
Arcybiskup wskazał, że możemy ją pomylić z prawem, z promocją i dbałością o instytucję Kościoła, uczynić formą ideologii, formacją nawet polityczną. Mówić o wierze jako religii obywatelskiej. - To bardzo pogańskie podejście - mówił abp Ryś. - W Ewangelii chodzi o osobę Jezusa Chrystusa. Za dużo mówimy o Kościele, za mało o Jezusie. Dziś możliwa jest postawa: Kościół - tak, Chrystus - nie. Oznacza, że jestem w Kościele, w tej instytucji, bo jest to dla mnie w taki, czy inny sposób opłacalne, ale to nie znaczy, że chcę się w życiu kierować nauką Jezusa. Na Jezusa mogę patrzeć, jak na marzyciela, uważając, że tak jak on żyć się nie da. W ewangelizacji istotne jest spotkanie osobiste człowieka z Jezusem. Kościół jest na służbie tej relacji. Kiedy tę relację zgubimy z oczu, wiara bardzo łatwo staje się ideologią, formacja polityczną i wtedy w imię wiary można dokonywać rzeczy strasznych. 
 
Abp Ryś nie ukrywał, że Kościół mający zadanie ewangelizacji, jest także odpowiedzialny za antyświadectwo. - Na ostatnim synodzie biskupów, na którym reprezentowałem polski Kościół, mówiono, że potrzeba wypracować takie sformułowanie nauczania na temat miłości, ciała, seksu, życia erotycznego, aby młodzi ludzie chcieli się w tym odnaleźć; że musimy to wszystko na nowo opisać. A we mnie brzmiało, że jest zupełnie inaczej. Mamy już dawno sformułowany ten przekaz. To, czego nauczał Jan Paweł II na temat teologii ciała jest niesłychanie piękną i spójną propozycją. Tylko, że dzisiaj nie za bardzo mamy tytuł moralny, żeby te propozycje przedstawiać młodym ludziom. Kiedy mówię do nich, że życie erotyczne jest niesłychaną wartością, bo jest znakiem oddania osoby drugiej osobie, to młodzi mogą zapytać: „A wy coście zrobili? A te wszystkie krzywdy, które są przestępstwami przeciwko małoletnim? Co wyście zrobili z życiem erotycznym?”. To jest właśnie antyświadectwo, które zatrzymuje nas w punkcie wyjścia. Nie możemy mówić o Ewangelii, bo staliśmy się antyświadkami.
 
Reklama
Szymon Hołownia uważa, że Polacy żyją w katolickiej bańce. Co roku liczymy wiernych i komunikanty. Cieszymy się, że 40 proc. Polaków chodzi do kościoła. - Przestańmy się tym podniecać. Zapytajmy, czy w nas  jako w chrześcijanach widać miłość do człowieka, ciekawość ludzi, ciekawość Boga - uprzytomnił na spotkaniu dziennikarz. - Mówili mi przed chwilą, że na Podkarpaciu najwięcej ludzi chodzi do kościoła. Świetnie, ale to o niczym nie świadczy. Pozwólcie, że wejdę na wasze fora internetowe, na facebooki, poczytam, jak się do siebie odnosicie. Czy na Podkarpaciu jest wyraźnie mniej hejtu w Internecie niż w całej Polsce? Czy Podkarpacie przoduje w Polsce, jeśli chodzi o przywracanie sprawiedliwości? Czy Podkarpacie jest bliżej raju niż łódzkie, szczecińskie lub podlaskie? Czy jak się wysiada na lotnisku w Jasionce, widać, że ludzie jakoś inaczej się do siebie odnoszą? Są ewangeliczni, chętni do służby? Jeżeli tak, to uwierzę, że jesteście najbardziej religijnym obszarem Polski.   
 
 
Szymon Hołownia stwierdził, że chrześcijaństwo to religia, która poprzeczkę stawia wysoko. Jest radykalna. Tymczasem, czytając u Mateusza 5, „Byłeś obcy, a przyjęliście mnie”, zaraz dodajemy wyjątek - „Nie dotyczy muzułmanów”. - Kiedy mowa o aborcji, wiemy, czego wymagać od innych, ale kiedy Jezus mnie przychodzi urządzać życie, to się zaczyna szukanie wymówek: „Przecież On, czyli Jezus, nie mógł mieć tego na myśli” - stwierdził Hołownia. - Przestańmy robić z Ewangelii ten kotlet, który ma nam zabezpieczyć granice, sprawić, że wszyscy będą zdrowi. To jest poważna rzecz, z którą trzeba się zmierzyć. Podróżując po Polsce, spotykam dobrych ludzi i w nich widzę wiosnę w Kościele. 
 
Dziennikarz przywołał także doświadczenia z Demokratycznej Republiki Konga, gdzie założona przez niego Fundacja Dobra Fabryka finansuje wiejski szpital i ośrodek leczenia głodu. Mówił o wstrząsie, gdy pokazano mu nagranie, na którym kameruńscy żołnierze rozstrzeliwują dwie kobiety i dwoje dzieci - siedmiolatka i niemowlę. - Świat, który robi takie rzeczy dzieciom, nie zasługuje, by istnieć. Widocznie Bóg jeszcze w człowieka wierzy. Przestańmy gadać i zacznijmy robić - zaapelował Hołownia.    
 
Spotkanie w Rzeszowie wypadło niedługo po dramatycznych wydarzeniach w Gdańsku i zabójstwie prezydenta Pawła Adamowicza, więc padło też pytanie o źródła zła i przeciwdziałanie mowie nienawiści. - Z tym też musimy się zmierzyć - stwierdził Wojciech Bonowicz. - Ciężkie rzeczy mówiłeś nam Szymon. Także w tych dniach nie brakowało w Internecie złych emocji, ale uderzające było to, jak wiele było dobrych. Najbliższy numer "Tygodnika Powszechnego" na okładce będzie miał hasztag: „Ludzi dobrej woli jest więcej”. Może musimy to sobie powtarzać, by w to uwierzyć? Ale co jako wspólnota chrześcijan w Polsce możemy zrobić, aby ten język publiczny i prywatny był lepszy? 
 
- Pilnować siebie i pilnować innych - odpowiedział Szymon Hołownia. - To program negatywny. W końcu komuś puszczą nerwy - ripostował abp Ryś, przypominając scenę z książki „Paragraf 22”, w której główny bohater idzie zameldować się pułkownikowi i całą drogę powtarza: „Żebym go tylko nie strzelił w gębę”. I gdy tylko do niego dotarł, od razu mu przyłożył. - Powstrzymywać się od hejtu - to nie wystarczy - stwierdził abp Grzegorz Ryś. - Zamiast nawoływać się nawzajem do zaprzestania wyzwisk i powstrzymania agresji, może ktoś pierwszy z nas powiedziałby „przepraszam”. To bardzo pozytywne i otwierające słowo. Żeby powiedzieć przepraszam i żeby to było uczciwe, muszę wiedzieć, że zrobiłem coś złego. To się mocno wiąże z wizją Kościoła, chrześcijaństwa i zrozumienia, czym ono jest - mówił abp Ryś, dając następujący przykład: - Kiedyś jako biskup pomocniczy krakowski, wizytowałem ogromną parafię. Wizytacja trwała cztery dni. W jej trakcie spotykałem się z działającymi w niej wspólnotami. W dekrecie powizytacyjnym napisałem proboszczowi: Macie bardzo wiele małych wspólnot i jedną, która myśli rzeczywiście ewangelicznie - to jest wspólnota Anonimowych Alkoholików. To nie żart. Przewaga, którą mieli Anonimowi Alkoholicy nad całą resztą ludzi z tych innych pobożnych wspólnot, brała się stąd, że wiedzieli, iż sięgnęli w życiu dna i to im nakazywało mocno się powstrzymać przed krytyką drugiego człowieka. Przeciwnie, mieli niesłychaną zdolność słuchania się nawzajem - bez osądu, bez oceny, bez jadu. To się bierze z uznania swojego grzechu. Więc, by nie uciekać od trudnych odpowiedzi, powiem, że różnych rzeczy brakuje mi w listach Episkopatu, ale to, czego mi najpierw brakuje to list, w którym pierwsi powiemy „przepraszam”. Mam głębokie przekonanie, że napiszemy kiedyś taki list. Niezależnie od tego, jak to będzie przyjęte w publicznej debacie. Ale to musi być poważne przepraszam, to znaczy, musimy także nazwać swoje winy. 
 

KOMENTARZE

Szymon Hołownia: namawiam do radosnego wolontariatu

Kilka lat temu Szymon Hołownia, popularny dziennikarz...

Prezenty dla bliskich z daleka - czym wysyłać?

Święta to bardzo wyjątkowy okres dla każdego katolika...

Kultury Bliskie i Dalekie w WSIiZ

Instytut Badań nad Cywilizacjami serdecznie zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu : "Kultury Bliskie i Dalekie".

80 lat CIECH Sarzyna S.A. Od COP-u po ekspansję na światowe rynki

Najpierw był COP i decyzja o budowie fabryki NIZET która miała produkować nitrozwiązki. Potem wybuchła II wojna światowa, okupant wywiózł urządzenia, a w pustych...

zobacz więcej
Reklama

Bez przykrych niespodzianek - transport w nowoczesnym łańcuchu dostaw

- Liczy się czas reakcji, zorganizowana sieć partnerska podwykonawców i logistyka, która pozwala na sprawny dojazd z dostawą wprost na linię produkcyjną...

Wirtualna jazda obwodnicą Łańcuta. Zobacz, co powstanie za dwa lata

Po roku od podpisania przez Budimex S.A. umowy na projekt i budowę obwodnicy Łańcuta, Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad udostępniła animowaną...

70 lat lotniska w Jasionce

Jasionka - wieś 14 kilometrów oddalona od Rzeszowa, która 70 lat temu rozpoczęła najważniejszą historię lotniczą na Podkarpaciu. To oczywiście data umowna, bo początki lotniska w Jasionce sięgają 1940 roku, kiedy to dla celów wojennych...

Reklama

Otwarcie mostu na Wisłoku w gminie Trzebownisko i feta z Brathankami

Nowy most na Wisłoku, który łączy Wólkę Podleśną z Łukawcem w maju został udostępniony dla ruchu. Znacznie skraca czas dotarcia do pracy zatrudnionym w...

Miasto chce sprzedać kamienicę przy ul. Piłsudskiego

Miasto nie ma pieniędzy na remont ponad stuletniej kamienicy przy ul. Piłsudskiego 5, dlatego w poniedziałek, 29 kwietnia, Tadeusz Ferenc poinformował, że chce jej sprzedaży. Sytuacja nieco...

Półtorak, Zdanowska i prof. Orkisz w Komitecie Poparcia Krystyny Skowrońskiej

W poniedziałek Krystyna Skowrońska przedstawiła swój Komitet Poparcia przed nadchodzącymi wyborami do Parlamentu Europejskiego. Posłankę...

Szybciej z Rzeszowa do Łodzi. Nowa ekspresówka S74 coraz bliżej

W poniedziałek, 20 maja 2019, podpisano umowę na dokumentację dla 71 km odcinka drogi ekspresowej S74 z Opatowa w województwie świętokrzyskim do Niska w województwie...

TSLA EXPO Rzeszów 2019 - 3 dni dla motoryzacji, transportu i przemysłu!

Ponad 5 tysięcy zwiedzających i 100 wystawców, debaty z ekspertami oraz 70 spotkań brokerskich, z których 5 na 10 zakończyło się zawarciem międzynarodowego...

zobacz więcej

POLECANE

VIP Biznes&Styl Nr 62

VIP Biznes&Styl Nr 62
w numerze m.in.:

Jakub Kocój - Nie warto bać się lepszych od siebie Elżbieta Łukacijewska, Tomasz Poręba - 15 lat Polski w Unii Europejskiej Radosław Fedaczyński - Najważniejsze są zwierzęta 58. Muzyczny Festiwal w Łańcucie Żydzi z Podkarpacia - Grzech naszego zapomnienia Kongres i Targi TSLA EXPO 2019
Money.pl - Kliknij po więcej
Giełda
GPW 2019-06-25 10:08
WIG Informujemy, iż w związku ze zmianami zasad dystrybucji danych GPW wprowadzonymi 1 stycznia 2018 r. notowania dostępne są bezpośrednio na stronie money.pl
WIG20
mWIG40
sWIG80
Wspierane przez Money.pl
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
Kursy walut
NBP 2019-06-24
USD 3,7360 -0,91%
EUR 4,2538 -0,20%
CHF 3,8259 -0,32%
GBP 4,7558 -0,50%
Wspierane przez Money.pl
Money.pl - Kliknij po więcej
Surowce - notowania online
Nazwa Jednostka Wartość [USD] Zmiana Ostatnia zmiana
 Złoto uncja 1437,25 +0,98% [09:55]
 Ropa brent baryłka 63,81 -0,50% [09:54]
 Pallad uncja 1525,55 -0,21% [09:54]
 Platyna uncja 817,50 -0,16% [09:55]
 Srebro uncja 15,48 +0,32% [09:54]
Wspierane przez Money.pl
RZESZÓW WEATHER
Reklama

NASI PARTNERZY

zamknij

Szanowny Czytelniku !

Zanim klikniesz „Zgadzam się” lub zamkniesz to okno, prosimy o przeczytanie tej informacji. Prosimy w niej o Twoją dobrowolną zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez naszych partnerów biznesowych oraz przekazujemy informacje o tzw. cookies i o przetwarzaniu przez nas Twoich danych osobowych. Klikając „Zgadzam się” lub zamykając okno, zgadzasz się na poniższe. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres.

Zgoda

Jeśli chcesz zgodzić się na przetwarzanie przez Zaufanych Partnerów Grupy SAGIER Twoich danych osobowych, które udostępniasz w historii przeglądania stron i aplikacji internetowych, w celach marketingowych (obejmujących zautomatyzowaną analizę Twojej aktywności na stronach internetowych i w aplikacjach w celu ustalenia Twoich potencjalnych zainteresowań dla dostosowania reklamy i oferty) w tym na umieszczanie znaczników internetowych (cookies itp.) na Twoich urządzeniach i odczytywanie takich znaczników, kliknij przycisk „Przejdź do serwisu” lub zamknij to okno.
Jeśli nie chcesz wyrazić zgody, kliknij „Nie teraz”. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz edytować zakres zgody, w tym wycofać ją całkowicie, przechodząc na naszą stronę polityki prywatności. Powyższa zgoda dotyczy przetwarzania Twoich danych osobowych w celach marketingowych Zaufanych Partnerów. Zaufani Partnerzy to firmy z obszaru e-commerce i reklamodawcy oraz działające w ich imieniu domy mediowe i podobne organizacje, z którymi Grupa SAGIER współpracuje.
Podmioty z Grupy SAGIER w ramach udostępnianych przez siebie usług internetowych przetwarzają Twoje dane we własnych celach marketingowych w oparciu o prawnie uzasadniony, wspólny interes podmiotów Grupy SAGIER. Przetwarzanie takie nie wymaga dodatkowej zgody z Twojej strony, ale możesz mu się w każdej chwili sprzeciwić. O ile nie zdecydujesz inaczej, dokonując stosownych zmian ustawień w Twojej przeglądarce, podmioty z Grupy SAGIER będą również instalować na Twoich urządzeniach pliki cookies i podobne oraz odczytywać informacje z takich plików. Bliższe informacje o cookies znajdziesz w akapicie „Cookies” pod koniec tej informacji.

Administrator danych osobowych

Administratorami Twoich danych są podmioty z Grupy SAGIER czyli podmioty z grupy kapitałowej SAGIER, w której skład wchodzą Sagier Sp. z o.o. ul. Cegielniana 18c/3, 35-310 Rzeszów oraz Podmioty Zależne. Ponadto, w świetle obowiązującego prawa, administratorami Twoich danych w ramach poszczególnych Usług mogą być również Zaufani Partnerzy, w tym klienci.
PODMIOTY ZALEŻNE:
http://www.biznesistyl.pl/
http://poradnikbudowlany.eu/
http://modnieizdrowo.pl/
http://www.sagier.pl/
Jeżeli wyrazisz zgodę, o którą wyżej prosimy, administratorami Twoich danych osobowych będą także nasi Zaufani Partnerzy. Listę Zaufanych Partnerów możesz sprawdzić w każdym momencie na stronie naszej polityki prywatności i tam też zmodyfikować lub cofnąć swoje zgody.

Podstawa i cel przetwarzania

Twoje dane przetwarzamy w następujących celach:
• 1. Jeśli zawieramy z Tobą umowę o realizację danej usługi (np. usługi zapewniającej Ci możliwość zapoznania się z jednym z naszych serwisów w oparciu o treść regulaminu tego serwisu), to możemy przetwarzać Twoje dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.
• 2. Zapewnianie bezpieczeństwa usługi (np. sprawdzenie, czy do Twojego konta nie loguje się nieuprawniona osoba), dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszanie naszych usług i dopasowanie ich do potrzeb i wygody użytkowników (np. personalizowanie treści w usługach), jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług (np. jeśli interesujesz się motoryzacją i oglądasz artykuły w biznesistyl.pl lub na innych stronach internetowych, to możemy Ci wyświetlić reklamę dotyczącą artykułu w serwisie biznesistyl.pl/automoto. Takie przetwarzanie danych to realizacja naszych prawnie uzasadnionych interesów.
• 3. Za Twoją zgodą usługi marketingowe dostarczą Ci nasi Zaufani Partnerzy oraz my dla podmiotów trzecich. Aby móc pokazać interesujące Cię reklamy (np. produktu, którego możesz potrzebować) reklamodawcy i ich przedstawiciele chcieliby mieć możliwość przetwarzania Twoich danych związanych z odwiedzanymi przez Ciebie stronami internetowymi. Udzielenie takiej zgody jest dobrowolne, nie musisz jej udzielać, nie pozbawi Cię to dostępu do naszych usług. Masz również możliwość ograniczenia zakresu lub zmiany zgody w dowolnym momencie.

Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania, czyli w przypadku udzielenia zgody do momentu jej cofnięcia, ograniczenia lub innych działań z Twojej strony ograniczających tę zgodę, w przypadku niezbędności danych do wykonania umowy, przez czas jej wykonywania i ewentualnie okres przedawnienia roszczeń z niej (zwykle nie więcej niż 3 lata, a maksymalnie 10 lat), a w przypadku, gdy podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora, do czasu zgłoszenia przez Ciebie skutecznego sprzeciwu.

Przekazywanie danych

Administratorzy danych mogą powierzać Twoje dane podwykonawcom IT, księgowym, agencjom marketingowym etc. Zrobią to jedynie na podstawie umowy o powierzenie przetwarzania danych zobowiązującej taki podmiot do odpowiedniego zabezpieczenia danych i niekorzystania z nich do własnych celów.

Cookies

Na naszych stronach używamy znaczników internetowych takich jak pliki np. cookie lub local storage do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronach, aplikacjach i w Internecie. W ten sposób technologię tę wykorzystują również podmioty z Grupy SAGIER oraz nasi Zaufani Partnerzy, którzy także chcą dopasowywać reklamy do Twoich preferencji. Cookies to dane informatyczne zapisywane w plikach i przechowywane na Twoim urządzeniu końcowym (tj. twój komputer, tablet, smartphone itp.), które przeglądarka wysyła do serwera przy każdorazowym wejściu na stronę z tego urządzenia, podczas gdy odwiedzasz strony w Internecie. Szczegółową informację na temat plików cookie i ich funkcjonowania znajdziesz pod tym linkiem. Pod tym linkiem znajdziesz także informację o tym jak zmienić ustawienia przeglądarki, aby ograniczyć lub wyłączyć funkcjonowanie plików cookies itp. oraz jak usunąć takie pliki z Twojego urządzenia.

Twoje uprawnienia

Przysługują Ci następujące uprawnienia wobec Twoich danych i ich przetwarzania przez nas, inne podmioty z Grupy SAGIER i Zaufanych Partnerów:
1. Jeśli udzieliłeś zgody na przetwarzanie danych możesz ją w każdej chwili wycofać (cofnięcie zgody oczywiście nie uchyli zgodności z prawem przetwarzania już dokonanego na jej podstawie);
2. Masz również prawo żądania dostępu do Twoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do przeniesienia danych, wyrażenia sprzeciwu wobec przetwarzania danych oraz prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego, którym w Polsce jest Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Pod tym adresem znajdziesz dodatkowe informacje dotyczące przetwarzania danych i Twoich uprawnień.