Reklama

Biznes

Gaudeamus na Politechnice Rzeszowskiej z rekordową liczbą pilotów i po Ustawie 2.0

Aneta Gieroń
Dodano: 13.10.2019
47634_pilotaz
Share
Udostępnij
Politechnika Rzeszowska zainaugurowała w piątek nowy rok akademicki 2019/2020. Kompletnie różny od poprzednich, bo po wprowadzeniu kontrowersyjnej Ustawy 2.0., co dało się słyszeć także w przemówieniu prof. Tadeusza Markowskiego, rektora uczelni, przywołującego słowa jednego z najwybitniejszych teoretyków zarządzania XX wieku, Petera Druckera: „Najlepszą metodą przewidywania przyszłości jest jej tworzenie”. Sama 69. inauguracja roku akademickiego ściągnęła na Politechnikę Rzeszowską rekordową liczbę gości oraz aż 40 absolwentów pilotażu, którzy otrzymali certyfikaty ukończenia szkolenia do licencji pilota komunikacyjnego. To największa liczba w historii Ośrodka Kształcenia Lotniczego Politechniki Rzeszowskiej.
 
 – Z przeszłości należy czerpać naukę, ale żyć i funkcjonować „tu i teraz". Przyszłość można planować, ale nawet "jutro" jest trudne do zdefiniowania – mówił prof. Markowski i nie krył, że ostatnie 3 lata – kiedy wprowadzana była reforma szkolnictwa wyższego według Ustawy 2.0 przygotowanej przez ministra Jarosława Gowina oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego – mocno podzieliły świat nauki.
 
– Okazało się, że środowisko akademickie nie jest miejscem wolnym od agresji, zastraszania i przemocy psychicznej, a Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich w Stanowisku z dnia 20 sierpnia 2019 r. jednoznacznie potępiła język nienawiści i narastające akty agresji – przypominał rektor Politechniki Rzeszowskiej. Dla którego rozpoczął się właśnie ostatni rok w fotelu rektora, a w 2020 roku 70. rok akademicki zainauguruje już rektor powołany w zupełnie nowej formule, bo wybrany spośród kandydatów wskazanych przez Radę Uczelni.
 
 
Fot. Tadeusz Poźniak
 
Jeżeli coś pozostaje bez zmian, to prestiż Politechniki Rzeszowskiej, która jest jedną z najważniejszych uczelni na Podkarpaciu z absolwentami zasiadającymi w gabinetach prezesów największych firm produkcyjnych w regionie i która od początku swojego istnienia nie ma problemów z naborem kolejnych roczników studentów. 
 
– Nasza uczelnia cieszy się sporym uznaniem w regionie. Na rok akademicki 2019/2020 przyjęliśmy 3 927 studentów, o 130 więcej niż w roku poprzednim. Od roku 2016/2017 mamy ponad 8 500 kandydatów przy każdej rekrutacji, a liczba chętnych przewyższa liczbę przyjętych o ponad 100 proc. Wśród nowych kierunków największą popularnością cieszyło się „zarządzanie w sporcie” z ponad trzema osobami na jedno miejsce – wyliczał prof. Tadeusz Markowski. – Fakt, że liczba kandydatów nie zmniejsza się, a nawet nieznacznie rośnie, jest ewenementem w skali kraju i świadczy o dużej renomie uczelni.
 
Tradycyjnie też przy okazji  inauguracji nowego roku akademickiego prof. Tadeusz Markowski oraz Mieczysław Górak, dyrektor Ośrodka Kształcenia Lotniczego wręczyli symboliczne pagony oraz certyfikat ukończenia szkolenia do licencji pilota komunikacyjnego. W tym roku aż 40 absolwentom kierunku "Lotnictwo i kosmonautyka" na specjalności "Pilotaż", co jest największą liczbą w historii OKL Politechniki Rzeszowskiej. 
 
Uroczystości przyglądał się m.in. kapitan Tadeusz Wrona – absolwent rzeszowskiej uczelni, która przez ponad 40 lat funkcjonowania Ośrodka Kształcenia Lotniczego wykształciła ponad 800 pilotów.
 
Ale to nie jedyny rekord tegorocznej inauguracji, na którą przybyła rekordowa reprezentacja podkarpackich parlamentarzystów, władz samorządowych, rządowych, przedstawicieli instytucji państwowych, duchowieństwa, a listy gratulacyjne przesłali prezydent i premier RP.
 
Światowe Stowarzyszenie Lotników Polskich nadało także wyróżnienie prymusowi wśród lotników, które dla mgr. inż. Adama Sadowskiego wręczył prof. dr. hab. inż. Marek Grzegorzewski, wiceprezes Światowego Stowarzyszenia Lotników Polskich.
 
 
Fot. Tadeusz Poźniak
 
Wyróżnione osoby otrzymały Srebrny oraz Brązowe Krzyże Zasługi, które wręczyła Ewa Leniart, wojewoda podkarpacki, a ponad 20 pracowników Politechniki Rzeszowskiej nagrodzono Medalami Komisji Edukacji Narodowej.
 
Wręczono również medale „Zasłużonym dla Politechniki Rzeszowskiej im. Ignacego Łukasiewicza”, które otrzymali: Robert Bielówka, dyrektor MTR Międzynarodowych Targów Rzeszowskich, Stanisław Fąfara,  dyrektor Niepublicznego Zespołu Szkół w Ropczycach, Andrzej Łojszczyk, Joanna Marnik, dr hab. inż. Mariusz Oleksy, prof. i prorektor Politechniki Rzeszowskiej, Kazimierz Szląskiewicz oraz Tomasz Żabiński.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy