Reklama

Biznes

Podkarpackie Nagrody Gospodarcze rozdane!

Natalia Chrapek
Dodano: 29.11.2019
48513__98a1836
Share
Udostępnij
Sto pięćdziesiąt cztery firmy z Podkarpacia walczyło o nagrody i wyróżnienia w konkursie Podkarpacka Nagroda Gospodarcza, zorganizowanym w regionie już po raz osiemnasty. Kapituła konkursowa przyznała nagrody w kilku kategoriach, m.in. dla mikro, małych, średnich i dużych przedsiębiorstw, firmy 10-lecia, 25-lecia i 30-lecia. Wśród zwycięzców znalazł się dębicki Olimp Labs, Cadway Automotive oraz ML System. Statuetki wręczono laureatom w czwartek, 28 listopada, w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym G2A Arenie w Jasionce podczas uroczystej gali. 
 
– Dotychczasowi laureaci i ich sukcesy to najlepszy dowód na to, że firmy biorące udział w konkursie Podkarpacka Nagroda Gospodarcza to znamienita reprezentacja najlepszych przedsiębiorstw w tej części Polski. Stosując profesjonalne metody zarządzania oraz nowoczesne i innowacyjne technologie, nieustannie ukierunkowują swoją działalność na potrzeby klienta – mówił, otwierając Galę XVIII Podkarpackiej Nagrody Gospodarczej Paweł Zając, prezes Centrum Promocji Biznesu, które w tym roku obchodzi również 25-lecie istnienia.
 
Centrum organizuje konkurs już od 17 lat, we współpracy z Wojewodą Podkarpackim i Marszałkiem Województwa Podkarpackiego. Celem konkursu jest wyłonienie grupy najlepszych i najaktywniejszych gospodarczo firm z Podkarpacia, które dzięki osiąganym wynikom są lub mogą stać się wzorem dla innych. O tytuł laureatów co roku mogą się ubiegać przedsiębiorstwa prowadzące działalność gospodarczą na terenie województwa – przynajmniej dwa lata, przy czym nie ma znaczenia ich wielkość czy forma prawna. 
 
Konkurs realizowany jest dwuetapowo. Po złożeniu deklaracji uczestnictwa, firmy wypełniają ankiety konkursowe. Po sprawdzeniu wniosków pod względem formalnym rozpoczynają się oceny eksperckie w oparciu o kryteria, których jest sporo. Kapituła bierze pod uwagę przede wszystkim: dbałość o pracownika i środowisko, wysokość wynagrodzenia, sposób zarządzania, a także działalność charytatywną. Kolejnym krokiem jest wizytacja nominowanych spółek. To właśnie po jej przeprowadzeniu kapituła konkursu podejmuje ostateczne decyzje o przyznaniu nagród i wyróżnień. 
 
W dotychczasowych edycjach konkursu wzięło udział ponad 2 tys. przedsiębiorstw, a statuetki wręczono 200 firmom. W tym roku o nagrody ubiegało się 154 przedsiębiorstwa. Ocenione zostały firmy mikro, małe, średnie i duże. Kapituła pod przewodnictwem Romana Deca, dyrektora Regionu Bankowości Małych i Średnich Przedsiębiorstw Banku Pekao S.A. w regionie południowo-wschodnim, przeanalizowała również ich produkty i usługi. 
 
 
Fot. Dominik Matuła
 
Usługi i produkty
 
Podczas czwartkowej Gali XVIII Podkarpackiej Nagrody Gospodarczej nagrodzono firmy oferujące 19 usług i 28 produktów. Wśród tych pierwszych znalazło się przedsiębiorstwo budowlane Besta oraz firma Bema Res, zajmująca się sprzedażą i montażem stolarki okiennej i drzwiowej. Obok nich wyróżniono również Ziaję, producenta kosmetyków, a także firmę budowlaną. 
 
Najlepszymi produktami okazały się m.in. kolorowe moduły fotowoltaiczne firmy ML System, która w 2007 roku zaczynała swoją działalność w garażu, a po 12 latach w zakładzie produkcyjnym w Zaczerniu koło Rzeszowa zatrudnia ponad 100 osób i jest jednym z najbardziej innowacyjnych przedsiębiorstw w Polsce – liderem w produkcji paneli fotowoltaicznych zintegrowanych z budownictwem. 
 
Dębickie Olimp Labs również zdobyło w tym roku na uznanie kapituły. Statuetkę otrzymało za swój sztandarowy produkt – Chela-Mag B6+D3. Ta rodzinna, 30-letnia manufaktura, produkująca leki, suplementy diety i żywność specjalnego przeznaczenia zatrudnia 800 osób, a  w portfolio ma ponad 600 produktów, które eksportuje do połowy wszystkich krajów na świecie. Ciągły rozwój spółki, sprawił, że została okrzyknięta przez kapitułę konkursową „firmą dziesięciolecia”.
 
Kapituła doceniła nie tylko dębickie suplementy diety, ale także pierogi bezglutenowe firmy Mateo, które dopiero w tym roku weszły na rynek. Firma specjalizująca się w produkcji mrożonej żywności, a obok pierogów, wyrabia także pyzy, kartacze, knedle i frytki.
 
Od najmniejszej do największej – statuetki dla najlepszych firm
 
W kategorii „Firmy mikro i małe” Podkarpacka Nagroda Gospodarcza powędrowała do: Agencji Interaktywnej Aberit, Venma Palniki na Pelle i Cadway Automotive. W tej ostatniej powstają nowoczesne koncepty i projekty nadwozi samochodów najbardziej pożądanych marek świata. Firmę założył Jakuba Kocój – absolwent Politechniki Rzeszowskiej, który po 10 latach pracy dla firm motoryzacyjnych w Wielkiej Brytanii wrócił do Polski i tu w 2016 roku otworzył własne biuro projektowe. Zaczynał jako startup zatrudniający 2 inżynierów, po dwóch latach jego zespół liczy już 30 znakomitych konstruktorów. 
 
Wśród średnich przedsiębiorstw uznanie zyskali pracownicy firmy Ecoline, odpowiedzialni za projektowanie i budowanie linii lakierniczych proszkowych dla różnych branż. Oprócz nich kolejną statuetkę otrzymał również ML System z Zaczernia. 

W kategorii „Firma duża”  Podkarpacka Nagroda Gospodarcza trafiła w ręce przedstawicieli Zakładów Magnezytowych Ropczyce S.A. i Fabryki Farb i Lakierów „Śnieżka”. Z kolei spółka Remog Polska, dostarczająca mechaniczne części seryjne na cały świat, została uhonorowana tytułem najlepszego exportera. Liderem w kategorii „Firma rodzinna” został Santex z Sędziszowa Małopolskiego, zajmujący się obróbką metali oraz budownictwem sanitarnym, a także Kamen – producent ekologicznych kotłów. Pierwsza statuetka w kategorii „Firma innowacyjna” trafiła do przedsiębiorstwa specjalizującego się w rozwiązaniach druku 3D dla przemysłu – VSHAPER. Drugą otrzymało Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji z Rzeszowa, które w tym roku obchodzi 85-lecie istnienia. 
 
 
Fot. Dominik Matuła
 
Placówką oferującą najlepszą opiekę medyczną okazał się Szpital Specjalistyczny Pro-Familia, a tytuł „Firmy bliskiej środowisku” powędrował do CPR Centrum Produkcji Reklamowej, zajmującego się brandingiem oraz produkcją materiałów POS i drukiem cyfrowym. Decyzją kapituły konkursowej najbardziej odpowiedzialną firmą w biznesie został Fibrain, producent kabli światłowodowych oraz sprzętu do budowy sieci światłowodowych. Odbierający nagrodę w tej kategorii Rafał Kalisz, prezes spółki, podobnie jak Witold Bryk, właściciel firmy Bryk, uzyskał także tytuł „Menadżera roku”. Prezes Fibrain w trakcie gali, wylicytował również koszulkę z autografami polskich reprezentantów w piłce nożnej. Pieniądze zebrane podczas aukcji trafią do Stowarzyszenia na Rzecz Wspomagania Rozwoju Dzieci i Młodzieży TITUM.
 
Najlepszym przedsiębiorstwem handlowym został Serwis-Kop Wacława Rędziniaka, sklep z częściami do maszyn budowlanych. Nagroda dla firmy, która gwarantuje bezpieczne miejsce pracy trafiła do Venmy Natalii Mączki, zajmującej się produkcją palników. Tutuł Podkarpackiego Inwestora 10-lecia powędrował do firmy BorgWarner.  
 
W kategorii „25-lecie firmy” odznaczeni zostali: Golbalux, Folres i Trans Dźwig. Dłuższy o pięć lat staż świętowała z kolei firma Geo-Mar, świadcząca usługi geodezyjne. 
 
Podczas gali, którą poprowadziła Ilona Małek, dziennikarka i prezenterka TVP 3 Rzeszów,  ogłoszono także wyniki programu certyfikującego „Smaczne bo Podkarpackie”. Eksperci sprawdzili, które z produktów spożywczych Podkarpacia spełniają najwyższe normy jakościowe. Certyfikat jakości otrzymali m.in: Stara Wędzarnia z Frysztaka; Cukiernia Szelców z Leska, słynny Słodki Domek; rzeszowska Wytwórnia Pączków; zakłady mięsne – Dobrowolscy i Smak-Górno; a także Cukiernia Pokusa, działająca w Mielcu i Rzeszowie; Piekarnia „Dobry Chleb” z Jasienicy Rosielnej oraz Masarnia Osip z Wierzawic. 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy