Reklama

Biznes

Skromne Święto Niepodległości. Mural z Orlętami i iluminacja na urzędzie

Alina Bosak
Dodano: 10.11.2020
52004_orlta
Share
Udostępnij
Z powodu pandemii Narodowe Święto Niepodległości w województwie podkarpackim przebiega w ty roku skromnie. W przeddzień w odsłonięto mural z Przemyskimi Orlętami – młodzieżą, która w 1918 roku walczyła o miasto z Ukraińcami. Akcja „Niepodległa do Hymnu” w tym roku ma się odbyć w południe 11 listopada w Internecie. Symbolicznym akcentem będzie biało-czerwona iluminacja, która rozświetli Podkarpacki Urząd Wojewódzki w środowy wieczór.
 
We wtorek, 10 listopada w przeddzień Narodowego Święta Niepodległości na frontonie budynku 5 Batalionu Strzelców Podhalańskich w Przemyślu odsłonięto mural przedstawiający Orlęta Przemyskie – bohaterską młodzież miasta, która w 1918 roku, kiedy ważyła się sprawa polskiej niepodległości i kształtu granic państwa, podjęła walkę z nacierającymi oddziałami ukraińskimi. Wśród obrońców byli gimnazjaliści i studenci. Nawet 12-latkowie.
 
Walki zaczęły się kilka dni wcześniej. Nocą z 3/4 listopada Ukraińcy przejęli prawobrzeżną część miasta. Trzej gimnazjaliści z Zasania Alfred Twaróg, Marian Wąsik i Jan Guzek wykradli zamki z dział na zamkowym wzgórzu i pozbawili szturmujących Ukraińców artyleryjskiego wsparcia. Ochotnikami dowodził Marian Doskowski. Wsparli oni obronę Zasania – lewego brzegu miasta, na czele której stał porucznik Leon Kozubski. Obrońcy odparli szturm 10 listopada. 12 listopada dzięki odwadze przemyskich orląt i wsparciu krakowskich oddziałów pod dowództwem Juliana Stachiewicza, który przybył do Przemyśla z odsieczą, miasto było wolne. Wielu młodych obrońców zapłaciło za to życiem. 
 
– Mural miał być zwieńczeniem, całego projektu edukacyjnego poświęconego Orlętom Przemyskim, tymczasem jest jego początkiem, ponieważ że wiele wydarzeń musiało zostać odwołanych. Część działań zostało przeniesionych do przestrzeni wirtualnej. Tam odbędzie się konferencja dla nauczycieli historii we współpracy z IPN, oraz debata oksfordzka z udziałem uczniów – poinformowała Małgorzata Rauch, podkarpacki kurator oświaty, podczas odsłonięcia muralu, w którym uczestniczyli  wojewoda podkarpacki Ewa Leniart oraz dowódca 5 Batalionu Strzelców Podhalańskich ppłk Marcin Zalewski.
 
Kuratorium Oświaty w Rzeszowie było inicjatorem powstania muralu, a sfinansowała go spółka PGE Obrót. Sylwetki obrońców na fronton budynku przeniósł Arkadiusz Andrejkow, autor znanego cyklu murali „Cichy memoriał”.
 
Epidemia mocno wpłynęła na liczbę zachorowań na Podkarpaciu i nie pozwala, aby 11 listopada odbyły się 11 listopada takie uroczystości jak zazwyczaj. Msza św. za ojczyznę odbędzie się w tym roku w bardzo wąskim gronie, a reprezentanci władz wojewódzkich i samorządowych złożą kwiaty pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego i Leopolda Lisa-Kuli w Rzeszowie 
 
W południe 11 listopada, można włączyć się w Internecie do akcji „Niepodległa do Hymnu”. Podczas wieczornego spaceru będzie można zobaczyć podświetlony okolicznościową iluminacją Podkarpacki Urząd Wojewódzki. Obok, na ogrodzeniu parkingu podziemnego Ogrodów Bernardyńskich prezentowana jest wystawa plenerowa poświęcona Bitwie Warszawskiej, a przygotowana przez Muzeum Wojska Polskiego.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy