Kamila Kwiatkowska

Wataszka, czyli dlaczego pies jest TYLKO i AŻ psem

Dzialy: LIFESTYLE, LUDZIE

O sobie:
Jestem okropną gadułą i... absolwentką dziennikarstwa, fanką historii polskiego himalaizmu, autostopowiczką (m.in. Portugalia, Hiszpania, Chorwacja), rozkochaną w epoce wiktoriańskiej i zaczytaną w nowelach sióstr Brontë oraz w serii ?Ania z Zielonego Wzgórza?. Totalną wariatka na punkcie zwierząt. Zamiast galerii handlowych, wybieram lasy, łąki i habazie. Nic nie rozczuli mnie bardziej od owcy, kózki czy osiołka. Gram na pianinie i flecie poprzecznym, rysuję i maluję akwarelkami. Razem z rodzicami adoptowałam ze schroniska długowłosego owczarka niemieckiego ? Bronię, największego lenia III RP. Marzę o podróży na Wyspy Owcze i o żółwiu imieniem Emil.

O blogu:
Teksty poświęcone są wszystkim Tym, którzy wierzą, że ich psy są szczęśliwe nosząc kokardki i siusiając do kuwety, oraz Tamtym, pozwalającym swoim psom być? psami.

Mamy, uczcie dzieci właściwych zachowań wobec psa!

A A A

Dodano: 18-08-2015

Są oczywiście psy z natury i z wychowania najbardziej przyjaznymi istotami na świecie - przykładem jest mój owczarek niemiecki / Fot. archiwum autorki

Są oczywiście psy z natury i z wychowania najbardziej przyjaznymi istotami na świecie - przykładem jest mój owczarek niemiecki / Fot. archiwum autorki

Powiem prosto z mostu - kocham Mamy. Mamy są po prostu w dechę. Mamy to naprawdę równe babki. Dzięki mojej Mamie, darzę estymą również inne Mamy. Problem jednak w tym, że dużo Mam, nawet tych wspaniałych Mam, które pieką malinowe ciasta, które całują rozbite kolana i czytają Dzieci z Bullerbyn na dobranoc, ucząc swoje dzieci podejścia do obcych psów, nieświadomie popełniają wiele błędów. 
 
Można psy kochać, można równie dobrze ich towarzystwa nie lubić, ale jednego, kochane Mamy, możecie być pewne - dopóki nie przeprowadzicie się do chatki na mongolskich stepach, dopóty musicie żyć na co dzień spotykając psy. Z wiedzą, jak uczyć własne dziecko postępowania z tymi stworzeniami, jest jak z nauką pływania – brak tej umiejętności może mieć w przyszłości fatalne skutki. 
 
Zgadzam się, że spuszczony pies bez kagańca nie ma prawa podejść do Waszego dziecka, i to nie Wy, Mamy, powinnyście się dostosowywać do zachowania psa, tylko jego właściciel ma mieć go na smyczy. Niestety, nieodpowiedzialnych właścicieli psów jest mnóstwo. Dlatego widząc szarżującego na nas psa, nie wystarczy zasłonienie się przepisem prawnym, mówiącym o zakazie spuszczania psa ze smyczy w miejscu publicznym. Nie wystarczy tłumaczenie, że przecież obowiązkiem jego właściciela miało być dopilnowanie, aby pies nie zrobił nikomu krzywdy. W momencie bezpośredniej konfrontacji ze zwierzęciem nie mamy czasu na odbijanie piłeczki w dyskusji na temat ludzkich praw i obowiązków. Wtedy trzeba wiedzieć, jak się zachować. Dlatego świadomość i wiedza na temat psich reakcji jest bardzo ważna i zawsze uczulam na nią wszystkie osoby, nie tylko te, które lubią psy. 
 
Nad rzeszowskim Wisłokiem spotykamy z moim psem wiele Mam. Wszystkie chcą dla własnych dzieci jak najlepiej - to pewne. Z własnych obserwacji wyodrębniłam jednak trzy grupy Mam, z trzech różnych Szkół Podejścia Do Obcych Psów:
 
- Mama Siejąca Panikę - najbardziej liczna grupa Mam. Mój długowłosy owczarek niemiecki przyciąga uwagę dzieci, krzyczących za nim "Komisarz Alex !!!". Jednak Mama Siejąca Panikę jest czujna i przyciąga swoje dziecko do siebie, mówiąc: "Kochanie, to jest DUŻY piesek, do niego nie możemy podchodzić, bo może nas ugryźć". I tu jest pies, tfu!, pogrzebany. Nie jest bowiem, droga Mamo, tak, że duży piesek gryzie, a mały to już nie (byłabym skłonna powiedzieć, że jest dokładnie na odwrót...). KAŻDY piesek może ugryźć - owczarek niemiecki, yorkshire terrier zasuwający na różowych szeleczkach, jak i labrador. Wszystko zależy od indywidualnego charakteru psa, właściciela, bagażu psiego doświadczenia etc. Tak samo część dużych psów może być o wiele bardziej zrównoważona, niż jazgoczący koło kostki maluch. Uczenie dziecka, że duży pies jest zagrożeniem, może okazać się samospełniającym się proroctwem - dziecko w przyszłości, w konfrontacji z dużym psem Waszych znajomych czy rodziny, zacznie się spinać, niespokojnie zachowywać, w jego sposoby reakcji wkradnie się panika i nieszczęście gotowe. Może zdarzyć się również sytuacja odwrotna - jeżeli Mama Siejąca Panikę mówi: "Kochanie, to jest DUŻY piesek, do niego nie możemy podchodzić", dziecko logicznie wywnioskuje, że do KAŻDEGO małego pieska można. To też nie jest prawdą. Nie można.  
 
- Mama "Wszystko Nam Wolno" - kolejna pod względem liczebności grupa Mam. Jej dzieci bez żenady podchodzą do obcych psów i zaczynają je głaskać. Nawet jeśli właściciel psa tego nie chce. I nawet jeśli sam pies tego nie chce. Miałam nieprzyjemność poznać Mamę " Wszystko Nam Wolno" na spacerze. W pewnym momencie zauważyłam, że mój pies instynktownie odwrócił do tyłu łeb. Na końcu jego długiego, przypominającego lisią kitę ogona wisiało... dwuletnie dziecko. Bo chciało przytulić pieska. Bo piesek wygląda jak włochaty miś. Mamy "Wszystko Nam Wolno" są bardzo przyjazne i otwarte, więc zakładają, że każdy piesek jest przyjazny i otwarty. Oczywiście, pies nie jest z natury zły, ale do strofowania używa m.in. zębów. Nie będzie uczył dziecka „po ludzku”. Nauczy po psiemu. Dla psa będzie to normalny proces komunikacji lub instynktowna reakcja, a dla dziecka trauma, nierzadko budująca lęk przed psami do końca życia. 
 
Reklama
- Mama Rezolutna - Mama na medal. Jej zachowanie jest wzorem podejścia do sytuacji, w której dziecko spotyka obcego psa. Większość dzieci psy niezmiernie interesują. Jednakże nie każdy właściciel pozwala na głaskanie swojego zwierzęcia, a co najważniejsze, nie każdy pies życzy sobie być głaskanym. Należy tutaj pamiętać, że nie każdy pies wysyła tzw. sygnały dystansujące, np. warczenie, pokazanie zębów, czyli nie każdy ostrzeże nas przed ewentualnym ugryzieniem (miałam takie doświadczenie jako dziecko trzykrotnie - raz z rhodesianem ridgebackiem, a dwa razy z bernardynem). Za każdym razem z mojej winy, dziecięcej beztroski i chęcia przyjaźnienia się z wszystkimi psami wokoło). Mama Rezolutna uczy swoje dzieci, że psy są wspaniałymi towarzyszami ludzi, ale niektóre z nich chcą towarzyszyć tylko... „swoim” ludziom. Innym już nie. Dlatego, jeżeli dziecko koniecznie musi dotknąć pieska, należy nauczyć go pytania właściciela o zgodę. Jeżeli ten się zgodzi, dziecko musi wiedzieć jak głaskać psa - nigdy od góry głowy, ale po klatce piersiowej(od dołu pyska).Odradzam też patrzenie w oczy psu.  
 
Mama Rezolutna zdaje sobie jednak sprawę, że część właścicieli psów niejednokrotnie patrzy na swoich pupili przez różowe okularyc-zakładają, że jeżeli ich dzieciom pies nie robi krzywdy, obcym też nie zrobi. Mama Rezolutna woli jednak nie ryzykować. Zamiast zaczepiać obcych ludzi, z obcymi psami, pyta się swojej rodziny czy koleżanek z pracy, które posiadają zrównoważonego psa, czy mogłaby je odwiedzić ze swoim dzieckiem. 
 
Drogie Mamy, od nauczenia Waszych pociech podejścia do obcych psów wiele zależy. Dziecko nie może panicznie bać się psów, z drugiej strony nie może biec do obcego psa z wyciągniętymi rączkami. W przypadku psów działa złoty środek - należy wytłumaczyć dziecku, że psy są wspaniałymi towarzyszami ludzi, ale myślą psim językiem, a nie ludzkim - mogą źle odczytać nasze intencje i starać się bronić swojego właściciela, albo odtrącić naszą chęć zaprzyjaźnienia się w dość brutalny jak na ludzką naturę sposób, za to normalny w rozumieniu psa. Moja Mama uczyła mnie, że każdy pies jest cudownym przyjacielem. Czasami jednak jest przyjacielem jednego człowieka, a nie wszystkich, w dodatku obcych mu osób. Nauczyła mnie szacunku dla psiego wyboru. Są oczywiście psy z natury i z wychowania najbardziej przyjaznymi istotami na świecie - przykładem jest mój owczarek niemiecki. Musimy jednak zrozumieć, że są psy, które mają większy dystans do obcych - i nie jest to kwestia braku wychowania, ale urozmaiconego psiego charakteru, bo podobnie jak u ludzi, psy pod względem temperamentu ogromnie się różnią. Pamiętajmy także, że pozory mogą mylić - nie każdy labrador jest najłagodniejszym pod słońcem przyjacielem dzieci i nie każdy owczarek jest agresywnym psem policyjnym. 
 

KOMENTARZE

POLECANE

Reklama

NASI PARTNERZY

zamknij

Szanowny Czytelniku !

Zanim klikniesz „Zgadzam się” lub zamkniesz to okno, prosimy o przeczytanie tej informacji. Prosimy w niej o Twoją dobrowolną zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez naszych partnerów biznesowych oraz przekazujemy informacje o tzw. cookies i o przetwarzaniu przez nas Twoich danych osobowych. Klikając „Zgadzam się” lub zamykając okno, zgadzasz się na poniższe. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres.

Zgoda

Jeśli chcesz zgodzić się na przetwarzanie przez Zaufanych Partnerów Grupy SAGIER Twoich danych osobowych, które udostępniasz w historii przeglądania stron i aplikacji internetowych, w celach marketingowych (obejmujących zautomatyzowaną analizę Twojej aktywności na stronach internetowych i w aplikacjach w celu ustalenia Twoich potencjalnych zainteresowań dla dostosowania reklamy i oferty) w tym na umieszczanie znaczników internetowych (cookies itp.) na Twoich urządzeniach i odczytywanie takich znaczników, kliknij przycisk „Przejdź do serwisu” lub zamknij to okno.
Jeśli nie chcesz wyrazić zgody, kliknij „Nie teraz”. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz edytować zakres zgody, w tym wycofać ją całkowicie, przechodząc na naszą stronę polityki prywatności. Powyższa zgoda dotyczy przetwarzania Twoich danych osobowych w celach marketingowych Zaufanych Partnerów. Zaufani Partnerzy to firmy z obszaru e-commerce i reklamodawcy oraz działające w ich imieniu domy mediowe i podobne organizacje, z którymi Grupa SAGIER współpracuje.
Podmioty z Grupy SAGIER w ramach udostępnianych przez siebie usług internetowych przetwarzają Twoje dane we własnych celach marketingowych w oparciu o prawnie uzasadniony, wspólny interes podmiotów Grupy SAGIER. Przetwarzanie takie nie wymaga dodatkowej zgody z Twojej strony, ale możesz mu się w każdej chwili sprzeciwić. O ile nie zdecydujesz inaczej, dokonując stosownych zmian ustawień w Twojej przeglądarce, podmioty z Grupy SAGIER będą również instalować na Twoich urządzeniach pliki cookies i podobne oraz odczytywać informacje z takich plików. Bliższe informacje o cookies znajdziesz w akapicie „Cookies” pod koniec tej informacji.

Administrator danych osobowych

Administratorami Twoich danych są podmioty z Grupy SAGIER czyli podmioty z grupy kapitałowej SAGIER, w której skład wchodzą Sagier Sp. z o.o. ul. Mieszka I 48/50, 35-303 Rzeszów oraz Podmioty Zależne. Ponadto, w świetle obowiązującego prawa, administratorami Twoich danych w ramach poszczególnych Usług mogą być również Zaufani Partnerzy, w tym klienci.
PODMIOTY ZALEŻNE:
http://www.biznesistyl.pl/
http://poradnikbudowlany.eu/
http://modnieizdrowo.pl/
http://www.sagier.pl/
Jeżeli wyrazisz zgodę, o którą wyżej prosimy, administratorami Twoich danych osobowych będą także nasi Zaufani Partnerzy. Listę Zaufanych Partnerów możesz sprawdzić w każdym momencie na stronie naszej polityki prywatności i tam też zmodyfikować lub cofnąć swoje zgody.

Podstawa i cel przetwarzania

Twoje dane przetwarzamy w następujących celach:
• 1. Jeśli zawieramy z Tobą umowę o realizację danej usługi (np. usługi zapewniającej Ci możliwość zapoznania się z jednym z naszych serwisów w oparciu o treść regulaminu tego serwisu), to możemy przetwarzać Twoje dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.
• 2. Zapewnianie bezpieczeństwa usługi (np. sprawdzenie, czy do Twojego konta nie loguje się nieuprawniona osoba), dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszanie naszych usług i dopasowanie ich do potrzeb i wygody użytkowników (np. personalizowanie treści w usługach), jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług (np. jeśli interesujesz się motoryzacją i oglądasz artykuły w biznesistyl.pl lub na innych stronach internetowych, to możemy Ci wyświetlić reklamę dotyczącą artykułu w serwisie biznesistyl.pl/automoto. Takie przetwarzanie danych to realizacja naszych prawnie uzasadnionych interesów.
• 3. Za Twoją zgodą usługi marketingowe dostarczą Ci nasi Zaufani Partnerzy oraz my dla podmiotów trzecich. Aby móc pokazać interesujące Cię reklamy (np. produktu, którego możesz potrzebować) reklamodawcy i ich przedstawiciele chcieliby mieć możliwość przetwarzania Twoich danych związanych z odwiedzanymi przez Ciebie stronami internetowymi. Udzielenie takiej zgody jest dobrowolne, nie musisz jej udzielać, nie pozbawi Cię to dostępu do naszych usług. Masz również możliwość ograniczenia zakresu lub zmiany zgody w dowolnym momencie.

Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania, czyli w przypadku udzielenia zgody do momentu jej cofnięcia, ograniczenia lub innych działań z Twojej strony ograniczających tę zgodę, w przypadku niezbędności danych do wykonania umowy, przez czas jej wykonywania i ewentualnie okres przedawnienia roszczeń z niej (zwykle nie więcej niż 3 lata, a maksymalnie 10 lat), a w przypadku, gdy podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora, do czasu zgłoszenia przez Ciebie skutecznego sprzeciwu.

Przekazywanie danych

Administratorzy danych mogą powierzać Twoje dane podwykonawcom IT, księgowym, agencjom marketingowym etc. Zrobią to jedynie na podstawie umowy o powierzenie przetwarzania danych zobowiązującej taki podmiot do odpowiedniego zabezpieczenia danych i niekorzystania z nich do własnych celów.

Cookies

Na naszych stronach używamy znaczników internetowych takich jak pliki np. cookie lub local storage do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronach, aplikacjach i w Internecie. W ten sposób technologię tę wykorzystują również podmioty z Grupy SAGIER oraz nasi Zaufani Partnerzy, którzy także chcą dopasowywać reklamy do Twoich preferencji. Cookies to dane informatyczne zapisywane w plikach i przechowywane na Twoim urządzeniu końcowym (tj. twój komputer, tablet, smartphone itp.), które przeglądarka wysyła do serwera przy każdorazowym wejściu na stronę z tego urządzenia, podczas gdy odwiedzasz strony w Internecie. Szczegółową informację na temat plików cookie i ich funkcjonowania znajdziesz pod tym linkiem. Pod tym linkiem znajdziesz także informację o tym jak zmienić ustawienia przeglądarki, aby ograniczyć lub wyłączyć funkcjonowanie plików cookies itp. oraz jak usunąć takie pliki z Twojego urządzenia.

Twoje uprawnienia

Przysługują Ci następujące uprawnienia wobec Twoich danych i ich przetwarzania przez nas, inne podmioty z Grupy SAGIER i Zaufanych Partnerów:
1. Jeśli udzieliłeś zgody na przetwarzanie danych możesz ją w każdej chwili wycofać (cofnięcie zgody oczywiście nie uchyli zgodności z prawem przetwarzania już dokonanego na jej podstawie);
2. Masz również prawo żądania dostępu do Twoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do przeniesienia danych, wyrażenia sprzeciwu wobec przetwarzania danych oraz prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego, którym w Polsce jest Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Pod tym adresem znajdziesz dodatkowe informacje dotyczące przetwarzania danych i Twoich uprawnień.