Dom i ogród
Meble z betonu - pomysły na strefę relaksu w ogrodzie
Sofa z betonu? Na pierwszy rzut oka taki pomysł może wydawać się dość szalony...
Jakie drzewko na choinkę? Może sosna?
Na choinkę najchętniej Polacy wybierali jodłę białą lub świerk pospolity. A co powiedzielibyście na sosnę?
Susza fizjologiczna może dotknąć rośliny w ogrodzie zimą
Po zimie często okazuje się, że niektóre rośliny nie przetrwały, nawet wówczas, gdy nie było dużych mrozów. Dlaczego tak jest i jak utracie ulubionych krzewów zapobiec?
Kalendarz biodynamiczny - lepsze zbiory w pełni czy nowiu Księżyca?
Zbiory naszych plonów zależą od tego, czy Księżyc wznosi się lub opada. Wznoszący księżyc wyciąga soki ku górze rośliny, gdzie kumulują się, a opadający Księżyc powoduje przemieszczanie soków w dół. Jeśli w kalendarzu mamy dzień określony...
Z dokarmianiem ptaków poczekaj na mrozy
Ptaki dokarmiajmy dopiero, kiedy nadejdą mrozy, wiatry i śnieg. Inaczej rozleniwimy skrzydlatych mieszkańców naszego ogrodu.
Jak zbudować taras, który łatwo będzie naprawić
Dobrym rozwiązaniem w budowie tarasu jest wykorzystanie regulowanych wsporników, na których układa się płyty. Pozwala to regulować wysokość i do pewnego stopnia niwelować nierówności gruntu. Taki taras wentylowany łatwiej również naprawić, kiedy izolacja przeciwwilgociowa traci szczelność...
Rośliny z wyprzedaży - jak poznać okazję
Na posezonowych wyprzedażach roślin kupić można bulwy, cebulki, sadzonki. Na co zwrócić uwagę, aby okazja nie zmieniła się w nietrafiony wydatek?
Chrzan - najwięcej zdrowia w dwuletnich korzeniach
Chrzan jest dobry na poprawę odporności, a najwięcej mikroelementów znajduje się w dwuletnich korzeniach.
Mulczowanie, czyli jak użyźnić glebę
Zamiast gołej ziemi na grządkach lepiej zostawić rośliny mulczujące. Zwiększają one zawartość materii organicznej w glebie, dzięki czemu są też większe zasoby próchnicy w glebie i poprawia się jej struktura. Ziemia staje się bardziej żyzna.
Jak zaprojektować ogród, by jesienią był kolorowy
Im więcej czerwonego barwnika w liściach, tym roślina jest bardziej odporna na przemarzanie. Dlatego warto posadzić w ogrodzie rośliny, których liście jesienią stają się czerwone. A co kwitnie nawet w listopadzie?
Monstera dziurawa - łatwa w uprawie i w modzie
Monstera dziurawa, łac. Monstera deliciosa, to tropikalne pnącze, które znów chętnie jest kupowane. Nie jest trudna w uprawie. Określenie dziurawa wzięło się stąd, że czasem w jej ciemno zielonych liściach pojawiają się otwory.
Strój roboczy na jesień powinien składać się z trzech warstw
Arsenał jesiennej pogody jest bogaty, ale biorąc pod uwagę zjawiska najbardziej uciążliwe podczas pracy na zewnątrz, to dominują wśród nich wilgoć oraz wiatr. Kompletując strój roboczy warto zatem zwrócić uwagę na kilka spraw, by spokojnie pracować w mniej...
Ozdobna kapustka na rabaty i do jesiennych bukietów
W ogrodach można posadzić kapustki wzdłuż ścieżek i murków, można zrobić z nich kolorową wyspę albo obwódkę rabaty lub posadzić dosłownie kilka sztuk obok siebie dla barwnego efektu. Ozdobne kapusty nadają się do późnojesiennych bukietów, a nawet na kwiat cięty. Wytrzymują mrozy...
Kulfik - drzewko dobre również do uprawy w donicy
Puszyste czerwone kwiaty czynią kuflika (Callistemon) drzewkiem wyjątkowo urodziwym. Można nim ubarwić ogród, ale także taras czy balkon, ponieważ nadaje się do uprawy w doniczce.
Czas na jesienne sadzenie drzew - smaczna śliwomorela
Śliwomorela rodzi owoce lubiane przez dzieci, do jedzenia prosto z drzewa i dobre na przetwory. Powstała ze skrzyżowania śliwki japońskiej i moreli. Dorasta od 3 do 5 metrów wysokości. Śliwomorela kwitnie pod koniec kwietnia i na początku maja, a owocuje w drugiej dekadzie lipca i na...
Jesienny czas sadzenia drzew i krzewów, użyźniania gleby
Noce stały się chłodniejsze, a poranna rosa i nie tak mocne jak latem promienie słoneczne sprawiają, że wrzesień i październik to najlepsza pora na sadzenie krzewów i drzewek. Warto także teraz przygotować glebę do wiosennych nasadzeń.
Rumianek na obwódki rabat i do wazonu
Jastruń właściwy, zwany czasem rumiankiem, dawniej rósł raczej na łąkach, dziś awansował do ogrodów. Sprawdza się jako obwódka rabat, kolorowy akcent wśród innych kwiatów, a także jako kwiat do wazonów.
Przygotowanie mebli ogrodowych do sezonu jesienno-zimowego
Sezon wakacyjny powoli odchodzi w zapomnienie. Jeszcze przez kilka tygodni możemy przyjemnie spędzać czas w ogrodzie w promieniach jesiennego słońca. Niedługo już trzeba będzie jednak rozpocząć przygotowania do okresu zimowego.
Wywar z wrotyczu na mrówki i mszyce
Ta niepozorna roślina rzadko spotykana jest w wypielęgnowanych ogródkach, ale może warto ją zaprosić? Wrotycz maruna nie tylko ozdobi rabatę, ale ususzony może zastąpić w szafie lawendę. Wywarem z tej rośliny można też pokonać mrówki i mszyce.
Ismelia długo kwitnie. Nadaje się na rabaty i balkony
Ismelia orzechowata nazywana bywa również trójbarwnym złocieniem albo pawim ogonem. Przyciąga owady i bardzo długo kwitnie, co czyni ją wdzięcznym gościem w ogrodzie i na balkonie.
Wymiana nawierzchni z kostki brukowej krok po kroku
Wymiana kostki brukowej to jedna z najprostszych prac budowlanych, jaką można wykonać samodzielnie. Trzeba trzymać się określonych zasad i działać metodycznie krok po kroku.
Złocień krzewiasty można uformować w drzewko
Złocień, jak popularnie jest nazywany srebrzeń krzewiasty, to pochodząca z Wysp Kanaryjskich roślina. W Polsce może być uprawiany w gruncie, ale trzeba dobrze okryć go na zimę. Nadaje się również do doniczek na balkonie lub tarasie. Można ja poprowadzić w ciekawej formie piennej.
Cis - długowieczny, ale mocno trujący. Kto go chętnie posadzi?
Cisy do długowieczne krzewy, które dobrze znoszą warunki miejskie. W ogrodach, po których buszują dzieci lepiej ich nie sadzić, bo to trujące rośliny. Jedyną bezpieczną ich częścią jest osnówka otaczająca nasionka.
Lato w ogrodzie. Sezon na ogórki
Mizeria, małosolne, kiszone lub pikle… któż nie lubi ogórków?! Ogórki to typowe rośliny ciepłolubne. Najlepiej rosną w temperaturze 20-25ºC w dzień, a gdy temperatura spada poniżej 13ºC w nocy, to kwiaty nie pojawiają się, zawiązki opadają i rośliny żółkną, w skrajnych przypadkach - zamierają.
Aromatyczna melisa w naszym ogrodzie
Gdzie mięta tam i melisa lekarska. To dwie sztandarowe wieloletnie rośliny o intensywnym aromacie uprawiane od lat na każdej działce. Melisa to bylina o żywo zielonych, delikatnie karbowanych i omszonych liskach, intensywnie pachnących cytryną. Można posadzić ją jako roślinę obwódkową lub w grupie, jako ciekawy barwny...
Mięta - jaką posadzić w ogrodzie?
Miętę najlepiej jest posadzić w doniczce, w starym wiadrze lub innym pojemniku bez dna, łatwiej wtedy będzie kontrolować jej ekspansję w ogrodzie. To łatwa w uprawie, ale i ekspansywna roślina.
Skoszoną trawę rozsyp między grządkami - ściółkowanie pomaga w uprawie
Można ciągle plewić z chwastów grządki z warzywami, ale można też pomagać sobie ściółkowaniem. Dzięki ściółkowaniu nie wyparuje tak szybko woda z gleby, nie będą rosły chwasty, a podczas ulewnego deszczu rośliny będą czyste i...
Jak pokonać szarą pleśń w truskawkach
Deszczowa pogoda sprzyja rozwijaniu się szarej pleśni w truskawkach. Jak temu zaradzić? Pomocne jest m.in. ściółkowanie. Co jeszcze?
Karczowanie drzew i krzewów - jak się pozbyć korzeni?
Termin, kiedy wolno nam ściąć drzewa i krzewy to jedno, ale jak się pozbyć korzeni, by na ich miejscu posadzić coś nowego? Aby przyspieszyć proces rozkłady korzeni warto kupić "środek na pnie" i po sezonie do dwóch problem zniknie, łącznie z odrostami korzeniowymi.